Dobrman
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Klasifikace F.C.I. |
---|
Skupina II. - Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi |
Sekce 1 - Pinčové a knírači |
S pracovní zkouškou |
Číslo standardu: | 143 |
---|---|
Of. zkratka plemene v ČR: | DB |
Země původu: | Německo |
Vznik plemene: | 19. století |
Průměrná délka života: | 10 - 12 roků |
Původní využití: | Hlídací pes, obranář |
Využití dnes: | Obranář, Hlídací pes, Agility, Obedience, poslušnost psa, Dogdancing, Flyball, Frisbee, Služební pes, Aktivní pes, Rodinný pes |
Kluby v ČR: |
Dobrman klub České republiky (DKČR) |
VARIETY PLEMENE Dobrman
U tohoto plemene nebyly stanoveny žádné samostatně klasifikované variety.
HISTORIE A PŮVOD PLEMENE
Výběrčí daní to neměl při práci nikdy zrovna jednoduché. Byl všeobecně neoblíbený až nenáviděný mezi lidmi, na každém rohu vystavován všelijakým úskalím, ať už v podobě fyzického napadení od zoufalých klientů, nemajících na zaplacení dlužné částky na daních, nebo ve formě úkladného přepadení lupičů, lačnících po hotovosti, kterou u sebe výběrčí v dané chvíli zrovna schraňoval. Své o tom věděl Karl Friedrich Louis Dobermann, žijící v 19. století v německém Duryňsku.
Dobermann pracoval nejen jako výběrčí daní. Náplní jeho práce byl rovněž odchyt toulavých psů a likvidace mršin. Dostal spásný nápad: Využít jedné činnosti pro hladší průběh té druhé. Už nechtěl být nadále vystavován neustálému ohrožení vlastní osoby při výběru daní, a tak se rozhodl pořídit si na výkon nebezpečného zaměstnání čtyřnohého osobního strážce. Věděl, že to nesmí být pes ledajaký, ale takový, který se nenechá lehce zastrašit a bude disponovat dostatečnou kuráží a silou.
Díky své práci se psy byl hned u zdroje a naskytl se mu široký výběr adeptů pro jeho záměr. Cíleně preferoval dobře stavěné, dostatečně silné jedince s nebojácnou a výjimečně tvrdou povahou. Vybíral si patrně hojně z tehdejších tzv. „řeznických“ psů, pro něž bylo v této oblasti Německa typické tmavé zbarvení s rezavým pálením. Dobermann se intenzivně soustředil na své úsilí vyšlechtit psa, ideálního pro ostrahu svého pána i jeho majetku.
Vzhledem k tomu, že nebyly dochovány žádné Dobermannovy písemné záznamy o jeho šlechtitelské činnosti, můžeme se jen dohadovat o přesné skladbě zakladatelů chovu. Byli mezi nimi s velkou pravděpodobností předchůdci dnešního rotvajlera, některý z německých ohařů s krátkou srstí, místní ovčáčtí psi, velcí pinčové a nejspíše i manchesterský teriér. Spekuluje se i o vlivu některého z chrtů, nejspíše greyhounda.
K. F. L. Dobermann byl ve svém snažení úspěšný - podařilo se mu vytvořit plemeno psa s těmi nejlepšími předpoklady pro služební dráhu. Na úspěšnou kynologickou činnost Dobermanna posléze navázal Otto Göller, jenž v roce 1899 inicioval založení Národního klubu dobrmanských pinčů. Již o rok později byl sestaven standard plemene. Psi vynikajících kvalit pocházeli z chovu Goswina Tischlera, jenž svým působením rovněž významně posílil prestiž, kterou si dobrman u chovatelů velice rychle získal.
