topovat ověřit
09.11.2023 / 19.05.2024
Kolie krátkosrstá

Kolie krátkosrstá

Collie smooth
80%
Další pojmenování: hladkosrstá kolie
Kolie krátkosrstá

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina I. - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 296
Země původu: Velká Británie
Patronát Velká Británie
Vznik plemene: Středověk
Průměrná délka života: 14 - 15 roků
Původní využití: Pastevecký pes
Využití dnes: Střežení stád, Pasení, ovčácký pes, Agility, Frisbee, Flyball, Dogdancing, Rodinný pes, Aktivní pes, Záchranářský pes
Kluby v ČR:

Moravskoslezský klub chovatelů collií a sheltií

Klub chovatelů collií a sheltií

VARIETY PLEMENE Kolie krátkosrstá

Toto plemeno má 3 variety podle barvy srsti: sobolí, trikilor a blue-merle.

Sobolí

Oficiální
Sobolí

Zbarvení od světle zlaté po sytou mahagonovou barvu. Nežádoucí je světlá slaměná a krémová. 

Trikolor

Oficiální
Trikolor

Hlavní barvou je černá s tříslovými znaky, srst nesmí mít zrzavý nádech.

Blue-merle

Oficiální
Blue-merle

Stříbřitě modré zbarvení s černými skvrnami, nebo černě mramorovanou kresbou. Objevit se mohou tříslové znaky. Nežádoucí jsou velké černé skvrny, břidlicové zbarvení nebo zrzavý nádech.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Kolie pochází z Velké Británie, konkrétně ze Skotska. Vznikly pravděpodobně křížením místních pasteveckých psů, u kterých se postupně vylepšovaly jejich pracovní schopnosti. Dlouhosrstá a krátkosrstá kolie po staletí žily vedle sebe a byly také spojovány. I v dnešní době některé organizace chápou obě variety jako jedno plemeno, ale FCI (Mezinárodní kynologická federace) je ve druhé polovině minulého století rozdělila na 2 samostatná plemena.

Krátkosrstá versus Dlouhosrstá kolie na WEBFORDOG

Krátkosrstá kolie si zachovala lepší pracovní schopnosti, protože dlouhosrstá varieta postupně pronikala na dvůr a sloužila hlavně jako společenské plemeno. 

Kolie chovala také královna Viktorie. V roce 1860 byly vystavovány na první výstavě psů otevřené pro sportovní i jiné psy. V roce 1885 uznal britský Kennel Club obě variety plemene. Do tehdejšího Československa se první jedince zástupce tohoto plemena dostal v 70. letech 20. století.

Královna Viktorie měla v oblibě Krátkosrstou kolii - WEBFORDOG

POVAHA

Krátkosrstá kolie je velmi inteligentní pes, který je ideálním parťákem pro aktivní páníčky. Má ráda děti a dobře s nimi vychází, díky čemuž se skvěle hodí i do rodiny. Děti se musí ke zvířeti umět chovat a respektovat ho. Se svým páníčkem si vytváří velmi blízký vztah a nebývá ráda sama, je velmi empatická a chápavá. Na rozdíl o příbuzného plemene dlouhosrsté kolie je ta krátkosrstá spíše pracovní a zachovaly se u ní mnohé z vlastností honáckých a pasteveckých psů.

K cizím lidem je ostražitá, a proto je z ní dobrý hlídač, má přirozené ochranářské instinkty a zároveň ráda štěká. Může mít tendence k pronásledování rychle se pohybujících objektů, takže v blízkosti zvířat i cyklistů byste ji měli mít pod kontrolou. S jinými psy vychází bezproblémově. 

Výchova a výcvik nejsou příliš náročné, protože toto plemeno je nejen inteligentní, ale hlavně dobře učenlivé a navíc rádo udělá, co páníčkovi na očích uvidí. Hodí se proto i pro začínající kynology, kteří nemají s výchovou psů zkušenosti. 

Krátkosrstá sobolí kolie je skvělým parťákem - WEBFORDOG

POHYB

V dnešní době máte mnoho možností, čemu se můžete se svou kolií věnovat.  Je to aktivní plemeno, které určitě nějaké zaměstnání potřebuje. Každý den byste měli vyrazit na delší procházku, kterou proložíte třeba aportováním. 

