topovat ověřit
18.07.2019 / 19.03.2025
Německý pinč

Německý pinč

Deutscher pinscher
60%
Další pojmenování: nemá
Německý pinč

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina II. - Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce 1 - Pinčové a knírači
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 184
Země původu: Německo
Patronát Německo
Vznik plemene: 1880
Průměrná délka života: 12 - 14 roků
Původní využití: Lov hlodavců
Využití dnes: Rodinný pes, Aktivní pes, Lovecký pes, Agility
Kluby v ČR:

Českomoravský klub chovatelů hladkosrstých pinčů

Klub pinčů České republiky


VARIETY PLEMENE Německý pinč

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Pinčové nedělali společnost šlechticům, ale naopak podobně jako další lovečtí psi žili spíše ve stájích a statcích, kde lovili hlodavce a také hlídali. Nejdříve se vyskytovaly dvě variety hladkosrstá a hrubosrstá, z té se později vyvinul knírač. 

Plemeno německého pinče bylo poprvé popsáno v roce 1880, netěšilo se však příliš velké oblibě, a ještě před první světovou válkou bylo zapsáno kolem 200 vrhů. Bohužel válečná doba pinčovi vůbec nepřála a hlavně druhá světová válka znamenala skoro zánik tohoto plemene. Pinče zachránil Werner Jung, který vytvořil novou chovatelskou základnu. Postupně se v průběhu 20. století rozšířil v podstatě do celého světa. 

V tehdejším Československu byl první chovatelský klub založen v roce 1979. K rozšíření chovu u nás došlo až v 90 letech. 

POVAHA

Německý pinč je aktivní a inteligentní pes, který se hodí i do rodiny s dětmi. Ja hravý a s dětmi vychází dobře, ale ony jej musí respektovat a chovat se k němu správně, což je vždy zodpovědnost rodičů. Ke svému páníčkovi velmi přilne a nerad bývá sám, musíte ho tedy na samotu zvykat postupně. 

Je to velmi dobrý hlídač, jeho pozornosti nic neunikne a na vše nové vás upozorní štěkotem, počítejte s tím, že patří k těm hlučnějším plemenům. Přirozeně je k cizím lidem rezervovaný a nedůvěřivý. Je to také skvělý lovec hlodavců, takže pozor na soužití s mazlíčky z této skupiny, nemuselo by to dobře dopadnout. S jinými psy zejména stejného pohlaví to může být trochu divoké, ale pokud si to „vyříkají“, tak jejich vztah již bývá v pořádku. 

Jedná se o velmi učenlivého a inteligentního psa, takže s výcvikem není až takový problém, ale komplikovat vám to může jeho občasná tvrdohlavost, musíte si k němu najít cestu. Hodí se spíše pro zkušenější páníčky. Stejně jako u každého jiného plemene je důležitá pečlivá socializace, aby z něho vyrostl vyrovnaný pes. 

POHYB

Jedná se o velmi aktivní plemeno, které potřebuje každý den delší procházku a ideálně také jiné zaměstnání, aby se nenudil. Není to gaučák, ale samozřejmě se k vám rád přitulí a bude odpočívat. 

Společně se můžete věnovat i různým kynologickým sportům, německý pinč je velmi hbitý a obratný, což se hodí pro agility. Můžete ale společně chodit i běhat nebo trénovat obedience či dogdancing . Cokoliv vás bude společně bavit, tak je vhodnou volbou. Jedná se o velmi všestranné plemeno.

PÉČE

Srst nevyžaduje žádnou speciální údržbu, stačí ji jednou za čas přejet gumovým kartáčem nebo rukavicí. Zejména pokud se chystáte na výstavu, tak je vhodné před vstupem do kruhu srst vyčesat. 

Každý den prohlédněte oči a případně odstraňte nečistoty a ospalky z očního okolí. Jednou za týden zkontrolujte uši, zda v nich není zánět nebo nějaké nečistota. Měli byste pravidelně čistit zuby. Nejlepší je mechanické čistění zubním kartáčkem a speciální pastou. Používat můžete i různé doplňky na podporu dutiny ústní. 

