topovat ověřit
25.08.2020 / 19.05.2024
Portugalský vodní pes

Portugalský vodní pes

Cão de aqua Português
80%
Další pojmenování: Portugalec, Portík
Portugalský vodní pes

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina VIII. - Slídiči, přinášeči a psi vodní
Sekce 3 - Psi vodní
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 37
Země původu: Portugalsko
Patronát Portugalsko
Vznik plemene: Středověk
Průměrná délka života: 12 - 15 roků
Původní využití: Pomocník rybářů, přinašeč
Využití dnes: Záchranářský pes, Agility, Frisbee, Dogdancing, Rodinný pes, Společenský pes, Aktivní pes, Flyball
Kluby v ČR:

Klub chovatelů loveckých slídičů

VARIETY PLEMENE Portugalský vodní pes

Toto plemeno má dvě variety, které rozlišují podle délky srsti. 

Wavy

Oficiální

Tato varieta ma dlouhou, zvlněnou a lesklou srst, budete tedy potřebovat vhodný kartáč, abyste mohli tuto jemnou srst pročesávat a zamezili vzniku chuchvalců a plstnatění. Na temeni hlavy je chomáč zvlněné srsti.

Curly

Oficiální

Existuje také varieta s kratší srstí, ta je kompaktnější, hustá, bez lesku a s válcovitými kučerami. Na temeni hlavy je kudrnatý chomáček srsti. Ovšem tento typ srsti musíte pravidelně udržovat, aby vypadala dobře.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Portugalský vodní pes není žádné nové plemeno. V Portugalsku se hojně objevovalo už ve středověku a dokonce ještě dříve, ale s určitostí nevíme, kdy přesně, i když některé zdroje hovoří až o dobách před naším letopočtem. Pomáhal rybářům s úlovky, ale také předával vzkazy a nebo chránil svoji rodinu a v neposlední řadě pomáhal lidem v nesnázích z vody. Jedná se o původní portugalské plemeno.

Mapa Portugalsko - Portugalský vodní pes

Na počátku 20. století však přišla temná doba plemene, za kterou mohl nástup moderní doby, protože psi už přestali být při rybolovu potřební. Počty portugalců se začaly snižovat, až došlo téměř k jejich vyhynutí. Naštěstí se o plemeno začal zajímat Vasco Bensaude, který byl slavným v loďařském průmyslu a o peníze rozhodně neměl nouzi. Shromáždil jedince, na kterých postupně začal chovat a vytvořil novou chovatelskou základnu plemene.

Vasco Bensaude

Později došlo k exportům do Ameriky a dalších zemí a jak obliba portugalce vzrůstala, rostl také počet zástupců tohoto plemene a došlo k jeho stabilizaci. Ani v dnešní době však není hojně rozšířené a za proslavení může vděčit hlavně bývalému americkému prezidentovi Baracku Obamovi. 

POVAHA

Portugalský vodní pes je skvělým psem do rodiny, je to velký dobrák, který se hodí i k dětem. Má je moc rád a dokáže si s nimi trpělivě hrát. Děti ho musí respektovat a vědět, jak k němu přistupovat. Ke své rodině velice přilne a potřebuje s ní být v kontaktu. 

Vzhledem ke své přátelské povaze není žádný obranář, ale své páníčky bude instinktivně chránit. Vaši sousedé jistě ocení, že toto plemeno málo štěká. Je nekonfliktní a bez problémů vychází s ostatními psy i jinými domácími mazlíčky. Miluje vodu, a proto počítejte s tím, že kdykoliv se k ní přiblížíte, hrozí že portík se do ní s nadšením vrhne. Není se čemu divit, byl to rybářský pes, který pomáhal na lodích. 

Je to velice inteligentní plemeno, které se snadno učí. Navíc nepotřebuje zkušeného pána, takže se hodí i pro začátečníky. Ale pozor, jistou míru autority mít musíte, jinak si vás portugalský vodní pes omotá kolem prstu, chytrý je na to dost.

