Německý drátosrstý ohař
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Klasifikace F.C.I. |
---|
Skupina VII. - Ohaři |
Sekce 1 - Kontinentální ohaři |
S pracovní zkouškou |
Číslo standardu: | 98 |
---|---|
Of. zkratka plemene v ČR: | NDO |
Země původu: | Německo |
Patronát | Německo |
Vznik plemene: | 19. století |
Průměrná délka života: | 10 - 12 roků |
Původní využití: | Lovecký pes |
Využití dnes: | Rodinný pes, Výstavní pes, Lovecký pes |
Kluby v ČR: |
VARIETY PLEMENE Německý drátosrstý ohař
Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.
HISTORIE A PŮVOD PLEMENE
POVAHA
Jedná se o lovecké plemeno, které se hodí pro myslivce, ale také do aktivní rodiny. Má velmi přátelskou povahu, k dětem je milý a rád se zapojí do jejich her. Soužití dětí a psa je však nutné mít pod kontrolou, ať se jedná o jakékoliv plemeno.
K cizím lidem je rezervovaný, což z něj dělá také výborného hlídače. Návštěvy proto doveďte domů, aby viděl, že patří k vám a nemusí je brát jako hrozbu. Velmi dobře vychází s ostatními psy, je zvyklý pracovat ve smečce, a proto když mu časem pořídíte parťáka, bude mu to vyhovovat. Problém může být soužití s ostatními mazlíčky, a to kvůli jeho silně vyvinutému loveckému pudu.
Je to inteligentní pes, který se dobře cvičí, není ani příliš dominantní nebo tvrdohlavý, takže s ním zvládne pracovat i začátečník. Důležitá je včasná socializace, výcvik musí probíha důsledně, ale rozhodně ne s křikem či dokonce násilím. Bude vám stačit plná kapsa pamlsků a správný přístup.
POHYB
Toto plemeno je velmi aktivní, takže se nehodí pro páníčky, kteří raději lenoší. Přestože je to lovecký pes, nemusí být nutně lovecky veden a rozhodně bude spokojený i v rodině s dětmi. Jen mu musíte zajistit dostatek pohybu a aktivity. A ne, pustit ho na zahradu rozhodně nestačí.
Hodí se i na různé kynologické sporty, nebo si s ním můžete jít jen zaběhat. Rozhodně by se měl účastnit vašich výletů, je to skvělý parťák. Pozor jen na pouštění na volno na otevřeném prostranství, aby neutekl za nějakou zvěří. V létě ho můžete vzít k vodě a společně si zaplavat.
PÉČE
Srst je potřeba jednou za čas vyčesat, a to hlavně podsadu. Jinak je vhodné hrubou srst trimovat, pokud nevíte, jak na to, určitě navštivte psí salon. Časté koupání není nutné, spíš pokud se vám pes v něčem vyválí. V létě je ideální vyrazit se společně zaplavat někam k vodě.
Uši bývají náchylné na záněty, hlavně pokud se např. zapaří právě po nějaké koupačce. Jednou týdně je kontrolujte, zda je vše v pořádku a rozhodně není na škodu mít doma po ruce vhodné kapky do psích uší. Z očního okolí odstraňte každý den ospalky. Také je vhodné pečovat o chrup a zuby mechanicky čistit, i když obecně mají velká plemena se zubním kamenem menší problémy.
Váš ohař si drápy pravděpodobně přirozené obrousí, ale i tak je jednou měsíčně kontrolujte a hlavně nezapomínejte na pátý dráp na předních tlapách, který není vůbec ve styku se zemí. Na stříhání drápů psa zvykejte, není to moc oblíbené činnost. Pokud si na to netroufáte, můžete navštívit veterináře, nebo psí salon.
ZAJÍMAVOSTI
Německý drátosrstý ohař je možná na první pohled nenápadné psí plemeno, ale je to velký pracant.Je velmi vytrvalý a jeho prvotním zaměřením byl lov přinášení pernaté zvěře. V dnešní době však stále častěji dělá společnost aktivní rodině a dokonce by šlo říct, že se hodí i pro začínající kynology.
VÝŽIVA
Správné krmení je důležité, aby byl pes zdravý a prospíval. Pokud psovi strava nesedne, poznáte to na jeho celkové kondici. Krmit můžete granulemi, nebo masem. Každá z možností má svoje pro i proti. Zároveň dodržujte správné stravovací návyky, můžete tak předejít nebezpečné torzi žaludku. Jídlo rozdělte na dvě menší porce denně a po jídle dopřeje psovi odpočinek.
