topovat ověřit
29.04.2021 / 19.05.2024
Maďarský ohař krátkosrstý

Maďarský ohař krátkosrstý

Rövidszörü Magyar Vizsla
100%
Další pojmenování: vizsla
Maďarský ohař krátkosrstý

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina VII. - Ohaři
Sekce 1 - Kontinentální ohaři
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 57
Země původu: Maďarsko
Patronát Maďarsko
Vznik plemene: 14. století
Průměrná délka života: 12 - 15 roků
Původní využití: Lovecký pes
Využití dnes: Agility, Rodinný pes, Aktivní pes, Lovecký pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů hrubosrstých a maďarských ohařů

VARIETY PLEMENE Maďarský ohař krátkosrstý

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách, existuje druhé podobné plemeno, a to maďarský ohař drátosrstý

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Maďarský ohař je potomkem psů kočovníků, kteří se usadili na území Maďarska. Tehdy byli psi velcí pomocníci při lovu. První zmínky o něm pocházejí ze 14. století. S postupem času byli ve stále větší oblibě a během 19. století se začali účastnit soutěží pro ohaře. 

Větší chovatelské snahy lze pozorovat až ve 20. století, a to až od roku 1920. K uznání plemene Mezinárodní kynologickou federací došlo v roce 1936. Právě ve 30. letech křížením s německým drátosrstým ohařem vznikl maďarský ohař drátosrstý. 

V dnešní době je vizsla poměrně oblíbené a rozšířené plemeno. Nevyužívá se pouze k loveckým účelům, ale stále častěji je rodinným společníkem.

Mapa Maďarsko - Maďarský ohař krátkosrstý

POVAHA

Vizsla je velice milý pes, který se kromě loveckého využití hodí skvěle do aktivní rodiny. Má rád děti a dobře s nimi vychází, samozřejmě menší ratolesti musíte mít vždy pod dohledem. Tento ohař je velmi rád na blízku své rodině. 

S jinými psy vychází bez problémů, často s nimi spolupracuje při lovu. Ale vzhledem k vyvinutému loveckému pudu mohou být problémem jiní mazlíčci, zejména, pokud utíkají. Pokud ale budou s ohařem od štěněte, měl by si na ně zvyknout. 

Jedná se o inteligentního psa, který se dobře učí novým věcem. Je ale nutné s ním zacházet jemně, protože má citlivou povahu. 

Anketní otázka na pracnost MOK

Je mnoho názorů ohledně toho, jestli je nebo není maďar vhodný pro začátečníka. Zeptali jsme se za vás chovatelů, kteří na tuto otázku odpovídali. Většina z nich se shodla na tom, že si viszlu začátečník pořídit může, ale je nutné, aby si budoucí chovatel uvědomil, že je to aktivní a náročné lovecké plemeno, které potřebuje profesionálně vedený výcvik a odborné poradenství. Takže byste měli k pořízení maďarského ohaře přistupovat opravdu zodpovědně.

Ačkoliv je MOK náročné plemeno, tak existují ještě náročnější plemena, jako je pointer či německý ohař a porozhlédneme-li se i mimo ohaře, tak velmi pracná plemena jsou také akity, basenji a někteří chrti.

Maďarský ohař krátkosrstý

POHYB

Jedná se o velice aktivního psa. Dokáže být spokojený, i když nebude lovecky veden, ale potřebuje dostatek pohybu a vyžití. Jinak se bude nudit, což může skončit tak, že vám bude ničit věci a bude povahově nevyrovnaný.

