
Maďarský chrt

ZÁKLADNÍ INFORMACE
Klasifikace F.C.I. |
---|
Skupina X. - Chrti |
Sekce 3 - Krátkosrstí chrti |
Bez pracovní zkoušky |
Číslo standardu: | 240 |
---|---|
Země původu: | Maďarsko |
Patronát | Maďarsko |
Vznik plemene: | 9. stol |
Průměrná délka života: | 12 - 14 roků |
Původní využití: | Lovecký pes |
Využití dnes: | Aktivní pes, Lovecký pes, Dostihy, Coursing |
Kluby v ČR: |
VARIETY PLEMENE Maďarský chrt
Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.
HISTORIE A PŮVOD PLEMENE
Jedná se o původní a poměrně staré plemeno, první zmínky o něm pocházejí z doby kolem 9. století. Primárně to byl lovecký pes, jeho vlastnictví si nemohl dovolit každý a bylo považováno za jistou výsadu. Během 18. a 19. století zažíval maďarský chrt velký rozmach, protože v lesích se nacházelo velké množství kořisti. Zejména ve 20. století docházelo ke křížení s jinými chrty, hlavně greyhoundem.
Druhá světová válka byla pro maďarského chrta téměř konečná. Plemeno se z ní vzpamatovalo až o téměř 20 let později. V roce 1963 byla zahájena obnova chovu na několika jedincích. V roce 1966 došlo k uznání plemene Mezinárodní kynologickou federací.
Následně se začalo plemeno šířit ze země původu i do jiných evropských států – Německa, Francie, Švýcarska, Itálie a Rakouska. Do tehdejšího Československa byla první fena importována až v roce 1989, odchovala pouze jeden vrh a její štěňata byla exportována do zahraničí. Další import proběhl až po roce 2000.
POVAHA
Maďarský chrt je velice přítulný a má silný ochranářský pud ke své rodině. Je to tedy dobrý hlídač, na cokoliv nekalého vás upozorní štěkotem. K cizím lidem je nedůvěřivý a odtažitý. V rodině je to spíše pes jednoho pána, ale rád má samozřejmě všechny členy. Bude to fajn parťák pro odrostlejší děti.
Má velmi silný lovecký pud, tedy jeho soužití s jinými domácími mazlíčky, zejména hlodavci a kočkami může být problematické. K ostatním psům se nechová temperamentně a nevyhledává konflikty.
Je to inteligentní pes, který nemá problém se naučit základní povely. Ale 100% poslušnost jako třeba u německého ovčáka od něj nečekejte. Zapomeňte na tvrdé zacházení, musíte k němu přistupovat citlivě a s pochopením. Nejlepší je zvolit pozitivní motivaci a připravit si plnou kapsu pamlsků.
POHYB
Chrti jsou velice aktivní psi, kteří potřebují dostatek pohybu. Vzhledem k silně rozvinutému loveckému pudu si je však málokterý majitel dovolí pustit na volno, a proto je vhodné mít k dispozici oplocený pozemek, kde můžete psa nechat v klidu vyběhat.
Každý den musíte rozhodně vyrazit na další procházku a nejlepší je, pokud máte možnost se věnovat třeba coursingu nebo dostihům a chrta vypustit za střapcem. Bude to skvělý parťák na běhání, takže můžete společně trénovat.
PÉČE
Srst nevyžaduje žádnou speciální péči a hodí se pro páníčky, kteří nemají trpělivost na každodenní vyčesávání zacuchané srsti. Zejména v zimě může vyrůst podsada.
Čemu rozhodně musíte věnovat pozornost jsou oči, uši a zuby. Oči kontrolujeme každý den a případně odstraňujeme ospalky a jiné nečistoty z jejich okolí. Jednou za týden či 14 dní prohlédneme uši, zda jsou v pořádku. A zapomínat nesmíme ani na péči o zuby. Alespoň jednou za 2 dny bychom měli zuby mechanicky čistit, aby nedošlo k usazování zubního plaku a tvorbě kamene.
A na co rozhodně nesmíme zapomenout, jsou drápky. Jejich délku kontrolujte alespoň jednou měsíčně a v případě potřeby je zkraťte. Netroufáte si na to? Tak můžete zajít k veterináři nebo do salonu. Na stříhání drápků zvykejte svého psa od štěněte, je to u většiny velmi neoblíbené činnost a často se u toho dost kroutí.
ZAJÍMAVOSTI
Pro chrty je typické, že neloví zvěř primárně podle čichu jako jiná lovecká plemena, ale chrti loví tzv. očima. Což znamená, že jakmile se něco mihne, tak chrt vyráží na štvanici. Proto je důležité mít je na vodítku a jen tak nepouštět na volno, aby vám náhodou neutekl za zvěří.
