topovat ověřit
24.07.2020 / 19.05.2024
Curly Coated Retriever

Curly Coated Retriever

Curly coated Retriever
100%
Další pojmenování: kudrnatý retrívr, Curly
Curly Coated Retriever

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina VIII. - Slídiči, přinášeči a psi vodní
Sekce 1 - Retrívři
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 110
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: Počátek 19. století
Průměrná délka života: 10 - 14 roků
Původní využití: Lovecký pes
Využití dnes: Lovecký pes, Agility, Frisbee, Dogdancing, Rodinný pes, Aktivní pes, Flyball
Kluby v ČR:

Retriever klub CZ

Klub chovatelů loveckých slídičů

VARIETY PLEMENE Curly Coated Retriever

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Curly coated retrívr pochází z Anglie a je nejstarším plemenem ze všech retrívrů. Ale jeho historie je opředena tajemstvím. Jeho předchůdcem byl aglický vodní španěl, což je plemeno, které v současné době patří k těm zaniklým. Při křížení byla použita i další plemena, pravděpodobně setři i velký pudl.

První zmínky o kudrnatém retrívrovi pocházejí z úplného počátku 19. století, k jeho uznání pak došlo ve druhé polovině 19. století. Hojně se využíval jako lovecký pes ke svému původnímu účelu, kterým bylo přinášení zastřeleného ptactva. Později ho však nahradil jeho „kolega“ labrador. 

Období válek se na populaci plemene ošklivě podepsalo a moc nechybělo k jeho zániku. Naštěstí se skupina chovatelů postarala o jeho vzkříšení, a tak kudrnatý retrívr přetrval dodnes. I když se stále řadí k málopočetným plemenům a není příliš rozšířen. 

Curly Coated Retriever - původ Velká Británie

POVAHA

Původně se jedná o lovecké plemeno, ale v dnešní době bývá nejčastěji rodinným společníkem, který se hodí pro aktivní páníčky. Je velice hravý a má rád děti, což z něj činní ideálního psa do rodiny. Soužití retrívra a dětí je nutné mít pod kontrolou, protože pes by mohl dítěti nechtěně ublížit. A samozřejmě také musíte krotit své ratolesti, aby se ke čtyřnohému kamarádovi chovaly správně.

Se svou přátelskou povahou to není žádný obranář, na nově příchozího vás upozorní pouze štěkotem. Problém může nastat při soužití s jinými domácími mazlíčky, protože retrívr je lovecký pes a pud je v něm hluboce zakořeněn, má tendenci pronásledovat rychle se pohybující předměty. Pokud vyrůstá s mazlíčky od útlého věku, bude jejich vztah lepší, ale neměli byste je společně nechávat bez dozoru. S ostatními psy problémy nemívá a vychází s nimi.

Toto plemeno je velice inteligentní a dobře se učí, zároveň je ale schopné samostatného jednání a pokud vycítí příležitost, může být tvrdohlavý. Musíte být důslední a zároveň spravedliví. Správná výchova a výcvik jsou pro vaše bezproblémové společné soužití velice důležité. Je vhodné navštěvovat psí cvičiště, abyste se společně vše naučili.

POHYB

Curly coated retrívr je velice aktivní plemeno, které potřebuje dostatek pohybu i zaměstnání. Pokud mu to nedopřejete, bude se nudit a může vám začít ničit věci, zahradu a podobně. Pokud si myslíte, že ho necháte celý den běhat po zahradě a budete mít splněno, tak to jste na omylu.

S kudrnatým retrívrem můžete chodit běhat, nebo ho vzít ke kolu. Vybrat si můžete také z mnoha kynologických sportů. Vyzkoušet se dají agility, canicross ale i náročnější vytrvalostní dog treking. U tohoto plemene uspějete s loveckým výcvikem nebo obediencí. Někteří majitelé se se svými psy věnují záchranářskému výcviku, nebo i canisterapii.

Curly Coated Retriever

PÉČE

Srst plná kudrlinek nevyžaduje speciální péči, je poměrně samočisticí a není potřeba ji příliš kartáčovat. Pokud byste často pročesávali, můžete jí spíše ublížit. Chovatel vám jistě poradí, jak o srst můžete pečovat či jak připravit psa na výstavu.

