topovat ověřit
28.01.2024 / 18.05.2024
Cairn teriér

Cairn teriér

Cairn terrier
100%
Další pojmenování: CR, kernteriér
Cairn teriér

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina III. - Teriéři
Sekce 2 - Malí teriéři
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 4
Of. zkratka plemene v ČR: CR
Země původu: Velká Británie
Patronát Velká Británie
Vznik plemene: od 16. století
Průměrná délka života: 13 - 15 roků
Původní využití: Lovecký pes
Využití dnes: Agility, Dogdancing, Lovecký pes, Domácí mazlíček, Rodinný pes, Společenský pes, Aktivní pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů teriérů

Klub chovatelů málopočetných plemen psů

VARIETY PLEMENE Cairn teriér

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Cairn teriér pochází ze Skotska, a to konkrétně z ostrova Skye. Teriéři podobného typu zde žili od 15.–16. století. Slovíčko „cairn“ znamená v angličtině pojmenování pro hromadu kamení či mohylu. Právě pod těmito kameny se totiž vyskytovala hlavní kořist teriéra, která zde hledala úkryt. 

Plemeno se vyvíjelo společně se skye teriérem, ke kterému má blízko a někdy se mu říká také krátkosrstý skye. Podobná genetická výbava je také u west highland white teriéra. 

Až v roce 1909 byl poprvé předveden na Cruftově výstavě, tehdy ještě jako krátkosrstý skye teriér, v roce 1912 byl anglickým Kennel Clubem uznán jako samostatné plemeno a brzy se rozšířil nejen po Velké Británii, ale po celém světě.

POVAHA

Tento malý energický psík je vynikajícím parťákem pro aktivní rodinu s dětmi. Děti přímo miluje a velmi rád si s nimi bude neúnavně hrát. Bude vám chtít být neustále na blízku, samota není nic pro něj. 

K cizím lidem je rezervovaný, počítejte s tím, že každou návštěvu ohlásí štěkotem, ve kterém byste ho měli trochu krotit, a to hlavně pokud bydlíte v bytě. Co se týká s jinými mazlíčky, tak na hlodavce pozor, cairn teriér po staletí menší savce lovil. S jinými psy mohou mít problém hlavně samci, kteří jsou někdy poněkud temperamentnější. 

Ač je to malý pes, potřebuje řádný výcvik stejně jako každé jiné větší plemeno. Přestože je tvárnější než jiní, tak teriéra v sobě nezapře a jeho tvrdohlavost si občas najde cestu ven. Volte cestu pozitivní motivace, i když se tváří jako tvrďák, je to citlivý pes a rozhodně ho nechcete zlomit.

POHYB

Cairn teriér je aktivní pejsek, se kterým musíte denně vyrazit na další procházku a ideálně ho zaměstnat aportem, výcvikem či jinou aktivitou. Dejte si pozor na pouštění z vodítka, protože může utéct za zvěří nebo obtěžovat jiné psy, někteří jedinci jsou dominantnější, a to může vyvolávat konflikty. 

Hodí se pro některé kynologické sporty, vyzkoušet můžete agility, flyball, coursing nebo i dog dancing. Váš pes vám bude rád dělat společnost, pokud si půjdete zaběhati, když vyrazíte na rodinný výlet. Je to také skvělý parťák na túry.

PÉČE

Péče o srst není náročná, jednou za čas stačí pročesat, ale dvakrát ročně je nutné trimování. Buď vás to může naučit chovatel, nebo je potřeba využít služeb salonu pro psy. Pokud plánujete účast na výstavách, nechte si s úpravou srsti také poradit od chovatele, ale žádné velké zásahy nejsou potřeba. 

Dále byste měli každý den zkontrolovat oči a jejich okolí, případně odstranit nečistoty. To stejné platí i o uších, jednou týdně je prohlédněte, zda tam není nějaký zánět. Malá plemena mívají problém s tvorbou zubního kamene, každý den byste měli čistit zuby kartáčkem a speciální pastou pro psy. Můžete také podávat doplňky, které s hygienou dutiny ústní pomáhají. 

Rozhodně se nevyhnete stříhání drápků, protože menší psi si je tolik přirozeně neobrousí. Většinou tuto činnost psi nesnáší, a proto na to zvykejte od štěněte, ať nemáte později problém. A nezapomeňte na pátý drápek na předních končetinách, ten není ve styku se zemí a nebrousí se vůbec. Pokud si na stříhání netroufáte, obraťte se na veterináře nebo psí salon.

