topovat ověřit
04.08.2023 / 17.05.2024
Louisianský leopardí pes

Louisianský leopardí pes

Louisiana Catahoula Leopard dog
100%
Další pojmenování: leopardí pes, catahoula
Louisianský leopardí pes

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Plemena neuznaná
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 919
Země původu: Louisiana (USA)
Patronát Spojené státy americké
Vznik plemene: 18. století, oficiálně 50. léta 20. století
Průměrná délka života: 10 - 13 roků
Původní využití: Nahánění dobytka, strážce a lovec
Využití dnes: Nahánění dobytka, Společník u koní, Rodinný pes, Aktivní pes, Hlídací pes, Obranář, Lovecký pes
Kluby v ČR:

Catahoula Club EU

Klub chovatelů málopočetných plemen psů

VARIETY PLEMENE Louisianský leopardí pes

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Toto plemeno pochází z americké Louisiany, a to přímo od jezera Catahoula, po němž bylo i pojmenováno. Původně sloužilo k nahánění dobytka, lovu a také střežilo farmy. Je to velký pracant a potřebuje dostatek zaměstnání. 

Ke šlechtění nedocházelo se záměrem vytvořit konkrétní plemeno, ale dělo se to přirozeně křížením původních psů indiánů a psů dovezených španělskými dobyvateli. V krvi catahouly bychom nalezli také stopu po červeném vlkovi. V průběhu století byla přikřížena i další plemena, hovoří se např. o beauceronovi.

Leopardí pes není v současné době uznán Mezinárodní kynologickou federací, patří tedy do skupiny non FCI plemen. V roce 1979 byl uznán jako národní plemeno Louisiany. Nejrozšířenější je právě v USA, ve zbytku světa se jedná o málopočetné plemeno. Do Evropy se dostalo až v roce 1998 a zajímavostí je, že to bylo právě do České republiky, kde je poměrně oblíbený. 

Louisianský leopardí pes v Atlase psů na WEBFORDOG

POVAHA

Louisianský leopardí pes je pracovní plemeno, které potřebuje dostatek zaměstnání, a to jak fyzického tak psychického. Svému pánovi je velmi oddaný, ale musíte si k němu najít cestu. Pokud se s ním nebudete věnovat jeho původním činnostem, tak bude spokojený v aktivní rodině.

Má vyvinutý lovecký pud, takže počítejte s tím, že zvěř ho nenechá chladným. Zároveň je to skvělý hlídač s teritoriálním cítěním, takže si všimne všeho, co se na jeho zahradě šustne. K cizím lidem je velmi rezervovaný. Problematicky vychází s ostatními psy, proto je nutné na vztazích s nimi aktivně pracovat již od štěněcího věku. S jinými zvířaty v domácnosti se může naučit vycházet, ale vždy záleží na socializaci. 

Jedná se o inteligentní plemeno, které se však nehodí pro začátečníky. Možná je to tím, že v jeho krvi nalezneme červeného vlka, ale leopard potřebuje pána, který ho pochopí a bude jej respektovat. Neprospívá mu nekonečné opakování povelů, protože je zvyklý jednat samostatně a rozhodovat se, co má dělat. Není dobré se ho snažit za každou cenu dostat tam, kde ho chcete mít. Vzájemně byste si měli důvěřovat, pak pro něj budete ideálním páníčkem.

Louisianský leopardí pes v Atlase psů na WEBFORDOG

POHYB

Potřebuje velké množství pohybu a také psychické zaměstnání. Je to aktivní plemeno zvyklé na tvrdou práci, gaučáka z něj nikdy neuděláte. Nemusíte se nutně věnovat jeho původním činnostem (lovu, nahánění dobytka), ale je potřeba mu to vynahradit jinak.

Společně si můžete vyrazit zaběhat, nebo je to skvělý společník ke kolu či na koňské projížďky, ale pozor na jeho vyvinutý lovecký pud. Každý den musíte vyrazit na delší procházku, rozhodně mu nestačí k pohybu jenom zahrada, ať je sebevětší. 

