topovat ověřit
09.08.2019 / 05.01.2025
Sloughi, arabský chrt

Sloughi, arabský chrt

Sloughi
60%
Další pojmenování: sluga, arabský chrt, slugi
Sloughi, arabský chrt

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina X. - Chrti
Sekce 3 - Krátkosrstí chrti
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 188
Země původu: Maroko
Patronát Maroko
Vznik plemene: 7.–8. stol. př. n. l.
Průměrná délka života: 13 - 15 roků
Původní využití: Lovecký pes
Využití dnes: Domácí mazlíček, Lovecký pes, Dostihy, Coursing
Kluby v ČR:

Klub chovatelů chrtů

Klub saharských chrtů

VARIETY PLEMENE Sloughi, arabský chrt

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Historie arabského chrta sahá velmi hluboko, jeho předci tu byli již pár tisíc let před naším letopočtem, ale pocházeli z Asie. Sloughi se vyvinula v severní Africe, v dnešní době jich nejvíce najdeme právě v Maroku. A jak se dostala do Afriky? Zřejmě jako dar núbijským faraonům. 

Doprovázel berberské kmeny a byl to skvělý lovec, jeho kořistí byli gazely, zajíci, hyeny a další. Sloughi stejně jako další chrti, nepoužívá při lovu primárně čich, ale loví tzv. očima, tedy jakmile spatří pohyb, tak běží za kořistí. 

O sloughi, jak ji známe dnes, můžeme mluvit asi od 7–8. stol. př. n. l. I tak se jedná o velmi staré plemeno. Uznáno FCI bylo až v roce 1935 a v dnešní době je to málopočetné plemeno, které není ve světě příliš rozšířeno. 

POVAHA

Arabský chrt je psem jednoho pána, nehodí se moc do rodiny nebo k dětem, říká se o něm, že je to takový psí introvert, má rád svůj klid, navenek může působit nepříjemně až odtažitě. Svého pána má ovšem velmi rád a ideálně by všechen čas trávil s ním, tedy samotu nemá příliš v lásce a je potřeba naučit jej, aby to doma sám zvládal. 

Cizím lidem nevěří, chová se k nim nepřátelsky až agresivně. Nebude to kamarád s každým a rozhodně ho do interakcí s lidmi ani jinými psy nenuťte. S ostatními mazlíčky nevychází, má silně vyvinutý lovecký pud a jejich soužití by nemuselo dopadnout dobře. S kým si obvykle rozumí jsou další psi, takže ve smečce bude fungovat dobře. 

U tohoto plemene je velmi důležitá socializace, pracujte na tom od doby, co si přivezete štěňátko domů, aby to nebyl ustrašený pes, co se všeho bojí. Základní výcvik je samozřejmě velmi důležitý, i kdy sloughi v poslušnosti nevyniká. Je to chrt se svojí hlavou. Nehodí se pro začátečníky. 

POHYB

Sloughi potřebuje dostatek pohybu, a to jako opravdu hodně pohybu. Je velice rychlý, je schopen vyvinout rychlost až 55 km/h. Rozhodně potřebuje dlouhé procházky každý den, ale pozor na venčení na volno, bez vodítka se vám snadno může stát, že vám pes uteče za zvěří. Lovecký pud je totiž opravdu silně zakořeněn, ve své domovině lovil gazely a zajíce. Pokud mu chcete na procházce dopřát trochu prostoru, doporučujeme zvolit delší stopovací vodítko.

Vzhledem k tomu, že je to výborný běžec, můžete společně klidně běhat. Stejně jako jiná chrtí plemena, i sloughi se hodí na coursing nebo psí dostihy. Na dráze teprve uvidíte, co se ve vašem psovi skrývá a jak dokáže zrychlit. 

PÉČE

Srst arabského chrta není ne péči náročná a v podstatě ani žádnou speciální péči nevyžaduje. Pokud byste plánovali účast na výstavě, je vhodné psa vyčesat nebo ho přejet alespoň vyčesávací gumovou rukavicí.

