topovat ověřit
05.04.2021 / 17.09.2024
Australský silky teriér

Australský silky teriér

Australian silky terrier
80%
Další pojmenování: nemá
Australský silky teriér

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina III. - Teriéři
Sekce 4 - Toy teriéři
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 236
Země původu: Austrálie
Patronát Austrálie
Vznik plemene: 2 pol. 19. stol.
Průměrná délka života: 12 - 15 roků
Původní využití: Lovec hlodavců
Využití dnes: Rodinný pes, Společenský pes, Domácí mazlíček, Aktivní pes, Agility
Kluby v ČR:

Klub chovatelů teriérů

VARIETY PLEMENE Australský silky teriér

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Toto plemeno pochází z Austrálie, kde bylo vyšlechtěno koncem 19. století. Při křížení byl použit australský teriér, jorkšírský teriér, ale také dandie dinmont teriér. Ještě na počátku 20. století existovaly dva typy tohoto plemene, a to melbournský a sydneyský, hlavním rozdílem mezi nimi bylo postavení uší.

Zpočátku nebyl ani přesně vymezen rozdíl mezi australským, silky a jorkšírským teriérem, takže docházelo k jejich různému křížení. K uznání plemene Mezinárodní kynologickou federací došlo ve 30. letech 20. století, tedy po ustálení typu. 

Během druhé světové války došlo k utlumení chovu, jako tomu bylo u většiny plemen. Ale i přesto se se silky teriér rozšířil do celého světa. Do tehdejšího Československa se první zástupci tohoto plemene dostali v 90. letech minulého století.

Mapka původu

POVAHA

Silky teriér je malý temperamentní psík, který velice miluje svou rodinu a nejvíce přilne k jednomu páníčkovi. Nemá moc rád samotu, a nejraději vám bude na blízku. Pokud chodíte do práce, je nutné ho od štěněte učit, že musí doma vydržet. S dětmi vychází dobře, ale lepší jsou již větší ratolesti, s nejmenšími dětmi si nemusí tolik rozumět. 

K cizím lidem se chová velice ostražitě a rozhodně se od nich nenechá hladit na ulici. Je to malý hlídač, který vás na každého nově příchozího upozorní hlasitým štěkotem. Štěkání má v oblibě, nezapomeňte ho krotit, zejména pokud bydlíte v bytě, vaši sousedé by si mohli stěžovat. Teriér s radostí prožene hlodavce, ale i kočku, při soužití s jinými mazlíčky je na místě obezřetnost. Vždy je lepší, pokud jsou spolu již od útlého věku. Vztahy s ostatními psy je nutné aktivně utužovat. 

Výchova a výcvik nejsou složité, přestože je tento teriér občas tvrdohlavý, pokud budete důslední, nemusíte se bát, že byste to nezvládli. Nenechte se zmást velikostí nebo spíš maličkostí psíka, socializaci byste neměli podcenit

Silky teriér pohled

POHYB

Toto plemeno je poměrně čilé, takže potřebuje dostatek pohybu, každý den byste měli zařadit delší procházku. Jinak je poměrně přizpůsobivý a oblíbí si, co máte rádi vy.

Rád s vámi vyrazí na nějakou túru či výlet. Je skladný, takže se vám s ním bude snadno cestovat. Společně můžete vyběhnout do lesa, ke kolu se nehodí, pokud máte speciální košík, můžete ho naložit a vzít s sebou. Jen pozor, přestože je tento psík malý, má vyvinutý lovecký pud a jakmile spatří třeba zajíce, může se za ním vrhnout. Proto ho pouštějte z vodítka jen v případě, že máte zvládnuté přivolání. 

Věnovat se můžete také různým kynologickým sportům. Silky teriér se hodí na agility, ale rozhodně se neztratíte ani při dog dancingu.

Australský silky  teriér

PÉČE

Delší srst tohoto plemene vyžaduje častější péči, ideální je, pokud každý den lehce pročešete, zabráníte tak cuchání srsti. Přirozeně dlouhá srst u výstavních jedinců se balíčkuje, díky tomu zůstává srst krásná. Pokud nechodíte po výstavách, bude pro vás praktičtější sestřih, díky kterému vám péče o srst nezabere tolik času. 

Každý den je pak potřeba prohlédnout oči a odstranit ospalky, nezapomeňte kontrolovat uši a v případě, že se vám něco nezdá, navštivte veterináře. U malých psů bývá problematický chrup, na zubech se tvoří zubní kámen a je nutné mu předcházet, pokud nechcete, aby váš pejsek musel na čištění v narkóze. Ideální je každý den zuby mechanicky čistit, podávat můžete i doplňky stravy, které působí preventivně proti vzniku kamene. 

Silky teriér si drápky přirozeně příliš neobrousí, a proto počítejte s tím, že aspoň jednou měsíčně budete muset sáhnout po speciálních nůžkách a drápky zkrátit. Pokud si na to netroufáte, můžete vyrazit i k veterinárnímu lékaři. Pejska na tento úkon zvykejte od štěněte, většina z nich to nemá příliš v oblibě.