ZAJÍMAVOSTI

Možná jste o cairn teriérovi dosud ani neslyšeli, ale přitom se neuvědomujete, že ho můžete znát i z filmu. Ano, čtěte správně a jeho role nebyla malá, zahrál si po boku herečky Judy Garland, která ztvárnila Dorotku ve filmu Čaroděj ze země Oz. Její pejsek Toto, který s ní zažíval jedno dobrodružství za druhý, byl právě představitel plemene cairn teriér. Jeho mzda prý byla 125 dolarů týdně.

VÝŽIVA

Pro cairn teriéra musíte volit krmivo vhodné pro malá plemena psů, které je přizpůsobeno jejich potřebám. Pokud se rozhodnete podávat granule, tak při výběru hlavně čtěte složení. Vyhněte se granulím, které jsou plné obilovin a mají nízký obsah masa. Do věku 12 měsíců podávejte granule pro štěňata nebo juniory, každá značka může mít jiné označení. Denní dávku je rozdělte na více porcí, u štěňátka to mohu být i 3–4 za den, u dospěláka pak alespoň 2 jídla denně.

Pokud chcete mít přehled, co váš pes jí, můžete krmit barfem, do misky servírujete syrové maso, kosti, přílohy a doplňky, ale vytvoření vyváženého jídelníčku je na vás, proto se do toho vrhněte pouze v případě, že máte načtené potřebné informace. Suroviny se obvykle objednávají ve větších závozech a jednotlivé porce si připravíte na týden či dva dopředu a zamrazíte. 

Pokud zaznamenáte nějaké trávicí problémy, tak můžete uvařit kuřecí nebo krůtí maso s rýží a mrkví. Hodí se to v případě, že potřebujete srovnat žaludek. Na citlivější bříško doporučujeme také podávat probiotika. 

Zdraví

Cairn teriér je zdravé plemeno, které není příliš zatíženo genetickými nemocemi. Z problémů s pohybovým aparátem se může objevit luxace pately. Při uchovnění není povinné vyšetření, ale někteří chovatelé jej podstupují dobrovolně. Je vhodné podávat preventivně kloubní výživu jako doplněk stravy. 

Dále se může vyskytnou von Willebrandova choroba, jedná se o zvýšenou krvácivost a je popsána u několika desítek plemen. Léčba je symptomatická a spočívá pouze v podání krevní transfúze.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Toto plemeno se hodí i do panelákového bytu, ale musíte mu dopřát dostatek pohybu a různých činností, abyste ho zaměstnali. Pokud se bude nudit, může vám doma začít ničit vybavení, na zahradě vám může hrabat díry, je to nadšený norník. 

Šťastný bude samozřejmě i v domku se zahradou, ale potřebuje být na blízku svému páníčkovi, není to pes, který bude bydlet sám v kotci. Zároveň nepočítejte s tím, že ho jen pustíte vyvenčit na zahradu a máte hotovo, cairn teriéra musíte zaměstnat. 

Pokud máte děti, je potřeba aby pejska respektovali, on si s nimi bude rád hrát, ale měl by mít pelíšek na klidném místě, kam se bude moc uchýlit, když se bude chtít odpočinout a nikdo ho nebude rušit. 

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud byste se se svým psem rádi zapojili do chovu, tak na to myslete již při nákupu štěňátka. To by nemělo mít žádné vady ze standardu, tedy se jedná o štěně s předpoklady pro chov a výstavy. Bohužel vám nikdo nezaručí, že z něj vyroste šampion, některé vady se mohou projevit až ve vývoji (např. špatné přezubení). 

Podmínky chovu v České republice stanovuje Klub chovatelů málopočetných plemen psů a nebo Klub chovatelů teriérů. 

Stačí vám účast na jedné výstavě pořádané klubem od třídy mladých. Fena si může nejhůře odnést známku velmi dobrá a pes výborná. Je potřeba aby vám rozhodčí spočítal zuby, zkontroloval ocas kvůli případnému zálomku, změřil výšku a to vše zapsal do posudku, na jehož základě pak klub jedince uchovní. Není potřeba dokládat žádné zdravotní vyšetření.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Cairn teriér je exteriérově podobným jiným krátkonohým teriérům, všichni jsou uznáni Mezinárodní kynologickou federací a patří do 3. skupiny FCI. Neznalý kynolog plemeno zřejmě ani nebude znát a může si tak myslet, že potkal nějakého roztomilého voříška, pokud si tohoto teriéra pořídíte, mějte s náhodnými kolemjdoucími trpělivost. 

Skye teriér

Skye teriér

Tito teriéři mají spjatou historii, jelikož oba pochází ze skotského ostrava Skye. Dokonce Cairn teriér byl až do začátku 20. století považován za krátkosrstou variantu právě skye teriéra. Můžete je od sebe rozeznat díky délce srsti. Zatímco skye teriér má přiměřeně dlouhou a hladkou krycí srst, tak cairn teriér má tvrdou a kratší krycí srst, která ale není příliš hrubá. Zbarvení skye je černé, tmavě nebo světle šedé, plavé a krémové s černými znaky na uších a tlamě. Cairn má krémové, pšeničné, červené, šedé nebo téměř černé s možným žíháním. Kohoutková výška skye je 25 až 26 cm a u cairn teriéra je to 28 až 31 cm.

