Azavak
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Klasifikace F.C.I. |
---|
Skupina X. - Chrti |
Sekce 3 - Krátkosrstí chrti |
Bez pracovní zkoušky |
Číslo standardu: | 307 |
---|---|
Of. zkratka plemene v ČR: | AZ |
Země původu: | Severní hraniční oblasti Mali a Nigeru |
Patronát | Francie |
Vznik plemene: | Předci před několika tisíce lety. |
Průměrná délka života: | 10 - 12 roků |
Původní využití: | Lovecký pes, hlídač, ochránce |
Využití dnes: | Coursing, Dostihy, Společenský pes, Aktivní pes |
Kluby v ČR: |
VARIETY PLEMENE Azavak
Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.
HISTORIE A PŮVOD PLEMENE
Azavak je původní plemeno, které pochází z jihu Sahary, konkrétně ze severních hraničních oblastí Mali a Nigeru, kde se nachází údolí Azawakh. Chovali jej Tuaregové, sloužil hlavně k lovu zajíců, gazel, ale zároveň také hlídali a byli schopni bojovat s predátory (hyeny či šakaly).
Jeho předkové jsou vyobrazeni na několik tisíc let starých nástěnných malbách. Jedná se o orientální chrty, jejichž krev zřejmě koluje i v žilách Arabského chrta (Sloughi). Azavak se vyvíjel přirozeně, a je přizpůsoben životu v extrémních podmínkách a dobře snáší horké počasí. Díky tomu, že dlouhá staletí nebyl rozšířen mimo Afriku, tak nebyl křížen s jinými plemeny a jedná se o původního psa.
Postupně se přes okolní africké státy rozšířil dál i za hranice tohoto kontinentu. Do Evropy se ovšem dostal až ve druhé polovině 20. století. V rámci Mezinárodní kynologické federace drží nad azavakem patronát Francie.
POVAHA
Azavak je chrt každým coulem, a proto můžete očekávat klasickou chrtí povahu, je to citlivý pes s duší aristokrata. Ke své rodině velmi přilne a je jí věrný, vytváří si hluboké pouto, ale zároveň dokáže být i nezávislý. Své páníčky má velice rád a instinktivně je chrání, proto je dobrým hlídačem, i když moc neštěká.
Není to pes přímo pro děti, protože by mu mohli nechtěně ublížit, vzhledem k dlouhým hubeným nohám je přece jenom chrt křehčí než jiná plemena. Ale svou povahou se k dětem hodí, má je rád a rozhodně by jim neublížil, je ovšem důležité, aby ho respektovaly. Když si nebude chtít hrát, tak si bude hledět svého. K cizím lidem se chová velmi opatrně a rozhodně se od nich nenechá hned pohladit. Musí sám chtít. S jinými psy vychází poměrně bez problémů, byl zvyklý lovit ve smečce. Ale pokud je to nutné, umí si sjednat pořádek. Soužití s ostatními mazlíčky může být problematické, a to hlavně pokud se rychle pohybují. Silný lovecký pud káže azavakovi pronásledovat vše, co před ním utíká.
Velmi důležitá je důkladná socializace od štěněcího věku, protože jinak může být azavak až plachý. Při výchově i výcviku musíte být důslední, ale rozhodně ne hrubí. Chrt je citlivý pes, který potřebuje pánovo porozumění. Dokáže jednat samostatně, a proto někdy může být tvrdohlavý. S tím vším musíte při výcviku počítat.
POHYB
Azavak je aktivní plemeno, které potřebuje dostatek pohybu. Rozhodně mu nestačí krátké procházky. Ideální je, pokud má výběh na oplocené zahradě. Pouštění z vodítka na místech, kde může něco zahlédnout a pustit se za tím, se nedoporučuje, protože má silný lovecký pud. Může se vrhnout i za cyklistou. Navíc je opravdu rychlý, vždyť dokáže běžet až 60 km/h. Spíše než na svůj čich se při lovu spoléhá na zrak, takže jakmile se něco mihne, neunikne mu to.
Ideální je, pokud společně budete chodit běhat. Chrt je vytrvalý. Skvěle se hodí na dostihy nebo coursing. Najděte tedy ve svém okolí tuto možnost a uvidíte, jak bude váš azavak nadšený.
PÉČE
Žádná speciální péče o srst není potřeba, v tomto ohledu se jedná o bezúdržbové plemeno. Můžete mít doma speciální rukavici, kterou jednou týdně azavaka projedete. Postačí i vlhký hadřík. Koupel je nutná pouze v případě, že se potřebujete zbavit nečistot nebo zápachu.
