topovat ověřit
10.02.2022 / 15.05.2024
Bedlington terier

Bedlington terier

Bedlington terrier
60%
Další pojmenování: bedlingtonský teriér, bedlington
Bedlington terier

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina III. - Teriéři
Sekce 1 - Velcí a střední teriéři
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 9
Země původu: Velká Británie
Patronát Velká Británie
Vznik plemene: 19. století
Průměrná délka života: 12 - 14 roků
Původní využití: Lovec, společník
Využití dnes: Agility, Frisbee, Lovecký pes, Rodinný pes, Společenský pes, Výstavní pes, Aktivní pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů teriérů

VARIETY PLEMENE Bedlington terier

Toto plemeno se necyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

POVAHA

Jedná se o teriéra, který se hodí jako rodinný společník k aktivním lidem. Děti má rád, ale je potřeba, aby věděli, kdy mají psa nechat být, takže jejich soužití mějte rozhodně pod kontrolou. 

Styk s jinými psy bývá problematický, protože bedlington se vůči nim chová temperamentně a může dojít i na vyřizování účtů, záleží na tom, jaký pes bude právě stát proti němu. Co se týká ostatních zvířat, tak ani tady nečekejte, že bude tento teriér vstřícný, má vyvinutý lovecký pud a tendenci pronásledovat rychle se pohybující věci. Je to také dobrý hlídač, jakmile se něco šustne, hnedka vás na to upozorní. 

Je to inteligentní plemeno, které se rychle učí, ale je samostatný, a proto někdy bývá tvrdohlavý a prostě si dělá, co chce. Páníček by měl vědět, jak na něj, aby mu nepřerostl přes hlavu. Zároveň je ale citlivý, proto k němu musíte přistupovat na principu pozitivní motivace. Hodí se pro zkušenější kynology, ne pro úplné začátečníky. Velmi důležitá je správná socializace a důsledná výchova.

POHYB

Je to aktivní a vytrvalé plemeno, které potřebuje dostatek pohybu, aby bylo spokojené. Každý den byste měli vyrazit na další procházku, abyste tohoto teriéra unavili. Rozhodně to není gaučový povaleč, a pokud raději sledujete televizi, než abyste vyrazili ven, tak to není plemeno pro vás. 

Díky své mrštnosti se hodí na agility, ale i další psí sporty. Můžete společně chodit běhat, nebo vyrážet na túry. Pokud bedlingtona neunavíte a bude se nudit, může vám doma začít likvidovat majetek.

PÉČE

Na péči o srst je to náročné plemeno. Hedvábná srst se musí stříhat a trimovat, na tyto úpravy budete muset pravděpodobně navštěvovat psí salon. Na vaši domácí péči pak zbyde každodenní kartáčování. Bedlington má rád vodu, takže v létě se můžete společně koupat. Ale pozor na časté šamponování, srsti to neprospívá.

Každý den kontrolujte oči a oční okolí, případně odstraňte ospalky nebo nečistoty, aby srst kolem očí byla čistá. Jednou za týden či čtrnáct dní prohlédněte uši, zda jsou zdravé a není v nich zánět. Zapomínat byste neměli ani na péči o chrup. Zubný kámen je nepříjemný a jeho odstranění se provádí čištěním u veterináře. Předcházet mu můžete mechanickým čištěním zubů doma a doporučujeme podávat i doplňky stravy, které příznivě působí na zdraví dutiny ústní. 

Nezapomínejte na drápky, jednou měsíčně je zkontrolujte, a pokud jsou některé delší, tak je zastřihněte. Kleštičky na stříhání drápků seženete v každých chovatelských potřebách a pokud si na to netroufáte, můžete o zkrácení požádat v psím salonu nebo zajít k veterinárnímu lékaři. Stříhání drápků je velmi neoblíbená činnost, proto na ni zvykejte svého psa již od štěněcího věku, abyste později neměli problém. 

ZAJÍMAVOSTI

Bedlington teriér má velice zajímavý vzhled, hlavně tedy osrstění na hlavě a uších, na jejichž špičkách se tvoří výrazné chocholky. Celkově působí dojmem ovečky, ale povahou je to pěkný šibal a teriéra v sobě rozhodně nezapře. Nenechte se tedy ukolébat jeho andílkovským vzhledem.

VÝŽIVA

Správná výživa je důležitá pro zdravý a spokojený život vašeho psa. Krmit můžete buď granulemi, nebo barfovat. Granule jsou kompletní krmivo, což znamená, že váš pes v nich dostává všechno, co potřebuje. Barf je pracnější, protože to musíte vy sami vše připravit. 

