Lvíček, Petit Chien Lion
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Klasifikace F.C.I. |
---|
Skupina IX. - Společenská plemena a toy |
Sekce 1 - Bišonci a příbuzná plemena |
Bez pracovní zkoušky |
Číslo standardu: | 233 |
---|---|
Země původu: | Francie |
Patronát | Francie |
Vznik plemene: | 13. století |
Průměrná délka života: | 13 - 15 roků |
Původní využití: | Společník |
Využití dnes: | Domácí mazlíček, Rodinný pes, Společenský pes, Dekorativní pes, Výstavní pes |
Kluby v ČR: |
VARIETY PLEMENE Lvíček, Petit Chien Lion
Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.
HISTORIE A PŮVOD PLEMENE
Lvíček je poměrně staré plemeno, jeho vyobrazení najdeme v katedrále ve francouzském Amiens, která byla postavena ve 13. století. Psi se lvím střihem jsou ovšem známi již z době starověkého Říma a Řecka. Z 15. století jsou zachované tapisérie, kde se tento psík také objevuje. Byl to oblíbený společník u francouzského dvora a často jej zachycovali i malíři.
V 18. století ho ve svém díle popsal přírodovědec a spisovatel Buffon, už tehdy se jednalo o vzácné plemeno. Lvíček jako plemeno téměř vyhynul a byl dokonce v minulém století zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejvzácnější plemeno. Chovatelský klub ve Francii byl založen v roce 1947, v České republice to bylo v roce 1993.
Původní název plemene byl Maltézský lví pes a právě Buffon o něm psal jako o malém lvím bišonkovi. V dnešní době je oficiální název plemene Petit Chien Lion (Malý lví pes). Přívlastek lví se tam objevuje díky typickému střihu, kdy pes vypadá jakoby měl lví hřívu.
POVAHA
Lvíček je velmi přátelský a milující psík, svou rodinu zbožňuje a nejraději by s vámi trávil každou chvíli. Samotu nemá příliš v oblibě a je nutné ho od útlého věku učit, aby doma vydržel sám. Děti má rád a vydrží si s nimi hrát, ale musí se k němu chovat s úctou a respektem, nenechá si líbit všechno.
Je velmi kamarádský, a proto dobře vychází s ostatními psy, ale i jinými domácími mazlíčky. Nejlepší je, pokud spolu vyrůstají od štěněte. Může být uštěkaný, takže je na vás, abyste ho v tomto ohledu drželi zkrátka.
Je to velmi inteligentní plemeno, které se snadno učí. Aby se zavděčil páníčkovi, s vrtícím ocáskem udělá, co vám na očích uvidí. Hodí se pro začátečníky, ale cvičit ho mohou i odrostlejší děti. Zapomeňte na fyzické tresty, postačí vám intonace hlasu. Nenechte se uchlácholit tím, že je lvíček malý pes, i ten potřebuje výchovu a socializaci.
POHYB
Jedná se o přizpůsobivého pejska, takže jeho páníčky může být rodina s dětmi i aktivní senioři. Pohyb a procházky má rád, takže se bez nich rozhodně neobejde. Každý den potřebuje alespoň jednu středně dlouhou procházku, nejen venčící rychlovku.
Jedná se o hravého, čilého a aktivního pejska, se kterým se klidně můžete věnovat různým kynologickým sportům. Vyzkoušet můžete agility či dog dancing. Miluje aportování, takže pokud ho chcete unavit, vezměte na procházku oblíbený balonek.
Je to skvělý společník na výlety i turistiku, ale pozor, abyste ho nepřetěžovali. Ale pokud mu dojde energie, není nic jednoduššího, než ho vzít do náruče, tašky nebo batohu.
PÉČE
Lvíček vyžaduje pravidelné česání hedvábné srsti, a to alespoň jednou za dva dny. Pokud máte výstavní ambice, pak bude potřeba dodržovat předepsaný sestřih. S úpravou vám poradí chovatel nebo se můžete obrátit na prověřený salon. Jeho srst ale nelíná, takže doma nebudete mít plno chlupů, jak by se dalo na první pohled zdát. V sychravém počasí je lepší pejska oblékat, abyste pak nemuseli srst při každém venčení fénovat. V zimě sáhněte po teplém funkčním oblečku.
Malá plemena trpí na usazování zubního plaku a tvorbu zubního kamene. Každý den byste měli zoubky čistit mechanicky kartáčkem. Sáhnout můžete i po speciálních psích zubních pastách, které mají často antibakteriální účinek a redukují také zápach z tlamičky. Každý den odstraňujte nečistoty kolem očí, některým pejskům budou oči slzet a to pak barví srst pod očima. Jednou za měsíc zkontrolujte uši, zda v nich není nějaký zánět nebo nečistoty.
