topovat ověřit
20.01.2020 / 18.05.2024
Čau-čau

Čau-čau

Chow - Chow
80%
Další pojmenování: nemá
Čau-čau

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina V. - Špicové a tzv. plemena primitivní
Sekce 5 - Asijští špicové a příbuzná plemena
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 205
Země původu: Čína
Vznik plemene: Před 2 000 lety
Průměrná délka života: 9 - 13 roků
Původní využití: Hlídací a lovecký pes
Využití dnes: Rodinný pes
Kluby v ČR:

Klub čau čau

Exotic club

VARIETY PLEMENE Čau-čau

Toto plemeno může mít dva typy srsti, a to krátkou a dlouhou.

Dlouhosrstý

Oficiální

Tato varieta má dlouhou srst, která je hustá, rovná, otevřená, ale nepříliš dlouhá. Krycí srst má hrubou texturu a podsada je hustá a jemná. Nejbohatší srst je kolem krku, kde vytváří hřívu nebo límec a na zadní části stehen, kde jsou typické kalhotky. Pravidelné kartáčování zabere dost času a rozhodně ho nemůžete zanedbávat, protože velmi zacuchanou srst už jen těžko rozčešete.

Krátkosrstý

Oficiální

Pokud máte tuto varietu, srst je krátká, bohatá, hustá, rovná a otevřená. Není ploše přiléhající. Má plyšovou texturu.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Čau čau je velice staré plemeno a jeho historie sahá velice hluboko. V Číně je toto plemeno již více než 2 tis. let, jeho předci byli hlídací a lovečtí psi. Za jeho příbuzné jsou považováni špicové nordického typu a také mastifové. 

Vzhledem k tomu, že Čína byla velice uzavřená, tak toto plemeno se dlouhá léta chovalo pouze tam. K jeho rozšíření došlo až na konci 18. století, kdy se dostalo do Evropy na lodích anglických obchodníků. Chovatelkou tohoto plemene byla i královna Viktorie. První chovatelský klub byl v Anglii založen v roce 1895. V roce 1925 byl čau čau poprvé vystavován na slavné výstavě Cruft’s, která se každoročně pořádá a je jednou z největších kynologických akcí na světě.

Postupně se rozšířil i do ostatních zemí, ale i v České republice se jedná o málopočetné plemeno a moc zástupců tady nepotkáte.

Chov plemene čau-čau v Číně

POVAHA

U tohoto plemene neočekávajte klasickou psí povahu, je nezávislý a samostatný. Je to pes jednoho pána, kterého si v rodině sám vybere. Velmi k němu a nejbližší rodině přilne, případnou změnu majitele snáší hodně špatně. Samota mu problém nedělá, má rád svůj klid.

K ostatním lidem je rezervovaný, a proto je i dobrým hlídačem. Soužití s dětmi nemusí být úplně jednoduché, čau čau nemá rád jejich hry, takže je důležité, aby jej vaše ratolesti nechali v klidu a nesnažily se ho zapojovat. Pokud s dětmi vyrůstá od štěněte, jejich vztah bude lepší. S ostatními zvířaty bude vycházet za předpokladu, že je s nimi také seznámen ve štěněčím věku. Co se týká dalších psů, tak zde se může objevit problém, protože čau čau bývá dominantní

Důležitá je včasná socializace a výchova s porozuměním. Výcvik není úplně jednoduchý, protože čau čau nepatří k plemenům, která by bez přemýšlení vykonala, co páníčkovi na očích uvidí. Kvůli tomu může působit poněkud hloupě, ale opak je pravdou, jedná se o inteligetní plemeno, které je tvrdohlavé a samostatné. Nesmíte ho hrubě trestat a hlavně nezapomeňte být pozitivně naladěni, protože čau čau je empatický a vše vycítí. 

Čau-čau

POHYB

Čau čau není na pohyb náročný, čemuž nasvědčuje i jeho tělesná konstituce. Denně mu postačí jedna delší procházka, pokud bydlíte v domě, vyvenčí se i na zahradě, ale stejně byste ho měli vytáhnout ven.

vyvinutý lovecký pud, takže pozor na pouštění z vodítka, aby se nevypravil za zvěří, i když není tak rychlý, může se vám snadno ztratit. Jeho poslušnost není 100% a stejně tak vztahy s ostatními psy, raději ho tedy mějte bezpečně na vodítku.

