topovat ověřit
18.06.2020 / 18.05.2024
Knírač velký

Knírač velký

Riesenschnauzer
100%
Další pojmenování: Giant Schnauzer, Riesenschnauzer
Knírač velký

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina II. - Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce 1 - Pinčové a knírači
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 181
Of. zkratka plemene v ČR: KV
Země původu: Německo
Vznik plemene: středověk
Průměrná délka života: 12 - 15 roků
Původní využití: Hlídací pes, pastevecký pes, služební pes
Využití dnes: Rodinný pes, Výstavní pes, Aktivní pes, Služební pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů kníračů (KCHK)

VARIETY PLEMENE Knírač velký

Malý a střední knírač jsou klasifikováni jako samostatná psí plemena.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Na anglické půdě se pinčovití psi vyvinuli postupně v širokou skupinu teriérů, jejichž lovecké schopnosti zde byly doladěny k dokonalosti. Tito psi měli v Anglii zejména při lovu drobnější kořisti v podobě hlodavců či menší škodné jen pramalou konkurenci. V evropském vnitrozemí panovala na poli postupně se profilujících psích plemen větší variabilita. Původně veskrze lovečtí pinčovití psi se nejvíce uchytili v Německu, kde si získali všeobecnou oblibu. Jejich exteriér se po dlouhou dobu lišil oblast od oblasti. Stejně tak bylo rozdílné jejich konkrétní využití, často přímo související s různou velikostí těchto psů.

Nejmenší pinčové se stejně jako angličtí teriéři osvědčili coby excelentní lovci hlodavců. Pinčové středního vzrůstu byli mnohdy využíváni jako vytrvalí, takřka neúnavní společníci vozků, kteří nezklamali své pány ani v roli bystrých hlídačů. Největší pinčovité psy s oblibou chovali jihoněmečtí honáci dobytka, farmáři a řezníci. Mohutný pinčovitý pes s odolnou drátovitou srstí byl tedy univerzálním a spolehlivým pomocníkem, jenž byl využíván nejen při pasení dobytka a hlídání dalšího domácího zvířectva, ale v některých případech i k ostraze pivovarů a při jiných specifických úkolech.

Přesný původ dnešního velkého knírače není zcela znám. Je možné, že se na jeho vzniku spolupodílela i taková plemena jako německá dogavelký pudl nebo flanderský bouvier. Dlouhou dobu byli předkové velkého knírače známí pod odlišnými jmény – s uplatněním při hlídání pivovarnických objektů zřejmě souvisí i poněkud úsměvný název pivní knírač. Nejvíce rozšířeným pojmenováním, pod kterým byl velký knírač znám ještě v 19. století, je však střízlivější název mnichovský pes. O blízké příbuznosti s černým ruským teriérem svědčí další označení, pod kterým byl vzrostlý pinčovitý pes dokonce prezentován na mnichovské výstavě v roce 1909 – ruský medvědí knírač.

V roce 1907 byl založen Bavorský klub kníračů, jenž zastřešoval též chov největšího z nich. Ovšem již dříve, na sklonku 19. století, se stal velký knírač středem pozornosti některých chovatelů, kterým neušly výborné vlohy a kvality tohoto plemene, a jali se je dále cíleně rozvíjet. Pro svoje schopnosti se velký knírač stal jedním z prvních policejních psů vůbec. V roce 1925 byl oficiálně zařazen mezi služební plemena. Tento krok se ukázal jako nanejvýš prozíravým – velký knírač patří dlouhodobě mezi nejlepší policejní a vojenské psy. Perfektní nasazení prokázal mnohokrát při vyhledávání zbraní pro armádu, jako hlídkový policejní pes i v pracovním týmu vězeňské služby.