Se lvíčkem se nevyhnete ani stříhání drápků. Zvykejte ho na tuto činnost od štěněte, protože u psů není moc oblíbená. Speciální nůžky seženete v chovatelských potřebách. Pokud si na to netroufáte, můžete chodit do salonu nebo k veterináři. Minimálně jednou měsíčně však délku drápků zkontrolujte a zkraťte je.
ZAJÍMAVOSTI
Lvíček není příliš známé plemeno a moc jich v našich končinách nepotkáte. V minulém století bylo dokonce zapsáno v Guinessově knize rekordů jako nejvzácnější plemeno. Zajímavé je, že se může vyskytovat ve všech barvách, ale štěňátka obvykle neodpovídají barevně tomu, jak se pak vybarví v dospělosti.
VÝŽIVA
Správné krmení je důležité, aby byl pejsek zdravý a prospíval. Malá plemena toho tolik nesní, ale mají rychlý metabolismus a potřebují dostatečně výživné krmivo, které jim dodá potřebnou energii. V zásadě můžete krmit dvěma způsoby, buď podávat granule a nebo barfovat.
Pokud se rozhodnete krmit granulemi, máte to víceméně bez starostí, jenom musíte věnovat dostatek pozornosti jejich výběru. Musí to být granule pro malá plemena a pak je potřeba také přihlédnout k věku. Zhruba do jednoho roku můžete krmit granulemi pro štěňata a pak přejít na ty dospělácké. Vždy čtěte složení a vybírejte podle něj, nenechte se zlákat pouze líbivým obalem.
Barfování je pro páníčky složitější, protože jeho příprava zabere více času. Abyste psovi dokázali sestavit vyváženou krmnou dávku, musíte si nejdříve nastudovat potřebné informace. Do misky pak servírujete syrové maso, kosti, přílohy a další doplňky. Pokud jste začátečník, tak pozor v juniorském věku, kdy se pes vyvíjí, abyste mu spíše neublížili.
Zdraví
Lvíček je zdravý pejsek, kterého neduhy příliš netrápí. Jedním z typických zdravotních problémů, stejně jakou většiny malých plemen, je luxace patelly. Je vhodné vybírat si štěně po zdravých rodičích, je pak menší pravděpodobnost, že se onemocnění objeví. Zároveň můžete podávat kloubní výživu, a to nejen v období růstu.
Dále se mohou objevit onemocnění očí jako např. šedý zákal. Obecně se ale Lvíčkové dožívají pěkného věku.
POTŘEBY A NÁROKY PSA
Lvíček je plemeno, které se hodí do bytu, může samozřejmě bydlet i v domku se zahradou, ale potřebuje být na blízku svému páníčkovi, jinak bude strádat po psychické stránce. Pokud si myslíte, že ho odpoledne pustíte na zahradu a máte vystaráno s venčením, tak to se mýlíte, pejsek potřebuje vaši pozornost a součinnost.
Procházky nemusí být dlouhé, časem si najdete oblíbenou trasu. V parku můžete Lvíčka pustit, nemá lovecký pud, takže by vám neměl nikam utíkat, ale vodítko odepněte až v okamžiku, kdy máte zvládnuté přivolání.
Výchova a výcvik nejsou složité, a proto se tento stále veselý psík hodí i pro začínající kynology. Lvíček se rychle učí, stačí když si připravíte oblíbené pamlsky a můžete jít na to.
PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ
Rádi byste se se svým lvíčkem aktivně zapojili v chovu? Mějte to na paměti již při výběru štěňátka, to musí mít předpoklady pro chov a výstavy, což znamená, že nemá žádné velké vady ze standardu, které by ho z chovu vylučovaly. Následně musíte v dospělosti splnit podmínky dané klubem.
Od věku 15 měsíců můžete absolvovat bonitaci, což je akce podobná výstavě, na které je jedinec posouzen tříčlennou komisí a jsou zaznamenány exteriérové i povahové rysy o bonitační karty. Následně odchází s výsledkem chovný nebo nechovný. Zúčastnit se musíte také výstavy vyššího typu (kde se zadává titul CAC) a odnést si nejhůře známku velmi dobrá.
MOŽNÁ ZÁMĚNA
Lvíček je společenské plemeno a přestože jeho exteriér je dost unikátní, ne všichni majitelé budou dodržovat předepsanou střihovou úpravu a pak se dá snadno zaměnit s jinými plemeny, které jsou mezi lidmi rozšířenější a známější.
