topovat ověřit
09.08.2019 / 30.06.2024
Bosenský hrubosrstý honič (Barak)

Bosenský hrubosrstý honič (Barak)

Bosanski Oštrodlaki Gonič - Barak
0%
Další pojmenování: Barak
Bosenský hrubosrstý honič (Barak)

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina VI. - Honiči a barváři
Sekce 1 - Honiči
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 155
Země původu: Bosna
Patronát Bosna a Hercegovina
Vznik plemene: 17.–18. století
Průměrná délka života: 11 - 13 roků
Původní využití: Lovecký pes
Využití dnes: Aktivní pes, Lovecký pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů honičů

VARIETY PLEMENE Bosenský hrubosrstý honič (Barak)

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Psi podobného typu obývali Balkánský polostrov již v dobách starověku. Plemeno bosenský barak vzniklo o desítky století později, a to konkrétně v 17. století. Při šlechtění byla použita tato plemena: srbský honič, taurunská doga, bosenský foxhound a místní teréři, chrtíci a v neposlední řadě také jeden typ ovčáckého pasteveckého psa. 

Plemenný typ se ustálil v 18. století. Barak se využíval jako lovecký pes na zajíce, lišky, vlky a černou zvěř. Podařilo se mu přežít obě světové války a postupně se rozšířil i do ostatních států Balkánu. Mezinárodní kynologickou unií bylo plemeno uznáno v roce 1965 jako illyrský honič, později byl název změněn do současné podoby.

Existencí mnoha plemen otřásly světové války, u baraka to byla občanská válka v Jugoslávii v 90. letech minulého století. Naštěstí přetrvalo dostatečné množství jedinců, kteří plemeno po válce zachránili a chov pokračoval. 

POVAHA

Velmi energický pes, který by měl být lovecky veden, má vynikající čich a dokáže pracovat i samostatně. Je to tedy ideální parťák pro myslivce. Ke své rodině velmi přilne a nemá problém ani s dětmi, pokud respektují jeho prostor a naučíte je správnému zacházení se psem. 

Jelikož je to také schopný hlídač, tak od cizích lidí si zachovává odstup, je k nim rezervovaný. Vzhledem k rozvinutému loveckému pudu může mít problém vycházet s ostatními mazlíčky, protože je bude považovat za kořist. Jejich soužití může být problematické a obecně platí, že je lepší zvykat jej na jiné zvíře od štěněte. Pracovat s dalšími psy zvládá, ale pokud přijde do kontaktu s příliš dominantním jedincem, může to skončit potyčkou.

Barak se nehodí pro začínající kynology, je to pes, který vyžaduje zkušenějšího páníčka. Je nutné jej dostatečně socializovat od útlého věku. Výcvik musí být důsledný, ale ne hrubý. Jeho majitel si musí být jistý, aby jej respektoval. Určitě je vhodné navštěvovat psí cvičiště. 

POHYB

Barak je velice aktivní plemeno, které je potřeba dostatečně zaměstnat. Je vhodný nejen pro myslivce, ale můžete se s ním věnovat i různým kynologickým sportům. Potřebuje ovšem aktivního páníčka, není to žádný gaučový povaleč. 

Každý den musíte vyrazit na delší procházku a svému psovi se dostatečně pověnovat. Z kynologických sportů můžete vyzkoušet agility, dog dancing, dog frisbee, flybal i klasickou poslušnost. 

Pokud chodíte běhat, můžete tohoto honiče vzít s sebou, a to stejné platí také u kola. Věnovat se tedy můžete také canicrossu nebo pro vytrvalce je tady dog treking.

PÉČE

Rozježená srst bude vyžadovat vaši pozornost, ale není na péči náročná jako dlouhá a jemná srst, stačí ji aspoň jednou týdně vykartáčovat. Pokud se plánujete zúčastnit výstavy, bude nejlepší se domluvit s chovatelem, který vám s přípravou psa pomůže. 

Každý den kontrolujte oční okolí, případně ospalky odstraňte, pokud by některé chlupy kolem očí zasahovaly do nich nebo je dráždily, tak je zkraťte. Nezapomínejte na uši, jednou týdně je prohlédněte, protože se mohou zapařit nebo se tam může objevit zánět a na první pohled si toho v klopeném uchu nevšimnete. Dále byste měli minimálně jednou za 2 dny čistit zuby kartáčkem a speciální psí pastou. 