Jednou za čas zkontrolujte povislé uši, zda tam nejsou nečistoty nebo např. zánět. Každý den byste měli očistit oční okolí od ospalek. Důležitá je také péče o chrup. Ideálně každý den byste měli mechanicky kartáčkem vyčistit zuby. Podávat můžete i doplňky stravy, které působí pozitivně proti zubnímu kameni.
Azavakovi budete muset pravděpodobně jednou měsíčně zkracovat drápy. Budete na to potřebovat speciální kleště a špetku trpělivosti. Na stříhání drápků zvykejte svého psa od štěněte, je to poměrně neoblíbená činnost. Pokud si na to netroufáte, můžete chodit k veterináři.
ZAJÍMAVOSTI
Jedná se o původní plemeno, které se vyvíjelo přirozeným způsobem v Africe. Jeho hlavním posláním byl lov, azavak dokáže vyvinout rychlost až 60 km/h, což je stejně jako Anglický chrt (Greyhound). Skolí zajíce, gazelu i antilopu. Při lovu se nespoléhá na čich, ale na zrak, který je tomu přizpůsoben a je mnohem citlivější než u jiných psů.
VÝŽIVA
Aby byl váš pes zdravý a prospíval, tak je nutné mu dopřát kvalitní stravu. Azavak může být vybíravý, a proto najít pro něj to správné krmivo nemusí být jednoduché. Podávat můžete granule, které se dají ještě ochutit konzervou pro zvláště mlsné psy, nebo můžete krmit přirozenou stravou tedy tzv. barfovat. Nezapomeňte rozdělit denní porci alespoň na dvě dávky, a také dodržovat po jídle klidový režim, můžete tak předejít torzi žaludku.
Při krmení granulemi to máte bez starostí, jenom musíte vybrat tu správnou značku. Kvalitní granule poznáte podle složení, proto byste si ho měli pečlivě prostudovat. Na prvním místě by mělo být maso. Pozor na obiloviny, ty mohou způsobovat alergické reakce a někteří psi jsou na ně senzitivní. Nezapomínejte také přihlédnout k věku a velikosti psa, která se řídí hmotností.
Druhou možností je barfování, které je pro páníčky časově náročnější. Psovi musíte sestavit vyváženou krmnou dávku sami, a proto je nutné si nejdříve nastudovat potřebné informace, abyste zachovali správný poměr syrového masa, kostí, příloh a doplňků. Suroviny seženete ve specializovaných prodejnách, obvykle se nakoupí ve větším množství a pak se připravené porce uchovávají v mrazáku.
Zdraví
Azawakh je zdravé plemeno, u kterého se stejně jako u ostatních chrtů může vyskytnout přecitlivělost na některé léky, narkózu či očkování. Je nutné na to být připraven a s možnými komplikacemi počítat.
Objevit se může epilepsie a stát se může i úraz v podobě např. zlomené končetiny. Obecně jsou chrti křehčí, takže se k nim tak musí přistupovat. Azavaka mohou postihnout problémy s pohybovým aparátem, a proto můžete preventivně podávat kloubní výživu.
Hrozit může torze žaludku, což je akutní stav, kvůli kterému je nutné okamžitě vyhledat veterináře. Dojde k zaškrcení přívodu i vývodu žaludku a ohrožuje psa na životě. Předcházet se jí dá dodržováním správných stravovacích návyků, tedy dodržováním klidového režimu po jídle a rozdělením denní dávky na alespoň dvě porce.
POTŘEBY A NÁROKY PSA
Azavak se i přes svou velikost hodí do bytu, ale může samozřejmě bydlet i v domě. Důležité je, že nepřichází v úvahu venkovní bydlení např. v kotci. Azavak musí bydlet uvnitř společně se svými páníčky. Pelech by měl mít umístěn na klidném místě, ale zároveň ne mimo veškeré dění v domácnosti.
Přestože doma je to klidný společník, který si rád poleží, tak venku se promění v aktivního psa, který potřebuje dostatek vyžití a pohybu. Když je venku chladno, měli byste azavaka oblékat. Srst jej neochrání před nepříznivými vnějšími vlivy, ani zimou. Nejlepší jsou funkční oblečky přímo pro chrty, které ochrání potřebné partie. Po nějaké pláštěnce můžete sáhnout i v případě deštivého počasí, protože tento chrt nemá rád vodu.