West Highland White Terrier

West Highland White Terrier

Westík je roztomilý bílý psík, který je zřejmě mnohem známější než cairn teriér. Do svého typického vzhledu se střihově upravuje. V kohoutku měří 28 cm a hmotnost standard neuvádí. Krycí srst má asi 5 cm dlouhou a typické zbarvení je pouze bílé, takže jej od cairn teriéra bezpečně rozeznáte.

Norfolk teriér

Norfolk teriér

Norfolk teriér je v kohoutku vysoký 25 cm, má tvrdou, drátovitou srst v odstínech červené, pšeničné, černé s pálením a grizzly. Cairn teriér je tedy mírně větší a některým možným zbarvením se překrývají. 

Irish Glen Of Imaal Terier

Irish Glen Of Imaal Terier

Toto plemeno je o něco větší, psi měří max. 35,5 cm a feny přiměřeně méně. Hmotnost je už 16 kg. Má středně dlouhou, hrubou srst s měkkou podsadou. Zbarvení je modré žíhané, ale nexmí přecházet do černé, nebo pšeničné od světlé až po zlatočervený odstín. Cairn teriér váží kolem 7,5 kg, je tedy výrazně drobnější.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Ostražitý, energický dovedný psík přirozeného vzhledu. Tělo je zapřeno do předních tlapek. Přední i zadní fronta je silná. Má hluboká žebra a velmi volný pohyb. Srst je odolná proti vlivům počasí. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 29,5 cm tolerance: +1,5 cm, -1,5 cm
fenky: 29,5 cm tolerance: +1,5 cm, -1,5 cm
Pozn. k výšce

Měří přibližně 28 až 31 cm, úměrně k hmotnosti. 

Pozn. k hmotnosti Ideální hmotnost je 6 až 7,5 kg.
Srst:

Je důležitým znakem plemene. Je odolná proti vlivům počasí. Skládá se z podsady a krycí srsti. Podsada je měkká, krátká a přiléhající. Krycí srst je bohatá, tvrdá, ale ne příliš drsná. Nežádoucí je otevřená srst, přípustné je mírně zvlnění. 

Zbarvení:

Pšeničná, krémová, šedá, červená nebo téměř černá. Může být i se žíháním. Zbarvení nesmí být příliš syté – černé, bílé nebo černé s s pálením. Typické jsou tmavé znaky na uších a mordě. 

HLAVA

Malá, ale uměrná k tělu, dobře vyvinutá. 

MOZKOVNA

Lebka:

Široká, s výrazným zářezem mezi očima. 

Stop:

Jasně definovaný. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Silná s černě pigmentovanou nosní houbou. 

Čelisti, zuby:

Velké zuby jsou kolmo zasazeny v silných čelistech, které nejsou dlouhé ani těžké. Zuby jsou postaveny v dokonalém, pravidelném a úplném nůžkové skusu /tedy horní řezáky těsně překrývají ty spodní).

Oči:

Středně velké oči mají tmavou oříškovou barvu a jsou posazeny daleko od sebe. Jsou mírně vpadlé a roste nad nimi hluboké obočí. 

Uši:

Vztyčené uši jsou malé, špičaté a dobře nesené. Nejsou posazeny příliš blízko u sebe, ani nejsou moc hustě osrstěné. 

KRK

Správně nasazená krk není příliš krátký. 

TRUP

Hřbet:

Středně dlouhý a rovný. 

Bedra:

Pružná a silná.

Hrudní koš:

Žebra jsou řádně klenutá a hluboká. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Středně dlouhé s dobře vyvinutými, ale ne moc těžkými kostmi. Pokrývá  je tvrdá srst. 

Rameno:

Šikmé. 

Lokty:

Nevybočují. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Stehna:

Svalnatá a velmi silná. 

Kolena:

Náležitě, ale ne příliš zaúhlená. 

Hlezno:

Uložené nízko, při pohledu zezadu nesměřuje ven ani dovnitř. 

CHODY PSA

Krok je velmi plynulý a volný. Přední končetiny dosahují rázně vpřed. Hnací síla vychátí ze zadních končetin. Hlezna nejdou příliě blízko ani daleko od sebe. 

OCAS

Krátký a úměrný k tělu, pokrývá ho hustá, ale ne přerostlá srst. Není nasazen vysoko, ani příliš nízko. Je nesen čile, ale neměl by být přetočený nad hřbet. 

přečteno: 436x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...