Každý den prohlédněte oční okolí a odstraňte případné ospalky. Jednou za týden zkontrolujte uši, zda tam není něco neobvyklého. A pak se doporučuje provádět hygienu dutiny ústní a minimálně jednou za 2 dny mechanicky čistit zuby kartáčkem a speciální pasto pro psy. 

Poslední kapitolou péče o psa je stříhání drápků. Jednou měsíčně zkontrolujte jejich délku a v případě potřeby zkraťte kleštěmi, které jsou na to určené. Drápy můžete také pilovat pilníkem nebo bruskou. Na manipulaci s tlapkami zvykejte psa od štěněte, obvykle jsou na to choulostiví. Pokud si na to netroufáte, můžete navštívit veterináře nebo salon. 

ZAJÍMAVOSTI

Sloughi je velice rychlá, dokáže běžet rychlostí až 55 km/h. Původně lovila gazely, zajíce a další pouštní zvířata. Cestovala s kočovnými kmeny – Berbery. Její sestra saluki dělala společnost Beduínům a azavak zase doprovázel Tuarégy. 

VÝŽIVA

Arabský chrt patří k velkým plemenům a potřebuje správnou stravu pro zdravý a spokojený život. Můžete podávat granule, které jsou jako kompletní krmivo, což znamená, že obsahují vše, co pes potřebuje. Druhou možností je barfování, tedy krmení přirozenou stravou. 

Podávání granulí je pro páníčky jednodušší, jen do misky nasypete granule, ale je potřeba věnovat se jejich výběru, vždy čtěte složení a dbejte na to, aby bylo na první místě maso. Zhruba do věku 15–20 měsíců můžete dávat granule pro juniory a pak přejít na dospělácké. 

Barfování je náročnější, protože si musíte načíst potřebné info a hlavně sestavit psovi vyváženou krmnou dávku. Do misky pak servírujete syrové maso, kosti, přílohy a různé doplňky. Maso seženete ve specializovaných prodejnách i některých chovatelských potřebách, jednotlivé porce si následně připravíte do mrazáku.

Zdraví

Sloughi je zdravé plemeno, které se dožívá i poměrně vysokého věku, není příliš zatíženo dědičnými nemocemi, objevit se mohou oční choroby, a to progresivní retinální atrofie (PRA) nebo dědičné oční vady, na které lze psy nechat vyšetřit, proto doporučujeme vybírat štěně po zdravých rodičích. 

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Toto plemeno je v první řadě velmi náročné na pohyb, tedy musíte mu věnovat dostatek času na procházkách nebo ho zaměstnat jinými aktivitami. 

Bydlení je lepší v domku se zahradou, kde můžete sloughi vypustit i na volno. Ale vzhledem k tomu, že chrti jsou celkem skladní a stejně nejraději odpočívají pod dekou, tak mohou bydlet i v bytě, ale pouze za předpokladu, že jim dopřejete pohyb, jinak by vám z toho doma mohli snadno udělat „kůlničku na dříví“. Doma by samozřejmě měl mít svoje místo, kde může nerušeně odpočívat. 

Potřebují důsledného páníčka, který je bude vychovávat s porozuměním, bez křiku a násilí, jsou to citliví psi. Tresty pro ně nejsou vhodné, akorát dosáhnete toho, že psa zlomíte. 

Vzhledem ke krátké srsti je nutné sloughi v našich podnebných podmínkách oblékat, jakmile se venku ochladí. Pořiďte funkční oblečky, vybírejte ty, které jsou vyvinuty pro chrty, protože respektují jejich anatomii a v psích konfekčních velikostech si nejspíše nevyberete.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Sloughi není rozšířené plemeno a pokud se rozhodnete rozšířit řady chovných jedinců, je potřeba si vybrat vhodné štěňátko od chovatele, to by mělo mít v době odběru od    chovatele předpoklad pro chov a výstavy, což znamená, že nemá žádné vylučující vady ze standardu. 