POVAHA
Jako kdyby atletický dobrman zdědil ve své povaze mnohé po zakladateli plemene a svém jmenovci, K. F. L. Dobermannovi. Stejně jako nesmlouvavý výběrčí daní dokáže být též dobrman nebojácný a tvrdý. Ačkoliv je v současnosti stále více chován ryze coby rodinný a společenský pes, v jádru je dobrman stále tentýž pracant s kapkou vojenského drilu a drsnosti v srdci. Není to lehce čitelný pes pro každého, potřebuje důslednou výchovu a zkušeného, spolehlivého vůdce. Dospívá dosti pozdě, běžně až po třetím roce věku.
Pravý zástupce tohoto plemene oplývá velkou inteligencí, sebejistotou, spontánností, odvahou, silou a hlavně - ohromnou dávkou energie. Je excelentním hlídačem, kterému nic neunikne, a bravurním obranářem, jenž pro bezpečí svého milovaného pána neváhá podniknout v podstatě cokoliv. Ideální kombinace bystrosti a fyzické zdatnosti z něj činí všestranného pracovního psa, který svůj potenciál mnohokrát hrdinně uplatnil i ve vojenském nasazení za obou světových válek ve 20. století.
Zatímco při pracovním nasazení dokáže být chladným profesionálem, v kruhu rodinném v mžiku roztává jak led hozený do horké vody. Věrně uctívá svého pána, který je pro něj tou nejvyšší autoritou. K členům rodiny dokáže být něžně přátelský a děti většinou bezmezně miluje. Vzájemným hrám by měla být přesto přítomna dospělá osoba, kterou pes respektuje. Silný dobrman dokáže občas zapomenout na svou velikost a mohl by dítě zcela nechtěně zranit.
Pečlivá socializace v brzkém věku je rozhodující pro budoucí bezproblémové kontakty s ostatními psy a jinými zvířaty. Někteří zástupci plemene mužského pohlaví bývají ve vztahu k ostatním psům odměření a mohou mít tendenci k fyzickému poměřování sil. Drobná zvířata u dobrmana dokážou probudit jeho lovecký pud nebo spíše touhu po divoké hře. Pokud je na ně ale zvyklý od štěněčího věku, zpravidla se s nimi vroucně přátelí.
POHYB
Dobrman potřebuje aktivního a zkušeného pána s kladným vztahem k pohybu. Tento činorodý pes je do značné míry přizpůsobivý, takže se svou rodinou bude snadno i lenošit u televize, nejlépe na pohodlném a měkoučkém místě. Ke spokojenému životu mu to ale zdaleka nestačí. Nejvíce je ve svém živlu, pokud se něco pořádného děje. Potřebuje akci, podněty, dlouhodobá nečinnost ho doslova irituje. Impulzívního dobrmana je nutné zabavit nejen fyzicky, ale také mentálně, jinak strádá a může přebytek své energie ventilovat krajně nežádoucím způsobem, například likvidací zařízení příbytku.
Ať už se jedná o flyball, frisbee, agility, canicross, dogdancing, obedience, pachové práce nebo speciální záchranářský výcvik, dobrman se do všech disciplín sportovní kynologie i dalších činností vrhne při správném vedení a motivaci s okamžitým nadšením sobě vlastním. Inteligence, síla a obratnost ho předurčují pro dráhu sportovce, jenž si velice rychle osvojuje pravidla hry. Svého pána s entusiasmem doprovodí každé ráno na joggingové kolečko a dojde-li ke vzájemné synchronizaci obou zúčastněných, stane se též prima parťákem při vyjížďkách na kole nebo v zimě na běžkách.
PÉČE
Krátká srst dobrmana s sebou nese nevýhodu ohledně již zmiňované choulostivosti při nepříznivém počasí. Několikahodinové výlety v extrémně nízkých teplotách nebo v silném lijáku by mohl dobrman ošklivě odstonat. V horkém počasí netrpí tolik jako jiná, silně osrstěná plemena, přesto je nutné dbát v intenzivních vedrech na přiměřené množství zátěže, neboť dobrman je přesně ten druh psa, který by se nadšením a horlivostí uštval k smrti. Přihlédneme-li k výskytu srdečních onemocnění napříč plemenem, platí toto tvrzení bohužel doslova.