Portugalský vodní pes

POHYB

Portugalec je aktivní a poměrně široce využitelné plemeno. Rozhodně potřebuje dostatek zaměstnání, aby se nenudil. Miluje pohyb, ale není nutné absolvovat denně dlouhé procházky. Dále byste mu neměli odpírat koupání, je to vodní živel a vodu doslova miluje. V létě tedy počítejte s tím, že budete muset plánovat výlety tak, abyste se po cestě mohli klidně společně vykoupat.

S portíkem si můžete bez problémů jít zaběhat nebo vyrazit do lesa či na nějakou túru. Bude vám rád dělat společníka. Je to ale skvělý pes na mnoho kynologických aktivit, a to díky všestranné využitelnosti.

Chodit můžete na cvičák, ani s pošlusností nebude mít problém, takže můžete skládat i různé zkoušky. Hodí se pro agility, dogdancing nebo frisbee. Zmínit musíme záchranařinu a v neposlední řadě i canisterapii, při které můžete společně pomáhat tam, kde je to potřeba.

Portugalský vodní pes

PÉČE

Delší srst tohoto plemene vyžaduje pravidelnou péči. Alespoň jednou týdně byste měli srst rozčesat, aby se udržovala v dobré kondici. Pokud plánujete chodit na výstavy budete muset portugalce česat alespoň 3x týdně a upravovat také střihově, v opačném případě není nutné srst zkracovat. Srst nemá podsadu, a proto nelíná jako u jiných plemen, díky čemuž se hodí pro alergiky. Chlupy ze zvukovodu je potřeba vytrhávat.

Denně byste měli pečovat o oční okolí a odstraňovat případné usazené ospalky, ačkoliv toto plemeno na ospalky netrpí. Je potřeba pravidelně při česání kontrolovat uši, zda se v nich neobjevil nějaký zánět. Dále byste měli pozornost věnovat dutině ústní, je vhodné mechanicky čistit zuby, aby se neusazoval zubní plak a následně nedocházelo k tvorbě zubního kamene. Podávat můžete i doplňky stravy jako je např. mořská řasa kelpa.

Poslední kapitolou péče je zastřihování drápků. Ne vždy je to ale potřeba, jednou za měsíc byste měli jejich délku zkontrolovat a v případě potřeby zakročit. Na manipulaci s tlapkami psa zvykejte od štěněte, většina jedinců je na ně zvláště opatrná, tak abyste později neměli problém.

Portugalský vodní pes

ZAJÍMAVOSTI

Portugalský vodní pes není příliš rozšířené plemeno, ale prosalvil jej bývalý americký prezident Barack Obama, který si pořídil hned dva představitele tohoto plemene. Jedná se o psa jmémen Bo a fenku Sunny. 

Portugalský vodní pes - Barack Obama

VÝŽIVA

Aby byl váš pes zdravý a celkově prospíval, je důležité zvolit kvalitní stravu, ve které bude mít vše potřebné. Krmit můžete granulemi, nebo se rozhodnout pro přirozenou stravu, kterou připravujete sami. Psa byste neměli překrmovat, v případě nedostatku pohybu by mohl mít sklony k obezitě.

Krmení granulemi je pro páníčka pohodlnější, ale ne vždy se vám podaří najít ty správné, které budou vašemu psovi sedět, hnedka na poprvé. Vždy je důležité se zaměřit na složení a vybírat takové, v nichž je dostatek masa a nejsou plné obilovin. Portugalský pes se pohybuje na hranici mezi středním a velkým plemenem, proto krmivo přizpůsobte vždy konkrétnímu jedinci. Zohledněte také věk, protože štěňata v růstu mají větší výživové požadavky. 

V dnešní době je velmi oblíbené barfování, tedy krmení přirozenou stravou, při kterém psovi servírujete syrové maso, kosti, přílohy a různé doplňky. Ovšem musíte si předtím nastudovat potřebné informace, abyste byli schopni připravit vyváženou krmnou dávku. Maso a další suroviny seženete ve specializovaných prodejnách, obvykle se nakupuje ve větším množství a pak si jednotlivé krmné dávky předpřipravíte do mrazáku. Počítejte s tím, že tam budete muset vyčlenit nějaký prostor.