Granule jsou kompletní krmivo, což znamená, že pes by v nich měl mít všechno, co potřebuje. Důležitý je správný výběr granulí, řídit byste se měli složením, na prvním místě by mělo být maso. Obiloviny jsou přijatelné v nízkém obsahu a nebo, pokud psovi vadí, tak volit granule bez nich. Ohař je na pomezí velikostí středního a velkého plemen, řídíte se hmotností. Zohlednit musíte i věk, na dospělácké granule je vhodné přejít až ta kolem 1,5 roku až 2 let.
Pokud chcete mít větší přehled, co pes sní a podávat mu do misky pestré suroviny, pak můžete barfovat. Pes na barfu je krmen syrovým masem, kostmi, doplňky a přílohami. Sestavení vyváženého jídelníčku je na vás, a proto si předtím musíte vše nastudovat, aby pes dostával jídlo v potřebném poměru.
Zdraví
Po zdravotní stránce je na tom toto plemeno celkem dobře, potrápit jej mohou problémy s pohybovým aparátem jako většinu plemen. Při uchovnění se sleduje stav dysplazie kyčelního kloubu. Ale do chovu jsou připuštěni jedinci i s výsledkem 3/3, proto doporučujeme pořídit si štěně po zdravých rodičích. Testovat by se měla ještě dysplazie loktů a OCD. Zejména v době růstu, ale klidně i v dospělosti je vhodné podávat preventivně kloubní výživu.
POTŘEBY A NÁROKY PSA
Německý drátosrstý ohař nemá na své páníčky speciální požadavky. Je to pes hodící se k rodinnému domku se zahradou. Má odolnou srst, která ho chrání proti vnějším vlivům, proto zvládne bydlet i venku. Musí mít však suché místo, kam se může uchýlit, nejlepší je zastřešený kotec s boudou, která se dá v zimě i zateplit. Nejlépe mu bude v blízkosti rodiny, rád vám bude u všeho asistovat.
Páníček tohoto ohaře nemusí být žádný zkušených kynolog, ale měl by ho zvládnout také začátečník.
PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ
Pokud byste se chtěli v budoucnu zapojit se svým psem do chovu, tak budete muset splnit podmínky dané klubem. Nejdříve ovšem budete potřebovat psa s průkazem původu. Štěně by v době odběru od chovatele nemělo mít žádné vady ze standardu, který by budoucí uchovnění neumožnily.
Projít musíte výběrem do chovu, ze kterého musíte odejít se známkou „kandidát chovu“.Dále je nutné se zúčastnit výstavy, ze které si můžete odnést hodnocení nejhůře velmi dobrá. Neobejdete se bez složení zkoušek, pro psy stačí VZ II. cena.
Co se týká zdravotních vyšetření, tak jsou potřeba vyhodnocené rentgeny na kyčle, nejhůře výsledek 3/3. Dále se předkládá vyhodnocení DLK a OCD, ale tam není v současné době požadován konkrétní výsledek.
MOŽNÁ ZÁMĚNA
Ohař je oblíbený po celém světě, ale známější je jeho krátkosrstý bratr. Obzvlášť u nás v České republice si ho můžeme snadno splést s naším národním plemenem – českým fouskem.
Český fousek
Hlavně u náš v České republice je známější naše národní plemeno – český fousek, které jakoby ohaři z oka vypadlo. Obě plemena jsou uznaná Mezinárodní kynologickou federací. Ohař měří v rozmezí 57 až 68 cm, fousek 58 až 66 cm. Velikostně jsou tedy k nerozeznání. Hrubá srst je u vouska v barvě tmavého bělouše s plotnami nebo bez a hnědáka se znaky nebo bez. Ohař může navíc být ještě černý bělouš s platnými nebo bez nich. Oba plemena mají typický vous.
Italský spinone
Dalším exteriérově podobným psem je italský spinone, který v kohoutku měří od 58 do 70 cm. Drsná set může být v barvě bílé, bílé s oranžovými znaky, bílé s oranžovým stříkáním, bílé s hnědými znaky a oranžový nebo hnědý bělouš. Nesmí být tříbarevný, s pálením nebo s černou v jakékoliv kombinaci.
STANDARDNÍ VZHLED
Ohař s ušlechtilým vzhledem s tvrdou srstí, která skrývá a chrání kůži. Má pozorný a energický výraz. Pohyb je silný, vydatný, prostorný, plynulý a harmonický.
Trup je dlouhý jako kohoutkova výška, může ji ovšem přesahovat o 3 cm.