Mnozí chovatelé jistě ocení, že dobrmanovo osrstění nevyžaduje nikterak náročnou péči. Srst postačí průměrně jednou týdně vykartáčovat a přesto bude tento psí elegán vypadat stále stejně čistě a noblesně. Pravidelné koupání není nezbytné, naopak není žádoucí, zbytečně by v jeho důsledku docházelo k vysoušení a podráždění pokožky. Koupel je skutečně nutná jedině v případě, že se nápaditý dobrman poctivě a s velkou vervou vyválí v něčem pro člověka navýsost odpudivém.
Každý týden je třeba zkontrolovat zevní zvukovod psa, zda není silně znečištěn nebo nenese známky počínajícího zánětu. Speciální čistící přípravek na uši pro psy je k dostání v každém lepším obchodě s potřebami pro zvířecí mazlíčky, ale používáme ho pouze v případě masivního znečištění zevního zvukovodu. Nadměrné čištění by mohlo naopak uškodit. Pečlivě dbáme i o oční okolí psa a o jeho chrup. Nežádoucí rozvoj zubního kamene můžeme minimalizovat čištěním zubů zubní pastou a kartáčkem pro psy, ale i podáváním pamlsků, vyvinutých přesně k tomuto účelu. Nezapomínáme udržovat drápy psa v optimální délce.
ZAJÍMAVOSTI
Dobrman patří mezi psí plemena, která mají v oblibě filmaři. Dobrman bohužel zpodobňuje povětšinou neúplatného hlídače se zabijáckými sklony, stojícího věrně po boku hlavního záporného hrdiny filmu. Kupříkladu v bondovce Moonraker smečka dobrmanů na příkaz psychopatického boháče Draxe usmrtí jeho dosavadní pilotku Corinne, která napomáhá slavnému britskému agentovi. Akční film Resident Evil obsahuje hrůzu nahánějící scény s agresivními krvežíznivými zombie psy. Představuje je několik dobrmanů. V kriminálním seriálu Magnum dostali dobrmani, patřící podle scénáře suchopárnému Higginsovi, mnohem přívětivější úlohu. Přesto postrádají smysl pro humor, stejně jako jejich filmový majitel.
Dobrmani jsou přitom zároveň dlouhodobě oblíbenými společníky světoznámých celebrit. Dobrmana ostatně vlastnil již nezapomenutelný představitel upíra Draculy, Bela Lugosi, který se nikdy ze stínu své největší filmové role nevymanil a údajně se nechal v upírském kostýmu i pohřbít. Proslulý kapitán Kirk z legendárního Star Treku, herec William Shatner, choval hned jedenáct zástupců tohoto plemene, z nichž jeden získal své jméno právě podle Shatnerovy nejznámější filmové postavy. Dobrman si získal i srdce některých nejvýznamnějších státníků 20. století, včetně J. F. Kennedyho.
VÝŽIVA
Vyvážená strava je nezbytným předpokladem pro správný vývoj a zdraví každého psa. Druh krmiva volíme vždy na základě velikosti a stáří našeho mazlíčka. Ať už se jedná o štěně, dospělého jedince nebo staršího psa, vyplatí se každopádně vždy volit co možná nejkvalitnější krmivo na trhu. Nadměrně šetřit na potravinách se zkrátka nevyplatí nejen u lidí, ale také u psů. Vyhýbáme se podezřele laciným granulím či konzervám. Stravu pro psa je možné připravovat z čerstvých surovin přímo v naší kuchyni. V takovém případě výchozí suroviny obměňujeme, vždy vynecháme sůl a jakékoliv koření, a nastudujeme si pečlivě, jaký poměr živin náš pes aktuálně potřebuje. Vytvořit adekvátní krmnou dávku vlastními silami je dost obtížné. Proto se v současné době spoléhá většina majitelů psů na krmiva granulovaná. V poslední době získává stále větší popularitu také BARF, krmení psa syrovým masem, kostmi a zeleninou.
