topovat ověřit
09.08.2019 / 02.09.2024
Modrý gaskoňský baset

Modrý gaskoňský baset

Basset Bleu de Gascogne
0%
Další pojmenování: nemá
Modrý gaskoňský baset

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina VI. - Honiči a barváři
Sekce 1 - Honiči
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 35
Země původu: Francie
Patronát Francie
Vznik plemene: První zmínky 14. století
Průměrná délka života: 13 - 14 roků
Původní využití: Lov – honič
Využití dnes: Rodinný pes, Lovecký pes
Kluby v ČR:

Basset klub České republiky

Klub chovatelů honičů


VARIETY PLEMENE Modrý gaskoňský baset

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

První zmínky o tomto plemeno bychom našli již ve 14. století, a to na obrazech, kde byli ztvárnění krátkonozí lovečtí psi. Lov byl v této době záležitostí šlechty a tito psi měli vysokou cenu. 

Gaskoňský baset byl vyšlechtěn kvůli potřebě menšího honiče, který bude dostatečně vytrvalý a zvládne pracovat v porostlém terénu, kde mají větší psi problém. V klášteře sv. Huberta zdejší mniši šlechtili lovecké psy, a kromě vysokonohých honičů, to byl právě také modrý gaskoňský baset. 

Velká francouzská revoluce zapříčinila, že toto plemeno málem zaniklo a počátkem 19. století byly stavy basetů velice nízké. Naštěstí se o přežití postaral chovatel Alain Bourbon, který plemeno v podstatě zachránil. 

POVAHA

Gaskoňský baset má přátelskou a mírumilovnou povahu, a i když jeho pohled je na první pohled smutný, je to veselý společník. Je to skvělý parťák pro myslivce, ale nemusí být lovecky veden, a proto může bydlet v rodině s dětmi, ke kterým má hezký vztah.

S jinými psy vychází dobře a přestože je to lovecké plemeno, dokáže se naučit přijmout i jiné mazlíčky, ale je nutné, aby s nimi byl v kontaktu od štěněte. Má rád lidi, takže to není kdovíjaký hlídač. 

Jelikož má baset dobráckou povahu, tak by se dalo říct, že jej zvládne i začátečník. Nutností je naučit základní poslušnost, bez toho se neobejdete. Důležitá je samozřejmě i socializace. Nebude hltat každý povel, ale jeho nedostatek snahy vyváží právě laskavost. 

POHYB

Jedná se o aktivního psa, který byl šlechtěn k práci, je velmi vytrvalý, a pokud mu nedopřejete lovecké využití, je potřeba počítat s dlouhými procházkami. Hodí se tedy pro aktivní páníčky, nedoporučujeme jej pro seniory, kteří mají např. nějaké zdravotní omezení. 

Toto plemeno se nehodí na typické psí sporty typu agility, takže pokud se chcete věnovat těmto aktivitám, tak se porozhlédněte jinde. Naopak jej ocení páníčci, kteří se věnovat loveckým disciplínám. 

PÉČE

Srst nevyžaduje speciální péči, stačí jednou za čas projet hřebenem určeným pro krátkou srst nebo gumovým hřbílkem. Jinak je to poměrně bezúdržbový pes. 

Čemu byste měli věnovat pozornost, tak jsou uši, které jsou náchylné na záněty atd. Doporučujeme tedy pravidelně alespoň jednou za 14 dní kontrolovat a mít doma po ruce kapky do uší. Každý den otřete případně ospalky z očního okolí a stejně jako u jiných plemen, měli byste pečovat o chrup, ideálně minimálně jednou za dva dny zuby čistit.

Zapomínat nesmíme ani na stříhání drápů. Zvykejte na tento úkon od štěněte, většina psů ho nemá moc rádo. Délku drápů kontrolujte jednou měsíčně a v případě potřeby je zastřihněte. I když baset si při procházkách většinu drápků zřejmě samovolně obrousí. 

ZAJÍMAVOSTI

Baset je krátkonohý honič a právě odsud pochází také samotný název plemene, „bas“ totiž znamená nízký. Na rozdíl od jiných nízkonohých plemen není tento baset norník, ale honič a barvář, tedy jeho úkolem je sledování zvěře a díky malému vzrůstu se může dobře dostat i mezi křoví, kde větší psi selžou. 