Hodí se skvěle i na různé kynologické sporty, ideální je canicross (běh se psem) nebo pro ty vytrvalejší pak dog trekking. Rád s vámi bude vyrážet na aktivní výlety a túry

Louisianský leopardí pes v Atlase psů na WEBFORDOG

PÉČE

Krátká srst nevyžaduje žádnou speciální péči. Doma byste měli mít speciální kartáč na vyčesání, nebo vám postačí gumové hřbílko či rukavice. Psa příliš často nekoupejte šamponem, spíše to srsti škodí. 

Každý den zkontrolujte oční okolí a odstraňte ospalky. Jednou za čas prohlédněte uši, zda v nich není nahromaděná špína, či se neobjevil zánět. Leopard není náchylný na tvorbu zubního kamene, ale preventivně můžete podávat doplňky stravy, které proti němu bojují, nejlepší je pak mechanické čištění zubů

Poslední kapitolou péče je zkracování drápů. Catahoula si je většinou přirozeně obrousí při chůzi po tvrdém povrchu, ale jednou měsíčně délku drápků zkontrolujte a v případě potřeby zastřihněte. Pro psa je velmi nepříjemné, pokud musí chodit s přerostlými drápy.

Louisianský leopardí pes v Atlase psů na WEBFORDOG

ZAJÍMAVOSTI

Catahoula patří do skupiny dosud neuznaných plemen FCI, ale v České republice je zahrnuto do vyjmenovaných plemen non FCI, a to znamená, že má svůj chovatelský klub (dokonce dva) a může se chovat s průkazem pod FCI. Leopardi jsou zapisováni do pomocného registru plemenné knihy ČR. O tom, zda dané neuznané plemeno bude členský stát zapisovat, rozhoduje předsednictvo organizace – u nás tedy ČMKU (Českomoravské kynologické unie).

Louisianský leopardí pes v Atlase psů na WEBFORDOG

Zajímají vás legendy? Jednu velmi zajímavou jsme pro vás vyhledali a zpracovali. Nakoukněte do bájné historie Louisiánského leopardího psa.

VÝŽIVA

Správné krmení je důležité pro zdraví psa, pokud dostane vše, co potřebuje, bude po všech stánkách prospívat. V dnešní době může krmit v zásadě dvěma způsoby, a to kompletním krmivem, což jsou granule, a přirozenou stravou, tedy barfem. 

Granule mají tu výhodu, že jsou vyrobené přesně tak, aby uspokojily výživové nároky psů ve všech životních stádiích. Zvláště štěňata jsou náročná a potřebují v růstu mnoho živin. Střední plemena dospívají zhruba ve věku 15 měsíců a do té doby můžete zůstat na granulích pro štěňata/juniory. Pak přejděte na dospělácké granule. Granule vždy vybírejte podle složení, velikosti psa a věku. Ve složení by na prvním místě mělo být maso. 

Další možností je barfování, to je ale pro páníčky náročnější na přípravu. Psovi musíte sestavit vyváženou krmnou dávku, a proto je potřeba si nejdříve nastudovat potřebné informace. Nestačí jen koupit maso a naservírovat ho do misky. Porce se skládají nejen ze syrového masa, ale i kostí, příloh a doplňků stravy. Vše, co potřebujete nakoupíte ve specializovaných prodejnách, ale i některých chovatelských potřebách.

Louisianský leopardí pes v Atlase psů na WEBFORDOG

Zdraví

Průměrná délka života: 10 - 13 let

Catahoula je zdravé plemeno, potrápit jej mohou problémy s pohybovým aparátem, jako mnoho dalších větších plemen. Zejména se jedná o dysplazii kyčelního kloubu, proto jsou jedinci přijímaní do chovu na toto onemocnění vyšetřování. Vybírejte si tedy štěně po zdravých rodičích, ale dívejte se v rodokmenu i na další generace. Vhodné je podávat preventivně kloubní výživu, a to již od juniorského věku. 

