topovat ověřit
23.01.2020 / 19.05.2024
Chesapeake Bay Retrívr

Chesapeake Bay Retrívr

Chesapeake bay retriever
100%
Další pojmenování: česepík
Chesapeake Bay Retrívr

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina VIII. - Slídiči, přinášeči a psi vodní
Sekce 1 - Retrívři
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 263
Země původu: USA
Vznik plemene: 1807
Průměrná délka života: 12 - 13 roků
Původní využití: Lovecký pes
Využití dnes: Aktivní pes, Lovecký pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů loveckých slídičů

Retriever klub CZ

VARIETY PLEMENE Chesapeake Bay Retrívr

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Chesapeake Bay je jediný retrívr pocházející z USA, a to konkrétně právě z oblasti kolem stejnojmenného zálivu, kde již po staletí sloužili jeho předci k lovu vodních ptáků za poměrně drsných podmínek. První zmínky o loveckém psovi z této oblasti pocházejí z první poloviny 18. století, ale nebyl blíže specifikován a psalo se o něm jako o vodním španělovi. 

Důležitým mezníkem pro česepíka byl rok 1807, kdy v Chesapeake Bay ztroskotala loď, na které byla i dvě štěňata novofoundlandských psů. Jednalo se o psa Sailora a fenku Canton. Oba byli použiti v chovu a kříženi s místními loveckými psy, a tak měl vzniknout právě Chesapeake Bay retrívr.

V průběhu 19. století se rozšiřovala chovatelská základna plemene a v roce 1878 byl první zástupce tohoto plemene zapsán do plemenné knihy Amerického Kennel Clubu. Ve 20. století počet psů stále vzrůstal, a i když chovatelské snahy a akce přerušila válka, po ní se pomalu začaly lovecké zkoušky i výstavy opět pořádat a česepík se jich účastnil.

Mapa záliv Chesapeake Bay

POVAHA

Jako všichni retrívři, tak i česepík je velmi přátelský a oddaný společník. Je to ideální rodinný pes, protože má kladný vztah k dětem. Co se týká cizích lidích, tak je to na rozdíl od ostatních retrívrů poměrně dobrý hlídač, který vás bude instinktivně chránit.

Je to inteligentní a pracovité plemeno, socializace začiná již u chovatele a vy v ní musíte pokračovat od prvního momentu, kdy si nové štěně přinesete domů. Výcvik nebývá obtížný, protože Chesapeake se poměrně dobře učí, i když někdy může být poněkud tvrdohlavý, a proto musíte být vždy důslední.

Problematický je vztah k jiným domácím mazlíčkům, protože tento retrívr je lovec tělem i duší a rychle pohybující se zvířata považuje za kořist. Někteří samci se mohou chovat dominantně vůči jiným psům.

Chesapeake Bay retrívr

POHYB

Toto plemeno má mnoho energie, kterou potřebuje vyčerpat. Nevadí mu, pokud nebude lovecky veden, ale pouze za předpokladu, že se společně budete věnovat jiným aktivitám. Pouze výběh na zahradě mu ke spokojenosti stačit nebude, a to samé platí o krátké procházce kolem bloku. Česepík potřebuje něco dělat, jinak se bude nudit a strádat.

Má velmi rád dlouhé procházky, takže na různé túry je naprosto ideální. Neztratí se ani v kynologických disciplínách typu agility, canicrossu či dog frisbee. Ale uplatnění najde i při záchranařině. Co opravdu milují, je plavání. Takže pokud s ním v létě vyrazíte na přehradu nebo k rybníku, tak bude nadšený.  

PÉČE

Struktura srsti se na první pohled může zdát zajímavá, ale nebojte, nevyžaduje žádnou speciální péči. Je to vlastně úplně obráceně, nedoporučuje se časté kartáčování. Česepíkova srst má mnoho předností, podsada zahrnuje i tuk, který brání proniknutí vody na kůži, a funguje jako kachní peří. Navíc srst velmi rychle schne. Pokud se váš pes ušpiní, stačí ospchovat, šamponování není potřeba, zbytečně byste strukturu narušili.

Jelikož se Chesapeake retrívr rád koupe, tak je vhodné jednou za čas kontrolovat uši, zda v nich není nějaký zánět a v případě potřeby se obrátit na veterinárního lékaře. Dále je nutné pečovat o oční okolí a pravidelně omývat ospalky. I když velká plemena tolik netrpí na tvorbu zubního kamene, tak nezanedbávejte ani péči o chrup. Zuby můžete mechanicky čistit nebo podávat doplňky stravy, které bojují se zubním plakem i kamenem.

