topovat ověřit
05.11.2020 / 19.05.2024
Šarpej

Šarpej

Shar Pei
80%
Další pojmenování: nemá
Šarpej

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina II. - Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce 2 - Molossoidní plemena (dogovití psi)
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 309
Země původu: Čína
Patronát Čína
Vznik plemene: Přelom letopočtu
Průměrná délka života: 10 - 11 roků
Původní využití: Hlídač, strážce, lovec, zápasník
Využití dnes: Hlídací pes, Společenský pes, Domácí mazlíček
Kluby v ČR:

Exotic klub

Shar-pei Club

Klub málopočetných dogovitých plemen psů

 

VARIETY PLEMENE Šarpej

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Šarpej je prastaré plemeno, které pochází z Číny. První zmínky o něm sahají až do dob vlády dynastie Han, která byla u moci od 2. století př. n. l. až do 2. století n. l. Byl to hlídač, ochránce majetku, ale posloužil také při lovu. Později se používal i na psí zápasy. Pojmenování šarpej znamená pískovou srst, což odkazuje ke hrubosti srsti nikoliv k její barvě.

Šarpej se během několika stovek let příliš nězměnil a svůj exteriér si zachoval. Může za to hlavně uzavřenost Číny, která se stranila cizích vlivů. Po skoro dvou tisících letech však hrozil zánik plemene, a to protože se vznikem Čínské lidové republiky nebyl chov psů vnímán jako něco žádoucího. 

Naštěstí se v 70. letech 20. století postaral o záchranu šarpeje chovatel Matgo Law z Hong Kongu. Díky němu se o šarpeje začaly zajímat Spojené státy americké, a to poté co si s nimi Matgo Law o tomto plemeni dopisoval a žádal je o pomoc. Brzy sem byli exportováni první jedinci. Do Evropy se šarpejové dostali v 80. letech 20. století. Přímo v České republice se první vrh narodil v roce 1988.

Šarpej - Čína

POVAHA

Šarpej je povahově velice specifické plemeno, které potřebuje zkušeného majitele. Nehodí se pro začínající kynology, ani k dětem, a to hlavně těm menším, protože potřebuje svůj prostor a jejich všetečné prstíky a hlučnost mu mohou vadit. Nemusí mít pochopení pro dětské hry a pak by se mohl po vaší ratolesti i ohnat. 

Vzhledem k tomu, že dříve to byl hlídač, tak k cizím lidem se chová ostražitě a rozhodně vás na ně upozorní. S jinými psy příliš nevychází, naopak se k nim může chovat dominatně a vyvolávat šarvátky. Abyste si ale nemysleli, že šarpej není přátelský, tak je to přesně naopak, svou rodinu velmi miluje a je jí věrný. Jen potřebuje svůj prostor a trochu jiné vedení.

Výchova s výcvik nejsou jednoduché, protože šarpej pořebuje důsledného pána, ale nesmíte se k němu chovat agresivně. Velmi důležitá je intenzivní socializace od štěněčího věku. Učení nových povelů mu trvá, protože je tvrdohlavý a hlavně to není typické plemeno pro poslušnost. Je inteligentní, ale má svou hlavu a ne vždy si zváží, zda má smysl povel provádět. V rukou nevhodného majitele může být hůře zvladatelný, proto by každý chovatel měl vybírat nové páníčky s obezřetností.

Šarpej (Shar Pei)

POHYB

Šarpej není příliš aktivní plemeno, ale na pravidelné procházky nesmíte zapomínat. Nějaké zaměstání potřebuje, aby se nenudil. Není to pes, který by se hodil na typické kynologické sporty typu agility, dog dancingu nebo canicrossu. Spokojený je doma poblíž svého pána a pelechu. Pokud bydlíte v domku, můžete ho vypustit i na zahradu, ale sám se tam pravděpodobně stejně nezabaví. Pokud ho budete venku při procházce pouštět z vodítka, tak vždy hlídejte, zda není někde na obzoru jiný pes, aby nedošlo k potyčce.

V létě se vzhledem ke kratšímu nosu může zadýchávat. Proto je lepší nechat ho v horkých dnech odpočívat a nevyvýjet větší fyzickou aktivitu. 