Německo - Velký knírač

POVAHA

Velký knírač má silnou osobnost. Je to sebejistý, vyrovnaný a inteligentní pes, který se nejvíce proslavil svou spolehlivostí a všestranností v rámci dnes již tradiční služební dráhy v bezpečnostních složkách. To ale neznamená, že by stejně bravurně jako v pracovní sféře neobstál v úloze rodinného psa. Je to ovšem pes energický, vyžadující pořádnou porci pohybu. Na to je třeba při zvažování koupě štěněte tohoto plemene pamatovat. Též jeho bystrá mysl si žádá stále nové a nové výzvy. Hodí se nejlépe ke zkušenému chovateli, který mu bude spravedlivým, dostatečně důsledným vůdcem i partnerem v jedné osobě.

V kruhu rodinném je velký knírač bezmezně milujícím a dobromyslným přítelem, jenž je úzce vázán na svého pána. Vůči cizím lidem si zachovává dostatečný odstup a dokáže být ostrý a rázný, vyžaduje-li to aktuální situace. Je vždy připraven bránit svou rodinu před každým potencionálním nebezpečenstvím. Vzhledem k jeho velikosti a energičnosti není vhodné nechat ho hrát si s malými dětmi. I těm odrostlejším je nutné vštípit, kterak se k psovi správně chovat. Ve vztahu k ostatním domácím mazlíčkům a psům je nezbytná důkladná socializace velkého knírače od brzkého štěněčího věku. Mohou se občas objevit tendence k pronásledování koček a nedůtklivé chování ke psům stejného pohlaví.

Velký knírač

POHYB

Velký knírač je činorodý pes s velkým potenciálem, který potřebuje denně zaměstnat svaly i mozek. Ne nadarmo je výborným policejním psem, pracovat největšího z kníračů zkrátka baví, aktivní činnost potřebuje nezbytně k životu. Každodenní vydatné procházky by měly být u tohoto plemene samozřejmostí, stejně jako dostatečné mentální vyžití ve formě tréninku různého druhu a se spoustou zábavných her. Zástupce tohoto plemene se hodí nejlépe ke sportovnímu pánovi, který bude připraven drtivou většinu svého volného času trávit se svým psem venku v pohybu, a to za každého počasí. Nedostatek pohybu a mentálních stimulů může u velkého knírače vést až k destruktivnímu chování a rozvinutí neurotických poruch, jež u spokojeného a vyrovnaného psa běžně nenajdeme.

Majitel velkého knírače má širokou škálu možností, jaké kynologické aktivitě se se svým psem věnovat. A nevěnovat se s ním žádné, to představuje u velkého knírače krok vskutku trestuhodný. Velmi učenlivý knírač dokáže uspět v mnoha oblastech. Pochopitelně, stejně jako u lidí, i u psů platí, že každý jednotlivec má větší či menší talent na něco jiného. Pokud bychom ale chtěli mezi psy hledat jakéhosi sportovního všeuměla, velký knírač by byl na předních místech našeho seznamu vhodných adeptů. Tento pes je vhodný pro výcvik agility, obedience, dogtrekkingu, pachových prací i pro záchranářství. Je to navíc výjimečně dobrý obranář. Svého pána s radostí doprovodí i při dlouhém běhu nebo jízdě na kole. V zimě je chráněn svou hustou srstí, takže ani výlety na lyžích nejsou po adekvátním tréninku a sehrání s pánem problém.

Velký knírač

PÉČE

Srst velkého knírače vyžaduje specifickou úpravu. Tato skutečnost je v současné době asi jedním z hlavních důvodů, proč jsou některými lidmi preferována jiná, velikostně a povahově podobná plemena. Přitom není problém svěřit svého psa personálu některého z osvědčených psích salónů, pokud si majitel psa na tzv. trimování sám netroufá. Tato procedura je pro udržovaný vzhled knírače nutná cca jednou za čtvrt až půl roku. Jedná se o ostraňování staré odumřelé srsti vytrháváním jednotlivých chlupů, a to ve směru růstu srsti. To lze provádět buď přímo ručně nebo za pomoci trimovacího nože. K dotvoření dokonalého střihu se používá též strojek a samozřejmě nůžky. Kromě trimování vyčesáváme přibližně třikrát týdně srst psa kartáčem, dobrou pomůckou je i drátěný hřeben.

