topovat ověřit
24.06.2020 / 19.05.2024
Anglický chrt, Greyhound

Anglický chrt, Greyhound

Greyhound
80%
Další pojmenování: nemá
Anglický chrt, Greyhound

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina X. - Chrti
Sekce 3 - Krátkosrstí chrti
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 158
Of. zkratka plemene v ČR: GH
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: Starověk
Průměrná délka života: 10 - 14 roků
Původní využití: Lovecký pes
Využití dnes: Dostihy, Coursing, Rodinný pes, Výstavní pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů chrtů

Klub chovatelů anglických dostihových plemen

VARIETY PLEMENE Anglický chrt, Greyhound

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Historie greyhoundů je velice bohatá a tím nemyslíme na informace jako spíše na dobu, po jakou plemeno existuje. Jeho předci byli chrti, kteří jsou vyobrazení na egyptských hrobkách a chovali se již ve starověku asi před 4 tisící lety. Ze stejných chrtů se později vyvinul i např. faraonský pes. 

Do Evropy, přesněji na britské ostrovy se tito chrti dostali s Kelty. Díky svým jedinečným loveckým vlastnostem byli velmi oceňováni. Při lovu zajíců jim nemohl nikdo konkurovat. Jak to dříve bývalo zvykem, tak vlastnictví takových psů bylo výsadou šlechty, která se také zasloužila o další šlechtění plemene.

Od 19. století se greyhound rozdělil v postatě na dvě linie a je tomu tak dodnes, i když to není nic oficiálního, co bychom mohli najít např. ve standardu. První typ je výstavní a je u něho kladen důraz zejména na exteriér, což je na úkor nejen loveckých, ale někdy i povahových vlastností. Druhou variantou je sportovní či lovecký greyhound, u něhož naopak není důležitý exteriér (který ale samozřejmě musí být stále v rámci standardu), ale na prvním místě jsou jeho schopnosti. Zajímavé je, že jedinci z těchto dvou linií se mezi sebou nepárují. 

Ve 20. století byli greyhoundovou hlavní aktivitou dostihy, ale je potřeba si uvědomit, že původně byl šlechtěn pro lov. Na dostizích s nimi nebylo zacházeno příliš přívětivě, sloužili hlavně k výdělku, a proto začaly dostihy postupně upadat. Později se situace relativně stabilizovala. 

Dostihy tito psi samozřejmě běhají stále, ale dnes existují organizace, které zprostředkovávají adopce vysloužilých závodních psů, kteří už „jdou do důchodu“, a hledají jim nové domovy, aby mohli v klidu strávit zbytek života opečovávaní svou rodinou. Se závody končí kolem 4 až 6 let věku, jedná se tedy ještě o poměrně mladé psy. V dnešní době jsou to hlavně společníci a mazlíčci. Páníčci se s nimi rádi účastní coursingů, což je běhání za střapcem (simulovanou kořistí) v terénu. 

Greyhound

POVAHA

Greyhound je velmi milý rodinný společník, který je citlivý a empatický, vnímá situaci v rodině i vaše rozpoložení, nesnáší hádky a napjatou atmosféru. Má velmi rád děti a dokáže se k nim chovat velmi jemně, akorát je nutné ohlídat děti, aby mu neublížily, zejména jeho končetiny jsou náchylné na úrazy.

K cizím lidem může být rezervovaný, ale ne agresivní. Je přátelský a brzy pozná, kdo je váš kamarád a s kým se může družit. S jinými psy také nemá problém, horší je to s dalšími mazlíčky, a to zejména pokud se jedná o menší zvířata, která se rychle pohybují, to se v anglickém chrtovi může vzbudit lovecký instinkt.

Jedná se o velmi inteligentní plemeno, povely chápe velmi dobře, ale je nezávislý, a proto může být výcvik náročnější. Je potřeba, abyste ho pochopili a pečlivě socializovali. Určitě je nutné ho naučit základní poslušnost, aby byl ovladatelný, vše by mělo probíhat formou pozitvní motivace, na fyzické tresty či křik zapomeňte, greyhound je velmi citlivý a mohlo by to nalomit jeho psychiku.

Greyhound 

POHYB

Greyhound je jedním z nejrychlejších psích plemen, a proto se skvěle hodí na psí dostihy, kde bude opravdu ve svém živlu. Dokáže vyvinout rychlost až 72 km/h. Je skvělý zážitek pozorovat chrty při závodech, když běží naplno. 

Byl vyšlechtěn pro lov menší zvěře, ale není to vytrvalec, jak by si mnozí mohli myslet, anglický chrt je spinter. Potřebuje dostatek pohybu, ideálně ho můžete brát s sebou třeba běhat nebo na vyjížďku na koni.