Zdraví
Průměrná délka života: 10 - 12 let.
Zdravotní prognóza plemene nepatří k nejlepším. U dobrmana je bohužel riziko výskytu závažného onemocnění vyšší než u zástupců většiny jiných psích plemen. Mezi nejčastější onemocnění, která se vyskytují u tohoto plemene, patří srdeční onemocnění (kardiomyopatie), nemoci pohybového aparátu (spondylóza, dysplazie kyčelního kloubu, dysplazie loketního kloubu), torze žaludku, kožní problémy (demodikóza), oční choroby (progresivní retinální atrofie, malformace zornice či sklivce), Von Willebrandova nemoc a snížená funkce štítné žlázy.
POTŘEBY A NÁROKY PSA
Pomýšlíte-li na pořízení atraktivního dobrmana jen proto, že chcete zastrašit případné vetřelce lačnící po drahém vybavení vašeho příbytku, a nemáte žádné předchozí zkušenosti se psy, raději zvolte zástupce jiného plemene nebo si jednoduše kupte alarm. Stejně tak se s myšlenkou na dobrmana (a možná ještě lépe kteréhokoli psa) rozlučte, máte-li výbušnou až hysterickou povahu. Dobrman potřebuje příkladného a klidného vůdce. Člověka zdravě sebevědomého, jenž má přirozené charisma, je při výchově důsledný, ale nikdy se neuchyluje k násilí a brutalitě, oplývá velkou trpělivostí, rozvahou a dokáže brát věci s nadhledem.
Každý majitel dobrmana by měl brát výcvik svého psa skutečně vážně a nanejvýš zodpovědně. Perfektní zvládnutí základů poslušnosti by mělo být u tak velkého a silného psa naprostou samozřejmostí. Naštěstí se inteligentní dobrman rychle učí, a tak většinou záleží hlavně na tréninkových schopnostech chovatele, nakolik dokáže přirozený talent dobrmana zužitkovat. Podceněna by neměla být socializace ve štěněčím věku, u dobrmana skutečně klíčová pro budoucí soužití s cizími lidmi i zvířaty. Utužení poslušnosti a kontakty s jinými psy zajistí účast na kurzech poslušnosti na dobrém cvičáku. I pes velký a silný jako dobrman může mít navíc svoje kostlivce ve skříni ve formě nadměrné bázlivosti na některé podněty (zejména zvukové), jejichž odbourání může vyžadovat odborné znalosti zkušeného psího trenéra.
Ačkoliv se to pro jeho velikost a pověst nesmlouvavého drsňáka nabízí jako častá domněnka, dobrman není pes vhodný pro celoroční venkovní umístění. Jeho srst bez podsady neposkytuje dostatečnou ochranu před nízkými teplotami. Prochladnutí psa s sebou nese zdravotní rizika ve formě závažného onemocnění ledvin či potíží s páteří, mnohdy hraničící s bezprostředním ohrožením života. Jisté řešení představuje skutečně pečlivě zateplená bouda s umístěním výhřevného tělesa uvnitř. Kromě citlivosti na chlad hovoří proti dobrmanově venkovnímu umístění ještě další pádný argument. Dobrman je velice silně fixovaný na svou rodinu a dlouhodobé odloučení špatně nese. Ideální variantou je pro něj tedy bydlení uvnitř domu s možností přístupu na prostorný, dobře oplocený výběh.
PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ
Pro řádné uchovnění psa je nezbytné absolvovat bonitaci. Podle stanov Dobrman klubu ČR se mohou bonitace účastnit pouze psi, kteří jsou starší patnácti měsíců a mají za sebou svod dorostu. Ten je otevřen pro všechny zástupce plemene ve věku od pěti do patnácti měsíců (výjimečně je povolena účast i psům vyššího věku). Kromě obvyklých podkladů musí být dodána též fotografie psa ve výstavním postoji adekvátních rozměrů (9x13 cm). Pravidla Moravskoslezského dobrman klubu umožňují účast na základní bonitaci psům starším šestnácti měsíců. Zároveň vyžadují doklad o rentgenovém vyšetření ohledně dysplazie kyčelního kloubu a doložení ocenění nejhůře „velmi dobrý“ u psů a „dobře“ u fen z alespoň jedné výstavě klubové či speciální.
Během bonitace je odbornou komisí bedlivě posuzován jak exteriér psa, tak jeho povahové vlastnosti. Monitorováno je chování psa pochopitelně v průběhu celé akce. Pes nesmí být ovlivňován pomocí stahovacího obojku ani motivován pamlsky či hračkami. V rámci zkoušky povahy je posuzováno chování psa v blízkosti skupiny neznámých osob, jeho reakce na rušivé vlivy i na střelbu a při odložení. Psi starší 24 měsíců, kteří mají za sebou úspěšné absolvování standardní bonitace, mohou být přihlášeni na tzv. výběrovou bonitaci. Dalšími vstupními požadavky jsou v tomto případě výsledek rentgenového vyšetření ohledně dysplazie kyčelního kloubu nejvýše 1/1, zatímco podmínkou pro základní bonitaci je výsledek nejvýše 2/2, a minimálně tři výstavní ohodnocení „výborně“. Úspěšní jedinci mohou být následně zařazeni do výběrového chovu.
Mezi vylučující vady stanovené standardem patří: Velikostní odchylka od standardu co se týče kohoutkové výšky 2 cm a více; abnormality osrstění co se týče jeho kvality i zbarvení; nadměrná agresivita, nervozita či bázlivost; absence zubů nebo špatný skus (předkus, podkus, skus klešťový); odlišná barva očí, tzv. dravčí oko vyznačující se žlutou barvou; absence pohlavního výrazu nebo opačný pohlavní výraz; u psů nedostatečně vyvinutá varlata.
MOŽNÁ ZÁMĚNA
Beauceron
Beaucerona považují mnozí lidé mylně za křížence dobrmana s rotvajlerem. Ve skutečnosti se jedná o ovčácké psí plemeno, jehož kořeny sahají hluboko do minulosti. Vzhled beaucerona připomíná dobrmana v ranější fázi jeho vývoje, v průběhu 19. století. Neexistují však záznamy o tom, že by bylo při šlechtění dobrmana použito zrovna tohoto ovčáckého psa. Každopádně byl tehdy dobrmanův zevnějšek o poznání hrubší a mohutnější než dnes. Ačkoliv je kohoutková výška obou těchto plemen téměř totožná, beauceron postrádá do značné míry eleganci a ušlechtilé křivky, které byly dány do vínku novodobému dobrmanovi. Jeho postava je souměrná a mohutná, působí příjemným, přirozeným dojmem.
STANDARDNÍ VZHLED
Energický pes střední velikosti a dobře osvalené, atletické, sportovní postavy, vyznačující se sebevědomým postojem, podtrženým elegantními liniemi těla.
Charakteristická je téměř dokonale kvadratická postava, přičemž platí, že délka trupu nepřevyšuje kohoutkovou výšku u psů o více než 5% a u fen o více než 10%.
Ideální kohoutková výška
psi: | 70 cm | tolerance: +2 cm, -2 cm |
fenky: | 65,5 cm | tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm |
psi | 42,5 kg | tolerance: +2,5 kg, -2,5 kg |
fenky: | 33,5 kg | tolerance: +1,5 kg, -1,5 kg |
Krátká, hustá, hladce přilehlá, na dotek tvrdá. Preferováno je osrstění prosté podsady.