Šarpej (Shar Pei)

PÉČE

Přestože je toto plemeno krátkosrsté, tak vyžaduje zvláštní péči o srst, nejedná se o vyčesávání, na to vám bude stačit pouze gumové hřbílko. Ale srsti musíte věnovat zvláštní pozornost, co se týká kožních záhybů. Může se v nich usazovat vlhkost a špína, což může vést ke kožním problémům. Abyste jim předcházeli, pravidelně byste měli tyto kožní řasy kontrolovat a pečovat o ně.

Každý den byste měli odstranit ospalky z očního okolí a zkontrolovat, zda jsou oči v pořádku. Šarpejové jsou náchylní k zánětům očí. Nazapomínejte ani na uši, které by se měly v případě potřeby vyčistit. Zanedbávat byste neměli ani péči o chrup, nejlepší je zuby mechanicky čistit speciální zubní pastou a kartáčkem. Můžete také podávat doplňky stravy, které mají na zubní kámen pozitivní vliv. 

Poslední kapitolou je zkracování drápků. Jejich délku hlídejte a zhruba jednou měsíčně zastřihněte. Zvykejte na tento úkon psa od štěněte, jedná se o neoblíbenou činnost u většiny psů. Na drápky budete potřebovat speciální kleště. Pokud si na to netroufáte, můžete vyrazit k veterináři nebo do salónu.

Šarpej (Shar Pei)

ZAJÍMAVOSTI

Šarpej je zajímavý svým jedinečným vzhledem, má volnější kůži s mnoha záhyby, díky tomu je proslulý po celém světě. Další exteriérovou zajímavostí tohoto plemene ja zbarvení jazyka, které je stejné jako u psa čau čau. Typická je modrá až fialová barva. Je tedy jasné, že obě plemena jsou příbuzná a mají společné předky. 

Shar pei (Šarpej)

VÝŽIVA

Krmit můžete v podstatě dvěma způsoby, a to kompletními krmivy, což jsou granule a konzervy, nebo BARFem, kdy podáváte syrové maso, kosti, přílohy a doplňky. Šarpej není příliš aktivní plemeno, takže byste měli dodržovat krmnou dávku a nepřekrmovat ho, protože by to mohlo vést k obezitě, což způsobuje nadměrnou zátěž pro klouby, což může vyústit v další problémy. Dále má toto plemeno citlivou kůži i srst. Objevit se může i torze žaludku.

V případě granulí vybírejte ideálně receptury pro citlivé jedince. Měly by mít vyšší obsah masa a méně obilovin, nebo být zcela bez nich, protože bývají častým alergenem. Hmotnostně patří šarpej ke středním až mírně větším plemenům, záleží na jaké výškové hranici se pohybuje. Proto volte granule vhodné pro tuto kategorii psích plemen. Nezapomeňte zohlednit také věk, zhruba do 20 měsíců můžete krmit granulemi pro juniory a pak přejít na dospělácké. 

Pokud se rozhodnete barfovat, musíte si o tom nejdříve nastudovat potřebné informace, protože sestavení vyvážené krmné dávky je pouze na vás. Maso a další suroviny seženete ve speciálních obchodech, nebo chovatelských potřebách. Nakupuje se ve větším množství a připraví se několik porcí dopředu, ty pak dáte do mrazáku, proto počítejte s tím, že v něm budete potřebovat nějaké místo navíc.

Šarpej (Shar Pei)

Zdraví

Průměrná délka života: 10 - 11 let

Šarpej je plemeno, které může trpět na různé zdravotní problémy. V první řadě se jedná o kožní problémy, které vznikají zejména v kožních záhybech, proto se musí udržovat suché a čisté. Objevit se může i alergie na bleší kousnutí. 

Stejně jako každé jiné plemeno i šarpeje mohou postihnout problémy s pohybovým aparátem. Jedná se zejména o dysplazie kyčelních nebo loketních kloubů, ale i luxaci patel. Štěne je vhodné vybírat po zdravých rodičích, ale vyšetření nejsou k uchovnění povinná.

Šarpejové trpí na defekty očního víčka, konkrétně se jedná o entropium, tedy vchlípení očního víčka, které pak neustále dráždí oko. Je možné jej řešit operativně. 