V České republice můžete chovat pod dvěma kluby, a to Klub saharských chrtů nebo Klub chovatelů chrtů. K uchovnění u Klubu chovatelů chrtů je potřeba absolvovat bonitaci, což je speciální akce podobná výstavě, na které je pes posouzen odbornou komisí. Uchovnění je možné od věku 18 měsíců, u psů není stanovena horní věková hranice, u fen je to 8. rok věku. 

Bližší informace k uchovnění získáte u poradců chovu v příslušných klubech. Možná zdravotní vyšetření jsou na dědičné oční vady a PRA, ale podle dostupných informací nejsou povinná. 

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Sloughi je podobná jiným chrtům, které mají společné předky, a to jak velikostí, barvou i loveckými dovednostmi. Vzhledem k tomu, že se nejedná o příliš početné a známé plemeno, pravděpodobně jej málokdo pozná a splete si jej klidně s jinými známějšími chrty. 

Azavak

Azavak

Azavak je také chrt pocházející ze severní Afriky a stejně jako sloughi žil s kočovnými kmeny, kterým pomáhal obstarat zdroj obživy lovem. Je vysoký 64 až 74 cm psi a 60 až 70 cm feny, zbarvení je plavé s žíháním nebo bez, s bílými znaky na končetinách, přípustná je černá maska na tlamě. Sloughi je mírně menší, psi měří 66 až 72 cm a feny 61 až 68 cm. Barva je také písková, takže rozeznat od sebe tato dvě plemena je na první pohled velmi obtížné. 

Polský chrt

Polský chrt

Polský chrt patří k největším chrtům, v kohoutku měří psi 70 až 80 cm a feny 68 až 75 cm. Zbarvení je povoleno jakékoliv, srst je krátká. Jeho existence je doložena od 13. století a jedná se zřejmě o potomka asijských chrtů. S arabským chrtem má tedy společný původ. Akorát sloughi může být pouze v pískové barvě (v různých odstínech). 

Saluki, Perský chrt

Saluki, Perský chrt

Saluki pochází z oblasti Persie, tedy bývalého asijského úrodného půlměsíce. Velikostně je podobná jako sloughi, u saluk měří 58 až 71 cm, feny o něco méně. I když mají podobný název, tak nevypadají naprosto stejně. Liší se hlavně délkou srsti, jelikož slouhgi je krátkosrstý chrt, zbarvení je pískové až do červena, může mít černý plášť nebo žíhání. Kdežto saluki má hedvábnou srst s praporci na končetinách a uších (i když existuje hladkosrstá varieta, která žádné praporce nemá). Zbarvení může být jakékoliv. 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Velmi ušlechtilý pes plný života, má suché osvalení, jemné tkáně a typický způsob pohybu. 

Důležité proporce:

Ideální velikost psů je 27,5 palců (70 cm), délka trupu je 26 až 27 palců (67–68 cm). Feny měří ideálně 26 palců (65 cm), jejich trup je dlouhý 24 až 25 palců (62–63 cm). 

Poměr délky trupu vzhledem ke kohoutkové výšce je 9,6 : 10. 

Poměr hloubky hrudníku vzhledem ke kohoutkové výšce je 4 : 10. 

Poměr délky tlamy vzhledem k celkové délce hlavy je 1 : 2. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 69 cm tolerance: +3 cm, -3 cm
fenky: 64,5 cm tolerance: +3,5 cm, -3,5 cm
Pozn. k hmotnosti Hmotnost standard neuvádí.
Srst:

Velmi hustá, krátká a jemná. 

Zbarvení:

Od světle pískové přes různé odstíny až po červeně pískovou, s černou maskou nebo bez ní, s černým pláštěm nebo bez, s černým přelivem nebo bez či s černým žíháním nebo bez něj. 

Kůže:

Velmi jemná a těsně obepíná tělo, nevytváří záhyby ani lalok.

HLAVA

Z profilu je elegantní, protáhlá, jemná, ale celkem silná. Seshora tvoří velmi protáhlý klín – mozkovna je nejširší část a směrem ke špičce čumáku se zužuje. 