Toto plemeno se nehodí na kynologické sporty, na agility není dost rychlý ani mrštný, nepochodíte u něj ani s dog dancingem, protože poslouchání povelů není jeho silná stránka. Vystačit si tedy musíte s poklidnými procházkami. V létě si dejte pozor na koupání – hustá srst ve vodě ztěžkne a mohla by psa stáhnout pod hladinu.

Vzhledem k huňaté srsti může v létě docházet k přehřívání, a proto je potřeba kontrolovat, zda pes odpočívá ve stínu a nevystavovat jej přílišné námaze.

Čau-čau

PÉČE

Péče o srst je náročnější, budete ji muset pravidelně každý den pročesat speciálním kartáčem. Rozhodně je vhodné mít po ruce i sprej na rozčesávání srsti, který vám pomůže se zacuchanými místy, ale někdy se stane, že budete muset sáhnout po nůžkách. Příliš časté šamponování se nedoporučuje, může narušit přirozenou strukturu srsti a její vlastnosti. Pokud plánujete účastnit se výstav, nechte si s úpravou čau čau poradit od chovatele, abyste věděli, jak jeho srst připravit.

Při česání kontrolujte stav uší, jelikož jsou silně ochlupené, může se tam dostat zánět a na první pohled si toho nevšimnete. Dále se nevyhnete otírání očního okolí, doporučujeme mít doma oční vodu, která se k tomu hodí. Zapomínat bychom neměli ani na péči o chrup. Na zubech se může usazovat zubní kámen. Když to necháte zajít příliš daleko, tak pes skončí na čištění zubů v narkóze u veterináře, proto byste měli zuby mechanicky čistit, nebo podávat doplňky stravy, která zabraňují usazování plaku a tvorbě kamene.

Poslední kapitolou péče o psa je zastřihování drápů, na tento úkon zvykejte psa již od štěněte, u většiny jedinců je to nejméně oblíbená činnost. Drápy se samovolně obrušují při chůzi po tvrdém povrchu, ale čau čau není tolik aktivní, tak budete muset po speciálních kleštích sáhnout a jednou měsíčně drápky, které narostly, zkrátit.

Čau-čau

ZAJÍMAVOSTI

První zajímavost souvisí s anatomií, a to konkrétně s jazykem, typickým rysem čau čau je totiž modro-černě zbarvený jazyk. Jedná se unikátní znak plemene.

Další zajímavost souvisí s rozšířením plemene po světě. Zejména v první polovině 20. století bylo typické, že ho vlastnili bohatší lidé, a to i z řad slavných osobností, jako např. známý psychoanalytik Sigmung Freud, producent a zakladatel Walt Disney nebo bývalý americký prezident Calvin Coolidge.

VÝŽIVA

Správné krmení je důležité pro zdraví vašeho psa, a proto je nutné mu věnovat patřičnou pozornost. Čau čau mívá sklony k obezitě, a proto musíte krmnou dávku přizpůsobit a nepřekrmovat ho. Zdravotní komplikací je torze žaludku, která se může objevit při nedodržování správných stravovacích návyků, ale více se dozvíte v sekci zdraví. Podávat můžete granule, které jsou kompletním krmivem a pes dostane všechno, co potřebuje. Druhou možností je barfování, tedy servírování syrového masa, kostí, příloh a různých doplňků.

Pokud se rozhodnete pro granule, tak vybírejte podle složení ty kvalitní, měly by mít vyšší obsah masa a méně obilovin. Je možné, že budete muset sáhnout po light granulích, aby váš čau čau netloustnul. Pro toto plemeno se hodí granule pro středně velké psy a nezapomeňte také zohlednit věk. 

Jestliže se rozhodnete barfovat, nejdříve si nastudujte potřebné informace, abyste věděli, do čeho jdete. Musíte připravit vyváženou krmnou dávku, aby psovi nic nechybělo. Maso a další suroviny koupíte ve specializovaných prodejnách. Počítejte i s tím, že budete potřebovat místo v mrazáku, kam uložíte připravené porce.

Čau-čau 

Zdraví

U čau čau se mohou objevit problémy s pohybovým aparátem, a to zejména dysplazie kyčelního kloubu. Doporučuje se podávat preventivně kloubní výživu, abyste o klouby pečovali. 

