topovat ověřit
16.07.2022 / 18.05.2024
Dandie dinmont terier

Dandie dinmont terier

Dandie Dinmont Terrier
80%
Další pojmenování: dandie
Dandie dinmont terier

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina III. - Teriéři
Sekce 2 - Malí teriéři
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 168
Of. zkratka plemene v ČR: DDT
Země původu: Velká Británie
Patronát Velká Británie
Vznik plemene: 19. století
Průměrná délka života: 12 - 15 roků
Původní využití: Lovecký pes
Využití dnes: Lovecký pes, Domácí mazlíček, Rodinný pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů teriérů

VARIETY PLEMENE Dandie dinmont terier

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Dandie pochází z Velké Británie, kde se vyvíjel zhruba od 17. století, až v 19. století se mu dostalo zajímavého jména podle postavy z knihy sira Waltera Scotta. Je to nízkonohý teriér, který se používal pro lov menší zvěře ve vodě i na souši. 

V průběhu 19. století se zástupci tohoto plemene objevovali čím dál více i na výstavách. První chovatelský klub byl založen v roce 1875 a patří k několika z nejstarších vůbec. 

Do tehdejšího Československa byli dandíci importováni ve 30. letech minulého století. A byť nepatří k hojně rozšířenému plemeni, svou chovatelskou základnu a příznivce mají po celém světě. 

POVAHA

Dandie má přátelskou povahu, přestože je to teriér, tak je vyrovnaný a hodí se i do rodiny s dětmi, pokud s ním tedy děti správně zachází. Má moc rád kontakt a přijde si pro pomazlení. K cizím lidem je nedůvěřivý, a proto je to dobrý hlídač. Na návštěvníka vás hnedka upozorní. 

S ostatními psy vychází velmi dobře. Ve smečce bude nadšený. Má ovšem vyvinutý lovecký pud, což může být problematické při soužití s jinými domácími mazlíčky. Zejména kočky by se před ním měly mít na pozoru. 

I když se jedná o malého psíka, potřebuje důslednou výchovu a výcvik. Po ruce byste měli mít pamlsky, nebo oblíbenou hračku, abyste výcvik trochu odlehčili. Měl by ho zvládnout i začátečník, ale je potřeba se mu dostatečně věnovat.

POHYB

Tento teriér se vám pohybově poměrně přizpůsobí. Rád se vyběhá venku na zahradě nebo vyrazí do parku, ale zároveň mu budou stačit i kratší procházky. Pozor na chození po schodech, mohlo by to uškodit jeho zádům.

Vzhledem ke své konstituci není vhodný na kynologické aktivity typu agility. Byl šlechtěn pro lov menší zvěře, a proto byste ho měli mít na neoploceném pozemku na vodítku, aby vám neutekl třeba za zajícem. Jeho lovecký pud je stále dobře vyvinutý. 

Na rozdíl od jiných teriéřích plemen má dandie takovou povahu, že se hodí i na canisterapii. Společně se můžete vyškolit, složit zkoušky a pak pomáhat u nemocných či starších lidí a dělat jim spolu radost.

PÉČE

Srst postačí pravidelně alespoň jednou týdně pročesat, vyžaduje také speciální úpravu, a to trimování, které vám provedou v psím salónu, jenom si vyberte ten správný, kde je zkušený pracovník. Šamponování není nutné, do vany pejska vezměte, jen pokud se někde ušpiní. V létě se může klidně koupat s vámi v přírodních nádržích. 

Velké oči v kombinaci s tím, že je pejsek nízko u země, mohou způsobovat problémy. Každý den odstraňte ospalky a otřete případný výtok z očí. Po ruce byste měli mít kapičky, kterými si můžete pomoc v případě, že v oko bude nějaká nečistota. Jednou za 14 dní zkontrolujte povislé uši, zda jsou v pořádku. Menší plemena často trápí zubní kámen, proto byste měli zuby preventivně čistit kartáčkem a speciální zubní pastou. Podávat můžete také doplňky stravy, které proti zubnímu kameni bojují. 

Pravděpodobně bude nutné jednou měsíčně zkracovat drápky. Vždy je zkontrolujte a v případě potřeby stříhejte, aby nepřerůstaly. Na tento úkon zvykejte již od štěněcího věku, psi jej často nemají příliš v oblibě. Speciální kleštičky seženete v chovatelských potřebách. Pokud si na stříhání netroufáte, můžete navštívit veterináře nebo salon.

ZAJÍMAVOSTI

Znáte populárního Falka, který si zahrál v Nekonečném příběhu šťastného létajícího draka?  Tak právě Dandie dinmont teriér byl pro tuto postavu inspirací. Všimnout si můžete typicky větší hlavy a psí podoby, kterou drak ve filmu má.

VÝŽIVA

Malá plemena mají rychlejší metabolismus, a proto potřebují výživné krmení, které splní jejich požadavky. Můžete jim dávat kompletní krmivo, tedy granule, k nimž už není nutné nic přidávat. Další možností je barfování, známé jako krmení přirozenou stravou.