Pokud chodíte běhat, tak kolie bude skvělý parťák. Můžete se věnovat canicrossu nebo dogtrekingu. Vyzkoušet můžete dog frisbee, dog dancing, agility, pasení, ale třeba také stopy nebo se věnovat záchranařině.

Kolie je velmi všestranný pes, který se hodí pro aktivní páníčky. Vyrážíte na výlety? Pak je to ideální společník. Ráda s vámi bude podnikat cokoliv, hlavně že bude trávit čas s vámi a bude vám na blízku. 

Krátkosrstá kolie je ideální parťák na různé sporty - WEBFORDOG

PÉČE

Krátká srst nevyžaduje speciální péči, stačí kartáčovat jednou týdně, dvakrát ročně pak počítejte s línáním a častějším pročesáváním, doporučujeme pořídit speciální kartáč pro krátkosrstá plemena.

Součástí každodenní hygieny by mělo být ošetření očního okolí, které zbavíte případných nečistot. Dále je důležitá  péče o dutinu ústní, nejlepší je mechanické čištění zubů speciální pastou a kartáčkem. Jednou týdně pak detailněji prohlédněte uši, zda tam nejsou nějaké nečistoty.

Jednou měsíčně zkontrolujte délku drápků a pokud jsou některé delší, tak je zastřihněte. Zkracování drápků psi nemají v lásce, a proto jej na to zvykejte od štěněcího věku. Pokud si na to netroufáte, můžete navštívit veterinu nebo salon. 

Portrét Krátkosrsté kolie

ZAJÍMAVOSTI

Krátkosrsté kolie jsou jedním z nejstarších plemen na světě. První zmínky o nich pocházejí již z 16. století. V té době byly používány jako ovčáčtí psi na skotských farmách.

Jsou také obecně považovány za velmi inteligentní psy. Na stupnici inteligence psů Stanleyho Corena jsou klasifikovány jako "velmi inteligentní" plemeno, což znamená, že se snadno učí a jsou schopny zvládnout složité úkoly.

Krátkosrstá kolie - portrét - WEBFORDOG

VÝŽIVA

Správné krmení je důležité, aby byl pes zdravý a prospíval po všech stránkách. Můžete se rozhodnout pro podávání granulí, které jsou kompletním krmivem, což znamená, že pes v nich má vše, co potřebuje. Druhou možností je barfování, kdy pejskovi servírujete syrové maso a další doplňky.

Krmení granulemi je pro páníčky bezstarostné a příprava nezabere žádný čas. O to více pozornosti věnujte výběru správných granulí. Přečtěte si složení a nenechte se zmást pouze líbivou reklamou. Na prvním místě by měly granule obsahovat maso. Kolie je svou velikostí na pomezí středního/velkého plemena, záleží kolik váš pes váží, při hmotnosti nad 25 kg můžete sáhnout po granulích pro velké psy. Nezapomeňte zohlednit i věk. U granulí pro juniory můžete zůstat až do 15–20 měsíců věku, opět záleží individuálně na každém jedinci.

Pokud se rozhodnete pro BARF, rozhodně si nejdříve nastudujte potřebné informace, nemůžete se do toho pustit jen tak, protože byste mohli psovi spíše ublížit. Musíte vědět, co má krmná dávka obsahovat, jaký správný podíl mají jednotlivé složky apod.

Krátkosrstá kolie sobolí na WEBFORDOG

Zdraví

Kolie jsou celkem zdravé plemeno, ale mohou se u nich objevit některá dědičná onemocnění. Vyšetření není k uchovnění povinné, ale je doporučeno. Kolie mohou být zasaženy poruchou genu MDR1, což způsobuje přecitlivělost na některé léčivé přípravky.

Vyskytnout se mohou problémy s pohybovým aparátem, a to dysplazie kyčelního a loketního kloubu nebo v pozdějším věku také degenerativní myelopatie. Testovat se může také IPD, což je zánětlivé onemocnění plic kolií. 

Pak se jedná o CEA, což je onemocnění očí – překládá se jako anomálie oka kolií. Vzniká při něm poškození na zadní straně oční koule. Objevit se mohou i jiné dědičné oční vady, např. progresivní retinální atrofie. Vyšetření na tyto vady je povinné u Klubu chovatelů collií a sheltií u štěňat od 8 týdnů věku.