Portugalský vodní pes

Zdraví

Průměrná délka života: 12 - 15 let

Portugalský pes není náchylný k nemocem, ale i u něho se mohou objevit problémy s pohybovým aparátem, a to konkrétně dysplazie kyčelního kloubu, která se nově už musí vyšetřovat při uchovnění. Preventivně můžete podávat chondroprotektiva, která budou o klouby pečovat.

Vyskytnout se může oční vada PRA, tzv. progresivní retinální atrofie, která postihuje tyčinky a čípky v oku. Dochází k jejich degenerativním změnám, což končí slepotou. Vyšetření je při uchovnění povinné, čímž se tato oční vada de facto odbourala a pokud si pořizujete štěňátko od chovatele s FCI, mělo by být vše v pořádku.

Portugalský vodní pes

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Portík je velmi přizpůsobivé plemeno a záleží na tom, jak si ho vychováte. Bydlet může v rodinném domku se zahradou, kde bude naprosto spokojený, ale nehodí se do kotce, protože by měl být v kontaktu se svými páníčky, aby nestrádal po psychické stránce. 

Rozhodně potřebuje zaměstnat a pokud mu zrovna nemůžete dopřát dostatek pohybu, měli byste ho unavit alespoň psychicky. Jeho výcvik není složitý, takže se hodí i pro začínající kynology. Bude to skvělý parťák pro děti

Portugalský vodní pes

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud se chcete se svým psem zapojit do chovu, tak musíte splnit podmínky stanovené Klubem chovatelů loveckých slídičů. Prvním předpokladem je vlastnictví psa s průkazem původu FCI. Již při koupi štěněte byste měli myslet na to, že byste se v budoucnu chtěli chovu věnovat, protože štěňátko by mělo mít předpoklady pro chov a výstavy, to znamená, že nevykazuje žádné hrubé vady proti standardu.

Při procesu uchovnění máte dvě možnosti. Buď se zúčastníte dvou výstav (od věku 1 roku), z nichž alespoň jedna musí být vyššího typu (zadává se titul CAC) a ocenění si odnesete nejhůře velmi dobrý. Zároveň také absolvujete ZV nebo jakoukoliv zkoušku z výkonu. 

Druhou možností je účast na třech výstavách, kde stále platí minimální věková hranice 1 rok. Alespoň jedna z výstav musí být vyššího typu a známka opět nejhůře VD , a to navíc od dvou různých rozhodčí.

V obou případech je nutné absolvovat vyšetření PRA  – prcd a testy na DKK, kdy DKK nemusí být nutně vrozená, ale i získaná.

Portugalský vodní pes

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Portugalský vodní pes má specifické vzezření, a to hlavně pokud je u něj provedena typická střihová úprava, ale vzhledem k tomu že není tolik rozšířený, může se snadno stát, že kolemjdoucí nebudou vědět, o jaké plemeno se jedná. 

Irský vodní španěl

Irský vodní španěl

Obě plemena jsou uznaná Mezinárodní kynologickou federací a patří do 8. skupiny FCI k přinašečům zvěře, loveckým slídičům a vodním psům. Výška obou je podobná, zatímco portugalec má rozpětí 50 až 57cm u psů a 43 až 52cm u fen, tak irčan 53 až 59cm u psů a 51 až 56cm u fen. Irský španěl má srst složenou z kadeřavých uzlíčků, srst je hustá a přirozeně mastná, zbarvení je tmavě hnědé. Portugalec má dva typy srsti, jednu delší a zvlněnou a druhou kratší a kudrnatou, barva je černá, hnědá nebo bílá. 

Španělský vodní pes

Španělský vodní pes

I španelský soused patří do stejné skupiny FCI. Ale na rozdíl od portugalce býval využíván také jako ovčácký pes. Je mírně menší, měří 44 až 50cm psi a 40 až 46cm fenky. Ma kudrnatou srst, která má strukturu vlny, delší srst může tvořit šňůrky, přípustný je i celkový střih. Zbarvení může být jednobarevné (bílé, hnědé, černé) nebo dvoubarevné (bílo-černé nebo bílo-hnědé). 