Objevit se může dědičná hluchota, jejíž riziko s sebou nese bílé a merle zbarvení, které se u catahouly vyskytuje. Jedinec může být hluchý pouze jednostranně, čehož si při běžném životě nemusíte ani všimnout, protože se s tím naučí žít. Horší je oboustranná hluchota, která je pro psa i nebezpečná, protože se musí spolehnout pouze na svůj zrak. Naštěstí existuje BAER test, který tuto hluchotu odhalí.

Louisianský leopardí pes v Atlase psů na WEBFORDOG

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Potřebuje trpělivého pána, který si poradí s jeho výcvikem. Bývá tvrdohlavý a prostě je „svůj“. Musíte se naučit jak na něj, aby vaše soužití bylo bezproblémové. Pokud catahoula zavětří nějakou skulinku ve výchově, jistě jí využije. 

Kvůli krátké srsti se nehodí k celoročnímu pobytu venku, pouze v případě, že byl měl zateplenou boudu, kam se může schovat před nepřízní počasí. Ale je lepší jej brát v zimě dovnitř. Rozhodně by měl bydlet v domě se zahradou, kterou bude hlídat. Do bytu se nehodí.

Louisianský leopardí pes v Atlase psů na WEBFORDOG

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

V současné době patří do skupiny neuznaných plemen FCI. Jeho chov v ČR zaštiťuje Catahoula club EU nebo Klub chovatelů málopočetných plemen psů. 

K uchovnění musíte od věku 15 měsíců absolvovat bonitaci (speciální chovatelskou akci podobnou výstavě, kde je pes odborně posouzen). Minimální věk pro bonitaci je 15 měsíců věku. Její součástí je také test povahových vlastností a základní poslušnost.  Dále je nutné se zúčastnit klubové výstavy a odnést si nejhůře známku výborná pro psy a velmi dobrá pro feny (Catahoula club) pro KCHMPP postačí velmi dobrá pro obě pohlaví. 

Dále je potřeba podstoupit vyšetření na dysplazii kyčelního kloubu, nejhorší možný výsledek je 2/2. U Catahoula clubu ja také povinný BAER test na hluchotu, ale pouze u jedinců, kteří mají na hlavě větší bílé plochy. U KCHMPP jej musí podstoupit všichni jedinci. Zároveň je tímto klubem požadován ještě test na merle gen.

Po uchovnění je aktivní zapojení v chovu možné od 18 měsíců věku. Horní věková hranice není u psů stanovena a u fen je to 8. rok věku. Fena může v jednom kalendářním roce odchovat pouze 1 vrh.

Louisianský leopardí pes v Atlase psů na WEBFORDOG

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Catahoula je téměř neznámé plemeno, což je dáno také tím, že zatím není uznáno Mezinárodní kynologickou federací. Jeho exteriér je jednou z jeho předností a typickým znakem, je velmi jedinečný, a proto se příliš nedá zaměnit s jinými plemeny. Pokud si jej pořídíte, mezi neznalci plemene budete narážet na to, že nebudou vědět, o jakého psa se jedná. V ČR by si jej lidé mohli splést s českým strakatým psem, na základě podobného zbarvení, uvádíme dále australského honáckého psa a navíc ještě beaucerona.

Australský honácký pes

Australský honácký pes

Toto plemeno pochází z Austrálie a navíc je uznáno Mezinárodní kynologickou federací. S catahoulou má společné původní zaměření, a to nahánění dobytka. Australák je menší, kohoutková výška je 46 až 51 cm u psů a 43 až 48 u fen. Leopard měří 55,8 až 66 cm psi a 50,8 až 60,9 cm feny. Dále se liší také strukturou srsti, catahoula má krátkou a hladkou srst, australák má tvrdší a delší srst. Dále se liší postavením uší, jelikož australák má na rozdíl od catahouly uši vztyčené. Lehce podobné může být zbarvení, australák bývá modrý, modře skvrnitý či kropenatý. 