Při venčení si ale dávejte pozor a nepouštějte ho z vodítka na neoplocených místech. Mohlo by se stát, že vám uteče za zvěří. Má skvěle vyvinuté smysly a nepomůže vám ani sebelepší přivolání, lovecký pud je v něm hluboce zakořeněn

S greyhoundem se můžete věnovat mnoha kynologickým aktivitám, mezi nejoblíběnější patří samozřejmě coursing, ale výborně se hodí na canisterapii, protože je vůči lidem velice vnímavý a pozná, jak se cítí. Vyzkoušet můžete i agility nebo frisbee.

Greyhound

PÉČE

Srst greyhounda není na péči náročná, stačí, když si domů pořídíte gumové hřbílko nebo rukavici a občas s tím pejska projedete. Jednoduché to budete mít i v případě, že se plánujete účastnit výstav, nečekají vás žádné hodinové přípravy, než půjdete do kruhu. Celkově je greyhound velice čistotný. 

Právě kvůli krátké srsti musíte počítat s tím, že když je venku chladněji, je potřeba greyhounda oblékat. Oblečky by měly být funkční, aby chránily důležité partie. Aby vám chrt neprochladl, budete muset v zimě i zkrátit procházky. 

Od štěněčího věku zvykejte svého psa na stříhání drápů, abyste s tím v dospělosti neměli problémy. Pravidelně jejich délku kontrolujte a v případě potřeby zkraťte. Hlavně nezapomínejte na pátý dráp na předních tlapkách, který se vůbec neobrušuje. 

Bez ohledu na to, jaké plemeno si pořídíte, tak byste měli kontrolovat oční okolí a v případě potřeby vyčistit, aby tam nezůstávaly zaschlé ospalky. Na zubech se může tvořit nepříjemný zubní kámen, který posléze odstraňuje veterinární lékař v narkóze, proto byste to neměli nechat zajít tak daleko a o zuby pravidelně pečovat, čistit je můžete mechanicky, nebo sáhnout po doplňcích stravy.

Greyhound

ZAJÍMAVOSTI

Mnozí si kladou otázku, proč se anglický chrt jměnuje právě greyhound. Možná si říkáte, že je to jasné, grey totiž znamená v angličtině šedý, ale tímto směrem cesta k odhalení etymologie pravděpobodně nevede a jedná se o menšinovou domněnku. Pocházet by to mohlo z latinského graius, což znamená řecký. Dříve si totiž mysleli, že tito chrti pocházejí právě z Řecka. Jak to ale bylo ve skutečnosti, to se asi nikdy nedozvíme. 

Greyhound je asi nejznámějším chrtem, a to z jednoho prostého důvodu, je vyhlášený pro svou rychlost. Jedná se totiž o nejrychlejšího psa na zemi, dokáže běžet rychlostí až 72 km/h! Průměrně pak dostih běží rychlostí cca 60 km/h. V pohybu je neuvěřitelně ladný a vypadá jakoby letěl. Dělá neskutečně dlouhé skoky. Závodní greyhoundi dokonce bývají připodobňovaní k dostihovým koním, a to nejen kvůli eleganci, ale i z hlediska náročnější péče.

Greyhound

VÝŽIVA

Kvalitní strava je pro zdravý a spokojený život nezbytná. Jakmile si přinesete štěně od chovatele domů, tak krmte tím, na co bylo zvyklé. Ve výbavě byste do začátku měli mít granule nebo i třeba připravený BARF. Jakmile se štěně aklimatizuje, už je jenom na vás, čím budete krmit.

Pokud se rozhodnete pro granule, tak se už nemusíte o nic dalšího starat, jedná se o kompletní krmivo, ve kterém má pes všechno, co potřebuje. Stačí podávat každý den potřebnou dávku. Chrti jsou velice hubení, a proto je nutné najít vhodné granule, na nichž váš pes nebude hubnout. Při výběru granulí se zaměřte na složení, na prvním místě by rozhodně mělo být maso, může být bez obilovin nebo se sníženým obsahem obilovin. Přihlédněte také k věku, štěněčí granule jsou více výživné, na dospělácké můžete přejít kolem věku 18 měsíců. Chrti bývají mlsní, proto můžete granule podávat např. s vývarem nebo sáhnout po konzervě.

Nemusíte krmit jen granulemi, oblíbený je BARF, tedy krmení přirozenou stravou, kdy podáváte syrové maso, kosti, přílohy a různé doplňky. Ale musíte svému psovi sestavit vyvážený jídelníček a k tomu je nutné načíst potřebné informace. Maso pro psy je v dnešní době běžně dostupné ve specializovaných prodejnách. Jen počítejte s tím, že byste měli mít navíc nějaké místo v mrazáku, abyste mohli uchovávat dopředu připravené krmné dávky. 