Na všechny kosmetické úpravy, údržbu srsti a čištění chrupu, uší i očí, je užitečné psa zvykat již od štěněčího věku. Předejdeme tím nepochybně mnoha nepříjemným těžkostem v budoucnu. U velkého knírače musíme věnovat každodenní pozornost také jeho vousu, na kterém mohou po krmení ulpívat zbytky potravy. Psa po každém jídle zběžně zkontrolujeme a znečištěný vous udržujeme v čistotě. Nedbáme-li o něj, pes působí zanedbaným dojmem a přichází o svůj jedinečný vzhled.

Je třeba vzorně pečovat o psí chrup a chránit ho pravidelným čištěním před zubním kamenem, který může v pokročilém stadiu psa o zuby dokonce i zcela připravit. Možností je více a lze je libovolně kombinovat. Stačí se informovat u veterinárního lékaře a v dobrém obchodě s potřebami pro domácí mazlíčky. Denně bychom měli psovi velmi jemně a šetrně očistit oční okolí navlhčeným vatovým tamponem. Stejně tak hrozí nebezpečí vzniku zánětu zevního zvukovodu psa, jestliže se do ucha dostanou nečistoty ve velkém množství a my budeme tento fakt přehlížet. Alespoň jednou týdne uši bedlivě zkontrolujeme. Drápy psa udržujeme optimálně dlouhé.

Velký knírač

ZAJÍMAVOSTI

Venčit psa v bouřce se rozhodně nevyplácí. Ani když to vypadá, že je bouřka ještě poměrně daleko. Své o tom ví jeden majitel velkého knírače z Anglie. Při krátké procházce se psem ho náhle zasáhl blesk. Jeho čtyřletý velký knírač Monty projevil obrovské odhodlání zachránit svého pána, jenž se tak náhle ocitl v bezprostředním ohrožení života. Monty neváhal a milovaného pána, který v důsledku zásahu bleskem upadl do bezvědomí, dovlekl vlastními silami do téměř sto metrů vzdáleného domova. Muže zachránily od jistojistě smrtícího zásahu proudem kvalitní holínky, které měl v okamžiku nehody naštěstí na nohou. Díky nim a rychlému zásahu svého věrného čtyřnohého přítele celý incident přežil jen s několika popáleninami.

VÝŽIVA

Vyvážená strava je nezbytným předpokladem pro správný vývoj a zdraví každého psa. Druh krmiva volíme vždy na základě velikosti, stáří a míře vynakládané aktivity našeho mazlíčka. Ať už se jedná o štěně, dospělého jedince nebo staršího psa, vyplatí se každopádně vždy volit co možná nejkvalitnější krmivo na trhu. Nadměrně šetřit na potravinách se zkrátka nevyplatí nejen u lidí, ale také u psů. Vyhýbáme se podezřele laciným granulím či konzervám. Stravu pro psa je možné připravovat z čerstvých surovin přímo v naší kuchyni. V takovém případě výchozí suroviny můžeme obměňovat, vždy vynecháme sůl a jakékoliv koření, a nastudujeme si pečlivě, jaký poměr živin náš pes aktuálně potřebuje. Vytvořit adekvátní krmnou dávku vlastními silami je každopádně dost obtížné. Proto se v současné době spoléhá většina majitelů psů na krmiva granulovaná. Stále větší popularitu získává také BARF, krmení psa syrovým masem, kostmi a zeleninou.

Velký knírač

Zdraví

Průměrná délka života: 12 let.