Jednou měsíčně zkontrolujte drápky a v případě potřeby je zkraťte, nezapomínejte ani na pátý drápek, který není vůbec ve styku se zemí a má tendenci se kroutit. Na stříhání drápků zvykejte od štěněte, u většiny psů to není oblíbená činnost. Potřebujete na to speciální kleště, ale pokud si na to netroufáte, můžete se objednat do salonu nebo na veterinu. 

ZAJÍMAVOSTI

Pinč byl původně hrubosrstý, resp. má společné předky s kníračem. Hrubosrstým pinčem je v dnešní době plemeno tzv. opičí pinč, který také pochází z Německa. 

VÝŽIVA

Kvalitní strava je důležitá, aby byl pes zdravý a prospíval po všech stránkách. Buď můžete dávat kompletní krmivo, tedy granule, nebo připravovat jídlo psovi sami a tzv. barfovat. 

Pokud budete psovi dávat granule, vybírejte ty pro střední plemena, pak přihlédněte k věku, zhruba do 15 měsíců věku můžete dávat granule pro juniory a pak přejít na dospělácké. Při výběru granulí čtěte složení, jedině tak můžete posoudit, zda jsou granule kvalitní.

Barfování je pro páníčky náročnější, protože si musíte pro pejska vše připravit. Jídelníček se skládá ze syrového masa, kostí, doplňků a příloh, tak aby byl vyvážený a dodal psovi vše, co potřebuje. Než se do toho pustíte, musíte si nastudovat potřebné informace. Suroviny pro barfování v dnešní době seženete ve specializovaných prodejnách, ale i některých chovatelských potřebách. Můžete si nakoupit různé komplety, nebo již připravené směsi, které vám při chystání ušetří práci.

Zdraví

Německý pinč je celkem zdravé plemeno, objevit se mohou problémy s pohybovým aparátem, a to zejména dysplazie kyčelního kloubu, na kterou se jedinci přijímaní do chovu i vyšetřují. Je vhodné podávat v době růstu a pak i v seniorském věku kloubní výživu na podporu. 

Dále se mohou objevit nemoci různého charakteru, zejména ve stáří zákal očí, ale také dentální problémy, proto je vhodné o chrup pravidelně pečovat.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Německý pinč může bydlet v bytě, ale jen za předpokladu, že mu dopřejete dostatek pohybu. Je poměrně uštěkaný, což by mohlo pobouřit sousedy, a proto je velmi důležitá správní výchova a výcvik. Vhodnější bude domek se zahradou, ale rozhodně to není pes do kotce, svoje místečko musí mít uvnitř.

Pinče chrání pouze krátká hladká srst, je tedy potřeba ho v chladných měsících oblékat. Nejlepší jsou funkční oblečky z kvalitních materiálů. 

Je důležité toto plemeno dostatečně zaměstnat a dopřát mu dostatek pohybu, v opačném případě vám doma začne ničit věci. Může mít sklony k uštěkanosti, takže ho při štěkotu kroťte a naučte ho, aby dokázal být doma sám.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud byste se se svým pinčem rádi v budoucnu zapojili do chovu, tak si to rozmyslete ještě před nákupem štěňátka. To by v takovém případě nemělo mít vylučující vady ze standardu. V České republice existují dva chovatelské kluby, které stanovují podmínky přijetí do chovu: Českomoravský klub chovatelů hladkosrstých pinčů a Klub pinčů České republiky.

Od věku 12 měsíců jedince se musíte zúčastnit bonitace, což je klubová akce podobná výstavě, na které je pes podrobněji posouzen a odchází s výsledkem chovný nebo nechovný. Je potřeba také absolvovat klubovou výstavu, z kruhu si můžete odnést nejhůře známku velmi dobrá. 

