Bandog
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Klasifikace F.C.I. |
---|
Plemena neuznaná |
Bez pracovní zkoušky |
Číslo standardu: | 0 |
---|---|
Země původu: | USA |
Vznik plemene: | 50.–60. léta 20. století |
Průměrná délka života: | 9 - 11 roků |
Původní využití: | Strážce |
Využití dnes: | Zadržení útočníka, Obranář, Rodinný pes, Hlídací pes |
Kluby v ČR: |
VARIETY PLEMENE Bandog
Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.
HISTORIE A PŮVOD PLEMENE
Bandog, jak jej známe dnes, je poměrně nové plemeno, které bylo šlechtěno v minulém století. Ale jeho historie sahá hlouběji. Zmínky o podobných psech, kteří převážně strážili majetek, pochází z druhé poloviny 16. století. Ovšem ještě v dobách velkého Říma existovala podobná plemena, která bojovala i s gladiátory a používala se ve válkách.
Během 50.–60. let 20 století začal doktor Jonh Swinford šlechtit toto plemeno. Křížil mastify a americké stafordširské teriéry. Snažil se o spolehlivého hlídače, který bude skvělým psem do rodiny, ale i využitelný ve službě. Bohužel kvůli smrti pana Swinforda se plemeno nestihlo plně vyvinout, a proto ani v dnešní době není uznáno Mezinárodní kynologickou federací.
POVAHA
Bandog je plemeno, které se hodí do rodiny, protože velmi miluje děti a instinktivně je chrání, ale může to být i služební pes. Ovšem není to žádný agresor. Jeho soužití s dětmi musíte mít samozřejmě pod kontrolou, protože vzhledem ke své velikosti, by jim mohl nechtěně ublížit. Pozor také na návštěvy, aby někdo z legrace vaše dítě neohrožoval, bandog by takovou situaci mohl vyhodnotit jako nebezpečí.
S ostatními mazlíčky přlíš nevychází, a to se týká i jiných psů. Je nutné ho od štěněte na jejich přítomnost zvykat, abyste předešli pozdějším konfliktům. K cizím lidem je velice nedůvěřivý a chová se k nim ostražitě. Je to skvělý hlídač a strážce, a to jak lidí, tak majetku.
Správná výchova a výcvik jsou u tohoto plemene velice důležité, a neměli byste je podceňovat. Vždy také záleží na majiteli, proto by každý chovatel měl nové páníčky vybírat obezřetně. Pokud bandoga správně povedete, bude to dobrosrdečný společník, se kterým se nebudete muset bát někam vyrazit, protože vás dokáže ochránit. Navíc svého pána bez problémů poslechne, pokud tedy máte zvládnutý výcvik. Chvíli mu může trvat, než se povely naučí, ale potom už je nezapomene.
POHYB
Jedná se o velké plemeno, takže potřebuje dostatek pohybu, ale spíše by se mělo jednat o dlouhé procházky, abyste nadměrně nezatěžovali jeho pohybový aparát. Nehodí se na typické psí sporty jako je agilty nebo dog dancing.
Spokojený bude na zahradě, kde může střěžit pozemek. Ale každý den byste měli vyrazit i na procházku. Psa mějte dostatečně zajištěného na pevném obojku a vodítku, a to hlavně pokud víte, že má problematický vztah s jinými psy.
PÉČE
Péče o srst je velice jednoduchá, protože nevyžaduje příliš času, ani dovedností. Stačí mít doma gumovou rukavici nebo hřbílko a jednou týdně srst projet, také tím příjemně promasírujete kůži. Šamponování není potřeba, ale v létě se můžete společně vykoupat. Bandog rád plave a pro klouby je to vhodný pohyb, protože se nezatěžují.
U bandoga byste měli počítat s tím, že slintá, takže pokud nechcete, aby slina ukápla, mějte po ruce hadřík, kterým je otřete. Co se týká péče o dutinu ústní, tak můžete zuby mechanicky čistit, nebo alespoň podávat doplňky stravy, které působí proti zubnímu kameni, i když velcí psi nejsou tolik náchylní na jeho tvorbu. Dále je nutné každý den kontrolovat oční okolí a v případě potřeby odstranit ospalky. Pravidelně kontrolujte uši, zda v nich není zánět, nebo nejsou zněčistěné.
I když bandog si díky své hmotnosti drápy zřejmě obrousí sám chůzí po tvrdém povrchu, od štěněte byste ho měli učit manipulaci s tlapkami a zastřihování drápů, minimálně na pátý dráp na předních packách nůžky totiž potřebovat budete, protože ten není ve styku se zemí.