Velký knírač patří mezi velmi zdravá psí plemena, u kterých se vyskytuje pouze zanedbatelné množství chronických či dědičných zdravotních neduhů a chorob. Přesto existují určitá onemocnění, jejichž výskyt byl u tohoto otužilého psa zaznamenán častěji než výskyt ostatních. Jedná se především o dysplazii kyčelních kloubů, typickou pro mnohá plemena této velikostní kategorie, některá oční onemocnění (progresivní retinální atrofie, retinální dysplazie) nebo autoimunitní onemocnění štítné žlázy. U psa této velikosti je prozíravé dodržovat nezbytná preventivní opatření proti životunebezpečné torzi žaludku.

Velký knírač

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Vše, co dohromady tvoří slibný potenciál velkého knírače - jeho inteligenci, vytrvalost, vitalitu, učenlivost a osobitost - to vše dokáže dobrý majitel psa mnohonásobně kladně zúročit. Velký knírač vyžaduje kromě dostatku pohybových aktivit též důsledný výcvik. Má značné sebevědomí a někdy tudíž i nežádoucí tendence přebírat sám vedení ve smečce, neshledá-li nikoho jako osobu hodnou dostatečného respektu. Z toho důvodu je zástupce tohoto plemene vhodný spíše pro zkušeného chovatele nežli pro prvomajitele. Klidné, avšak důsledné a pevné vedení, jakož i jasné stanovení nejdůležitějších mantinelů hned od prvních dní po příchodu štěnětě do nového domova, tvoří základní stavební kameny při budování prostředí vhodného pro vzájemně plně harmonické soužití člověka a jeho velkého knírače. Jednoduše řečeno – velký knírač je Pan Pes, jenž si žádá silného vůdce s přirozenou autoritou, který nemá zapotřebí inklinovat k fyzickým trestům. Má brilantní paměť, takže si lehce a na dlouho zapamatovává povely – ale také křivdy.

Dobře opečovávaný velký knírač je z hlediska čistoty vhodný i do většího bytu – pokud je o jeho srst správně pečováno, líná na rozdíl od většiny jiných psích plemen mnohem méně. Horší je to však s jeho umístěním v bytě z hlediska velké potřeby pohybu, kterou, jak již bylo několikrát zmiňováno, tento pes oplývá. Nejlépe se mu daří, má-li neomezený přístup na rozhlehlý, dobře oplocený pozemek, který mu skýtá možnost výběhu. Nutno zdůraznit, že vyběháním na zahradě jeho denní pohybové aktivity rozhodně nekončí, jsou jen vhodným doplňkem k pravidelným procházkám a sportovním aktivitám. Vzhledem ke své otužilosti může být velký knírač celoročně umístěn venku v kotci či zateplené boudě, ale je zároveň nutné, aby měl maximální možný kontakt se svou rodinou. Je velmi společenský a vázaný na svou lidskou smečku.

Velký knírač je přirozeně nedůvěřivý ke všem cizím. Chceme-li z něj vychovat dobrého rodinného psa, který hlídá pouze v situacích, kdy je to na místě, je nezbytné, začít od samého počátku, kdy se u nás coby malé roztomilé štěně ocitne, s jeho důkladnou socializací. Kromě vlastního seznamování štěněte s rozličným prostředím, novými lidmi a zvířecími kamarády z nejbližšího i vzdáleného okolí během procházek, je nanejvýš vhodné zapsat se na kvalitní kurz pro štěňata. Tam bude budoucí psí velikán se svým pánem trénovat základní povely a dostane možnost další interakce s cizími psy. Navíc se nabízí možnost konzultovat případné drobné i závažnější výchovné potíže se zkušeným psím trenérem.