Genetickým onemocněním je pak SPAID neboli horečka šarpejů, při kterém vznikají záněty nejčastěji v kloubech. Příznakem je horečka a otoky hlezenních kloubů nebo pysků. Existuje vyšetření, díky kterému je možné zjistit, zda má pes mutaci genu, která onemocnění způsobuje.

Zmínit musíme i akutní stav, kterým je torze žaludku. Té jde předcházet správnými stravovacími návyky, a to zejména rozdělením denní dávky na více porcí a dodržováním klidového režimu po jídle. Přetočení žaludku je vážný stav a je nutné okamžite vyhledat veterinární pomoc.

Šarpej (Shar Pei)

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Šarpej se nehodí jako pes, který bude bydlet v boudě na zahradě. Je to ideální společník do městského bytu, a to i vzhledem k tomu, že není tolik náročný na pohyb a denně se spokojí s několika procházkami, na nichž se vyvenčí. Ale pozor, není to zase úplný lenoch a vyžití potřebuje, aby se nenudil.

Náročný je zejména na výchovu a výcvik, ale jeho povaha je jeden z typických charakteristických rysů plemene. Není to běžný pes, který udělá, co vám na očích uvidí. Nejdříve si k němu musíte najít cestu, ale bývá psem jednoho pána, takže i v rodině bude nejvíce poslouchat jen jednoho člena. Nečekejte, že s ním budete skládat zkoušky z poslušnosti, takový šarpej není.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud máte chovatelský záměr, tak si musíte pořídit štěně s průkazem původu FCI, to by nemělo mít žádné hrubé vady proti standardu, je to tzv. štěně s předpoklady pro chov a výstavy. Podmínky k uchovnění pak v České republice stanovuje Shar-pei Club, Exotic Club a Klub málopočetných dogovitých plemen psů.

Uchovnění tohoto plemene není vůbec složité. Stačí od věkové hranice 17 měsíců absolvovat bonitaci, což je akce podobná výstavě, kde je pes odborně posouzen. Pokud jedinec nemá vylučující vady, které jsou definovány standardem, tak bude uchovněn. 

Na uvážení každého chovatele je pak provedení zdravotních vyšetření, ta nejsou k uchovnění povinná. Ale samozřejmě je vždy lepší nechat je provést, abyste věděli, zda je váš pes zdravý a mohli jej využívat v chovu s šitým svědomím.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Šarpej je natolik unikátní plemeno, že není možná jeho záměna s jiným psem. Díky záhybům kůže je známý napříč širokou veřejností, protože často bývá zobrazován v různých reklamách. Pomačkaná kůže z něj učinila hvězdu a splést si ho s dalším plemenem snad ani nejde.

Čau-čau

Čau-čau

Psa čau čau uvádíme jako plemeno záměny nikoliv kvůli vzhledu, protože z hlediska exteriéru se tato dvě plemena zaměnit nedají, čau čau je chundelatý pes s delší srstí, kdežto šarpej má volnější kůži plnou záhybů a krátkou srst. Ale spojuje je jejich historie a také jeden ze zajímavých znaků, a to modře zbarvený jazyk. Jistou podobnost bychom mohli najít i v povaze.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Kompaktní pes střední velikosti, má kvadratickou stavbu těla a krátkou partii beder. Typické jsou pro něj kožní záhyby na mozkovně a kohoutku. Má malé uši a jeho tlama se podobá hrochovi. Díky tomu má jedinečný a těžko zaměnitelný vzhled. Psi jsou větší než fenky.

Důležité proporce:

Kohoutková výška odpovídá zhruba délce těla od ramenního kloubu až po vrchol sedací kosti. A to hlavně u psů (samců). Nosní houba je od stopu stejně daleko jako stop od týlního hrbolu. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 47,5 cm tolerance: +3,5 cm, -3,5 cm
fenky: 47,5 cm tolerance: +3,5 cm, -3,5 cm
Pozn. k hmotnosti Hmotnost není standardem stanovena.
Srst:

Drsná, krátká a naježená, je to typická charakteristická vlastnost. Je rovná a od těla odstává, ale na končetinách více přiléhá. Srst nemá podsadu, netrimuje se a je dlouhá 1 až 2,5 cm. 