Každý den byste měli kontrolovat oční okolí a v případě potřeby odstranit ospalky. Jednou za 14 dní prohlédněte uši, zda v nich není nějaký zánět nebo špína. Jak nejsou na očích, tak si toho nemusíte všimnout. Rozhodně byste neměli zapomínat ani na péči o dutinu ústní, i když retrívr tolik na zubní kámen netrpí. Podávat můžete doplňky stravy, které působí proti zubnímu kameni, nebo zuby mechanicky čistit.

Poslední kapitolou péče je zkracování drápů, ty musíte udržovat v optimální délce, aby psovi při chůzi nepřekážely. Je možné, že se budou samovolně obrušovat, ale jednou měsíčně drápy zkontrolujte a pokud některý bude delší, tak ho zastřihněte. Zkracování drápů je mezi psy velmi neoblíbená činnost, tak na to svého psa zvykejte již od štěněte. A nezapomínejte na pátý dráp na předních tlapách, ten není ve styku se zemí.

ZAJÍMAVOSTI

Toto plemeno má na první pohled velice zajímavou srst, která se skládá z malých kudrlinek. Žádný jiný ze skupiny retrívrů takovou strukturu srsti nemá, i když Chesapeake Bay retrívr má na zádech část zajímavě zvlněnou. Ač by se na první pohled mohlo zdát, že péče o takovou srst bude vyžadovat mnoho pozornosti, není tomu tak. Srst je poměrně bezúdržbová.

Další zajímavostí je, že curly coated retrívr je nejstarším z retrívrů.

VÝŽIVA

Kudrnatý retrívr potřebuje stejně jako každé jiné plemeno vyváženou stravu, aby byl zdravý a celkově prospíval. Můžete ho krmit granulemi, které jsou kompletním krmivem nebo barfovat. Jaký způsob si vyberete, to je pouze vaše volba. Důležité jsou i správné stravovací návyky, protože u retrívra se může objevit torze žaludku, proto byste měli denní porci rozdělit na dvě dávky a vždy po jídle nechat psa odpočívat.

Podávání granulí je pro páníčka bez starostí, ale musíte vybrat opravdu kvalitní krmivo. Zaměřit byste se měli na složení. Na prvním místě by mělo být maso a naopak by granule neměly obsahovat přehlídku obilovin. Při výběru přihlédněte také k věku vašeho psa, zhruba do 16 měsíců krmte granulemi pro juniory a pak můžete přejít na dospělácké. Pro retrívra kupujte granule pro velká plemena psů.

Barfování se těší velké oblibě, psa krmíte přirozenou stravou tedy syrovým masem, kostmi, přílohami a doplňky v určitém poměru. Musíte psovi sestavit vyváženou krmnou dávku, a proto by začátečník měl zvážit, zda se do toho pouštět ve štěněčím věku, kdy má pes větší nároky na výživu. Určitě si musíte nejdříve něco o tomto stylu krmení nastudovat. Maso seženete ve specializovaných prodejnách, které většinou dělají závozy, pak si vše naporcujete a zamrazíte. Při velikosti retrívra počítejte s tím, že budete potřebovat dostatek místa v mrazáku.

Curly Coated Retriever

Zdraví

Průměrná délka života: 10 - 14 let

U retrívra se mohou objevit problémy s pohybovým aparátem, kokrétně se jedná o dysplazii kyčelního a loketního kloubu. Vyšetření na obě onemocnění jsou povinná při uchovnění, přičemž závazná je DKK, DLK je zatím pouze sledována. Vybírejte si proto štěně po zdravých rodičích. Je vhodné podávat zejména ve štěněčím věku kloubní výživu jako doplněk stravy.

Dále jsou u retrívra zmiňované oční vady, konkrétně progresivní retinální atrofie (PRA), katarakta (CAT) a retinální dysplazie (RD). PRA je degenerativní onemocnění postihující tyčinky a čípky v oku, ty postupně odumírají, což vede ke slepotě. Často s tím souvisí právě katarakta, tedy zákal čočky. RD opět postihuje sítnici a jedná se o její nedostatečný vývoj. 