Velký knírač

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pro řádné uchovnění je zapotřebí s příslušným psem absolvovat bonitaci. Podmínkou k účasti na bonitaci je předchozí absolvování alespoň jedné výstavy v kategorii dospělých pořádané chovatelským klubem, a to nejhůře s výsledkem „velmi dobrý“. Účastnit bonitace se mohou zdraví psi starší osmnácti měsíců. Majitel psa je povinen předložit v průkazu původu dokumentaci ohledně odborného vyšetření dysplazie kyčelního kloubu. Kromě základní bonitace se lze přihlásit také na bonitaci výkonostní, která není pro všechny psy povinná. Během ní se hodnotí obranářské schopnosti psa, nikoli jeho exteriérové kvality jako v průběhu běžné bonitace.

Velký knírač

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Knírač střední

Knírač střední

Velký knírač se liší od středního knírače pouze svou velikostí a barevnými rázy. Tělesné proporce obou těchto plemen se ve svém rozložení shodují. Velký knírač je v důsledku větší velikosti pochopitelně celkově mohutnější. Co se týče povoleného zbarvení, u velkého knírače není přípustná bílá ani černo-stříbrná barva, které se u středního knírače běžně vyskytují. Nápadné exteriérové znaky v obličejové oblasti – výrazný vous a obočí – jsou u obou plemen shodné a pro mnohého člověka představují jejich hlavní poznávací znamení. Charakteristická hlava je jednoduše to první, co nám v souvislosti s kníračem vytane na mysli, nezávisle na jeho velikosti.

Černý teriér

Černý teriér

Velký knírač se společně s rotvajlerem, novofundlandským psem a erdelteriérem spolupodílel přibližně v polovině 20. století na vzniku tohoto plemene. Zevnějšek ruského černého teriéra neklamně napovídá, že to byl právě velký knírač, jenž ovlivnil ruské moderní plemeno nejvíce. Záměrem chovatelů bylo získat nové spolehlivé služební plemeno, které by vynikalo v obraně a přitom bylo dobře ovladatelné. Jejich úsilí bylo korunováno úspěchem, ačkoliv plemeno není příliš rozšířené, i když vykazuje ty nejlepší povahové vlastnosti. Ruský černý teriér velikostně přesahuje velkého knírače, je též celkově mohutnější. Zatímco u velkého knírače existuje kromě černého zbarvení též varianta pepř a sůl, u ruského černého teriéra je, v plné shodě s jeho názvem, přípustné jedině černé zbarvení srsti.

Flanderský bouvier

Flanderský bouvier

Flanderský bouvier je honácké plemeno se starobylou minulostí, které se možná spolupodílelo na vzniku moderního velkého knírače. Obě plemena se vyznačují velkým vzrůstem a podobnou kohoutkovou výškou. Liší se délkou srsti a jejím zbarvením. Flanderský bouvier působí na laika zpravidla dojmem ležérně zarostlého knírače. Barva jeho srsti je většinou šedá, žíhaná, nebo uhlovaná, kompaktní černé zbarvení není preferováno. Velký knirač i flanderský bouvier mají společný jeden nápadný exteriérový rys, který jim dodává jejich neopakovatelný vzhled - charakteristický vous.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Velký, silný a respekt vzbuzující pes, jehož postava je poněkud podsaditá. Věrně odráží podobu středního knírače. Vyznačuje se drsnou srstí.

Důležité proporce:

Délka hlavy (od špičky čenichu k týlnímu hrbolu) je totožná s délkou poloviny psího hřbetu.

Kvadratická stavba těla - kohoutková výška a délka trupu dosahují téměř shodných hodnot.

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 65 cm tolerance: +5 cm, -5 cm
fenky: 65 cm tolerance: +5 cm, -5 cm
Hmotnost:
psi 41 kg tolerance: +6 kg, -6 kg
fenky: 41 kg tolerance: +6 kg, -6 kg
Srst:

Drátovitá, hustá, tvrdá. Disponuje solidní podsadou. Krycí srst je přiměřeně dlouhá a důkladně přiléhá k tělu. Není nikterak rozježená ani zvlněná. Na uších a na čele je kratší než na zbytku těla. Na končetinách není tak tvrdá jako na zbytku těla. Charakteristickými znaky tohoto plemene jsou výrazný vous, který je nutno upravovat, a nápadné obočí, jež může zcela nepatrně zakrývat oči.