Beauceron

Beauceron

Beauceron pochází z Francie a také je uznán FCI. Psi měří od 65 do 70 cm a feny od 61 do 68 cm. Má hladkou přiléhavou srst a kromě černé s pálením se vyskytuje také ve zbarvení harlekýn, tedy modře skvrnitý s pálením. Uši má polovztyčené či poloklopené. Údajně byla jeho krev přilita k louisianskému leopardímu psovi.

Český strakatý pes

Český strakatý pes

Exteriérem může catahoula připomínat české národní plemeno, které také není uznáno FCI. Strakáč je menší, kohoutková výška psů je 45 až 53 cm a fen 43 až 51 cm. Vyskytuje se ve dvou varietách srsti – krátkosrsté a dlouhosrsté. Leopard je podobný právě té první variantě. Strakáč je vždy trikolorní, a to černožlutobílý nebo hnědožlutobílý. 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Střední až velký pes, který je dobře osvalený, elegantní, silný, činorodý a velmi vytrvalý. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 24 palců tolerance: +2 palce, -2 palce
fenky: 22 palců tolerance: +2 palce, -2 palce
Pozn. k výšce

Psi měří 55,8 až 66 cm a fenky 50,8 až 60,9 cm. 

Pozn. k hmotnosti Hmotnost není standardem uváděna.
Srst:

Délka srsti je krátká až středně dlouhá. 

Zbarvení:

Dává se přednost leopardí, ale může být modrá, šedá, černá, játrová, červená, bílá a skvrnitá. Znaky mohou být černé, bílé, tříslové, červené a žlutohnědé. Přijatelné je také jednobarevné zbarvení, a to černé, žluté, červené a čokoládové. 

Louisianský leopardí pes v Atlase psů na WEBFORDOG

HLAVA

Měla by být mohutná s dobře vyvinutými lícemi. 

MOZKOVNA

Středně dlouhá s širokým temenem. 

Stop:

Dobře vyjádřený. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Silná, hluboká a přibližně stejně dlouhá jako mozkovna (od stopu k týlnímu hrbolu). V nasazení je široká a při pohledu zepředu se postupně zužuje. 

Čelisti, zuby:

Silný nůžkový skus, přijatelný je i klešťový skus. Žádoucí je kompletní chrup, ale zlomené zuby nejsou penalizovány. 

Oči:

Přednost mají skleněné oči, ale mohou mít jakoukoliv barvu i jejich kombinaci. Nemusí mít obě stejnou barvu, ale každé oko může být jiné a dokonce i různobarevné.

Uši:

Krástké až středně dlouhé uši jsou nasazené na úrovni nebo těsně pod úrovní vrcholu temene hlavy. Přednost mají správně zavěšené uši s těsně přiléhajícím vnitřním okrajem k lícím.
Přijatelné jsou i uši složené dozadu. 

KRK

Svalnatý a dobře dlouhý. 

TRUP

Hřbet:

Silný a dobře osvalený, středně dlouhý a rovný. 

Záď:

Středně dlouhá až dlouhá a přiměřeně skloněná. 

Hrudní koš:

Hluboký hrudník dosahuje pod lokty, je široký s dobře klenutými žebry. 

Spodní linie:

Přiměřeně stoupá směrem ke slabinám. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Jejich délka dosahuje 50 až 60 % kohoutkové výšky psa. Jsou postaveny středně široce. 

Plece:

Dobře uložené a směřují dozadu. Pažní kost má dobrou délku. 

Tlapy hrudních končetin:

Tlapy nevbočují dovnitř, ani nevybočují ven. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Kolena:

Dobře úhlená. 

Paspárky:

Jsou povolené, ale pokud nejsou odstraněny, měly by být stejné. 

Hlezno:

Při pohledu zezadu nejsou hlezna vbočená dovnitř, ani vybočená ven. 

Tlapy pánevní:

Silné a středně dlouhé. Mezi prsty je dobře vyvinutá kůže. 

CHODY PSA

Pohyb je plynulý, nenucený a prozrazuje činorodost. V klusu se připouští řádkování. 

OCAS

Nasazen středně vysoko až vysoko. 

Louisianský leopardí pes v Atlase psů na WEBFORDOG

přečteno: 2 414x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...