Posledním důležitým bodem je zatřihování drápků, aby psovi nepřerůstaly, znepříjemňuje to chůzi. Na stříhání zvykejte psa od štěněte, obecně je to u psů nejméně oblíbené aktivita. A hlavně nezapomínejte na pátý dráp na předních packách, ten není vůbec ve styku se zemí a neobrušuje se.

ZAJÍMAVOSTI

Česepík je zajímavý hlavně z anatomického hlediska, a to konkrétně ze dvou důvodů. Tím prvním je, že mezi prsty na tlapkách má blány, aby mohl více zabírat při plavání a dokázal tak odolat zrádným silným mořským proudům. Již od narození je předurčen k tomu, že bude skvělý plavec. Další zajímavost se týká jeho srsti a také souvisí s vodním prostředím. Aby Chesapeake odolal studené vodě, tak v jeho srsti najdeme tuk, který společně s podsadou chrání kůži, takže se k ní ledová voda nedostane. Jeho srst je stejně funkční jako např. kachní peří.

Chesapeake Bay retrívr

VÝŽIVA

Retrívři obecně nemají s jídlem problém a většinou sní všechno. Tato chuť k jídlu však může mít za následek i sklony k obezitě, proto je potřeba, aby měl česepík dostatek pohybu. Pokud by přibíral, tak jako první můžete omezit krmnou dávku, ale zase pozor, aby neměl hlad.

Nejrozšířenějším způsobem je krmení granulemi, jedná se o kompletní krmivo, ve kterém má pes vše, co potřebuje a nemusíte nic dalšího přidávat, i když někteří páníčci po doplňcích stravy sahají. U granulí vás zajímá v první řadě složení, které by mělo být kvalitní, tedy s vyšším obsahem masa a se sníženým obsahem obilovin, nebo zcela bez nich. Dále volíte granule pro větší plemena a hlavně se musíte přizpůsobit i věku. Zhruba do věku 15 až 18 měsíců můžete krmit štěněcími granulemi a pak je vhodné přejít na dospělácké.

Oblíbené je barfování – krmení syrovými kostmi, masem, přílohami a doplňky, kterému se také říká krmení přirozenou stravou. Než začnete barfovat, musíte si načíst potřebné informace, protože sestavení vyvážené krmné dávky je jenom na vás. Sehnat maso není problém, existují specializované prodejny, ale často ho mají již i v klasických chovatelských potřebách. Při velikosti Chesapeake retrívra počítejte s tím, že pro předem připravené krmné dávky budete muset mít dostatek místa v mrazáku.

Zdraví

Co se týká onemocnění, tak se u Chesapeake Bay retrívra mohou objevit problémy s pohybovým aparátem, a proto je k uchovnění požadováno vyšetření kyčlí a loktů kvůli dysplazii. DKK může být max. stupeň C/C a je směrodatné, kdežto rentgeny loktů jsou sice povinné, ale nijak chovnost neovlivňují. Je vhodné preventivně podávat již od štěněcího věku kloubní výživu jako doplněk stravy, zajistíte tak výživu chrupavek a vazů, což pohybovému aparátu jen prospěje.

U chovných jedinců se klubem doporučuje jednou ročně provádět oftalmologické vyšetření, kde se zjistí vždy aktuální stav. Jednou z očních vad je progresivní retinální atrofie (PRA), při níž odumírají světločivné buňky na sítnici a končí slepotou. 

Obecně se u retrívrů může objevit zátěží vyvolaný kolaps (EIC), při němž pes při vyšší záteži zkolabuje. Toto onemocnění je genetické a pokud váš pes daný gen nemá, tak se nemoc neobjeví. V dnešní době je psy možné nechat otestovat, pokud jsou čistí, tak se nemusíte bát, v případě, že jsou přenašečem, tak by neměli být nikdy spojeni s přenašečem nebo s postiženým jedincem. 

Dalším možným genetickým onemocněním je degenerativní myelopatie, co je neurologické onemocnění, které zasahuje míšní nervy a způsobuje jejich postižení. 

Česepík

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Česepík je velmi aktivní plemeno, které potřebuje dostatek vyžití. Pokud není veden jako lovecký pes, tak mu musíte najít jiné zaměstnání, aby byl spokojený. Hodí se do aktivní rodiny, která se mu bude dostatečně věnovat.

Vzhledem k tomu, že je zvyklý pracovat ve velmi nepříznivých podmínkách, tak může klidně bydlet venku, kde musí mít zateplenou boudu, kam se může uchýlit. Jinak se hodí k domu se zahradou, který bude rád hlídat, ale běda sousedovým kočkám, které by se náhodou dostaly za plot. Pro bydlení v bytě se příliš nehodí.