ZAJÍMAVOSTI

Silky teriér byl vyšlechtěn mimo jiné hlavně z australského a jorkšírského teriéra. Chov obou plemen společně se silky teriérem značně splýval, takže docházelo ke vzájemnému křížení a příslušnost k jednomu z těchto tří plemen bylo možné určit až s dospíváním. K zákazu tohoto křížení došlo až v roce 1932. 

VÝŽIVA

Malá plemena mají rychlý metabolismus, a proto potřebují kvalitní krmení, které jim bude přizpůsobené. V zásadě můžete sáhnout po kompletních krmivech, mezi která patří granule a konzervy, nebo barfovat. 

V případě, že se rozhodnete krmit granulemi, je potřeba věnovat pozornost jejich výběru. Vždy si přečtěte složení, na prvním místě by rozhodně mělo být masa, není dobré, když granule obsahují přehlídku obilovin, ty jsou totiž častým alergenem. Vybírejte granule pro malá plemena psů a nezapomeňte přihlédnout také k věku, zhruba do jednoho roku můžete krmit juniorskými granulemi, pak je vhodné přejít na dospělácké. 

Pokud chcete mít větší přehled o tom, čím psa krmíte, můžete barfovat, v takovém případě psovi do misky servírujete syrové maso, kosti, přílohy a různé doplňky. Ale sestavení vyvážené krmné dávky je na vás, a proto si předtím musíte načíst potřebné informace. Maso v dnešní době seženete i v chovatelských potřebách. Jednotlivé krmné dávky se připravují většinou dopředu a uchovávají v mrazáku.

Silky teriér

Zdraví

Australský silky teriér je zdravé plemeno, ani k uchovnění nejsou povinná žádná zdravotní vyšetření. Objevit se mohou problémy s pohybovým aparátem, a to zejména luxace pately, která je u malých plemen typická. Preventivně lze podávat kloubní výživu a o pohybový aparát tak pečovat.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Silky teriér se nehodí pro pobyt venku, potřebuje být na blízku svým páníčkům, jinak by strádal. Bydlet může v bytě na městském sídlišti, ale i v domku se zahradou na vesnici. Pelíšek by měl mít umístěn na klidném místě, kde bude moc odpočívat. Ale počítejte s tím, že stejně bude odpočívat  s vámi na gauči.

Silky teriér se hodí pro začátečníky i seniory, ale musíte být důslední, protože bývá poněkud temperamentní, tak aby věděl, jaké jsou hranice. Jeho výcvik není náročný a zvládne jej i starší dítě. 

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud plánujete zapojení svého psa v chovu, budete muset splnit podmínky stanovené Klubem chovatelů teriérů. Prvním krokem je koupě psa s průkazem původu FCI. Štěně by nemělo mít v době odběru od chovatele žádné odchylky od standardu, říká se, že má předpoklady pro chov a výstavy.

Silky teriér má podmínky zařazení do chovu poměrně snadné. Musíte se zúčastnit výstavy pořádané klubem a odnést si nejhůře známku velmi dobrá, a to od věku 12 měsíců. V posudku nesmí chybět naměřené kohoutková výška, skus a počet zubů, vše od klubem předepsaného rozhodčího. 

Aktivní využití v chovu je možné od ukončeného 14. měsíce věku jedince. U feny je horní věková hranice stanovena na 8 let, po výjimce lze prodloužit do 9 let. U psů není chovnost omezena. Za jeden kalendářní rok může mít fenka jeden vrh.


Auustralský silky teriér

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Australský silky teriér je vzhledově velice podobnými známějšímu jorkšírskému teriérovi, který byl použit při jeho šlechtění. Jako plemeno záměny dále uvádíme také australského teriéra.

Australský teriér

Australský teriér

Obě plemena jsou uznána Mezinárodní kynologickou federací a patří skupiny číslo tři k teriérům. Silky teriér je kompaktní, australský teriér má ke své výšce poněkud dlouhé tělo, jeho krycí srst je tvrdá, rovná a hustá. Zbarvení je možné modré, ocelově modré, nebo tmavě šedo-modré se sytou tříslovou (nikoliv pískovou barvou) ve znacích; dále je možné čistě písková nebo červená barva. Silky teriér má jemnou srst s hedvábnou strukturou. Barva je modrá s tříslovými znaky ve všech odstínech.

Yorkšírský teriér

Yorkšírský teriér

Jorkšír je známější a také původně starší než silky teriér. Patří také do třetí skupiny FCI k teriérům. Velikost obou plemen je velice podobná, jorkšír má kratší tlamičku a drobnější uši. Ocas mohou mít obě plemena přirozený nebo kupírovaný. I jorkšírova srst má hedvábnou texturu, barva je tmavě ocelově modrá (ne stříbřitě modrá), znaky jsou intenzivně tříslové.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Kompaktní pes, který je posazený středně nízko. Má elegantní stavbu těla a dostatečnou substanci. Působí dojmem, že zvládne ulovit nežádoucí hlodavce v domě. Má dělenou hedvábnou srst, která vypadá pěstěně.