MOZKOVNA

Poměrně široká, z profilu je plochá, mezi ušima je šířka 12 až 14 cm, Vzadu je zřetelně zaokrouhlená, po stranách je harmonicky zaoblená. Hřeben kosti temenní a týlní hrbol jsou sotva patrné. 

Nadočnicové oblouky:

Slabě vystupují. 

Čelová rýha:

Stěží vyznačena.

Stop:

Málo patrný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je černě pigmentovaná a dostatečně silný, aby nepůsobila špičatým dojmem. Nozdry jsou dobře otevřené. Nosní houbu nepodpírá kost, a proto lehce ubíhá dolů. Tlama má tvar protáhlého klínu, je stejně dlouhá jako mozkovna a její zúžení není přehnané. Hřbet nosu je přímý po celé délce. 

Pysky:

Pružné, tenké a těsně překrývají spodní čelist. Koutek tlamy je téměř nepatrný. 

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou silné a souměrné. Skus nůžkový. 

Oči:

Tmavá, velké a dobře uložené v očních jamkách. Někdy jsou trochu přivřené, a to z důvodu lehkého zešikmení očních víček. Výraz je mírný, někdy lehce zasmušilý, pohled je nostalgický. Pokud má jedinec svatbou srst, oko může být jantarové. 

Víčka:

Okraje očních víček jsou pigmentované. 

Uši:

Nasazené vysoko, nad spojnicí očí, jsou zavěšené, dobře přiléhají k hlavě, nejsou příliš velké. Jejich tvar je trojúhelníkový a špičky jsou lehce zaoblené. 

KRK

Dlouhý krk dobře vychází z plecí a má lehce klenutou horní linii (šíje). Jeho délka odpovídá délce hlavy. Kůže je jemná, přiléhající a nevytváří lalok. Srst je velmi krátká.

TRUP

Horní linie:

Jemně, harmonicky zaoblená, kyčelní kosti vystupují ve stejné výšce nebo výš než kohoutek.

Kohoutek:

Výrazný. 

Hřbet:

Téměř vodorovný, krátký.

Bedra:

Suchá, krátká, široká a lehce klenutá. 

Záď:

Šikmá a kostnatá, ale nesmí být příliš spáditá. 

Hrudní koš:

Hrudník dosahuje stěží k lokti, není příliš široký. Žebra jsou plochá. 

Břicho a slabiny:

Jsou dobře vtažené.

Spodní linie:

Hrudní kost je dlouhá a směrem dozadu se zvedá. Dolní linie je stejnoměrně zaoblená, není příliš rychle ukončená, ani se tvarem nepodobá vipetovi. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Svislé a rovnoběžné. 

Plece:

Dlouhé a šikmé. 

Nadloktí:

Silné.

Předloktí:

Kostnaté a svalnaté.

Zápěstí:

Pružné a silné. 

Tlapy hrudních končetin:

Štíhlé, mají tvar prodlouženého oválu. U lehčích slouhy mohou připomínat zaječí tlapky. Dva prostřední prsty jsou výrazně delší než ostatní. Drápy černé nebo barevné.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Zezadu svislé a rovnoběžné, s plochými svaly a jasně modelovanými šlachami. 

Holeně:

Bérce jsou dlouhé a dobře osvalené. 

Stehna:

Plochá a svalnatá.

Paspárky:

Bez paspárků. 

Nárt:

Naprstí jsou silná. 

Hlezno:

Silné a dobře zaúhlené. 

Tlapy pánevní:

Stejné jako u předních končetin. 

CHODY PSA

Krok, klus, cval. Pohyb je plynulý, pružný a s dlouhým záběrem, který pokrývá velkou plochu. 

OCAS

Bezmasý, tenký, nasazený v prodloužení zádě a nesený pod linií hřbetu. Dosahuje nejméně k vrcholu hlezenního kloubu. V klidu tvoří špička výraznou křivku. 

přečteno: 335x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
60%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...