Co se týká výcviku, tak není nijak složitý, protože Chesapeake rád s páníčkem spolupracuje, i když někdy může být tvrdohlavý. Připravte si oblíbené pamlsky a hlavně trpělivost a uvidíte, že to půjde.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Prvním předpokladem pro uchovnění jedince je vlastnictví psa s průkazem původu. Pokud máte chovatelský záměr, pořizujte si štěně s předpokladem pro chov a výstavy. V České republice je nutné splnit podmínky stanovené Retriever klubem nebo Klubem chovatelů loveckých slídičů.

K uchovnění je potřeba se zúčastnit dvou výstav a alespoň jedné vyššího typu, tzn. výstavy, kde můžete obdržet titul CAC. Nejhůře může váš pes dostat známku Velmi dobrá. Výstav je možné se zúčastnit od věku 12 měsíců. 

Dále je nutné nechat psovi provést povinná vyšetření. V případě tohoto retrívra se jedná o DKK (dysplazii kyčelního kloubu) a DLK (dysplazii loketního kloubu), rentgeny se provádí od 1 roku věku. Výsledek DLK je pouze informativní a nemá na chovnost vliv. Uchovněni jsou jedinci s výsledkem A/A až C/C, přičemž A/C až C/C může být spojeno s A/A až B/B. Další testy mají pouze doporučující charakter, jedná se o oftalmologické vyšetření, dále o test na progresivní retinální atrofii, degenerativní myelopatii a zátěží vyvolaný kolaps.

Vzhledem k tomu, že Chesapeake Bay je lovecké plemeno, tak musí mít splněnou i zkoušku, a to buď Ověření vrozených vlastností retrieverů (OVVR) nebo jinou klubovou zkoušku, kde je přezkoušen aport. Zkoušku je možné absolvovat od věku 6 měsíců.

Vady znemožňující uchovnění jsou detailně popsány standardem plemene, jedná se zejména o odchylku od předepsané kohoutkové výšky či chybějící řezáky nebo špičáky. 

Využití v chovu je možné od ukončeného 17. měsíce věku. U psů není horní věková hranice stanovena, u fen je to 8. rok věku.

Chesapeake Bay retrívr

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Chesapeake Bay retrívr není tolik rozšířen a znám, jako ostatní retrívři, a proto může snadno dojít k záměně s některým z nich, a to konkrétně s labradorem nebo curly coated retrívrem.

Labradorský retrívr

Labradorský retrívr

Labrador nejen že patří do stejné skupiny FCI, ale má i podobnou kohoutkovou výšku. Měří od 54 do 57 cm a česepík od 53 do 66 cm. V čem se od sebe tato plemena liší, to je srst a zbarvení. Labrador má krátkou, hustou a rovnou srst, která nemá v podsadě tuk jako srst česepíka. Navíc labrador má širší paletu zbarvení, a to jednobarevnou černou, žlutou, játrovou, čokoládovou a na hrudníku může mít malou bílou skvrnku.

Curly Coated Retriever

Curly Coated Retriever

Jedná se o dalšího retrívra ze skupiny, jeho velikost je v rozmezí 64 až 69 cm. Má velmi charakteristickou srst, a to tesně stočené kudrlinky, které těsně přiléhají ke kůži. Navíc nemá podsadu. Zbarvení je možné pouze černé nebo játrové.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Jedná se o lovecké plemeno, které skvěle pracuje na zemi i vě vodě. Pochází z oblasti Chesapeake Bay, kde sloužil k lovu vodních ptáků. Dokáže pracovat za těch nejtvrdších podmínek, kdy aby přinesl kořist, tak musí být schopen dostat se přes led. Při plavání musí být vytrvalý a musí také bojovat s nebezpečnými vodními proudy. Pracuje velmi efektivně, lehce a vytrvale. 

Má širokou kulatou hlavu se středně vyjádřeným stopem. Čelisti jsou dlouhé tak, aby dokázal uchopit kořist. Srst se skládá z trvdé, vlnité krycí srsti a husté, jemné podsady s přirozeným množstvím tuku, které ho chrání přes chladem. 

Chesapeake retrívr má silnou tělesnou stavbu a přestože je robustní, tak je harmonicky vyvážený. Má střední velikost a hluboký i široký hrudník. Plece umožňují volný pohyb. Velikost ani hmotnost není přehnaná. Typickým charakteristickým rysem jsou nažloutlé nebo jantarové, jasné oči. Dále také záď, která je na stejné úrovni jako plece, nebo může být výš. Osrstění je patrové. 