"Maďar má opravdu neutuchající energii a je třeba počítat s tím, že pro bezproblémové soužití je třeba naplánovat psovi nějakou pravidelnou aktivitu, kde pes zaměstná i hlavu. Pokud budete se psem chodit běhat, vytrenujete mu skvělou kondici, ale neunavíte ho. Ideální je nějaký pravidelný výcvik - lovecký, záchranářský, poslušnostní..." řekla chovatelka MOK                                                                                                                            

Co se týká loveckých dovedností, tak je všestranně využitelný. Je to skvělý stopař, dobře vystavuje i přináší a nebrání se ani práci ve vodě. Jinak se můžete věnovat kynologickým sportům typu agility, canicrossu nebo ho zapřáhnout ke kolu

Každý den je nutné počítat s delší procházkou, aby se ohař mohl vydovádět. Velmi rád aportuje a v létě můžete společně vyrazit k vodě.

Maďarský ohař krátkosrstý

PÉČE

Vizsla má krátkou srst, která nepotřebuje příliš péče. Bude vám stačit speciální rukavice, kterou jednou za týden ohaře přejedete, bude mu to příjemné a zároveň prokrvíte kůži. Šamponování není nutné, jen v případě, že pes bude zapáchat, nebo se moc zašpiní.

Každý den je nutné otřít ospalky z očního okolí. Převislé uši byste měli jednou týdně prohlédnout, zda tam není zánět. dále byste se měli zaměřit na zuby. Ty je nejlepší mechanicky čistit. 

Zapomínat byste neměli na drápky, ty si váš pes pravděpodobně bude samovolně obrušovat, ale jednou měsíčně je zkontrolujte a v případě potřeby zkraťte. Slouží k tomu speciální kleště, které seženete v chovatelských potřebách. Psa na manipulaci s drápky zvykejte od štěněte, je to jedna z nejméně oblíbených aktivit.

Maďarský ohař krátkosrstý

ZAJÍMAVOSTI

Existuje ještě jedno velice podobné plemeno, a to maďarský ohař drátosrstý, který byl vyšlechtěn později právě z toho krátkosrstého ohaře. Jedná se ovšem o dvě samostatná plemena, nikoliv varietu jednoho. Plemeno nese také pojmenování vizsla, což v maďarštině znamená loveckého psa přinašeče.

Maďarský ohař krátkosrstý vs. Maďarský ohař drátosrstý

VÝŽIVA

Maďarský ohař je velice aktivní plemeno, které potřebuje kvalitní stravu, aby prospívalo a dostávalo se mu všeho, co potřebuje. Můžete zvolit granule, které jsou kompletním krmivem, nebo vyzkoušet barfování, kdy psovi servírujete syrové maso, kosti, přílohy a doplňky. 

Granule je nutné vybírat podle složení, abyste si byli jistí tím, že obsahují všechno důležité. Na prvním místě by se mělo objevit maso, dále by to neměla být přehlídka obilovin, protože ty jsou častým alergenem. Denní krmnou dávku byste měli rozdělit na dvě dávky a dávat jednu ráno a druhou večer. Nezapomeňte psovi po jídle dopřát odpočinek. 

Pokud se rozhodnete barfovat, tak je nejdříve potřeba si nastudovat veškeré informace, protože je na vás, abyste psovi sestavili vyvážený jídelníček. Maso a další suroviny se většinou nakupují ve větším množství a jednotlivé porce si připravíte do mrazáku.

Více o BARFování se dozvíte ve článku: Jak začít s BARFováním, od zkušené chovatelky, která vám přirozenou cestou ukáže základy BARFování.

Maďarský ohař krátkosrstý

Zdraví

Průměrná délka života: 12 - 15 let

Vizsla je zdravé plemeno, které není příliš zatíženo nemocemi. Nejčastěji se objevují problémy s pohybovým aparátem. Konkrétně se jedná o dysplazii kyčelního kloubu, která se vyšetřuje i při uchovnění. Vybírejte si vždy takové štěně, které má zdravé rodiče. Jeho rodokmen zkontrolujte i do hloubky. Preventivně je možné podávat kloubní výživu, která bude klouby chránit.