Zbarvení:

Stejnoměrně rozložené zbarvení pepř a sůl se šedou podsadou, přičemž musí být vždy přítomna tmavá maska, jež je v harmonii s aktuálním odstínem šedé barvy. Odstín může variovat od tmavě šedé po stříbrnou. Nežádoucí je výrazný výskyt bílé barvy na těchto tělesných partiích: hlava, hruď, končetiny.

Černé s černou podsadou.

Kůže:

Dobře přilehlá.

Velký knírač

HLAVA

Velikostně odpovídající celkové velikosti psa.

MOZKOVNA

Lebka:

Protáhlá a robustní, směrem od oční linie k nosu se pozvolna zužuje. Týlní hrbol není výrazný. Čelo je ploché.

Stop:

V kontrastu k nápadnému obočí.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Je zakončena tupým klínem. Nosní houba veliká a dobře patrná, černého zbarvení.

Pysky:

Přilehlé.

Čelisti, zuby:

Obě čelisti silné. Kompletní, silný, bílý chrup nůžkového skusu.

Líce:

Nejsou přehnaně vyvinuté.

Oči:

Oválného tvaru, velikosti střední, posazené tak, že směřují vpřed, tmavého zbarvení a bystrého výrazu.

Víčka:

Přilehlá.

Uši:

Nasazené vysoko, véčkovitého tvaru, překlopené dopředu, vnitřní okraje jsou přilehlé k lícím.

KRK

Silný v nasazení, dále však štíhlý a elegantně klenutý, přechod ke kohoutku je plynulý. Absence záhybů v krční partii.

TRUP

Kohoutek:

Je nejvyšším bodem horní linie těla.

Hřbet:

Krátký, pevný, mohutný.

Bedra:

Silná, krátká, hluboká.

Záď:

Jemně zaoblená.

Předhrudí:

Solidně vyvinuté.

Hrudní koš:

Hrudní koš přiměřeně široký, dosahuje až k loktům.

Břicho a slabiny:

Břicho vtažené.

Spodní linie:

Elegantně prohnutá.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Při posouzení z přední strany působí mohutným dojmem, jsou rovné a přiměřeně od sebe umístěné.

Plece:

Lopatka je těsně přilehlá k hrudníku.

Nadloktí:

Přilehlé a silné.

Lokty:

Přilehlé. Absence vbočení či vybočení.

Předloktí:

Ze strany rovná.

Zápěstí:

Silné.

Přední nadprstí:

Silné. Při posouzení ze strany jemně šikmo posazené, při posouzení z přední strany svislé.

Tlapy hrudních končetin:

Krátké, okrouhlého tvaru, opatřené sevřenými a solidně klenutými prsty – tzv. kočičí tlapka. Polštářky silné a hrubé, drápy tmavého zbarvení.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Při posouzení ze strany šikmo umístěné, při posouzení ze zadní strany jsou rovnoběžné. Navzájem v přiměřené vzdálenosti od sebe.

Stehna:

Široká, svalnatá, středně dlouhá.

Kolena:

Absence vbočení či vybočení.

Hlezno:

Silné, výrazně zaúhlené.

Tlapy pánevní:

Krátké, opatřené sevřenými a solidně klenutými prsty.

CHODY PSA

Pohyb je pln volnosti, dostatečné pružnosti a elegance. Synchronizovaný pohyb předních a zadních končetin na protilehlých stranách. Přední končetiny mají velký dosah směrem vpřed, pánevní končetiny poskytují adekvátní posun.

OCAS

Vysoko nasazený, nesen v srpovité či šavlovité pozici. Dříve byl běžně kupírován, dnes ponecháván přirozený.

Velký knírač

přečteno: 8 451x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...