Černé či hnědé s pálením. Pálení je červenohnědé, jasně ohraničené, typicky přítomné v oblasti tlamy (líce, nad očima), v hrdelní partii ve formě dvou zřetelných skvrn, dále pak na tlapách, nadprstí, vnitřních stranách stehen, sedacích hrbolech a okolo řitního otvoru.
Dobře pigmentovaná a přilehlá.
HLAVA
MOZKOVNA
Celkově robustní, svalnatá, avšak jemně modelovaná. Při pohledu z horní strany má tvar tupého klínu, z přední strany a z profilu působí plochým, nikoliv vypouklým dojmem.
Vyvinuté a dobře zřetelné, nevystupující.
Patrná.
Vyznačený.
OBLIČEJOVÁ ČÁST
Velikostně adekvátní ve vztahu k celkovým rozměrům mozkovny. Silná a hluboká, dosahující až k molárům. Nosní houba je dosti široká, opatřená velkými otvory, ale nevystupuje nápadně. Barva nosní houby závisí na zbarvení osrstění daného jedince. Černá barva srsti je doprovázena černou nosní houbou, hnědě zbarvení zástupci plemene mohou mít světlejší odstín nosní houby.
Hladce přilehlé a pevné. Zbarvení tmavé, u světleji osrstěných psů je povolen světlejší odstín.
Čelisti silné a široké, s kompletním chrupem o 42 zubech. Skus nůžkový.
Oválného tvaru, velikosti střední, velmi tmavé barvy (hnědě zbarvení jedinci mohou mít zbarvení očí o něco světlejší).
Těsně přilehlá.
Nasazené vysoko. Nekupírované uši mají střední velikost a jsou svým předním okrajem přilehlé k líci. Jsou-li kupírovány, je jejich velikost přiměřená celkové velikosti hlavy a jsou neseny vztyčené vzhůru.
KRK
Přimeřeně dlouhý, svalnatý, suchý, nesený vzpřímeně a elegantně.
TRUP
Zřetelně vyznačen.
Pevný, krátký, solidně svalnatý a široký.
Svalnatá, přiměřeně dlouhá, u fen je tolerována větší délka beder.
Patrné je jemné zakulacení v oblasti zádi. Záď není strmě spáditá ani přímá.
Výrazné.
Hloubka hrudního koše by měla dosahovat cca poloviny kohoutkové výšky. Žebra lehce klenutá.
Od zakončení hrudní kosti směrem k pánevní oblasti je břicho výrazně vtažené.
KONČETINY
HRUDNÍ KONČETINY
Silné a rovné, a to při pohledu ze všech stran.
Lopatky svalnaté, přimknuté těsně k hrudnímu koši. Směrem vzad uložené co nejvíce šikmo.
Pevně přilehlé. Absence vbočení či vybočení.
Adekvátně dlouhé.
Silné, z přední strany rovné, z boční strany nepatrně šikmo postavené.
Krátké, klenutého tvaru, semknuté a uzavřené, tzv. kočičí tlapa. Drápy černě zbarvené.
PÁNEVNÍ KONČETINY
Rovné, navzájem paralelně postavené, disponují solidně osvalenými stehny. Při posouzení ze zadní strany činí partie pánve dojem oblosti.
Středně dlouhé.
Velmi silné, přiměřeně dlouhé a široké.
Silná, dobře tvarovaná.
Nejsou tolerovány.
Středně silné.
Krátké, klenutého tvaru, semknuté a uzavřené, tzv. kočičí tlapa.
CHODY PSA
Pohyb dobrmana je pln obratnosti, volnosti, elegance a síly. Hnacím zdrojem pohybu jsou přitom pánevní končetiny, které vykračují pružně a výrazně vpřed. U hrudních končetin je rovněž patrný maximální posun vpřed. Příznačná je koordinace pohybu hrudních a pánevních končetin, jež se na opačných stranách pohybují vpřed téměř ve stejném okamžiku.
OCAS
Nasazený vysoko. Je mu ponechán přirozený vzhled, není-li kupírován. Kupírovaný ocas má délku na dva obratle.