Lagotto Romagnolo

Lagotto Romagnolo

Toto italské plemeno má také podobné vzezření jako portugalec a opět s ním sdílí stejnou skupinu FCI. Kohoutková výška psů je 43 až 48cm a u fen 41 až 46cm. Srst vytváří kudrliny a je dlouhá s texturou vlny. Měla by se pravidelně zastřihovat. Zbarvení je možné krémově bílé, bílé s hnědými nebo oranžovými znaky, oranžový bělouš, hnědý bělouš, hnědá s bílou i bez ní a stejně tak oranžová. Někteří jedinci mívají hnědou masku, povolené je pálení. 

STANDARDNÍ VZHLED

Portugalský vodní pes

Celkový vzhled:

Středně velký pes brakoidního typu s téměř kvadratickým rámcem. Proporce jsou harmonické a vyvážené, je to silný a svalnatý pes. Osvalení se vyvíjelo v návaznosti na časté plavání a je obdivuhodné. 

Důležité proporce:

Délká těla je přibližně stejná jako kohoutková výška, takže rámec těla je téměř kvadratický. Poměr kohoutkové výšky vzhledem k hloubce hrudníku je 2 : 1. Délka mozkovny a nosní partie jsou v poměru 4 : 3. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 54 cm tolerance: +3 cm, -4 cm
fenky: 46 cm tolerance: +6 cm, -3 cm
Hmotnost:
psi 22 kg tolerance: +3 kg, -3 kg
fenky: 19 kg tolerance: +3 kg, -3 kg
Srst:

Tělo je pokryté odolnou a bohatou srstí a nemá podsadu. Existují dvě variety, a to Wavy - s dlouhou, zvlněnou a lesklou srstí nebo Curly - s kratší a kudrnatou srstí bez lesku. Dlouhá srst bývá lesklá a má jemnou konzistenci. Naopak kratší srst je bez lesku, hustá a má válcovité kudrlinky. Výjimku tvoří podpaží a tříselné řasy, jinak na zbytku těla najdeme stejnou srst. Dlouhosrstá varieta má lehce delší srst na na uších. Na temeni se vytváří chomáč zvlněné srsti u první variety a kudrnaté srsti u té druhé. 

Zbarvení:

Černá nebo hnědá v různých odstínech. Také je možná celobílá barva. Pokud je pes zbarven černě nebo hnědě, může mít bílou barvu na nosním hřbetě, čele, krku, hrudi, břiše, konci ocasu, koncích končetin a pod lokty a hlezny. V případě bílé barvy se nesmí jednat o albinismus, tedy pysky, nosní houba a sliznice jsou černě pigmentované jako u tmavých jedinců. 

Vzhledem k dlouhé srsti je pro portugalského vodního psa typický částečný střih, a to od zádi až do půlky těla. Střihová úprava se provádí také na čenichu a ocasu, ale nikdy se nestříhá chocholka na hlavě. 

Kůže:

Pružná, silná kůže není příliš napjatá. Vnitřní i vnější sliznice jsou dobře pigmentované. 

Portugalský vodní pes

HLAVA

Silná a široká, má vyvážené proporce. Osy temene a nosního hřbetu jsou rovnoběžné. 

MOZKOVNA

Z profilu je o něco delší než čenichová část, a to v poměru 4 : 3. Je klenutá, což je nejvýraznější v oblasti týlního hrbolu, který je zřetelný. Temeno je klenuté a uprostřed je patrná rýha. 

Nadočnicové oblouky:

Vystouplé. 

Čelová rýha:

Čelo je mírně vyklenuté a rýha pokračuje až do dvou třetin délky temene. 

Stop:

Výrazný stop se nachází za spojnicí vnitřních očních koutků.  

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je široká a dobře pigmentovaná, nozdry jsou otevřené. Černě zbarvený je čumák u černých nebo bílých jedinců. U hnědých psů odpovídá barvě srsti. Nepřípustná je masová barva. Nosní hřbet je rovný a v oblasti nosní houby pak užší než u kořene.