ZAJÍMAVOSTI
Pojmenování bandog pochází z anglického banned dog, tedy pes, který je uvázaný, což v 16. století naprosto sedělo. Bandog zastával hlavně funkci hlídače a ochránce. Měl své místo v boudě, kde byl také uvázán a v noci se pouštěl, aby mohl strážit pozemek, jeho výhodou je, že dokáže respektovat hranice pozemku a ví, co má hlídat.
VÝŽIVA
Každému psovi musíte dopřát kvalitní stravu, aby byl zdravý a prospíval po všech stránkách. U bandoga jako velkého plemene je to obzvlášť důležité. V období růstu jsou požadavky na výživu opravdu náročné. V dospělosti zase musíte dávat pozor, abyste psa nepřekrmovali, někteří jedinci mohou mít sklony k obezitě, pokud mají málo pohybu. Pozor také na potenciální torzi žaludku, která souvisí se stravovacími návyky.
Krmit můžete granulemi, což je pro páníčky jednoduché, musíte jen věnovat dostatek pozornosti jejich výběru, aby byly opravdu kvalitní. Vybírejte vždy granule pro velké psy, často obsahují mimo jiné v základu i chondroprotektiva. Dále zohledněte životní stadium psa. Bandoga můžete krmit zhruba až do věku 20 měsíců juniorskými granulemi, protože dospívá později.
Další možností je barfování, i když to je u velkých psů náročnější. Podáváte syrové maso, kosti, přílohy a různé doplňky tak, abyste zajistili vyváženou stravu. Nejdříve si ovšem musíte nastudovat všechny potřebné informace, až pak se do toho můžete pustit, i když u velkých plemen to není tak jednoduché, jelikož výživové požadavky jsou opravdu velké. Navíc budete potřebovat i dostatek místa v mrazáku, kam si připravíte jednotlivé krmné dávky.
Zdraví
Průměrná délka života: 9 - 11 let
Bandog je celkem zdravé plemeno, které není příliš zatíženo nemocemi. Objevit se mohou problémy s pohybovým aparátem, a proto je vhodné podávat preventivně kloubní výživu, která namáhané klouby chrání a zabraňuje jejich opotřebení. Mezi nejčastější patří dysplazie kyčelního a loketního kloubu.
Objevit se může akutní stav, který je nutné ihned řešit operativně, a to torze žaludku, která psa ohrožuje na životě. Dojde při ní k zaškrcení přívodu i vývodu žaludku. Aby se to nestalo, doporučuje se rozdělit denní krmnou dávku alespoň na dvě menší porce a také dodržování klidového režimu po jídle.
POTŘEBY A NÁROKY PSA
Bandog potřebuje zkušeného páníčka, který bude vědět jak a něj. Musíte být důslední a vyvarovat se hrubého zacházení. Když budete bandoga pečlivě vychovávat a cvičit, bude to skvělý společník do rodiny.
Vzhledem ke své velikosti se nehodí do bytu, měl by bydlet spíše v domě se zahradou. Bude rád s vámi doma, ale na zahradě může mít boudu, ze které bude výhled, aby mohl hlídat. Vydrží i v kotci, ale neměli byste ho tam zavírat často. To spíš, když ho budete chtít „uklidit“ před návštěvou.
PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ
Bandog není v současné době uznán Mezinárodní kynologickou federací, a nepatří ani do plemen, které by se daly vystavovat v rámci skupiny neuznaných FCI. Existují však chovatelské kluby, které jeho chov zaštiťují, mají své stanovy, řídí se standardem a evidují chovné jedince. Štěňata pak mají průkaz původu, ale ne pod hlavičkou Mezinárodní kynologické federace.
Součástí bonitace, tedy procesu uchovnění, je kromě posouzení exteriéru, také zkouška povahy, prokázání základní poslušnosti jedince, obrana a zdravotní vyšetření, které obnáší RTG loktů a kyčlí. Vyžadován může být i DNA profil, záleží na konkrétním klubu.
MOŽNÁ ZÁMĚNA
Bandog není moc rozšířené plemeno, což je z části dáno také tím, že zatím není uznán Mezinárodní kynologickou federací, to znamená, že ho nepotkáte, ani na běžné výstavě. Budete muset vyrazit na speciální výstavu, kterou pořádá příslušný klub. Zaměnit se dá s jinými molossoidními plemeny.
Cane corso
Italský corso pes je na rozdíl od bandoga uznaný Mezinárodní kynologickou federací. Velikost obou plemen je podobná. Cane corso měří 64 až 68 cm psi a 60 až 64 cm feny. Bandog má velikost 62 až 70 cm pes a 50 až 65 cm fena. Zbarvení italského psa je možné černé, olověně šedé, světle šedé, světle plavé, jelení červené a žíhané. U bandoga je to pak zlatá, skořicová, modrá, hnědá, černá i s žíháním. U cane corso se uši nekupírují. Bandogové jsou k vidění i s kupírovanýma ušima v zemích, kde je to povoleno.