VÝŽIVA

Správné krmení je důležité, aby pes prospíval a byl zdravý, baset je střední plemeno a krmení tedy musíte přizpůsobit jeho přirozeným potřebám. Pokud budete podávat granule, tak to máte celkem bez starostí, ale když byste se rozhodli barfovat, tak bude sestavení vyváženého jídelníčku na vás. Baseti jsou citliví na přibírání na váze, je tedy důležité najít ten správný balanc, vyšší hmotnost nadměrně zatěžuje klouby a není pro psa zdravá. 

Granule vždy vybíráme podle složení, ne podle reklamy nebo hezkého obalu. Na první  místě by mělo být maso, vhodný je nižší nebo žádný obsah obilovin. Štěněčí granule podávajte do zhruba 15 měsíců věku, pak můžete přejít na dospělácké.

Pokud se o krmení psů více zajímáte, jistě jste se setkali s barfováním, to je podávání syrových kostí, masa, příloh a doplňků, než se do to však pustíte, nastudujte si vše potřebné a hlavě neexperimentujte na štěněti, dokud roste, a má větší nároky na výživu než dospělý pes.  

Zdraví

Baset je odolné a zdravé plemeno, ani při uchovnění nejsou povinná žádná zdravotní vyšetření. Objevit se u nej mohou problémy s pohybovým aparátem, a to dysplazie loketního a kyčelního kloubu, proto je vhodné preventivně podávat kloubní výživu, která bude o pohybový aparát pečovat. 

Vzhledem k tělesné konstituci, tedy delším zádům, může hrozit vyhřeznutí meziobratlové ploténky, což může vést až k ochrnutí, a není tedy dobré to podceňovat. 

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Toto plemeno potřebuje dostatek pohybu, ale jinak je velmi přizpůsobivé. Je to vytrvalec, takže ocení delší procházky. Spokojený bude v domku se zahradou i v bytě, pokud mu dopřejete dostatek pohybu. 

Co je důležité a měli byste to psa učit hned od útlého věku, tak to je přivolání. Vzhledem k silně rozvinutému loveckému pudu, je potřeba psa umět odvolat. Pokud si tím nejste jistí, tak ho raději nepouštějte v lese nebo na jiném potenciálně nebezpečném místě z vodítka, aby vám neprchnul za zvěří. 

Doma by měl mít klidné místo, kam mu umístíte pelech. Pokud máte děti, pak musí psa respektovat a dopřát mu klid, pokud chce odpočívat. Nezapomínejte, že soužití dětí a psa musíte mát vždy pod kontrolou. 

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Chov plemene zaštiťuje v České republice Basset klub ČR a Klub chovatelů honičů. Jedná se o málopočetné plemeno, takže nenajdete moc chovatelských stanic, kde si štěňátko pořídit, nabízí se tedy i možnost importu ze zahraničí. 

Pokud se budete chtít se svým psem nebo fenkou zapojit do chovu, tak to zohledněte již při výběru štěňátka, to by nemělo mít žádné vady ze standardu. Pak už jen stačí splnit podmínky stanoveném klubem a máte hotovo. 

Zúčastnit se musíte výstavy a odnést si nejhůře známku velmi dobrá, a to od věku 12 měsíců. Pak je nutné absolvovat chovný svod klubu, kde bude pes posouzen. Pokud nemá váš pes žádné vylučující vady, jen vyřešíte papírování s klubem a máte doma chovného jedince. 

Aktivní zapojení v chovu je možné od 15 měsíců věku, u psů není horní hranice stanovena, u fen je to 8. rok věku. 

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Modrý gaskoňský baset není příliš rozšířené plemeno a řadí se k málopočetným psům. Mezi lidmi není známý, a proto pokud ho potkají, nebudou plemeno znát. Známější je klasický baset.

Basset Hound

Basset Hound

Baset je uznán Mezinárodní kynologickou federací a pochází na rozdíl od modrého gaskoňského baletu z Anglie. Kohoutková výška je 33 až 38 cm a francouzského basta od 34 cm také do 38 cm. Baset je nejčastěji trojbarevný, a to bílo-černo-hnědý nebo dvoubarevný citronová-bílý. Připouští se ovšem i jiné zbarvení, které se objevuje u honičů. Gaskoňský baset má břidlicově modrý nádech.