K uchovnění musíte doložit výsledek vyšetření na dysplazii kyčelních kloubů. Rentgeny se mohou zhotovit od věku 12 měsíců a připouští se nejhorší výsledek C/C. Srst nevyžaduje žádnou speciální údržbu, stačí ji jednou za čas přejet gumovým kartáčem nebo rukavicí. Zejména pokud se chystáte na výstavu, tak je vhodné před vstupem do kruhu srst vyčesat. 


MOŽNÁ ZÁMĚNA

Německý pinč je v našich končinách relativně známé plemeno, ale dá se změnit s jinými, které jsou exteriérově podobné. Např. dobrman, anglický toy teriér nebo manchester teriér.

Dobrman

Dobrman

Obě plemena pocházejí z Německa a jsou uznaná Mezinárodní kynologickou federací, spadají do skupiny číslo dvě. Dobrman je větší, kohoutková výška psů je 68 až 72 cm a u fen je to 63 až 68 cm. Pinč měří 45 až 50 cm. Dobrman se vyskytuje v černé nebo hnědé s pálením, ale pinč může být v jednobarevné jelení červené nebo černé s pálením.

Anglický toy teriér

Anglický toy teriér

Toy pochází z Velké Británie a FCI jej řadí do 3. skupiny k teriérům. Jeho kohoutková výška je 25 až 30 cm, je tedy menší než pinč, který měří 45 až 50 cm. Zbarvení je černé s tříslovými znaky. Uši má toy narozdíl od pinče vztyčené. 

Manchester teriér

Manchester teriér

Manchester teriér pochází z Velké Británie a FCI jej také řadí k teriérům stejně jako anglického toye. Psi měří v kohoutku 41 cm a feny 38 cm. Zbarvení je opět sytě černé s mahagonovým pálením. Uši má poměrně malé a klopené. Hlava je klínovitého tvaru. 

Trpasličí pinč

Trpasličí pinč

Trpasličí pinč je také uznán Mezinárodní kynologickou federací a pochází z Německa, jak už jeho název napovídá, je výrazně menší než jeho "bratr". Kohoutková výška trpasličího pinče je 25 až 30 cm. Zbarvení může být jednobarevné: červené, červenohnědé. A pak samozřejmě klasická černá s pálením. 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Hladkosrstý, středně velký pes s hrdým držením těla, plynulými liniemi. Je elegantní, kvadratický a silný jako knírač. Jeho odvalení je díky krátké síti dobře viditelné, a to zvlášť při pohybu. 

Důležité proporce:

Díky podobnému poměru délky vzhledem k výšce je tělo kvadratické.

Délka hlavy (od čumáku k týlnímu hrbolu) odpovídá polovině délky hřbetní linie (od kohoutku k ocasu). 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 47,5 cm tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
fenky: 47,5 cm tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
Hmotnost:
psi 17 kg tolerance: +3 kg, -3 kg
fenky: 17 kg tolerance: +3 kg, -3 kg
Srst:

Hustá, krátká, hladce přiléhající, lesklá a bez lysin. 

Zbarvení:

Jednobarevná: jelení červená, červenohnědá až tmavě červenohnědá. 

Černá s pálením: lesklá černá s červenými nebo hnědými znaky, mají být tmavé, bohaté a jasně vyznačené, jak je to možné. Znaky jsou rozloženy následovně: nad očima, na spodní straně hrdla, nad nadprstích hrudních končetin, na tlapkách, na vnitřní straně pánevních končetin a pod kořenem ocasu. Na hrudi jsou dva stejnoměrné, jasně oddělené trojúhelníky. 

Kůže:

Po celém těla je těsně přiléhající. 

HLAVA

MOZKOVNA

Lebka:

Silná, podlouhlá, bez výrazně vystupujícího týlního hrbolku. Čelo je ploché a paralelní s nosním hřbetem. 

Stop:

Slabý, ale jasně patrný. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je dobře vyvinutá a vždy černě pigmentovaná. Tlama má tvar tupého klínu. Nosní hřbet je rovný. 