VÝŽIVA
Podávání kvalitního krmení je důležité pro zdraví každého psa. Ať už se rozhodnete dávat granule nebo barfovat, tak musíte zohlednit věk a velikost psa a také jeho aktivitu. Při krmení granulemi pak musíte věnovat pozornost složení, abyste věděli, jak jsou granule kvalitní. Při barfování si jídlo do misky servírujete sami a víte tedy, co psovi skutečně dáváte, ale je to pro vás jako páníčky pracnější na přípravu a hlavně se do toho nemůžete pustit jen ten bezhlavě, nejdříve si musíte nastudovat potřebné informace.
Maďarský chrt je svou velikostí na pomezí středního a velkého plemene – záleží, kolik váží, jako mezník se obvykle udává 25 kg, ale každý výrobce granulí může mít hranici nastavenou trochu jinak. Zhruba do nějakých 15 až 20 měsíců můžete podívat granule pro juniory. Poté se přechází na ty pro dospělé psy. Chrti jsou obvykle velmi štíhlí a spíše je potřeba, aby trochu přibrali, proto je možné, že v závislosti na aktivitě budete mudet volit granule pro aktivní psy.
U barfování podáváte psovi syrové maso, kosti, přílohy a doplňky tak, aby výsledná krmná dávka byla nutričně vyvážená a poskytla psovi vše, co potřebuje. Suroviny seženete jednoduše ve specializovaných prodejnách i některých chovatelských potřebách. Obvykle se nakupuje ve větším množství, následně si jednotlivé porce zamrazíte a máte připravené.
Zdraví
Maďarský chrt je zdravé plemeno, které není zatíženo žádnými zvláštními onemocněními. Objevit se mohou problémy s pohybovým aparátem – např. dysplazie kyčelního kloubu, takže je vhodné podávat preventivně kloubní výživu. Pozor také na úrazy, u chrtů to bývají zlomené nohy.
POTŘEBY A NÁROKY PSA
Může bydlet v bytě, jelikož je velmi skladný stejně jako většina chrtů, ale v domku to budete mít pohodlnější i co se venčení týká. Nemyslete si ovšem, že pokud máte zahradu, už se vás procházky netýkají, tak to není. Chrt potřebuje opravdu hodně pohybu, aby se nenudil, tedy jeho páníčci by rozhodně měli být aktivní.
Vzhledem k tomu, že je rád na blízku svému pánovi, tak je potřeba důsledně zvykat na samotu, aby vydržel v klidu zatímco jste třeba v práci. Výchova a výcvik nejsou náročné a měl by je zvládnout i začátečník.
V zimě je chrta potřeba oblékat funkčními oblečky, abyste ho ochránili před prochladnutím. Obvykle se nevejde do klasických psích velikostí, ale existuje mnoho obchodů, kde se specializují na chrty a sehnat oblečky tak není problém. Udává se, že maďarský chrt by zvládl zimu i v zateplené boudě, protože pokud jej ponecháte venku, tak mu vyroste podsada. Ale většina páníčků si určitě takové plemeno pořizuje, aby s ním doma sdílelo gauč.
PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ
Pořizujete si štěňátko a ani vás nenapadlo, že byste se v budoucnu mohli aktivně zapojit v chovu? Tak o tom popřemýšlejte, protože v takovém případě je potřeba u chovatele vybírat štěně, které má předpoklady pro chov a výstavy, což znamená, že nemá žádné vyřazující vady ze standardu. Podmínky uchovnění stanovuje v ČR Klub chovatelů chrtů.
Poté co si pořídíte štěně s průkazem původu, tak se po dosažení dospělosti musíte zúčastnit bonitace, což je speciální akce podobná výstavě, na které je pes zhodnocen a posouzen z hlediska nejen exteriéru, ale i povahy.
Zdravotní vyšetření klub nepožaduje, ale psi musí mít oba varlata vyvinutá a sestouplá v šourku. Jedinec nesmí mít vadu chrupu nebo chybějící zuby, které nejsou povoleny.
Aktivní využití v chovu je možné od věku ukončených 17 měsíců, u fen je horní věková hranice stanovena na 8 let, u psů není omezení.
MOŽNÁ ZÁMĚNA
Maďarský chrt není příliš rozšířené plemeno, ani známé mezi širší veřejností, proto se dá splést hlavně s jinými známějšímu chrty, např. greyhoundem, azavakem nebo vipetem.
Azavak

Azavak je uznán Mezinárodní kynologickou federací a pochází z údolí Azawakh (severní oblasti Mali a Nigeru). Psi mají kohoutkovou výšku 64 až 74 cm. Feny měří 60 až 70 cm. Výškově jsou tedy velmi podobní, protože maďarský ohař měří 65 až 70 psi a 62 až 67 cm feny. Azavak má zbarvení plavé, s nebo bez žíhání. Maďarský chrt může mít jakoukoliv barvu kromě modré, modrobílé, hnědé, vlčí šedé, černé s pálením a tříbarevné.