Malý hrubosrstý vendéeský basset

Tento psík pochází z Francie a na první pohled se od ostatních basetích plemen odlišuje svou hrubou srstí, ostatní mají srst hladkou. Kohoutková výška je 34 až 38 cm. 

Artésko-normandský basset

Artésko-normandský basset

Anglický baset je zavalitější, francouzské typy jsou jemnější a atletičtější. Výška u tohoto plemene je 30 až 36 cm. Od gaskoňského basta se tedy liší hlavně zbarvením, které je plavé s černým pláštěm a bílou, nebo plavé s bílou. 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Typický baset, má všechny znaky velkého plemene, ze kterého pochází, je silný, ale není nijak lymfatický. 

Důležité proporce:

Výška vzhledem k délce těla okolo 5/8. 

Výška hrudníku vzhledem ke kohoutkové výšce kolem 2/3.

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 36 cm tolerance: +2 cm, -2 cm
fenky: 36 cm tolerance: +2 cm, -2 cm
Srst:

Dost tvrdá, krátká a dobře pokrývá kůži. 

Zbarvení:

Černé a bílé chlupy jsou promíchané (bělouš), díky tomu má pes břidlicově modrý odstín. Povoleny jsou i větší či menší černé plotny. Dvě černé plotny (maska) jsou vždy umístěny po obou stranách hlavy, pokrývají uši a jsou rozloženy kolem očí, končí na lících. Na temeni mozkovny se nespojují a rozděluje je bílá lysina, v jejímž středu bývá malá černá skvrnka typická pro plemeno. Nad očima jsou dva znaky pálení (více či méně výrazné). Pálení je na také na lících, pyskách, vnitřní straně uší, končetinách a u kořene ocasu. 

HLAVA

MOZKOVNA

Při pohledu zepředu je mírně klenutá, není příliš široká. Týlní hrbol je zřetelný. Při pohledu seshora je zadní část mozkovny oválná. Fronta je plná. 

Stop:

Málo výrazný. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nos je černý, široký s dobře rozevřenými nozdrami. Nosní hřbet je stejně dlouhý jako mozkovna, mírně vyklenutý. 

Pysky:

Dost vyvinuté, spadající, překrývají spodní čelist, díky tomu má čenichová partie hranatý tvar. Koutek je dobře viditelný, ale ne volný (větrný).

Čelisti, zuby:

Mají nůžkový skus, Řezáky jsou dobře postavené. 

Líce:

Suché, kůže na nich tvoří jedno nebo dvě vrásky. 

Oči:

Oválné a zdají se být hluboko uložené, jsou hnědé. Mají mírný, poněkud smutný výraz.

Uši:

Typické pro modré gaskoňské honiče. Jiné, stáčejí se a zakončené jsou do špičky. Svou délkou mohou přesáhnout až špičku nosu. Ucho má úzký úpon a je nasazené výrazně pod linii očí. 

KRK

Dost dlouhý, mírně klenutý s mírným lalokem.

TRUP

Hřbet:

Dlouhý a pevný. 

Bedra:

Krátká, dobře napojená a mohou být i klenutá. 

Záď:

Mírně spáditá. 

Hrudní koš:

Mohutný, poměrně dlouhý a hluboký – sahá až pod úroveň lokte. Hrudní kost je dlouhá a vytváří výrazné předhrudí, a také zasahuje hodně dozadu. Žebra jsou hodně klenutá.

Břicho a slabiny:

Slabiny jsou pevné.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Jsou silné a toleruje se, pokud jsou mírně vytočené. 

Rameno:

Lopatky jsou svalnaté, šikmo uložené a ne hrubé. 

Lokty:

Přilehlé k tělu. 

Tlapy hrudních končetin:

Jsou ve tvaru delšího oválu, mají suché a sevřené prsty, polštářky i drápy jsou černě pigmentované. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Při pohledu zezadu jsou sedací hrbol, střed stehna, hlezenní kloub, nadprstí i tlapka v jedné ose. 

Stehna:

Dlouhá a svalnatá. 

Nárt:

Záprstí je krátké a silné. 

Hlezno:

Široké, mírně úhlené a postavené nízko u země. 

CHODY PSA

Pohyb je pravidelný a dosti lehký. 

OCAS

U kořene je silný, nesený šavlovitě, někdy mohou být na spodní straně delší chlupy (tzv. osinatý). V klidu sahá na zem. 

přečteno: 444x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
0%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...