Jednou měsíčně byste také měli kontrolovat drápy a v případě potřeby je zkrátit. Pokud se pes pohybuje po tvrdém povrchu pravděpodobně to ani nebude potřeba, protože si drápy přirozeně obrousí. Ale i v tomto případě musíte stříhat minimálně pátý dráp, který není ve styku se zemí. Ke zkracování drápků slouží speciální kleště, které seženete v chovatelských potřebách. Na manipulaci s tlapkami zvykejte psa od štěněte, protože většina z nich to nemá ráda. Pokud si na krácení drápů netroufáte, můžete zajít na veterinu. 

ZAJÍMAVOSTI

Bosenský hrubosrstý honič má roztomilý vzhled a na první pohled může vypadat jako voříšek. Přesto je to oficální plemeno, které bylo vyšlechtěno již v 17. století. V 90. letech minulého století mu kvůli válce v Jugoslávii hrozilo vyhynutí, ale nakonec přetrval.

VÝŽIVA

Bosenský hrubosrstý honič je velmi aktivní plemeno, a proto potřebuje výživnou a kvalitní stravu, aby prospíval. Svou velikostí je na pomezí středního a velkého plemene, záleží individuálně na každém jedinci. Krmit můžete granulemi, které jsou kompletní krmivo, což znamená, že pes v nich má všechno, co potřebuje a již není nutné přidávat doplňky. Druhou možností je barfování, tedy krmení přirozenou stravou.

Granule jsou páníčka určitě snadnější cesta. Čas, který ušetříte při servírování, věnujte výběru správných granulí. Nenechte se nalákat líbivým obalem, ale přečtěte si složení, na prvních místech by vždy mělo být maso. Granule nemají být přehlídkou obilovin, vybírejte bez obilovin, nebo s jejich nízkým obsahem. Zhruba do věku 15–20 měsíců můžete krmit granulemi pro štěňata nebo juniory, každá značka to může mít nazváno trochu jinak. Poté přejděte na granule pro dospělé psy, pokud bude váš barak velmi aktivní, je možné, že budete potřebovat granule pro aktivní psy. 

Barfování je v dnešní době velmi oblíbený způsob krmení psů, ale vyžaduje určité znalosti o výživě psů, proto si musíte nejdříve všechno nastudovat, než se do toho pustíte. Psovi podáváte syrové maso, kosti, přílohy a doplňky. Sestavení vyváženého jídelníčku je na vás. Maso se obvykle objednává ve větších balení a jednotlivé porce si připravíte dopředu do mrazáku, takže počítejte s tím, že budete muset svému psovi uvolnit šuplík. 

Zdraví

Barak patří ke zdravým plemenům, které nejsou příliš zatíženy nemocemi. Při uchovnění ani nejsou vyžadována žádná zdravotní vyšetření. Objevit se mohou problémy s pohybovým aparátem, a to dysplazie kyčelního kloubu. Je vhodné preventivně podávat kloubní výživu, hlavně později v seniorském věku. Dále se mohou vyskytnout oční vady.

Štěňátko vždy vybírejte po zdravých rodičích, přestože nejsou zdravotní vyšetření vyžadována, mnoho chovatelů je dělá dobrovolně. 

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Barak není příliš náročný, pokud splníte jeho potřebu pohybu a dostatečně jej zaměstnáte, tak bude spokojený a v pohodě. Jakmile jej budete zanedbávat, nemusí se vám to vyplatit, jelikož by doma i na zahradě ničil různé věci. Neignorujte ho, ale věnujte se mu. Z nudy může také např. nadměrně štěkat, což by určitě nepotěšilo vaše sousedy.

Více se hodí do domku se zahradou, ale pokud mu zajistíte dostatečné vyžití, zvládne to i v bytě. Klidně může bydlet venku, jeho srst ho ochrání proti vnějším vlivům. K dispozici musí mít kryté místo, na zimu ideálně zateplenou boudu. 

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud se chcete se svým psem aktivně zapojit do chovu, je potřeba to brát v úvahu již v době, kdy si kupujete štěňátko, to by nemělo mít žádné hrubé vady ze standardu. Podmínky přijetí do chovu stanovuje v české republice Klub chovatelů honičů. 

Od věku 12 měsíců se musíte zúčastnit výstavy, z kruhu si můžete odnést nejhůře známku velmi dobrá. V posudku a následně v rodokmenu musí být zapsáno ocenění, výška a chrup. Dále je povinné absolvování zkoušky s přiznáním lovecké upotřebitelnosti. pes i fena musí získat minimálně známku 2 z hlasitosti, celková získaná cena nerozhoduje, jedinec musí zkoušky pouze úspěšně složit. 