Granule vybírejte pro malá plemena, protože bedlington váží do 10 kg. Zhruba do jednoho roku byste měli krmit granulemi pro štěňata a pak můžete přejít na granule pro dospělé psy. Vybírejte je vždy podle složení, na prvním místě by rozhodně mělo být maso. Žádoucí je, pokud v krmivu není přehlídka obilovin, hlavně pšenice a kukuřice, které jsou častým alergenem. 

Při barfování do misky servírujete syrové maso, kosti, přílohy a doplňky v doporučeném poměru tak, abyste psovi sestavili vyváženou krmnou dávku. Než začnete barfovat, musíte si nastudovat potřebné informace, aby z důvodu vaší neznalosti pejsek nestrádal.

Zdraví

Bedlington je zdravé plemeno, které nemoci příliš netrápí, objevit se mohou problémy s očima, nebo pohybovým aparátem, a to konkrétně luxace pately. 

Tento teriér má jistou nepříjemnou specialitu, a tou je onemocnění známé jako toxikóza mědi. Jedná se o dědičné onemocnění, při němž metabolismus nedokáže správně odbourávat měď a ta se hromadí v organismu. Projevuje se až v pokročilejším věku a mezi první příznaky patří selhávání jater. Toxikóza se nedá léčit, a je tedy nutné, aby byl pes krmen vhodnou veterinární dietou. Naštěstí je možné jedince před zapojením v chovu testovat, stačí provést genetické vyšetření, které odhalí, zda je pes v pořádku, přenašeč nebo nemocný. Štěně si tedy vybírejte po testovaných rodičích, ať víte, jak na tom bude. 

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Bedlington se hodí spíše k domu se zahradou, ale bydlet by měl doma. Na zahradě se rád proběhne a vyštěká kolemjdoucí. Proběhnutí na zahradě mu ale pohybově nestačí a měli byste mu každý den dopřát delší procházku nebo jinou společnou aktivitu, na které se bude moc unavit. 

Potřebuje důsledného páníčka, který zvládne jeho výchovu a výcvik, aby z něj vyrostl zvladatelný a socializovaný pes. Je inteligentní a dobře se učí, ale bývá také tvrdohlavý a když si něco zamane, jen těžko s ním pohnete. 

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud plánujete, že se se svým bedlingtonem zapojíte do chovu, zohledněte to již při výběru štěňátka, ale nikdo vám samozřejmě nemůže zaručit, že vám z něj vyroste šampion. Štěně musí mít průkaz původu a mít předpoklady pro chov a výstavy, což znamená, že nemá žádné odchylky od standardu, které by ho vyřazovaly z chovu. 

Podmínky uchovnění stanovuje v České republice Klub chovatelů teriérů. Absolvovat musíte výstavu s oceněním nejhůře velmi dobrá od 12 měsíců věku. Musí se jednat o klubovou výstavu, na které bude zároveň zapsána kohoutková výška, typ skusu a počet zubů Povolena je absence dvou zubů (neplatí pro M3), ale jeden z chovného páru musí být vždy plnochrupý. 

Dále se jedná o administrativu, kdy všechny podklady musíte zaslat na klub, který vám chovnost vyřídí. 

Aktivní využití v chov je možné od ukončeného 14 měsíce věku. U fen je horní věková hranice stanovena na 8. rok věku, u psů není omezena. V kalendářním roce může fena odchovat pouze jedn vrh.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Bedlington teriér má velice zajímavý vzhled a strukturu srsti, jeho záměna s jiným plemenem tedy není tak jednoduchá, protože vzhlede je charakteristickým rysem plemene. Uvádíme známějšího pudla, který je velmi oblíbený a kerry blue teriéra. 

Pudl

Pudl

Obě plemena jsou uznána Mezinárodní kynologickou federací, ale každé patří do jiné skupiny, pudl je zařazen do skupiny devět ke společenským plemenům a bedlington do třetí skupiny k teriérům. Pudl má několik velikostních rázů, bedlingtonovi je podobný střední pudl s kohoutkovou výškou 35 až 45 cm. Pudl má bohatou jemnou srst, která je kadeřavá nebo šňůrová. Zbarvení je jednobarevné černé, bílé, hnědé, stříbrné a plavé červené. Pudl nemá nemá třásně na uších a klenutý hřbet jako bedlington.