Čínský chocholatý pes
Toto plemeno má dvě variety, s naháčem si lvíčka určitě nespletete, ale osrstěná labutěnka přichází v úvahu. Obě plemena jsou uznaná Mezinárodní kynologickou federací. Psi měří 38 až 33 cm a fenky 23 až 30 cm. Lvíček má 26 až 32 cm. Obě plemena se mohou vyskytovat v jakékoliv barvě. Zatímco Lvíček se střihově upravuje v zadní čísti těla, tak Labutěnka se holí naopak v oblasti obličeje až hrudníku.
Coton de Tulear
I Coton je uznaný FCI jako společenské plemeno. Jeho kohoutková výška je 26 až 28 cm u psů a 23 až 25 cm u fen. Lvíček může být s až 32 cm mírně větší. Zásadním rozdílem je barva srsti, coton bývá v základu bílý, ale mohou se objevit šedé či plavé chlupy, ale nesmí rušit celkový dojem bílé srsti. Coton se nevyholuje v zadní části těla jako lvíček.
Shih-tzu
Shih-tzu je také uznán FCI a opět patří ke společenským plemenům, jeho kohoutková výška není větší než 27 cm. Jeho dlouhá srst může být v jakékoliv barvě. Shih-tzu má plochý čumáček a narozdíl od Lvíčka působí zavalitější dojmem. Lvíček je spíše atletický.
STANDARDNÍ VZHLED
Veselý, malý, inteligentní psík s živým a pozorným výrazem. Robustní s dobrou kostrou, krátkým tělem a dobrými proporcemi. Vysoko nesená hlava a má siluetu připomínající chrta. Pohyb je rázný a hrdý, zdůrazňuje ho vlající hříva ve lvím sestřihu. Nestříhané části jsou přirozené a nijak tvarované. Na výstavy je lví sestřih povinný.
Kvadratické tělo, od hrbolku lopatky až po sedací kost je stejná jako výška v kohoutku. Délka tlamy dosahuje asi 2/3 délky hlavy.
Ideální kohoutková výška
psi: | 26–32 cm | tolerance: +1 cm, -1 cm |
fenky: | 26–32 cm | tolerance: +1 cm, -1 cm |
Dlouhá, vlnitá, hedvábná, hustá a bez podsady.
Povoleny jsou všechny barvy a jejich kombinace.
HLAVA
Vysoko nesená, poměrně krátká a dost široká od temene k lebce.
MOZKOVNA
Stejně široká jako dlouhá a poměrně plochá.
Mírně vyznačený.
OBLIČEJOVÁ ČÁST
Nosní houba je černě pigmentovaná (povinná je úplná pigmentace), mimo hnědých a podobně zbarvených psů, tam je nosní houba plně tmavě hnědě pigmentovaná. Nosní houba je v linii nosního hřbetu. Tlama je rovná a dost široká.
Těsně přiléhající. Černě pigmentované, kromě hnědých a podobně zbarvených psů (u nich mohou být tmavě hnědé).
Chrup je úplný s nůžkovým skusem. Toleruje se absence PM1. Zuby jsou silné.
Velké, velmi tmavé, kulaté, posazené poměrně vpředu a umístěné dost daleko od sebe. Hledí dopředu.
Úplně pigmentovaná.
Nasazené nízko (v úrovní očí). Středně dlouhé, při natažení dosahují do poloviny délky tlamy. Jsou převislé a dobře osrstěné prameny srsti, které dosahují až ke špičce nosu.
KRK
Mírně klenutý, dobře dlouhý a harmonicky přechází v plece a kohoutek.
TRUP
Rovná.
Osvalená, krátká a široká.
Hrudník je dobře vyvinutý a hluboký, dosahuje k loktům.
Dobře vtažené.
KONČETINY
HRUDNÍ KONČETINY
Rovné a svislé.
Dost skloněné, dobře osvalené, pohyblivé.
Přiléhají k tělu.
Při pohledu zepředu je krátké a rovné. Ze strany je mírně ukloněné.
Kulaté a malé, s těsně přiléhajícími a dobře vyklenutými prsty.
PÁNEVNÍ KONČETINY
Svislé a rovné.
Dobře osvalená, holenní kost je stejně dlouhá jako stehenní. Hrbolek sedací kosti mírně vystupuje.
Nárt je kolmý k podložce a robustní.
Poměrně silné, zhruba v 1/4 kohoutkové výšky. Normální zaúhlení.
Stejné jako tlapky na předních končetinách.
CHODY PSA
Pohyb je energický, živý s dobrým posunem, nohy se pohybují paralelně, hlava je nesena vztyčená.
OCAS
Nesen elegantně v oblouku nad hřbetem, ale nedotýká se ho. Dotýká se pouze chocholka srsti, a to v postoji i pohybu. Je nasazen mírně pod hřbetní linií.