Pysky:

Hlavně vepředu jsou silné, koutek není viditelný. Sliznice jsou černě pigmentované a u hnědých psů mají hnědou barvu (patro, pod jazykem, dásně). 

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou silné. Zdravé zuby nejsou vidět v případě, že je tlama zavřená. Skus je nůžkový nebo klešťový. Silné špičáky jsou dobře vyvinuté. 

Oči:

Středně velké oči nejsou příliš hluboko zasazené. Jsou kulaté, správně umístěné a mírně šikmé. Barva je černá nebo hnědá. Spojivky nejsou vidět. 

Víčka:

Tvoří je jemná kůže. Jsou orámovaná černě u černých a hnědě u hnědých jedinců. 

Uši:

Jsou umístěny nad linií očí, svěšené podél hlavy. Jejich zadní kraj odstává. Jsou tenké a ve tvaru srdce. Jejich spodní okraj nesmí sahat až pod hrdlo. 

KRK

Rovný krk je krátký, oblý, svalnatý a dobře vsazený mezi lopatky. Nevytváří se na něm kožní řasy ani lalok. Je pyšně nesený. 

TRUP

Horní linie:

Vodorovná a rovná.

Kohoutek:

Nevýrazný a široký. 

Hřbet:

Krátký, rovný, široký a svalnatý. 

Bedra:

Krátká a správně svázaná se zádí. 

Záď:

Má vyvážené proporce a je mírně skloněná. Kyčelní hrboly jsou symetrické a nezřetelné. 

Hrudní koš:

Hluboký a široký, dosahuje až k loktům. Žebra jsou klenutá a dlouhá, dodávají hrudníku dostatečný objem. 

Břicho a slabiny:

Břicho je elegantně utvářené a není příliš velké. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné a siné, jsou postavené kolmo. Připouští se mírně šikmá nadprstí. 

Plece:

Při pohledu z boku a zepředu je patrné, že lopatky jsou velmi svalnaté a šikmo uložené. 

Rameno:

Rámě je silné a středně dlouhé. Je rovnoběžné se střední osou těla. 

Nadloktí:

Silné a středně dlouhé. Je rovnoběžné se střední osou těla. 

Předloktí:

Silně osvalená a dlouhá. 

Přední nadprstí:

Karpus je širší zepředu než ze strany a tvoří ho silně vyvinuté kosti. Metakarpus je silný a dlouhý. 

Tlapy hrudních končetin:

Kulaté tlapky jsou ploché, prsty nejsou příliš dlouhé, ani moc klenuté. Mezi prsty je blána, která dosahuje až ke koncům prstům, je bohatě osrstěná a volná. Nejlepší je, pokud jsou drápy černé, ale přihlíží se k celkové barvě srsti a pak mohou být bílé, žíhané i hnědé. Drápy se nedotýkají země. Polštářky jsou normálně tlusté, jen ten střední je tvrdý a silný. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Velmi svalnaté a rovné. Připouští se mírně šikmá nadprstí. Nohy jsou dlouhé a silně osvalené. Jsou rovnoběžné se střední osou těla. Mají správný sklon zepředu dozadu. Klouby i šlachy jsou silné. 

Stehna:

Hýždě jsou dlouhé a svalnaté. Stehna jsou silná, dlouhá a velmi svalnatá. 

Kolena:

Podkolení jsou postavena rovnoběžně se střední osou těla. 

Paspárky:

Metatarsus je dlouhý bez paspárků. 

Hlezno:

Silné. 

Tlapy pánevní:

Stejné jako přední tlapky. 

CHODY PSA

Pohyb je prostorný. Krok není krátký, klus je lehký dobře kadencovaný a cval je energický. 

OCAS

Je středně vysoko nasazený a nekupíruje se. U kořene je silný a směrem ke špičce se zužuje. Je tak dlouhý, aby nepřesahoval hlezenní kloub. Při zvýšené pozornosti je nesen stočený do prstence, ale nesmí přesahovat přes polovinu beder. Při plavání a potápění je ocas velikým pomocníkem. 

Portugalský vodní pes

přečteno: 10 992x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...