Zbarvení:

Jsou přípustné všechny jednotné barvy kromě bílé. Světlejší je ocas a zadní strana stehen. Podél hřbetu a na uších je přípustný tmavší odstín. 

Šarpej (Shar Pei)

HLAVA

V poměru k tělu je spíše velká. Na čele i lících jsou záhyby kůže a tvoří lalok. 

MOZKOVNA

Lebka:

Široká a plochá. 

Stop:

Středně vyvinutý. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je velká a široká, ideálně černě pigmentovaná, ale je přípustná jakákoliv barva, která odpovídá barvě srsti. Nosní otvory jsou široce otevřené. Tlama je široká od nasazení až po špičku, nezužuje se. Přípustný je záhyb silné kůže v místě nasazení nosní houby. Pysky i horní část tlamy jsou dobře vyplněné. Dásně, jazyk, patro a pysky jsou ideálně modročerné. Připouští se růžově skvrnitý jazyk. Ale jednotně růžově zbarvený jazyk není žádoucí. U psů, kteří mají vybledlou barvu srsti je jazyk levandulový. 

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou silné. Skus je nůžkový, horní řezáky v horní čelisti přesahují bez mezery přes řadu dolních řezáků v dolní čelisti. Zuby jsou v čelistech zasazeny kolmo. Dolní pysk nesmí být natolik masitý, aby to ovlivnilo zámek skusu. 

Oči:

Jsou zbarvené tmavě madlově, výraz je zachmuřený. Připouští se světlejší barva duhovky, pokud je vybledlá barva srsti. Okolní kůže, vrásky nebo srst nesmí nikdy nepříznivě ovlivňovat zdravou funkci očí a očních víček. Podráždění oční bulvy, spojivky nebo očních víček  je vysoce nežádoucí. Nevyskytuje se entropium. 

Uši:

Velmi malé spíše tlustší uši mají tvar rovnostranného trojúhelníku. Jsou posazené vysoko na hlavě. Lehce zaoblené špičky uší směřují k očím. Jsou nasazené nad očima, výrazně vepředu, široce a těsně přiléhají k lebce. Nežádoucí jsou postavené uši. 

KRK

Středně dlouhý, silný a dobře nasazený v plecích. Na dolní straně krku je volná kůže, která by ovšem neměla být přehnaně vyvinutá.

TRUP

Kromě kořene ocasu a kohoutku by na těle u dospělých jedinců neměly být kožní vrásky, jsou nežádoucí. 

Horní linie:

Z profilu je za kohoutkem lehce pronesená, směrem k bedrům lehce stoupá. 

Hřbet:

Silný, krátký. 

Bedra:

Široká, krátká a lehce klenutá. 

Záď:

Spíše plochá. 

Hrudní koš:

Hrudník je široký a hluboký, dosahuje až k loktům. 

Spodní linie:

Pod bedry lehce stoupá. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Středně dlouhé, rovné a mají silné kosti. Kůže na nich není vrásčitá. 

Plece:

Svalnaté, uložené dobře šikmo a skloněné dozadu. 

Přední nadprstí:

Silné, pružné a poněkud šikmo postavené. 

Tlapy hrudních končetin:

Kompaktní, středně velké, nejsou rozevřené, mají klenuté prsty. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Silné, svalnaté a středně zaúhlené. Jdou kolmo k zemi a při pohledu zezadu jsou rovnoběžné. Na stehnu, lýtku a zadním naprstí jsou nežádoucí záhyby kůže nebo její ztluštění. 

Paspárky:

Nejsou. 

Hlezno:

Hluboko nasazené. 

Tlapy pánevní:

Stejné jako přední. 

CHODY PSA

Za hlavní pohyb se považuje klus. Celkově je pohyb harmonický, volný, aktivní a energický. Vepředu je prostorný a zezadu vychází silný posun. Při zvyšující se rychlosti se tlapy blíží k myšlené ose těla. Nežádoucí je strnulý pohyb. 

OCAS

U kořene je kulatý a silný, směrem ke špičce se zužuje. Je velmi vysoko nasazen. Může být nesen vysoko a zahnutý, nebo úzce stočený, nebo nad hřbetem, nebo zkřivený k jedné straně. Nežádoucí je neúplný nebo zcela chybějící ocas. 

Šarpej (Shar Pei)

přečteno: 4 145x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...