Pysky:

Černé, hladce a těsně přiléhají k čelistem. Koutky jsou uzavřené.

Čelisti, zuby:

Oba čelisti jsou silné. Úplný nůžkový skus – 42 bílých zubů podle zubního vzorce, silný a dobře se uzavírající. Žvýkací svaly jsou silně vyvinuté. Stavba lící neruší celkový výraz.  

Oči:

Tmavé, oválné. 

Víčka:

Tmavě pigmentovaná a těsně přiléhající. 

Uši:

Klopené, vysoko nasazené ve tvaru písmene V. Vnitřní koutky leží blízko k lícím, natočené směrem vpřed ke spánkům. paralelní ohyb by neměl přesahovat temeno.

KRK

Ušlechtile klenutý, ale není příliš krátký, v kohoutek přechází hladce bez vyznačení nasazení krku. Suchý, na krku není lalok, ani volná kůže na hrdle, je těsně přiléhající bez záhybů. 

TRUP

Horní linie:

Směrem od kohoutku k zápis je mírně spadající. 

Kohoutek:

Nejvyšší bod hřbetní linie. 

Hřbet:

Krátký, silný, rovný. 

Bedra:

Silná, krátká a hluboká, pes vypadá kompaktní – vzdálenost od posledního žebra ke kyčli je krátká. 

Záď:

Mírně zaoblená, harmonicky přechází v kořen ocasu. 

Předhrudí:

Dobře vyznačené špičkou hrudní kosti.

Hrudní koš:

Hrudník je středně široký, na průřezu oválný a dosahuje až k loktům. 

Spodní linie:

Slabiny nejsou příliš vtažené, vytvářejí hezké klenutou linii se spodní částí hrudního koše.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Zepředu jsou silné, rovné a nemají úzký postoj. Ze strany jsou předloktí rovná. 

Plece:

Lopatky leží těsně u hrudního koše a jsou dobře odvalené na obou stranách kosti. Jsou co nejšikmější a uložené vzad, s horizontálou tvoří úhel zhruba 50 stupňů. 

Nadloktí:

Silné, dobře, odvalené, přiléhající k tělu, s ramenní lopatkou svírá úhel 95 až 100 stupňů. 

Lokty:

Dobře přiléhají, nevybočují dovnitř, ani ven.

Předloktí:

Silně vyvinuté, dobře osvalené. Při pohledu zepředu i ze strany je zcela rovné. 

Zápěstí:

Silné a pevné.

Přední nadprstí:

Silné a mírně pružné. Při pohledu zepředu je vertikální, při pohledu ze strany mírně šikmé směrem k zemi. 

Tlapy hrudních končetin:

Kulaté a krátké, s těsně přiléhajícími prsty, které jsou dobře vyklenuté (kočičí tlapka). Polštářky jsou odolné. Drápky krátké, černé a silné. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Ze strany jsou šikmo postavené, zezadu jsou paralelní. Postoj není příliš úzký. 

Holeně:

Bérec je dlouhý, silný, šlachovitý a přechází v silné hlezno. 

Stehna:

Středně dlouhá, široká a silně osvalená. 

Kolena:

Nevytáčí se dovnitř, ani ven. 

Nárt:

Záprstí je kolmé k zemi. 

Hlezno:

Výrazněji zaúhlené, pevné, silné, nevytáčí se dovnitř, ani ven. 

Tlapy pánevní:

Jsou delší než přední tlapky. Prsty vzájemně dobře přiléhají a jsou klenuté. Drápky jsou černé a krátké.

CHODY PSA

Typickým pohybem plemene je klus. Při pohybu je hřbet pevný a poměrně nehybný. Pohyb je harmonický, plný síly a plynulý. Délka kroku je dobrá. Klus je uvolněný, prostorný, plynulý a se silným posunem a volným předkrokem.

OCAS

Ponechaný přirozeně, žádoucí je šavlovité nebo srpovité držení ocasu. 

přečteno: 422x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
60%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...