Toto plemeno trpí na tzv. entropium, jedná se o vchlípení očního víčka směrem do oka, které dráždí. Pokud není včas podchyceno, může to vést k zánětlivým stavům. Pes oko přivírá a je to pro něj bolestivé. Nejčastěji entropium postihuje vnější koutek spodního víčka. 

Další možnou zdravotní komplikací je torze žaludku, která se obecně objevuje u větších plemen s hlubokým hrudníkem. Předcházet jí můžete správnými stravovacími návyky, tedy rozdělit denní dávku krmiva alespoň do dvou menších porcí a hlavně dodržovat po jídle klidový režim. Při torzi dojde k přetočení žaludku a zaškrcení přívodu i vývodu, jedná se o život ohrožující stav a je nutné okamžitě vyhledat veterinárního lékaře, který bude psa operovat.

Čau-čau

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Přestože má čau čau hustou srst, která ho ochrání před chladným počasím, neměl by bydlet zavřený v kotci, jelikož potřebuje být v kontaktu se svým páníčkem. Hodí se do domu se zahradou, kde může hlídat, ale nedělá mu problém žít i v bytě, na pohyb není příliš náročný, ale počítejte s tím, že budete mít doma dost chlupů.

Toto plemeno je náročnější na výchovu a výcvik, a proto se příliš nehodí pro začátečníky. Jedná se o nezávislého, samostatného psa, který je tvrdohlavý, takže potřebuje dobře motivovat. Zapomeňte na fyzické tresty, protože ty čau čau nesnese.

Čau-čau

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Čau čau zaštiťují v České republice dva kluby, prvním z nic je Klub čau čau a tím druhým Exotic club. Pokud máte chovatelské ambice, tak je důležité to zohlednit již při koupi štěněte, které by mělo mít předpoklady pro chov, výstavy a samozřejmě také průkaz původu FCI.

K uchovnění se musíte zúčastnit bonitace, kde je pes odborně posouzen. Účast je možná od 15 měsíců věku. Aktivní zapojení do chovu je možné od věku 17 měsíců. Vylučující vady jsou definovány standardem a jedná se např. o jinou barvu jazyka, než je předepsaná. Uchovněni mohou být i jedinci, kteří nemají výšku dle standardu (tolerance 1 cm), pokud jsou jinak typičtí představitelé plemene a nechybí jim více jak 2 zuby.

Zdravotní vyšetření nejsou požadována, mají pouze doporučující charakter. A to zejména rentgeny na dysplazii kyčelního kloubu. Chovat se doporučuje na psech s výsledkem max. B (1) a na fenách  se stupněm C (2). 

Štěně Čau-čau

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Čau čau je velice jedinečné plemeno, jehož záměna s jinými psy není téměř možná. V úvahu by snad přicházel jen eurasier, který není tolik známý ani rozšířený, ale vzhledově velice podobný.

Eurasier

Eurasier

Obě plemena patří do stejné skupiny FCI, a to do páté ke špicům a primitivním plemenům. Eurasier měří ideálně 56 cm psi a 52 cm feny, hmotnost je 26 kg u psů a 22 u fen. Čau čau má kohoutkovou výšku v rozpětí 48 až 56 cm u psů a 46 až 51 cm u fen. Eurasier má povolené všechny barvy a jejich kombinace, kromě čistě bílé, bílé strakaté a játrové. Naproti tomu čau čau  je modrý, černý, červený, plavý, krémový nebo bílý s různými odstíny. Čau čau je na první pohled mohutnější, což způsobuje zejména huňatá srst. Výrazným ropoznávacím znakem je modro-černý jazyk čau čau.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Jedná se o aktivního psa, jehož stavba těla je kompaktní a uzavřená. Je velmi dobře vyvážený, má lví vzhled, hrdé a důstojné nesení těla. Rámec je kompaktní a ocas je nesen nad hřbetem. Nesmí být nadměrně osrstěný, aby ho to omezovalo v pohybu a zatěžovalo v teplém počasí, vždy musí být volně pohyblivý. Charakteristickým rysem je modro-černý jazyk.

Důležité proporce:

Vzdálenost od kohoutku k loktům a od loktů k zemi je totožná.