Toto plemeno je náročnější na výchovu a výcvik, a proto se nehodí pro začínající kynology. Chrti mají složitější osobnost, azavak může být tvrdohlavý a hlavně to není pes, který bude s naprostou oddaností plnit každý váš povel. Je prostě svůj a musíte jej takového respektovat.
PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ
Pokud se se svým psem chcete zapojit v chovu, musíte splnit podmínky, které stanovuje klub. V České republice můžete chovat pod Klubem chovatelů chrtů nebo pod Klubem saharských chrtů.
Musíte si pořídit štěně s průkazem původu FCI. K uchovnění je nutné absolvovat bonitaci od věku 18 měsíců, což je speciální chovatelská akce, která se podobá výstavě, ale psa posuzuje tříčlenná komise a zaznamená všechny odchylky do bonitační karty.
Žádná zdravotní vyšetření nejsou kluby požadována. Horní věková hranice pro využití v chovu je u fen stanovena na 8. rok věku. U psů není chovnost omezena. Každá fena může za jeden kalendářní rok odchovat pouze 1 vrh.
MOŽNÁ ZÁMĚNA
Azavak není tolik známý chrt, a proto je možné ho zaměnit s jinými podobnými zástupci této skupiny. Uvádíme Sloughiho, se kterým mají společné předky a dále pak Polského chrta a Greyhounda.
Sloughi, arabský chrt
Obě plemena nejen že patří do stejné skupiny FCI, ale pocházejí z Afriky a mají za společné předky Orientální chrty. Kohoutková výška je dost podobná, Sloughi měří 66 až 72 cm psi a 61 až 68 cm fenky. Azavak měří 64 až 74 cm psi a 60 až 70 cm feny. Obě plemena mají krátkou srst, Sloughi je zbarven od světlé pískové až po červeně pískovou s tmavou maskou nebo bez ní, může být také žíhaný, s černým pláštěm či přelivem nebo bez. Azavak je plavý s žíháním nebo bez.
Polský chrt
Polský chrt se pravděpodobně vyvinul z Asijských chrtů. Velikostně může být i mírně větší než azavak, jeho kohoutková výška je 70 až 80 cm u psů a 68 až 75 cm u fen. Má hrubší srst, která ovšem není drátovitá. Zbarvení je možné jakékoliv.
Anglický chrt, Greyhound
Anglický chrt je jedním z nejznámějších představitelů chrtí skupiny. Jeho předci pocházejí pravděpodobně ze Středního Východu. Jeho kohoutková výška dosahuje u psů 71 až 76 cm a u fen 68 až 71 cm. Jemná srst může být zbarvena černě, bíle, červeně, modře, světle žlutohnědě, pískově nebo žíhaně a všechny tyto barvy mohou být v kombinaci s bílou.
STANDARDNÍ VZHLED
Jedná se o mimořádně štíhlého a elegantního chrta. Vytváří dojem jemnosti. Pod jemnou a suchou kůží se rýsuje viditelné svalstvo i kostra. Tělo má tvar vysokého obdélníku.
Výška v kohoutku vzhledem k délce těla je v poměru 10 : 9 (u fen může být poměr mírně nižší).
Kohoutková výška vzhledem k hloubce hrudníku je 10 : 4.
Délka hlavy vzhledem k délce tlamy je v poměru 10 : 5.
Délka hlavy vzhledem k šířce lebky je 10 : 4.
Ideální kohoutková výška
psi: | 69 cm | tolerance: +5 cm, -5 cm |
fenky: | 65 cm | tolerance: +5 cm, -5 cm |
Toleruje se odchylka 2 cm nahoru i dolů.
psi | 22,5 kg | tolerance: +2,5 kg, -2,5 kg |
fenky: | 17,5 kg | tolerance: +2,5 kg, -2,5 kg |
Jemná, krátká a na břiše velmi řídká nebo žádná.
Plavá s žíháním nebo bez a s bílými znaky na končetinách. Přípustné jsou všechny odstíny od pískové až po mahagonovou. Žíhání má černou barvu, jiná není přípustná. Na hlavě se může objevit černá maska.