Štěňátko krátkosrsté kolie Blue-merle na WEBFORDOG

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Kolie je velmi aktivní pes a potřebuje majitele, kteří jí dopřejí nejen dostatek pohybu, ale také činností na zaměstnání. Ideální podmínky jsou pro ni v domku se zahradou, ale pokud se jí budete skutečně věnovat, může bydlet i v bytě.

Potřebuje mít každodenní kontakt se svými páníčky. Rozhodně nebude fungovat to, že ji vypustíte na zahradu, ať si dělá, co chce. V takovém případě se brzy začne nudit a může vám ničit věci, hrabat, štěkat a hlavně bude strádat. 

Krátkosrstá kolie - trikolor na WEBFORDOG

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud se chcete se svým psem zapojit do chovu, pak musíte splnit podmínky, které stanovují kluby. V České republice zaštiťují chov tohoto plemene 2 kluby, a to Klub chovatelů collií a sheltií a Moravskoslezský klub chovatelů collií a sheltií.

Prvním předpokladem je vlastnictví psa nebo fenky s průkazem původu. Pak se od věku 15 měsíců můžete zúčastnit bonitace, což je speciální klubová akce, která se podobá výstavě, ale jedinec je na ní podrobně posouzen a zhodnocen tříčlennou komisí. 

Dále je nutné absolvovat klubovou nebo speciální výstavu a odnést si nejhůře známku velmi dobrá, a to od věku 12 měsíců. Zdravotní vyšetření nejsou povinná, ale mají doporučující charakter, pokud je majitelé se svými psy podstoupí, tak mohou získat Certifikát chovnosti 1. kategorie (U Moravskoslezského klubu nebo slevu z bonitačních poplatků u Klubu chovatelů).

Pro certifikát stačí splnit povinná vyšetření + 2 libovolná vyšetření. Povinné v tomto případě jsou genetické testy: DM, CEA  a rentgeny na dysplazii kyčelních a loketních kloubů (DLK a DKK). A libovolné si můžete vybrat tyto: genetické testy: MRD1, JRD, HM, PRA a jiné nebo vyšetření: DOV a jiné.

Aktivní zapojení v chovu je možné od 18 měsíců věku, u psů není omezenou horní věkovou hranicí, u fen je stanovena na 8. rok věku. 

Matka krátkosrsté kolie se štěňátky

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Krátkosrstá kolie není tolik známá jako ta dlouhosrstá. Ne každý ji tedy dokáže správně pojmenovat. Exteriérově by se dala splést např. s australským honáckým psem. Pak je tu ještě šeltie, které se říká „malá kolie“. 

Kolie dlouhosrstá

Kolie dlouhosrstá

Jedná se o známější plemeno, které má totožné rysy, akorát má dlouhou srst. Navíc je populární díky filmu o fence Lassie. Krátkosrstá kolie se liší povahou, protože si zachovala původní pracovní schopnosti. 

Australský honácký pes

Australský honácký pes

Obě plemena jsou uznaná Mezinárodní kynologickou federací a patří do první skupiny k ovčáckým a honáckým psům. Kolie je větší, měří 56 až 61 cm psi a 51 až 56 cm feny, kdežto australák má kohoutkovou výšku u psů 46 až 51 cm a u fen 43 až 48 cm. Australák má zbarvení modré (skvrnité, kropenaté, se znaky nebo bez nich). Možná je také červeně skvrnitá barva. 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Velmi inteligentní, ostražitý a aktivní pes. V dokonalé stavbě těla by žádná část neměla působit disharmonicky, díky čemuž působí důstojně. Jedná se o pracovního psa. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 58,5 cm tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
fenky: 53,5 cm tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
Hmotnost:
psi 25 kg tolerance: +4,5 kg, -4,5 kg
fenky: 21,5 kg tolerance: +3,5 kg, -3,5 kg
Osrstění:

Přiléhající a krátká, krycí srst má tvrdou strukturu, podsada je hustá. Srst se netrimuje, ani nestříhá.

Zbarvení:

Tři možné varianty: sobolí, trikolor a blue-merle.

Sobolí: odstíny od světle zlaté po sytě mahagonovou či sobolí. Nežádoucí je světlá slaměná nebo krémová barva.

Trikolor: jedná se o kombinaci černé se sytými tříslovými znaky na hlavě a končetinách. Nažádoucí je rezavý nádech srsti.