Zapojení v chovu je možné od 17 měsíců věku, horní věková hranice není u psů stanovena, u fen je to 8. rok věku. 

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Barak není v našich končinách příliš rozšířené plemeno, takže je možné, že když se vás někdo zeptá, co to máte za psa, tak název bosenský hrubosrstý honič uslyší vůbec poprvé. Připravte se také na to, že kolemjdoucí si budou spíše myslet, že se jedná o nějakého voříška. Ale můžete je vyvést z omylu, barak je řádné plemeno uznané Mezinárodní kynologickou federací. Jako plemeno záměny uvádíme istrijského hrubosrstého honiče a štýrského brakýře.

Istrijský hrubosrstý honič

Obě plemena jsou uznána Mezinárodní kynologickou federací a patří do 6. skupiny FCI. Velikost je podobná, istrijský honič měří 50 až 54 cm psy a 48 až 52 cm feny. U baraka je to 46 až 56 cm u psů, feny jsou menší a ideální výška je 52 cm. Istrijský honič je v základu sněhobílý s oranžovými znaky. Barak může mít barvu srsti žlutou, oranžovou, šedou nebo černavou. Plemena mají společnou historii, dokonce se po nějakou sobu nerozlišovala. 

Štýrský hrubosrstý brakýř

Štýrský hrubosrstý brakýř

Brakýř měří v kohoutku 45 až 53 cm, má hrubou a drsnou srst v červené nebo světle žluté barvě. Velikost i exteriér jsou velmi podobné. Vznikl křížením s istrijským hrubosrstým honičem. 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Silný pes s dlouhou rozježenou srstí. Má dlouhou hlavu s širokým čenichem. Má střapaté obočí, které mu dodává vážný i veselý výraz. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 51 cm tolerance: +5 cm, -5 cm
fenky:
Pozn. k výšce

Ideálně 52 cm, feny jsou menší. 

Hmotnost:
psi 20 kg tolerance: +4 kg, -4 kg
fenky:
Srst:

Tvrdá, dlouhá, rozježená a s hustou podsadou. 

Zbarvení:

Základní barva je žlutá, oranžová, šedá nebo černavá. Přípustné je dvoubarevné i tříbarevné zbarvení a bílé znaky na hlavě, hvězda, lysinka a pod hrdlem, na hrudi a spodní straně končetin.

HLAVA

MOZKOVNA

Výrazný týlní hrbol, s hlubokou dělicí rýhou. 

Nadočnicové oblouky:

Velmi výrazné. 

Stop:

Jemný. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Čenichová partie je silná, hluboká, dlouhá s směrem k čenichu se zužuje. Nosní houba je černá nebo tmavě hnědá, široká se široce otevřenými nozdrami. Nosní hřbet je rovný. 

Pysky:

Napnuté a nepříliš silné. 

Čelisti, zuby:

Silné zuby s nůžkovým skusem.

Oči:

Hnědé, velké, oválné. 

Uši:

Středně dlouhé, široké, zavěšené, u kořene jsou dost silné, na konci slabé a zaoblené. 

KRK

Dost silný a svalnatý, šikmo uložený.

TRUP

Horní linie:

Mírně spáditá směrem k zádi. 

Kohoutek:

Mírně vyznačený. 

Hřbet:

Svalnatý a silný. 

Bedra:

Svalnatá a krátká. 

Záď:

Spáditá a široká. 

Hrudní koš:

Hrudník je středně dlouhý, široký a s nepříliš klenutými žebry. 

Břicho a slabiny:

Mírně vtažené. 

KONČETINY

Dlouhé, svalnaté a šikmo uložené. 

HRUDNÍ KONČETINY

Nadloktí:

Svislé, rovné a silné. 

Lokty:

Při těle, ale postoj není úzký. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Stehna:

Středně dlouhá, svalnatá a silná. 

Kolena:

Podkolení jsou silná, dlouhá a šikmá. 

Hlezno:

Silné a rovně postavené. 

CHODY PSA

Krok je lehký a ladný, směrem dopředu je prostorný. Pohyb zadních končetin je razantní. 

OCAS

Správně nasazený, u kořene je silný a postupně se zužuje. Dotýká se hlezen a je nesen mírně zatočený vzhůru. Je dobře osrstěný. 

přečteno: 270x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
0%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...