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 52 cm tolerance: +4 cm, -4 cm
fenky: 48,5 cm tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
Pozn. k hmotnosti Hmotnost není standardem stanovena.
Srst:

Může být dlouhá a krátká. Dlouhá je bohatá , hustá, rovná, otevřená, ale nepříliš dlouhá. Krycí srst má hrubou texturu a podsada je hustá a jemná. Nejbohatší srst je kolem krku, kde vytváří hřívu nebo límec a na zadní části stehen, kde jsou typické kalhotky. Krátká srst je krátká, bohatá, hustá, rovná a otevřená. Není ploše přiléhající. Má plyšovou texturu.

Umělé zkracování srsti, které změní přirozený vzhled (s výjimkou tlap) je penalizováno. 

Zbarvení:

Jednobarevné, a to černé, červené, modré, plavé, krémové nebo bílé. Přípustné jsou různé odstíny, ale ne vícebarevné skvrny (spodní část ocasu a zadní strana stehen jsou světlé). 

Čau-čau

HLAVA

MOZKOVNA

Lebka:

Plochá a široká.

Stop:

Nevyjádřený.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Nosní houba je velká a široká, pigmentovaná černě (výjimkou jsou krémoví a bíle zbarvení jedinci, kteří mají světlejší nos a modří i plaví psi, jejichž nos je v souladu s barvou srsti). V každém případě se ovšem preferuje černý pigment.

Tlama:

Středně dlouhá, od očí až ke špičce nosu je široká (na konci není špičatá jako u lišky). Pod očima je dobře vyplněná.

Pysky:

Za ideální se považuje černá tlama včetně patra a s modro-černým jazykem. Mírný přechod k barvě srsti na dásních se připouští u modrých i plavých jedinců a u krémových a bílých psů je to ještě výraznější. 

Čelisti, zuby:

Zuby jsou silné a rovné, do čelistí vsazené kolmo. Čelisti jsou také silné s perfektním, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem (horní řezáky těsně překrývají ty spodní). 

Oči:

Oválné, středně velké oči jsou tmavé a jasné. U modrých a plavých jedinců odpovídají oči barvě srsti. Jasné oči, pokud nemají vychlípení očního víčka (entropium), tak nesmí být penalizovány kvůli velikosti. 

Uši:

Silné, malé, mají mírně zaoblenou špičku. Jsou pevně nesené a široce nasazené, nakloněné nad oči a mírně k sobě, díky tomu pes vypadá, jakoby se mračil. Tento výraz však nesmí být zapříčiněn volnou zvrásněnou kůží na hlavě.

KRK

Plný, silný a není krátký. Harmonicky přechází v plece, je mírně klenutý. Dostatečně dlouhý, aby mohl nést hlavu nad horní linií. 

TRUP

Hřbet:

Rovný, krátký, silný.

Bedra:

Silná.

Hrudní koš:

Hrudník je hluboký a široký. Žebra jsou dobře vyklenutá, ale ne sudovitá.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Plece:

Šikmo uložené a svalnaté.

Lokty:

Délka od kohoutku k lokti a od lokte k zemi je stejná.

Předloktí:

Perfektně rovné, má dobrou stavbu kostí. 

Tlapy hrudních končetin:

Malé, oblé, kočičí a postavené dobře na prstech.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Z profilu je tlapa v jedné linii s kyčelním kloubem. 

Holeně:

Bérec je dobře vyvinutý. 

Stehna:

Dobře vyvinutá.

Kolena:

Mírně zaúhlená. 

Nárt:

Hlezno je nízko posazené a od hlezna směrem dolů je nárt téměř rovný a nikdy se neohýbá směrem dopředu.

Tlapy pánevní:

Malé, kulaté, kočičí a stojí dobře na prstech. 

CHODY PSA

Krok je relativné krátký, zadní končetiny nejsou zvedány vysoko, vypadá, jako by se klouzal, při pohledu z profilu vypadá, že se pohybuje kyvadlovitě. Tento krátký chod však umožňuje volný, nevláčivý pohyb s dobrou výdrží. Přední i zadní končetiny se pohybují paralelně a přímo dopředu. Jedinci musí být schopni volného a harmonického pohybu bez známek utrpení.

OCAS

Vysoko nasazený, nesený nad hřbetem.

Čau-čau

přečteno: 8 920x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...