Boerboel - búrský buldok
Búrský buldok patří do skupiny neuznaných plemen FCI, ale jeho chov organizace zaštiťuje, u bandoga ne. Výška je opět velmi podobná, boerboel pes by měl měřit ideálně 66 cm a fena 61 cm. Přípustné zbarvení je krémově bílé, světle žlutohnědé, červenohnědé, hnědé nebo žíhané. Navíc se upřednostňují kupírované ocasy.
Kanárská doga
Toto plemeno je opět uznáno Mezinárodní kynologickou federací. Velikost u psů je 60 až 66 cm a u fen je to 56 až 62 cm. Zbarvení je vždy s černou maskou, která nepřesahuje úroveň očí, možná je žíhaná, teplá tmavě hnědá až po světle šedou nebo plavou, také všechny odstíny plavé až po pískovou barvu. V zemích, kde je povoleno kupírování uší, by měly být upraveny.
STANDARDNÍ VZHLED
Dobře osvalený, robustní, středně velký pes s obdélníkovým rámcem těla. Je velmi silný a energický, ale zároveň mrštný a měl by se pohybovat s lehkostí. Je souměrně stavěný a pevný. Při relaxačním pohybu je uvolněný. Jeho výraz vyzařuje dobrosrdečnou povahu, inteligenci a vyrovnaný klid. U fen je stavba těla jemnější.
Ideální kohoutková výška
psi: | 66 cm | tolerance: +4 cm, -4 cm |
fenky: | 57,5 cm | tolerance: +7,5 cm, -7,5 cm |
psi | od 50 kg |
fenky: | od 35 kg |
Hustá, krátká, nemá podsadu a je přiléhající. Je odolná vůči počasí. Nežádoucí je tvrdá srst.
Zbarvení může být zlaté, skořicové, modré, hnědé, černé a všechny barvy také se žíháním. Bílé znaky jsou povolené, ale nesmí přesahovat 25 % těla. Nepřípustné jsou bílé tlapy.
HLAVA
Velká, při zaujatosti se vytváří vráska, v klidu není viditelná.
MOZKOVNA
Výrazný.
OBLIČEJOVÁ ČÁST
Nosní partie je široká. Spodní čelist je mohutná a široká.
Mírně převislé.
Chrup je úplný, zuby jsou velké, silné a rovnoměrně zasazené v čelisti. Skus může být nůžkový, klešťový, obrácené nůžky a připouští se i mírný předkus. Toleruje se pouze u jinak vynikajících jedinců, jinak není žádoucí.
Tmavé, šedé, nebo modré a toleruje se i dravčí oko. Široce posazené, mandlového tvaru, mají přiměřenou velikost vzhledem k hlavě. Mohutnost a hranatost hlavy dotváří nadočnicový oblouk společně s nasazením ucha.
Jsou souměrné vzhledem k velikosti hlavy, mají tvar písmene V. Jsou široko nasazená, sklopená, přiléhající a nepřevyšují temeno. Nežádoucí je velké a těžké ucho.
KRK
Středně dlouhý, silný, svalnatý a mírně klenutý. Obvodem se téměř shoduje s hlavou. Krk není suchý. Kožní řasa pod krkem by neměla být moc výrazná a u fen je téměř neznatelná.
TRUP
Svalnatý, pevný a široký.
Klenutá, pevná s výrazně prokleslou slabinou.
Hrudník je dostatečně prostorný, hluboký, široký a mohutný.
Břicho je pevné a lehce vtažené.
KONČETINY
HRUDNÍ KONČETINY
Silné a rovné v pohybu i v klidu. Dobře osvalené.
Záprstí je pevné.
Klenuté a uzavřené.
PÁNEVNÍ KONČETINY
Silné, dobře úhlené, v klidu i v pohybu jsou rovné. Výrazně osvalené.
Klenuté a uzavřené.
CHODY PSA
Pohyb je vyvážený, harmonický a vyzařuje temperament i sílu. Chod je lehký a prostorný. Hřbetní linie zůstává pevná. Při volné chůzi je typický mimochod (pas).
OCAS
Nasazený vysoko, u kořene je silný a postupně směrem ke špičce se zužuje, dosahuje až ke hleznu. V klidu je svěšený dolů a může být mírně prohnutý. Při zvýšené pozornosti je nesený nahoru, může být prohnutý, ale ne zatočený. Nevytváří se na něm praporec, ani na něm není delší srst.