Maďarský ohař krátkosrstý

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Hodí se spíše do domu se zahradou. To ale neznamená, že by v bytě nemohl být šťastný. Pokud mu věnujete dostatek aktivit, tak byt nevadí. Přesto, že miluje zahradu, tak mějte na paměti, že ho srst neochrání proti nepříznivým vlivům počasí, takže by rozhodně neměl bydlet venku. Zároveň potřebuje být v úzkém kontaktu s rodinou, a tak by měl mít pelech někde ve středu domácnosti, aby mohl sledovat veškeré dění. 

Srst vizsly nemá podsadu, takže v chladných dnech byste ho měli při delším pobytu venku oblékat do funkčních oblečků. Starší, nemocné psy nebo štěňata hlídejte, aby neprochladli.

Maďarský ohař se nehodí pro lidi, kteří nejsou příliš aktivní. Toto plemeno se vám nepřizpůsobí a potřebuje velké množství pohybu.

Maďarský ohař krátkosrstý

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud v budoucnu plánujete uchovnění svého psa, měli byste tyto záměry zohlednit již při výběru štěněte. To by nemělo mít žádné vážné odchylky od standardu a samozřejmě musí mít průkaz původu FCI. Chov plemene zaštiťuje v České republice Klub chovatelů hrubosrstých a maďarských ohařů. 

Každý jedinec musí projít tzv. výběrem do chovu (v podstatě bonitací) a odnést si hodnocení "kandidát chovu". Toto hodnotí tříčlenná komise, která podrobně posuzuje psa. Minimální věk pro účast je 12 měsíců. Dále musíte absolvovat výstavu a odnést si z kruhu nejhůře známku "velmi dobrá". Pro uchovnění je také potřeba složit loveckou zkoušku. Uznává se několik různých možností, podrobnější informace jsou k dispozici na stránkách klubu.

Je požadováno jedno zdravotní vyšetření, a to na dysplazii kyčelního kloubu. Přípustný je maximálně stupeň C (2/2). Rentgeny mohou být zhotoveny nejdříve od 1 roku věku. 

Aktivní využití v chovu je u psů i fen možné od 18 měsíců věku, u fen je horní hranice stanovena na 8. rok věku, u psů není chovnost omezena. Pokud má pes některou z vylučujících vad uvedených ve standardu, tak nemůže být uchovněn.

Maďarský ohař krátkosrstý

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Vizsla se dá zaměnit s jinými loveckými plemeny podobného vzhledu. Většina lidí, kteří se v tomto prostředí nepohybují, lovecké psy příliš nerozeznají. V úvahu připadá německý krátkosrstý ohařvýmarský ohař a zmínit musíme i druhého, byť drsnosrstého maďarského ohaře. 

Německý krátkosrstý ohař

Německý krátkosrstý ohař

Německý ohař je stejně jako vizsla uznán Mezinárodní kynologickou federací a patří do skupiny 7 k ohařům. I německý ohař se vyskytuje s více typy srsti, jedná se však o 4 samostatná plemena (dlouhosrstý, krátkosrstý, drátosrstý a ostnosrstý). Jeho kohoutková výška je 62 až 66 cm u psů a 58 až 63 cm u fen. Vizsla měří 58 až 64 cm psi a 54 až 60 cm fenky. Německý ohař se může objevovat hned v několika barvách, hnědá bez znaků, nebo s malými bílými znaky, hnědý bělouš, světlý hnědý bělouš, bílá s hnědou hlavou a černá ve stejných možnostech jako hnědá.

Výmarský ohař

Výmarský ohař

Výmarský ohař je také uznán Mezinárodní kynologickou federací a patří do skupiny 7 k ohařům, stejně, jako vizsla. Velikost obou psů je podobná, výmar měří 59 až 70 cm psi a 57 až 65 cm feny. Maďar má kohoutkovou výšku 58 až 64 cm psi a 54 až 60 cm fenky. Výmarský ohař má dvě variety srsti, krátkou a dlouhou. Navíc se liší barvou srsti. Pro výmara je typická stříbrná, srnčí nebo myší šedá barva s přechody mezi těmito tóny. Vizsla má typickou barvu žemlovou. 