Silky teriér

 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 23–26 cm
fenky:
Pozn. k výšce

Fenky mohou být menší než psi.

Pozn. k hmotnosti Hmotnost je ve správném poměru s výškou.
Srst:

Hladce přiléhající a jemná, textura srsti je hedvábná. Srst je dlouhá tak, aby neomezovala pohyb a zároveň zcela nezakrývá pohled pod psem (musí pod ním být vidět denní světlo). Tlapky nesmí pokrývat dlouhá srst. 

Zbarvení:

Přípustné jsou všechny odstíny tříslové a modré. Čím sytější a jasněji definované jsou, tím lépe. Za nepřijatelné barvy se považuje stříbrná a bílá. Ocas je tmavě modrý. Žádoucí je stříbřitě modrá nebo jelení chocholka. Tříslová barva se nachází kolem základny uší, tlamy a po stranách lící. Modrá je pak od základny mozkovny až po špičku ocasu, stéká dolů po hrudních končetinách až téměř k zápěstí a na zadních končetinách až téměř ke hleznům. Tříslová barva probíhá v linii dolů přes kolena a pak od zápěstí a hlezen k prstům, najdeme ji také kolem řitního otvoru. Modrý trup nesmí mít nádech tříslové ani bronzové barvy. Naopak tříslové znaky jsou čisté, bez uhlových odstínů. Černá barva se může objevit pouze u štěňat, ale musí dojít k jejímu přebarvení na modrou, a to do věku 18 měsíců.


Silky teriér

HLAVA

Středně dlouhá a od špičky nosu ke spojnici očí je poněkud kratší, než od spojnice očí k týlnímu hrbolu. Hlava je silná a vyjadřuje typickou teriéří povahu. Uši jsou od sebe středně daleko. 


Silky teriér

MOZKOVNA

Plochá, mezi očima je vyplněná, s hedvábnou chocholkou, která ale nespadá do očí (dlouhá spadající srst na lících a tlamě není žádoucí a je penalizována). 

Stop:

Mírný, ale vyznačený. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je černě pigmentovaná. 

Pysky:

Dobře přiléhající a pevné. 

Čelisti, zuby:

V silných čelistech jsou zuby uspořádané rovnoměrně a nejsou stěsnané. Skus je nůžkový (tedy horní řezáky těsně překrývají ty spodní). 

Oči:

Malé a oválné, nejsou kulaté, ani vystupující. Zbarveny jsou tmavě. Výraz je inteligentní a chytrý. 

Uši:

Malé a mají tvar písmene V, jsou posazené vysoko na lebce, nesené vztyčeně, není na nich dlouhá srst, je na nich jemná kůže. 

KRK

Středně dlouhý. Linie šíje je lehce klenutá a ladně přechází do plecí. Pokrytý dlouhou hedvábnou srstí. 

TRUP

Středně dlouhý a ve správném poměru vzhledem k výšce. 

Horní linie:

V pohybu i postoji je vždy rovná. 

Bedra:

Silná.

Hrudní koš:

Středně hluboký a široký hrudník. Žebra jsou dobře klenutá, dosahují dozadu k silným bedrům. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Mají elegantní kosti, jsou rovné a dobře postavené pod tělem, zápěstí nevykazují známky slabosti. 

Plece:

Jemné a dobře dozadu uložené. Dobře přiléhají k žebrům. Pažní kost je dobře zaúhlená. 

Lokty:

Nejsou vtočené dovnitř, ani vybočené ven. 

Přední nadprstí:

Silky teriér pohled

Tlapy hrudních končetin:

Malé, kočičí, mají těsně uzavřené prsty s černými nebo tmavými drápy a dobře vyvinutými polštářky. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Stehna:

Dobře vyvinutá. 

Kolena:

Správně zaúhlená. 

Hlezno:

Dobře zaúhlené. Při pohledu zezadu je nízko nad zemí a vzájemně rovnoběžná. 

Tlapy pánevní:

Stejné jako tlapky předních končetin. 

Silky teriér

CHODY PSA

Pohyb je volný a přímočarý, bez známek ochablosti v plecích nebo loktech. Tlapy, ani nadprstí nevybočují ven, ani nevbočují dovnitř. Z pánevní končetin vychází silný posun, kolena i hlezna jsou velmi pružná. Při pohledu zezadu není pohyb příliš úzký, ani široký. 

OCAS

Kupírovaný ocas (v zemích, kde je to povoleno): vysoko nasazený, nesený vztyčený, ale ne přehnaně vesele, neobjevují se na něm žádné praporce.

Nekupírovaný: První tři obratle jsou neseny vzpřímeně nebo lehce zahnuté, ale ne zatočené nad hřbet. Ocas nesmí kroužkovat. Jeho délka harmonicky ladí s celkovým dojmem. Opět se neobjevují žádné praporce.


přečteno: 1 267x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...