Blue-merle: jasná, stříbřitá modrá s černými skvrnami, nebo mramorováním. Žádoucí jsou syté tříslové znaky, ale pokud chybí, není to důvodem k penalizaci. Nežádoucí jsou velké černé skvrny, břidlicové zbarvení nebo rezavý nádech (v podsadě i krycí srsti).

Všechny barevné variety mohou mít pro kolie typické bílé znaky. Obvykle to bývá částečně nebo celý bílý límec, bílý hrudník, končetiny i tlapy a špička ocasu. Na lebce může být lysina.

Hlava krátkosrsté kolie - trikolora - WEBFORDOG

HLAVA

Její charakter je důležitý a posuzuje se vzhledem k celkové velikosti psa. Při pohledu seshora i z boku má tvar tupého, čistě střiženého klínu s hladkými vnějšími liniemi. 

MOZKOVNA

Lebka:

Plochá, plynule po stranách se zužuje v hladké linii od uší ke špičce čumáku. Lícní kosti nevyčnívají a tlama nepůsobí tence ani špičatě. Horní linie obličejové partie a lebky jsou z profilu paralelní a stejně dlouhé. Hloubka lebky od nadočnicových oblouků až po okraj spodní čelisti nesmí být nadměrná. 

Stop:

Lehký, ale patrný. Střed mezi vnitřními koutky (centrum stopu), je středem vyvážené délky hlavy. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nos je hladký a zakulacený, je tupý, ne hranatý. Nos je černě pigmentovaný. 

Čelisti, zuby:

Spodní čelist je silná a dobře formovaná. Zuby mají dobrou velikost. Skus je pravidelný, kompletní a nůžkový – horní zuby bez mezery přesahují ty spodní a do čelisti jsou vsazené kolmo. 

Oči:

Velmi důležité, dodávají psovi půvabný výraz. Jsou středně velké, poněkud šikmo uložené, mají mandlový tvar a tmavě hnědou barvu, kromě jedinců s barvou blue-merle, ty mají oči modré nebo modře skvrnité (jedno, obě nebo jen částečně). Výraz je inteligentní, s živým a bystrým pohledem.

Uši:

Středně velké, v nasazení široké, na lebce jsou nasazené tak akorát (ani příliš blízko, ani daleko od sebe). V klidu jsou položené dozadu, ale při zvýšené pozornosti jsou otočeny dopředu a nesené napůl vztyčené (zhruba 2/3 stojí vzpřímeně a 1/3 je překlopená dopředu až po vodorovnou linii přehybu. 

KRK

Silný, svatlnatý, přiměřeně dlouhý a dobře klenutý. 

TRUP

Vzhledem ke kohoutkové výšce je trochu delší. 

Hřbet:

Rovný a pevný. 

Bedra:

Lehce klenutá. 

Hrudní koš:

Žebra jsou dobře klenutá. Hrudník je hluboký a za lopatkami také široký. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Lopatky jsou šikmé a dobře zaúhlené. Končetiny jsou rovnoběžné a svalnaté. 

Lokty:

Nejsou vbočené dovnitř, ani vytočené ven. Nemají příliš silné kosti. 

Zápěstí:

Pružná a silná. 

Tlapy hrudních končetin:

Oválné s dobře klenutými prsty. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Suché a šlachovité. 

Stehna:

Jsou svalnatá. 

Kolena:

Dobře zaúhlená. 

Hlezno:

Nízko posazené a silné. 

Tlapy pánevní:

Oválné s dobře vyplněnými polštářky a méně vyklenutými prsty. 

CHODY PSA

Pohyb je jedním z typických rysů plemene. Přední tlapy jsou při pohybu poměrně blízko u sebe, ale lokty pes nevytáčí. Nežádoucí je křížení končetin, valivá nebo kličkující chůze. Při pohledu zezadu jsou zadní končetiny od hlezen dolů paralelní. Ze strany je pohyb plynulý. Zadní končetiny jsou silné s vydatným posunem. Žádoucí je prostorný krok, který je zároveň lehký a bez z námahy. 

OCAS

Dlouhý, jeho pevná část dosahuje alespoň ke hlezennímu kloubu. V klidu je nesen nízko s lehce zvednutou špičkou. Při zvýšené pozornosti je nesen výše, ale ne nad hřbetem.

Trikolorní krátkosrstá kolie na WEBFORDOG

přečteno: 2 021x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...