Maďarský ohař drátosrstý

Maďarský ohař drátosrstý

Obě plemena mají podobný standard, jejich kohoutková výška je totožná stejně jako je podobná stavba těla a další exteriérové znaky. Obě plemena jsou uznána Mezinárodní kynologickou federací jako samostatná plemena. Hlavním rozeznávacím znakem je typ srsti, jak už napovídá sám název. Zbarvení je totožné, a to žemlové barvy. Krátkosrtý ohař má tělo porostlé krátkou a hustou srstí. Drátosrstý ohař má, narozdíl od svého bratra, podsadu a hrubou srst, která je dlouhá 2 až 3 cm. Po stranách tlamy má typický vous.

STANDARDNÍ VZHLED

Maďarský ohař krátkosrstý

Celkový vzhled:

Jedná se o středně velkého elegantního loveckého psa, který má ušlechtilý vzhled. Srst má krátkou a žemlově zbarvenou. Stavba těla je spíše lehká, sušší a štíhlá, vytváří harmonii mezi krásou a sílou. 

Důležité proporce:

Tělo je mírně delší než je kohoutková výška. 

Hloubka hrudníku je téměř polovina kohoutkové výšky. 

Partie čenichu je kratší než polovina délky hlavy. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 61 cm tolerance: +3 cm, -3 cm
fenky: 57 cm tolerance: +3 cm, -3 cm
Pozn. k výšce

Usiluje se o střední velikost, není vhodné kohoutkovou výšku zvyšovat. Důležitější je statická a dynamická vyváženost a celková symetrie.

Pozn. k hmotnosti Hmotnost není standardem stanovena.
Srst:

Hustá a krátká srst je pevná a tuhá. Kratší, hedvábná a jemnější srst je na hlavě a ušních boltcích. Na spodní straně ocasu je naopak srst delší. Srst pokrývá celé tělo, ale na břiše je jí méně. Nemá podsadu. 

Zbarvení:

Povoleny jsou různé odstíny žemlové barvy. Tmavší mohou být ušní boltce. Nežádoucí jsou červené, hnědavé nebo vybledlé barevné tóny. Za vadu se nepovažuje malá bílá skvrna do 5 cm na předhrudí nebo hrdle. Povoleny jsou také bílé odznaky na prstech. Pysky a okraje očních víček jsou pigmentovány stejně jako čenich. 

Kůže:

Dobře pigmentovaná, přiléhá k tělu a nevytváří žádné záhyby. 

Maďarský ohař krátkosrstý

HLAVA

Ušlechtilá, suchá a má dobré proporce. 

MOZKOVNA

Lebka:

Mírně klenutá a přiměřeně široká. Nemá příliš výraznou čelní brázdu, ale ta probíhá od středně vyvinutého týlního hrbolu ve směru stopu. 

Nadočnicové oblouky:

Oční oblouky jsou přiměřeně vyvinuté. 

Stop:

Mírný. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Čenich je dobře vyvinutý a má široké nozdry. Jeho barva ladí s barvou srsti. Čenichová partie je tupá, není špičatá, je dobře osvalená. Hřbet nosu je rovný. Čelisti jsou silné. 

Pysky:

Nejsou převislé a těsně přiléhají. 

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou silné a mají dokonalý, pravidelný a úplný nůžkový skus (horní řezáky těsně překrývají ty spodní). Zuby stojí kolmo, ideálně 42 zdravých zubů dle zubního vzorce. 

Líce:

Silné a dobře osvalené. 

Oči:

Mírně oválné a středně velké. Pohled je živý a inteligentní. Oči jsou zbarvené hnědě a ladí k barvě srsti, přednost má ale tmavší barva. 

Víčka:

Dobře přiléhají k oku. 