U kudrnatého retrívra se může objevit výcvikový kolaps (EIC). Může postihnout psy od věku 5 měsíců až do 5 let po větší fyzické námaze. Způsobuje slabost hlavně zadních končetin, ztrátu rovnováhy a celkovou malátnost. Většinou se pes do 30 min. vzpamatuje, ale EIC může mít i fatální následky. Pokud u psa zpozorujete některé příznaky, přestaňte cvičit a uklidněte ho. Existuje test, který vám řekne, zda je pes čistý, přenašeč genu nebo postižený. V chovu pak můžete přenašeče používat v případě spojení s čistým jedincem.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Retrívr je velice aktivní plemeno a potřebuje dostatek pohybu i životního prostoru, příliš se tedy nehodí do panelového bytu. Mnohem šťastnější bude v domku se zahradou. Pelech by měl mít umístěn na klidném místě v domě ve vaší blízkosti. 

Přestože se jedná o plemeno, které srst chrání proti vnějším vlivům, neměl by bydlet v kotci na zahradě, protože je rád na blízku svému pánovi, s nímž si vytváří velmi silné pouto. Jednoduše by sám v kotci psychicky strádal. Kotec samozřejmě mít můžete, ale retrívr by v něm neměl trávit většinu dne, hodit se vám může v případě, že potřebujete psa někam uklidit třeba před návštěvou. 

Vzhledem k tomu, že se snadno učí, zvládne ho i začátečník, ale pozor, jakmile vycítí, že nejste dostatečně důslední a projde mu, co vyvede, tak toho začne využívat ve svůj prospěch.

Curly Coated Retriever

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud byste rádi svého psa v budoucnu uchovnili, pak na to musíte myslet již při pořízení štěněte. To musí mít průkaz původu FCI a pocházet z chovatelská stanice. Mělo by se jednat o štěňátko, které má předpoklady pro chov a výstavy a je bez vad oproti standardu. Chov retrívrů zaštiťují v ČR dva kluby, a to Retriever klub CZ a Klub chovatelů loveckých slídičů.

Aby mohl být váš pes uchovněn, musíte se zúčastnit dvou výstav a odnést si z kruhu nejhůře známku velmi dobrá. Jedna z výstav by měla být klubová u KCHLS a u RK stačí, aby byla vyššího typu (zadávání CAC titulu). Aby byl výsledek platný pro uchovnění, tak musí být psovi na výstavě minimálně 12 měsíců. Rozhodčí musí zkontrolovat kohoutkovou výšku a skus.

Požaduje se vyšetření na dyzplazie kyčelního i loketního kloubu. Výsledek DKK může být nejhůře stupeň C/C, přičemž takový jedinec může být v chovném páru spojen s max. B/B. DLK je sice také povinné, ale výsledek uchovnění neovlivňuje. Doporučující charakter má oftalmologické vyšetření, které se má jednou ročně opakovat (PRA/CAT/RD).

Jelikož je curly coated retrívr lovecké plemeno, tak musí také složit loveckou zkoušku od věku 6 měsíců, může to být např. OVVR (Ověření vlohových vlastností retrívrů) nebo jiná podle klubových podmínek.

Aktivní využití chovných jedinců je možné od 18 měsíců věku, horní věková hranice není pro psy stanovena, u fen je to 8. rok věku.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Kudrnatý retrívr je velice specifické a poměrně málopočetné plemeno. Vzhledem ke kudrnaté srsti se dá zaměnit s pudlem nebo americkým vodním španělem. Ze skupiny retrívrů by v úvahu přicházel Chesapeake Bay retrívr.

Americký vodní španěl

Americký vodní španěl

Obě plemena patří do stejné skupiny FCI (8.). Americný vodní španěl je menší, jeho kohoutková výška je 38 až 46 cm u psů i fen. Retrívr měří 69 cm psi a 64 cm fenky. Obě plemena mají srst složenou s malých kudrnek. Retrívr má černé nebo játrové zbarvení. Vodní španěl může být játrový, kaštanový nebo tmavě čokoládový. Plemena se neliší jen velikostí, ale i tvarem ucha, protože vodní španěl má dlouhé, široké uši ve tvaru křídla, ale retrívr má uši do tvaru trojúhelníku.