Dandie dinmont terier

Dandie dinmont terier

Toto plemeno pochází také z Velké Británie a patří do třetí skupiny FCI k teriérům stejně jako bedlington. Vzhledově je odlišný, ale byl použit při šlechtění bedlingtona, takže některé rysy mají společné. Dandie patří k nízkonohým teriérům a přestože jeho hmotnost je podobné jako u bedlingtona, tak kohoutková výška je výrazně menší. Zbarvení je pepřové nebo hořčičné.

 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Mrštný, půvabný, svalnatý pes, který nevykazuje známky hrubosti nebo ochablosti. Má hlavu hruškovitého nebo klínovitého tvaru. V klidu má laskavý a mírný výraz.

Důležité proporce:

Délka těla mírně přesahuje kohoutkovou výšku. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 41 cm
fenky: 41 cm
Pozn. k výšce

Kohotuková výška je zhruba 41 cm, u fen je přípustná mírně nižší a psů mírně vyšší. 

Pozn. k hmotnosti Hmotnost se pohybuje v rozmezí 8 až 10 kg.
Srst:

Typický znak plemen. Je cupovitá, hustá a dobře odstává od kůže, ale není drátovitá. Lehce se kroutí, a to zejména na hlavě a lících. 

Zbarvení:

Modrá, játrová nebo písková s tříslovou nebo bez. Ideální je tmavý pigment. 

HLAVA

Pokrývá ji bohatá hedvábná čupřina, která je až téměř bílá. 

MOZKOVNA

Štíhlá, ale hluboká a oblá. 

Stop:

Nesmí být vyjádřen, linie od týlu ke špičce nosu je rovná a nepřerušená. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní otvory jsou velké a dobře definované. Jedinci s modravým odstínem (s pálením i bez) musí mít černě pigmentovaný nos, játroví a pískoví jedinci musí mít nos hnědý. Tlama je pod očima náležitě vyplněná. 

Pysky:

Přiléhavé a nejsou převislé. 

Čelisti, zuby:

Zuby jsou velké a silné. Skus je nůžkový, tedy horní zuby těsně překrývají ty spodní a do čelisti jsou vsazené kolmo. 

Oči:

Relativně malé, jasné, ideálně mají trojúhelníkovitý tvar. Modří jedinci mají tmavé oči, modří s pálením je mají světlejší s jantarovým nádechem a játrově nebo pískově zbarvení jedinci mají oči světle oříškově hnědé. 

Uši:

Středně velké uši mají tvar lískového oříšku. Jsou nasazené nízko, svěšené naplocho po lících. Na dotek jsou sametové a tenké. Pokrývá je krátká jemná srst a třásně na špičkách uší tvoří hedvábná bělavá srst.

KRK

Dlouhá krk má hlubokou základnu a postupně zužuje, na hrdle nevzniká volná kůže. Krk vystupuje z ramen a hlava je nesená vysoko. 

TRUP

Svalnatý a nápadně pružný. 

Hřbet:

Přes bedra je přirozeně klenutý. 

Bedra:

Klenutá s vyklenutou hřbetní linií přímo nad bedry. 

Hrudní koš:

Hrudník je hluboký a dost široký. Žebra jsou plochá a tvoří hlubokou hruď, ta dosahuje až k loktům. 

Spodní linie:

Vzhledem ke klenutým bedrům je břicho výrazně vtažené. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné a dále od sebe postavené u hrudníku než u tlapek. 

Plece:

Ploché a šikmé. 

Zápěstí:

Dlouhá, mírně šikmá a bez známek ochablosti. 

Tlapy hrudních končetin:

Dlouhé zaječí tlapky s tlustými a dobře sevřenými polštářky, které jsou zdravé, bez prasklin a zrohovatělých výrůstků. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Středně dlouhé, svalnaté a zdají se výt delší než přední končetiny. 

Kolena:

Středně zaúhlená. 

Hlezno:

Silné a dobře spuštěné dolů, nevbočuje dovnitř, ani ven. 

Tlapy pánevní:

Dlouhé zaječí tlapky s dobře sevřenými polštářky. 

CHODY PSA

Už z jeho vzhledu je patrné, že je schopný rychlého cvalu. Akce končetin je výrazná, ale spíše drobnější a pružná a lehká při pomalejší chůzi. Při rychlejším pohybu je mírně valivá (kolébavá). 

OCAS

Středně dlouhý ocas je u kořene silný a směrem ke špičce se zužuje. Je elegentně zahnutý, nízko nasazený a není nesen nad hřbetem. 

přečteno: 1 283x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
60%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...