Důležité proporce:

Výška od horního okraje lopatky až k zemi je menší než délka těla, která se měří od hrudní kosti k vrcholům sedací kosti. Hrudník je hluboký a dosahuje až k loktům. Plece sahají také až k loktům a vzdálenost loktů od země je shodná. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 62 cm tolerance: +4 cm, -4 cm
fenky: 57 cm tolerance: +4 cm, -4 cm
Pozn. k výšce

Psi měří 23 až 26 palců a feny 21 až 24 palců. Přehnaná nebo nedostatečná velikost je přísně penalizována. 

Hmotnost:
psi 29,5–36,5 kg
fenky: 25–32 kg
Pozn. k hmotnosti Psi váží od 65 do 80 liber a feny od 55 do 70 liber.
Srst:

Krátká a silná, délkou nepřesahuje 4 cm. Podsada je hustá, vlnitá a jemná. Kratší srst je na obličeji a končetinách. Vlní se pouze na plecích, krku, bedrech a hřbetu. Na zadní straně končetin a ocasu jsou střední praporce. Velmi důležitá je textura srsti, protože toto plemeno pracuje i v nepříznivých podmínkách. Ve vnější drsné srsti a vlnité podsadě má důležitou funkci – ledová voda díky němu nepronikne ke kůži a ještě navíc urychluje schnutí mokré srsti. Srst chesapeake retrívra má stejné schopnosti jako peří kachen. Jakmile pes vyleze z vody a oklepe se, tak srst zůstává pouze vlhká, ale není příliš mokrá.

Zbarvení:

Barva je taková, aby retrívr co nejvíce splynul s prostředím, ve kterém pracuje. Přípustná je hnědá v jakémkoliv odstínu, ostřicová a nebo barva uschlé trávy. Jednobarevní jedinci jsou upřednostňováni. Povoleny jsou bílé skvrny na hrudi, břiše, prstech či zadní straně končetin (přimo nad velkým polštářkem). Čím menší skvrny jsou, tím je to lepší, ale přednost mají vždy jednobarevní psi. Rozhodčí v kruhu posuzují nejen barvu srsti, ale důležitá je právě zmiňovaná textura.

HLAVA

MOZKOVNA

Kulatá a široká.

Stop:

Středně vyjádřený.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Hřbet nosu je středně krátký. Tlama je přibližně stejně dlouhá jako mozkovna a směrem k čenichu se zužuje, ale není široká.

Pysky:

Nepřevislé, tenké.

Čelisti, zuby:

Upřednostňuje se nůžkový skus, ale přípustný je i klešťový.

Oči:

Středně velké, jasné oči jsou široce posazené a mají inteligentní výraz. Barva je nažloutlá nebo jantarová.

Uši:

Malé uši jsou vysoce posazené, jsou volně visící a středně silné.

KRK

Středně dlouhý, silně osvalený krk plynule přechází do plecí.

TRUP

Středně dlouhý, není nemotorný, ani kaprovitě vyklenutý. Jelikož jsou slabiny dobře vtažené, tak ve spodní části může vypadat propadle.

Horní linie:

Záď je na stejné úrovni jako plece, nebo může být výš.

Hřbet:

Silný, kompaktní a krátký.

Hrudní koš:

Hrudník je hluboký, široký a silný. Hrudní koš je hluboký a okrouhlý.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Nesmí jevit známky slabosti. Jsou rovné, středně dlouhé a mají dobré kosti i osvalení. Při pohledu zepředu i zezadu jsou rovné.

Plece:

Uložené šikmo s dokonale volným pohybem. Jsou silné a při pohybu nemají žádné omezení. 

Zápěstí:

Středně dlouhé a mírně skloněné. 

Přední nadprstí:

Paspárky mohou být odstraněny.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Jsou stejně silné jako přední končetiny a nesmí jevit známky slabosti. Musí být natolik silné, aby poskytly dostatečný hybný moment při plavání. Jsou rovné a středně dlouhé s dobrými kostmi i osvalením. Při pohledu zepředu i zezadu jsou rovné.

Kolena:

Dobře zaúhlená.

Paspárky:

Musí být odstraněny.

Hlezno:

Vzdálenost k zemi je středně dlouhá.

Tlapy pánevní:

Zaječí, klenuté a uzavřené prsty jsou propojené blánou.

CHODY PSA

Jsou plynulé, volné, bez námahy a budí dojem velké síly. Při pohledu ze strany jsou chody prostorné, vepředu není žádné omezení a vzadu je silný odraz, který pruží v kolenech a hleznech. Při pohledu zepředu se nevytáčejí lokty a při pohledu zezadu nemají pánevní končetiny kravský postoj. Při zvyšující se rychlosti se končetiny blíží k ose těla pod těžiště.

OCAS

Středně dlouhý ocas je u kořene středně silný. Bývá nesen rovně nebo mírně zatočený, ale nikdy nesmí být zatočený nad hřbet, ani zakroucený ke straně.

přečteno: 5 100x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...