Nepravidelně se může objevit bílá lysinka. Menší či větší bílé skvrnky se mohou objevit na předhrudí a končí u nasazení krku. Také je povolený bílý úzký pruh na hrdle, předhrudí i spodní straně hrudníku. Pokud je bílá náprsenka, tak nesmí přesahovat ramenní kloub nebo být roztažená po obou stranách krku. Na šíji je malá bílá skvrnka přípustná. Náprsenku mohou prodlužovat malé bílé skvrnky ve spodní části hrudníku, ale nesmí zasahovat až do žeber. Na končetinách jsou bílé ponožky, a to minimálně jako bílá na tlapkách. Pokud má jedinec jinak výbornou stavbu těla, ponožka na jedné končetina může chybět. Na předních končetinách jsou bílé znaky většinou nepravidelné a nesmí sahat až nad lokty či k lopatkám. Na zadních končetinách bývají znaky pravidelnější, menší a nezasahují na stehna. Pokud se objevují na vnitřní straně stehen, tak to není chápáno jako vada.
Pevně přiléhající a tenká.
HLAVA
Jemná, dlouhá, suchá a cizelovaná, je úzká, ale ne přehnaně.
MOZKOVNA
Poměrně dlouhá, téměř plochá, je dost úzká, její šířka je menší než polovina délky hlavy. Horní linie mozkovny a tlamy mohou být mírně rozbíhavé. Týlní hrbol je dobře patrný.
Mírně vyznačené.
Mírně vyznačená.
Velmi málo patrný.
OBLIČEJOVÁ ČÁST
Nosní houba je černá nebo tmavě hnědá s dobře otevřenými nozdrami. Tlama je dlouhá, rovná a směrem k čumáku se zužuje.
Tenké, těsně přiléhající, jsou černé nebo hnědé a nikdy nejsou volné nebo visící.
Čelisti jsou dlouhé a silné s kompletním chrupem, který je postaven v nůžkovém skusu.
Ploché.
Poměrně velké oči mají mandlový tvar, oční škvíra je mírně šikmá. Barva je tmavá, někdy může být jantarová, ale nikde ne modrá.
Kraje očních víček jsou pigmentované sytě černě nebo tmavohnědě.
Nasazené poměrně vysoko, Jsou jemné a vždy svislé a ploché, přiložené k lícím a u kořene jsou široké. Nikdy nejsou růžovité. Mají tvar trojúhelníku se zaoblenou špičkou. Při zvýšené pozornosti se ucho u kořene zvedá.
KRK
Dlouhý, jemný, svalnatý a za hlavou mírně klenutý. Dobře odstupuje z ramen. Kůže na krku je jemná a nevytváří lalok.
TRUP
Rovná, až téměř vodorovná, nebo může od kohoutku ke kyčlím mírně stoupat. Kyčelní hrboly jsou dobře patrné a nacházejí se ve stejné výšce jako kohoutek, nebo mohou být i o něco výše.
Znatelně vystupující.
Krátká a suchá.
Šikmá, ideálně 45 stupňů.
Poměrně úzké s dlouhými žebry, která jsou mírně viditelná, lehce a pravidelně klenutá.
Hrudník je hluboký, dosahuje až k loktům. U hrudní kosti (ve spodní části) je mírně zúžený.
Výrazný oblouk hrudní kosti. Spodní linie přechází do břicha, které je velmi vysoko vykasané.
KONČETINY
HRUDNÍ KONČETINY
Jemné, dlouhé, rovné s perfektním postojem.
Lopatky jsou dlouhé se suchými svaly, při pohledu z boku jsou mírně šikmé.
Ramenní kloub je velmi otevřený (přibližně 130 stupňů).
Mírně šikmá.
Okrouhlé tlapky mají štíhlé, klenuté a dobře sevřené prsty s pigmentovanými polštářky.
PÁNEVNÍ KONČETINY
Dlouhé a suché, při pohledu zezadu jsou rovnoběžné.
Dlouhá se suchými a výraznými svaly. Kyčle jsou otevřené, úhel je zhruba 130 stupňů.
Otevřené, svírají zhruba úhel 145 stupňů.
Bez paspárků
Suché.
Okrouhlé s dobře klenutými prsty a pigmentovanými polštářky.
CHODY PSA
Pohyb je pružný s vysokou akcí při kroku i klusu. Při cvalu azavak pružně skáče. Při pohybu působí lehkým a pružným dojmem. Jedná se o základní charakteristický znak plemene.
OCAS
Dlouhý ocas je suchý, tenký, nízko nasazený a ke konci se zužuje. Pokrývá ho stejná srst jako těla a špička bývá bílá. Je nesený dolů a špička je zvednutá nahoru, ale při zvýšené pozornosti může být zvednutý nad úroveň hřbetu.