Chesapeake Bay Retrívr

Chesapeake Bay Retrívr

Česepík patří také do skupiny retrívrů, proto je kudrnáčovi podobný i výrazem a stavbou těla. Má zvláštní strukturu srsti, ve které je tuk, který zabraňuje tomu, aby ke kůži pronikla ledová voda. Na venek má srst lehce vlnitou texturu, čímž se podobá kudrlinkám. Jinak působí spíše huňatě. Česepík bývá zbarven v jakémkoliv odstínu hnědé, ostřicové nebo uschlé trávy – zkrátka má co nejvíce splynout s prostředím.

 

Pudl

Pudl

Pudl není lovecké, ale společenské plemeno. Jako plemeno záměny jej uvadíme, protože byl při šlechtění kudrnatého retrívra použit a zřejmě tedy vytvořil základ jeho kudrnaté srsti. V úvahu by přicházel největší velikostní ráz s kohoutkovou výškou 45 až 60 cm, má kadeřavou srst s jemnou texturou, která se od retrívra liší. Zbarvení je možné černé, bílé, stříbrné, hnědé a plavé červené. Od retrívra byste jej měli bezpečně rozeznat, i když velký pudl také není tolik rozšířený.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Vzpřímený a silný pes s určitou dávkou elegance a charakteristickou srstí. 

Důležité proporce:

Tělo (od plecí k vrcholu sedacího hrbolu) je delší než kohoutková výška. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 69 cm
fenky: 64 cm
Srst:

Má podobu malých, těsně stočených kudrlinek, které těsně přiléhají ke kůži od týla po špičku ocasu. Nemá podsadu a v srsti se neobjevují holá místa. Na zbytku těla je srst hladká. 

Zbarvení:

Černé nebo játrové. 

HLAVA

Při pohledu zepředu i ze strany má klínovitý tvar. V celkovém poměru má vzhledem k tělu správnou velikost. 

MOZKOVNA

Mozkovna i obličejová část jsou stejně dlouhé. Rovina mozkovny a tlamy je souběžná. 

Stop:

Mírný. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je u černě zbarvených psů černě pigmentovaná a hnědá u játrového zbarvení. 

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou silné, zuby jsou postavené v dokonalém, pravidelném a kompletním nůžkovém skusu (horní řezáky těsně překrývají ty spodní a v čelistech jsou postaveny kolmo). 

Oči:

Velké, oválné oči jsou posazené šikmo a nevystupují. U černých psů mají tmavě hnědou barvu a u játrových jedinců odpovídají barvě srsti. 

Uši:

Spíše menší, jsou nasazeny nad úrovní očí, těsně přiléhají k hlavě a pokrývají je drobné kudrlinky. 

KRK

Lehce klenutý, silný, středně dlouhý, plynule přechází do dobře uložených plecí a nemá lalok. 

TRUP

Horní linie:

Silná a rovná. 

Bedra:

Hluboká, krátká a silná. 

Hrudní koš:

Hrudník je hluboký, dosahuje k loktům, a na průřezu je oválný, žebra jsou dobře klenutá a zasahují daleko dozadu. Předhrudí je dobře viditelné. 

Spodní linie:

Lehce vtažená. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné a postavené pod tělem. 

Plece:

Svalnaté a uložené dobře šikmo dozadu. 

Nadloktí:

Nadloktí i lopatky jsou zhruba stejně dlouhé. 

Přední nadprstí:

Silná.

Tlapy hrudních končetin:

Těsně uzavřené, kulaté s dobře klenutými prsty. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Svalnaté a silné. 

Hlezno:

Nízko postavené a dobře zaúhlené. 

Tlapy pánevní:

Těsně uzavřené, kulaté s dobře klenutými prsty. 

CHODY PSA

Pohyb je bez námahy a plný síly. Končetiny dosahují daleko dopředu a zezadu vychází silný impuls. Končetiny se pohybují paralelně. Při zvyšující se rychlosti se tlapy pohybují více pod osou těla. 

OCAS

Navazuje plynule na horní linii. Měl by sahat ke hleznu. Při pohybu je nesen rovně na úrovni horní linie. 

přečteno: 2 827x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...