Granule vybírejte pro malá plemena psů, do věku jednoho roku byste měli dávat granule pro štěňata, pak můžete přejít na ty pro dospělé psy. Kvalitní granule poznáte podle složení, proto si ho vždy pečlivě přečtěte. Ne prvním místě by mělo být maso. V granulích byste naopak neměli najít přehlídku obilovin, bývají častým alergenem.

Pokud chcete mít skutečně přehled o tom, co váš pes sní a troufáte si na barfování, pak byste si nejdříve měli nastudovat potřebné informace. Do misky psovi servírujete syrové maso, kosti, přílohy a doplňky v určeném poměru, tak aby byla strava vyvážená. Pro malé plemeno jako je dandie toho nebudete potřebovat tolik. Suroviny si nakoupíte ve větším množství a jednotlivé porce pak připravíte do mrazáku.

Zdraví

Dandie je zdravé plemeno, o čemž svědčí i to, že k uchovnění nejsou nutná žádná zdravotní vyšetření. Zvláště v pozdějším věku ho však mohou trápit problémy s pohybovým aparátem a se zády. Je důležité nenechat ho chodit po schodech a celkově respektovat tělesnou konstituci a nenutit je do pohybu, který se k němu nehodí.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Dinmont teriér je pejsek menšího vzrůstu, který může klidně bydlet se svým páníčkem i v bytě. Stačí, když splníte jeho potřebu pohybu, ale není moc náročný. Stačí mu procházky přiměřené jeho konstituci.

Samozřejmě pokud máte domek se zahradou, rád se tam proběhne. Jinak se nejedná o náročné plemeno po stránce výcviku, ani péče. Hodí se téměř pro každého, a to i pro šikovné začátečníky. Potřebuje dostatek kontaktu se svým páníčkem, aby psychicky nestrádal.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

htěli byste, aby se váš pejsek zapojil v chovu? Myslete na to již při pořizování štěňátka, to by mělo mít předpoklady pro chov a výstavy, což znamená, že nemá žádné hrubé vady ze standardu. Chov dandieho zaštiťuje Klub chovatelů teriérů, který stanovuje podmínky uchovnění. 

Je potřeba absolvovat klubovou výstavu, kde bude změřena kohoutková výška, spočítány zuby a zapsán typ skusu, a to od 12 měsíců věku. Toto může učinit také předseda klubu či hlavní poradce chovu mimo výstavu. Výstavní ocenění může být nejhůře velmi dobrá. Žádné zdravotní vyšetření nejsou požadována. 

Aktivní zapojení v chovu je možné od 15 měsíců věku, u fen je horní věková hranice stanovena na 8 let, u psů není omezena.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Dandie má díky čupřině na hlavě typický vzhled, ale na druhou stranu to není tolik známé plemeno. Uvádíme exteriérově podobná plemena, např. bedlington teriér má také čupřinu, ale je větší. 

Bedlington terier

Bedlington terier

Obě plemena jsou uznána Mezinárodní kynologickou federací a pochází z Velké Británie. Hmotnost se u bedlintona uvádí 8 až 10 kg, u dandieho je to ještě o 1 kg více a přitom je menší, i když kohoutková výška není standardem stanovena. Bedlington měří kolem 41 cm, fenky většinou méně a psi mohou i více. Dandie bude měřit kolem 25–30 cm.

Sealyham teriér

Sealyham teriér

Tento psík je velikostně téměř totožný, ale má jiné odlišné exteriérové rysy. Na hlavě nemá čupřinu, ale naopak se pyšní výrazným vousem na bradě a navíc je jeho srst drátovitá. Dandie má pepřovou nebo hořčičnou barvu a sealyham může být bílý s citrónovými, hnědými, modrými nebo jezevčími znaky na hlavě.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Charakteritstickou hlavu pokrývá hedvábná srst, oči jsou velké a působí, moudrým, inteligentním dojmem. Tělo je dlouhé, nízké a lasicovité. Končetiny jsou krátké a silné. Srst je odolná vůči vlivům počasí. 

Pozn. k výšce

Kohoutková výška není standardem stanovena. 

Pozn. k hmotnosti U psů v dobré pracovní kondici 8 až 11 kg, jinak se preferuje nižší hmotnost.
Srst:

Srst je považována za důležitý znak plemene. Tvoří ji měkká hustá podsada a tvrdší krycí srst, která ovšem není drátovitá., ale na dotek působí křehce. Ha hřbetě není srst rozkleslá, ale leží ve svazečcích, které se tvoří tím, jak krycí srst prostupuje podsadou. Na předních končetinách je srst dlouhá asi 5 cm. Horní stranu ocasu pokrývá drátovitá srst, na spodní straně je srst jemnější. 

Zbarvení:

Dandie může mít dva barvy – hořčičnou nebo pepřovou. 