Uši:

Jsou nasazeny mírně vzadu a vysoko. Boltce jsou jemné a přiléhají k lícím. Mají tvar zakulaceného písmene V. Jejich délka tvoří asi 3/4 délky hlavy. 

KRK

Středně dlouhý, dobře osvalený, mírně klenutý a celkově přiměřený k tělu. Na hrdle se netvoří lalok, ale kůže těsně přiléhá. 

TRUP

Kohoutek:

Výrazný a pevný. 

Hřbet:

Rovný, pevný a dobře osvalený. Trnové výběžky jsou zakryty svaly. 

Bedra:

Pevná, široká, krátká, osvalená, rovná nebo mírně klenutá. Přechod od hřbetu k bedrům je pevný a kompaktní. 

Záď:

Dostatečně dlouhá, široká, není krátká, směrem k nasazení ocasu je mírně spáditá, ale nesmí být sražená. Je dobře osvalená. 

Předhrudí:

Výrazné, dobře osvalené a přiměřeně klenuté. 

Hrudní koš:

Hrudník je hluboký a široký. Hrudní kost sahá co nejvíc dozadu. Je hluboký tak, že dosahuje až k loktům. Žebra jsou mírně klenutá, ty zadní sahají daleko dozadu. 

Spodní linie:

Tvoří elegantní oblouk. Břicho je napjaté a lehce vtažené. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Zepředu jsou rovnoběžné a z profilu pak kolmé a dobře postavené pod tělem. Mají dobře utvářené kosti i svalstvo. 

Plece:

Lopatky jsou dlouhé, šikmé a dozadu ploše přiléhající. V pohybu jsou pružné a výrazně osvalené. Mezi lopatkou a ramenní kostí je dobré zaúhlení. 

Rameno:

Ramenní kost je dlouhá a dobře osvalená. 

Lokty:

Těsně přiléhají k tělu, ale nejsou vmáčknuté dovnitř. Nevybočují ven, ani nejsou vbočené dovnitř. Mezi ramenním kloubem a předloktím je dobré zaúhlení. 

Předloktí:

Dlouhá a rovná. Jsou dostatečně osvalená a mají silné, ale ne hrubé kosti. 

Zápěstí:

Pevné a suché. 

Přední nadprstí:

Krátké a lehce šikmo postavené. 

Tlapy hrudních končetin:

Lehce oválné s pevně sevřenými, silnými a dobře klenutými prsty, které mají silné hnědé drápy. Polštářky jsou pevné a odolné, mají břidlicově šedavý odstín. Tlapky jsou rovnoběžné v pohybu i v klidu. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Zezadu jsou rovné a rovnoběžné. Mají správné úhlení a silné kosti. 

Holeně:

Lýtka jsou šlachovitá, dlouhá a osvalená. Jsou přibližně stejně dlouhá jako stehna. Mezi lýtkem a zadním nadprstím je dobré zaúhlení. 

Stehna:

Dlouhá, osvalená a se správným zaúhlením mezi stehnem a pánví. 

Kolena:

Dobře zaúhlená. 

Nárt:

Nadprstí je krátké, suché a kolmé. 

Hlezno:

Suché, silné, šlachovité a poměrně nízko postavené. 

Tlapy pánevní:

Stejné jako tlapky na předních končetinách. 

CHODY PSA

Typický je pružný, elegantní a prostorný klus s dlouhým krokem. V poli se pohybuje vytrvalým cvalem. Hřbet je v pohybu rovný a zůstává ve vodorovné poloze. Držení těla je dobré a nežádoucí je mimochod. 

OCAS

Celkem nízko nasazený, u kořene je silný a směrem ke špičce se zužuje. V zemích, kde je povoleno kupírování se vzhledem k loveckému využití ocas krátí o 1/4. Přirozený ocas dosahuje až ke hleznu. Je rovný, případně může být lehce šavlovitě zahnutý. Při pohybu je nesen výše. Je hustě a dobře osrstěn. 

Maďarský ohař krátkosrstý

přečteno: 9 992x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...