Ideální kohoutková výška
psi: | 64,5 cm | tolerance: +3,5 cm, -3,5 cm |
fenky: | 61,5 cm | tolerance: +3,5 cm, -3,5 cm |
Tvrdá, drátovitá, přiléhající a hustá. Krycí srst je dlouhá 2 až 4 cm, podsada je hustá a odpuzuje vodu. Srst není tak dlouhá, aby zakrývala obrysy těla. Tvrdost a hustota srsti poskytuje ochranu před nepříznivými vlivy počasí a proti poraněním. Dolní část končetin, hrudníku a břicha pokrývá kratší, ale stále hustá srst. Hlava a uši jsou pokryty kratší, ale hustší srstí, která však není měkčí. Obočí je zvýrazněno a tvrdý vous, který není příliš tvrdý podtrhuje výraz tváře.
Hnědý bělouš s plotnami nebo bez nich.
Černý bělouš s plotnami nebo bez nich.
Hnědý s bílým hrudním znakem nebo bez něj.
Světlý bělouš.
Ostatní barvy nejsou přípustné.
Bez vrásek, pevně přiléhající.
HLAVA
Odpovídá velikosti těla i pohlaví. Linie hlavy je lehce divergující (mírně rozbíhává).
MOZKOVNA
Plochá, po stranách je lehce zaoblená. Středně široká.
Výrazně vyjádřené.
Vyjádřený a dobře patrný.
OBLIČEJOVÁ ČÁST
Nosní houba je silně pigmentována barvou odpovídající srsti, nozdry jsou dobře rozevřené. Tlama je dlouhá, široká, silná a hluboká. Nos je lehce římský.
Zuby jsou
Zuby jsou velké, čelisti jsou silné, skus je pravidelný nůžkový – horní řezáky těsně překrývají ty spodní. Zuby je vzájemně dotýkají, v čelistech jsou postaveny kolmo. Úplný chrup se 42 zuby odpovídá zubnímu vzorci.
Ideálně tmavé, nejsou příliš hluboko uložené, nevystupují, mají živý a ostražitý výraz.
Okraje očních víček jsou dobře pigmentované a dobře přiléhají k očním bulvám.
Středně velké, nasazené vysoko a široko, nejsou stočené.
KRK
Středně dlouhý krk je silně osvalený, linie šíje je lehce klenutá, krk je suchý.
TRUP
Z profilu je rovná a lehce spadající.
Vyjádřený.
Pevný a dobře osvalený.
Svalnatá, krátká a široká.
Dlouhá, široká a lehce spáditá, dobře osvalená, široká pánev.
Vyjádřené.
Hruď je hluboká a široká, hrudní kost ideálně dosahuje daleko. Žebra jsou dobře klenutá.
V elegantním oblouku, směrem dozadu lehce vtažená, suchá.
KONČETINY
HRUDNÍ KONČETINY
Při pohledu zepředu jsou rovné a rovnoběžné, ze strany jsou dobře postavené pod trup. Vzdálenost od země k loktům by měla zhruba odpovídat vzdálenosti od loktů ke kohoutku.
Lopatka je uložené dobře šikmo dozadu, silně osvalená a dobře zaúhlená s nadloktím.
Dobře úhlené předloktí i nadloktí.
Dobře přiléhající k trupu, nejsou vytočené ven, ani vročené dovnitř.
Suché a svisle postavené, se silnými kostmi.
Silná.
Nepatrně směřuje dopředu.
Okrouhlé, oválné, mají sevřené prsty s dostatečně silnými, tvrdými, odolnými a dobře pigmentovanými polštářky. Směřují souběžně, ani v postoji, ani v pohybu se nevytáčejí dovnitř či ven.
PÁNEVNÍ KONČETINY
Při pohledu zezadu jsou rovné a paralelně postavené. Dobře úhlené v kolenech a hleznech. Se silnými kostmi.
Lýtka jsou svalnatá, dlouhá a šlachovitá.
Svalnatá, široká a dlouhá, dobře zaúhlená pánev se stehnem.
Silná, s dobrým zahlcením lýtka a stehna.
Krátké a kolmo postavené.
Silné.
Stejné jako tlapky předních končetin.
CHODY PSA
Chody jsou prostorné, vpředu je dlouhý krok a zezadu silný posun. Přední i zadní končetiny se pohybují rovně a rovnoběžně. Držení psa je v pohybu vzpřímené.
OCAS
Navazuje na hřbetní linii, je nesen ideálně vodorovně nebo lehce nahoru, ne strmě. Není příliš tenký, ani silný. Pro lovecké účely se kupíruje v zemích, kde je to dovoleno. Přirozený ocas sahá ke hleznu a je nesen rovně nebo lehce šavlovitě zahnutý.