Anglický chrt, Greyhound

Greyhound je také uznán FCI a pochází z Velké Británie. Jeho kohoutkova výška je mírně větší, psi měří 65 až 70 cm a feny 68 až 71 cm. Kohoutková výška u maďarského chrta je 65 až 70 cm u psů a 62 až 67 cm u fen. Zbarvení srsti je u greyhounda povolené následující: černé, bílé, červené, modré, světle žlutohnědé, pískové, žíhané a všechny tyto barvy v kombinaci s bílou. Greyhound je rozhodně mezi veřejností známější.
Whippet

Vipet je další chrtí plemeno pocházející z Velké Británie, Mezinárodní kynologická federace jej také uznává. Základní rozeznávacím znamením je výška, viset je totiž výrazně menší, psi měří 47 až 51 cm a fenky 44 až 47 cm. Zbarvení vipeta je možné ve všech barvách nebo jejich kombinacích, kromě mele.
STANDARDNÍ VZHLED
Vyzařuje sílu, kosti s odvalení jsou dobře vyvinuté. Je elegantní.
Délka těla je větší než větší než kohoutkova výška.
Nosní hřbet je zhruba půlka délky hlavy.
Ideální kohoutková výška
psi: | 67,5 cm | tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm |
fenky: | 64,5 cm | tolerance: +2,5 cm, -2, 5 cm |
Výška není tak důležitá jeho celková harmonie proporcí.
Hustá, krátká, drsná a hladce přiléhající. V zimě se může tvořit i podsada.
Všechny známé barevné kombinace chrtů s výjimkou barvy modré, modrobílé, hnědé, vlčí šedé, černé s pálením nebo tříbarevné.
Celkem silná, po celém těle dobře přiléhá, netvoří záhyby, ani lalok.
HLAVA
Seshora ze strany má tvar klínu a velmi širokou základnu.
MOZKOVNA
Přiměřeně široká a silná. Čelo je široké.
OBLIČEJOVÁ ČÁST
Nosní houba je poměrně velká, dobře pigmentovaná a má velké, široké nosní otvory. Tlama je podlouhlá, silná a ne moc špičatá.
Dobře přiléhající, pigmentované a uzavřené.
Silné a mohutné čelisti s dobře vyvinutými a silnými zuby správného zubního vzorce, které mají nůžkový skus.
Svalnaté a mohutné.
Tmavé, středně velké, příliš nevystupují, ani jsou hluboko uloženy. Výraz je živý a inteligentní.
Velké, mají silné tkáně. Nasazené jsou středně vysoko, přiléhají dobře ke krku, ve tvaru růže. Při zvýšené pozornosti je vztyčené. Žádoucí je spíše těžké než lehké ucho. Za vadu se považují trvale vzpřímené uši.
KRK
Středně dlouhý, suchý, svalnatý, elegantní a bez záhybů.
TRUP
Svalnatý, dobře vyvinutý, dlouhý.
Široký, pevný, rovný a velmi osvalený.
Rovná, velmi široká, značně osvalená.
Lehce spadající, svalnatá a široká.
Hrudník je hluboký, silně klenutý a vytváří dostatečný prostor pro mohutné plíce a srdce. Žebra jsou dobře klenutá a sahají dozadu.
Lehce vtažené.
KONČETINY
HRUDNÍ KONČETINY
Silné, svalnaté. Zepředu a zezadu jsou rovné a rovnoběžné.
Přiměřeně šikmé, svalnaté, dlouhé a pohyblivé.
Mírně šikmé, dlouhé, svalnaté.
Elasticky přiléhají k hrudnímu koši. Pohyblivé, nevybočují dovnitř, ani ven.
Rovné, dlouhé, se silnou strukturou kostí a suchým osvalením.
Silné a široké.
Kolmé a krátké.
Poměrně velké, polodlouhé. Polštářky jsou silné, drápy se udržují krátké.
PÁNEVNÍ KONČETINY
Dobře a nepřemrštěně zaúhlené, silně osvalené, se silnou stavbou kostí. Zezadu jsou rovné.
Bérce se suchým osvalením.
Mohutně osvalená s dlouhými svaly.
Středně zaúhlená, silná, nevybočují dovnitř, ani ven.
Nadprstí je při pohledu zezadu v klidu i pohybu souběžné.
Silné, hluboko postavené.
Velké, podlouhlé, se silnými drápy a polštářky.
CHODY PSA
Pohyb je prostorný, v klusu pružný. Při pohledu zepředu i zezadu se končetiny pohybují paralelně.
OCAS
Silný ocas je středně vysoko nasazený, směrem ke špičce se mírně zužuje a je lehce zatočený. Dosahuje až ke hleznu. Spodní stranu pokrývá hrubá srst. V klidu je nesen volně dolů. V pohybu může být zdvižen až ke hřbetní linii.