Pepřová je od světlé stříbřitě šedé až po tmavou modročernou. Preferují se střední odstíny. Čupřina je bohatá a stříbřitě bílá. Zbarvení těla sestupuje dolů s plecí a kyčlí a pozvolna přechází ve zbarvení končetin. To je různé podle sytosti barvy těla, od tříslové po světle plavou. 

Hořčičná je v rozmezí červenohnědé až po světlou plavou. Krémově bílá čupřina je bohatá. Nohy a tlapky mají tmavší odstín než hlava. 

HLAVA

Solidně stavěná, ale úměrná k celkové velikosti psa. Má mimořádně vyvinuté osvalení, a to zejména horní čelisti. 

MOZKOVNA

Lebka:

Široká a směrem k očím se zužuje. Vzdálenost od vnitřního koutku oka k týlnímu hrbolu je stejná jako od ucha k uchu. Čelo je dobře klenuté. Na hlavě je velmi jemná a hedvábná srst, a to i mimo čupřinu. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je černá. Tlama je vzhledem k lebce v poměru 3 : 5. Na nosním hřbetě je trojúhelníkovitá lysinka, která směřuje od nosní houby k očím a je široká zhruba 2,5 cm. 

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou silné s dokonalým, pravidelným a hlavně kompletním nůžkovým skusem (horní řezáky těsně překrývají ty spodní a do čelistí jsou vsazené kolmo). Odchylky jsou vysoce nežádoucí. Zuby, zejména špičáky, jsou velmi silné. Špičáky jsou navzájem dobře postavené a umožňují držte a trhat největší možnou silou. Uvnitř je tlama černá nebo tmavá. 

Líce:

Směrem k hluboké silné tlamě se postupně zužují. 

Oči:

Zbarvené tmavě oříškově. Posazené hluboko a daleko od sebe. Na takto malého psa jsou velké, plné a kulaté, ale ne vypoulené. 

Uši:

Na lebce nízko, umístěné vzadu a daleko od sebe, svislé. Visí těsně u lící. U základny jen mírně zvednuté. V místě nasazení jsou široké a zužují se téměř do špičky. Přední část ucha spadá podél hlavy od nasazení až po špičku téměř rovně. Chrupavka i kůže na jsou velmi tenké. Ucho je dlouhé 7,5 až 10 cm. Barva uší je v souladu s barvou těla. U pepřových jedinců  pokrývá uši jemná, rovná a tmavá srst (až téměř černá). Hořčiční jedinci mají uši v barvě hořčice, zhruba o odstín tmavší než tělo, ale ne černé. Asi 5 cm nad špičkou ucha začíná tenký chomáček světlé srsti, který má podobnou strukturu jako čupřina a dodává uchu typický vzhled. Najdeme ho u obou zbarvení. Může se objevit až po druhém roce věku. 

KRK

Svalnatý, dobře vyvinutý a silný. Vykazuje velkou sílu a plynule přechází do plecí. 

TRUP

Pružný, dlouhý a silný. 

Horní linie:

V kohoutku je poněkud nízká s mírně sestupnou křivkou, která odpovídá klenutí v bedrech. Od vrcholu beder ke kořeni ocasu je je slabý, pozvolný pokles. Páteř je dobře osvalená. 

Hrudní koš:

Hluboký a dobře vyvinutý. Žebra jsou oblá a klenutá. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Krátké, mají extrémně vyvinuté svaly a kosti. Jsou postavené daleko od sebe, mezi nimi je hluboký hrudník. Velmi nežádoucí je sudovitý postoj. 

Plece:

Nejsou těžké, dobře položené vzad. 

Předloktí:

Sleduje linii hrudníku. 

Tlapy hrudních končetin:

Směřují dopředu nebo jsou mírně vybočené. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Lehce delší než přední končetiny. Postavené poměrně daleko od sebe, ale ne příliš široce, aby to působilo nepřirozeně. 

Stehna:

Dobře vyvinutá. 

Kolena:

Zaúhlená. 

Paspárky:

Pokud se objeví, tak se odstraňují. 

Nárt:

Kolmé. 

Tlapy pánevní:

Menší než přední, okrouhlé se silnými polštářky a tmavými drápky (podle barvy těla). Velmi nežádoucí jsou ploché nebo rozevřené tlapky. 

CHODY PSA

Ze zadních končetin vychází silný, přímý impulz, který umožňuje plynulý, volný a snadný pohyb s dlouhým vykročením vpředu. Vysoce nežádoucí je vázaný, chůdovitý, trhaný či nepravidelný pohyb. 

OCAS

Je spíše krátký, dosahuje délky 20 až 25 cm. U kořene je poměrně silný, v délce 10 cm je ještě silnější a poté se směrem ke špičce zužuje. Není zakroucený, ani stočený, ale šavlovitě ohnutý. Při zvýšené pozornosti je špička ocasu nesená na kolmé liniii nad kořenem ocasu. není nasazený příliš vysoko, ani nízko. Pokud je pes v klidu, tak je ocas nesený vesele a mírně nad horní linií těla. 

přečteno: 945x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...