Greyhound

Zdraví

Toto plemeno není zatíženo dědičnými chorobami, o čemž svědčí i to, že k uchovnění nejsou povinná žádná vyšetření, stačí pouze absolvovat bonitaci. Pokud ovšem přihlédneme k tělesné stavbě, tak je jasné, že je náchylný na úrazy končetin. Zejména při sportování si může vás pes špatně šlápnout a zlomenina je na světě. Objevit se mohou i problémy s klouby, a to zejména jejich opotřebení, proto je vhodné podávat preventivně po celý život kloubní výživu

Zejména u výstavního typu greyhoundů se může objevit polyneuropatie, což je neurologické onemocnění, které způsobuje bolestivé svalové křeče, slabosti a sníženou citlivost. Onemocnění je rychlé, první příznaky se objevují ve věku 3 až 9 měsíců a postižení jedinci se následně musejí utratit, aby netrpěli. V dnešní době není možné nemoc vyléčit, ale chovné jedince můžete nechat testovat. Při genetickém vyšetření se zjistí, zda je pes přenašečem, pokud se pak spojí dva přenašeči, ve vrhu se objeví nemocná štěňata. Bohužel toto vyšetření zatím není k uchovnění povinné a záleží tak na každém chovateli, zda ho nechá u svých psů provést. 

Greyhound

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Toto plemeno musí bydlet doma, pobyt venku není kvůli krátké srsti možný. Potřebuje dostatek pohybu, ale i tak může bez problémů bydlet v bytě. Měl by mít nějaké své místo, kde si může v klidu odpočinout.

Vzhledem k tomu, že je citlivý, potřebuje být na blízku své rodině. Není vhodné, aby byl izolovaný od veškerého dění. Rád s vámi bude odpočívat na gauči, pokud ho předtím dostatečně unavíte při fyzické aktivitě.

Při výchově i výcviku budete potřebovat dostatek porozumění, protože greyhound je někdy až moc samostatný a jedná podle sebe. Nehodí se pro netrpělivé páníčky, kteří vyžadují 100% poslušnost. 

Greyhound

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Chovat greyhoundy je v České republice možné pod dvěma kluby, a to Klubem chovatelů chrtů anglických dostihových plemen a Klubem chovatelů chrtů. Abyste mohli svého chrta uchovnit, tak musí mít průkaz původu FCI, takže štěně musíte koupit v řádné chovatelské stanici, pak už jen stačí splnit podmínky stanovené klubem.

K uchovnění se s grehoundem musíte zúčastnit pouze bonitace, což je chovatelská akce podobná výstavě, na které je jedinec podrobně posouzen a veškeré jeho odchylky od standardu jsou zaznamenány. Věková hranice pro bonitaci je minimálně 18 měsíců věku. 

Žádná zdravotní vyšetření nejsou ani jedním z klubů požadována, klub pouze doporučuje nechat provést genetické vyšetření na polyneuropatii. Všichni psi musí mít plně vyvinutá varlata sestoupená v šourku. V opačném případě nemohou být uchovněni.

Psy i feny je po uchovnění možné využít v chovu od 18 měsíců věku, horní věková hranice není u psů stanovena, u fen je to 8. rok věku. 

Greyhound

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Chrti jsou dost specifická skupina psů, kterou s jinými plemeny nezaměníte. Možné je splést si různé chrty mezi sebou. U greyhounda je to jednoznačně whippet, španělský galgo i méně známý azavak. Italského chrtíka jsme kvůli výraznému velikostnímu rozdílu do záměny již nezařazovali. 

Whippet

Whippet

Na první pohled se jedná o velice podobného psa, zásadní rozdíl je ve výšce. Whippet měří 47 až 51 cm u psů a 44 až 47 u fen. U greyhounda je to o poznání více, kohoutková výška psů dosahuje 71 až 76 cm a u fen 68 až 71 cm. Whippet se může objevit ve všech barvách i jejich kombinacích, anglický chrt nemá tak široké spektrum, v jeho případě se jedná o tyto konkrétní barvy: černou, bílou, červenou, modrou, světle žlutohnědou, pískovou, žíhanou a kombinaci všech těchto barev s bílou. 

Španělský chrt

Španělský chrt

Galgo má pravděpodobně stejného předka jako greyhound. Kohoutková výška nám při jejich rozlišování moc nepomůže, protože se liší naprosto nepatrně, zatímco galgo má rozpětí 60 až 70 cm, tak u greyhounda je to 68 až 76 cm. Zbarvení je u galga upřednostňováno v tomto pořadí: plavé či žíhané, černé, černé skvrnité, v tmavých odstínech žluté, skořicové, žluté, červené, bílé a nebo skvrnité. Pro galga je typický ocas se srpovitým tvarem, který má na konci vyjádřený háček směřující do strany. Ocas je zatažený mezi nohy a háček dosahuje téměř na zem před zadními končetinami.

Azavak

Azavak

Výška nám opět jako rozeznávací znak moc neposlouží, azavak měří od 60 do 74 cm a greyhound od 68 do 76 cm. Azavak má téměř vodorovnou horní linii, což je v kontrastu s greyhoundovými klenutými bedry hezky patrné. Jeho hlava je lehká a elegantní, na ocase mívá bílou špičku. Jeho zbarvení je možné plavé se žíháním nebo bílými znaky – ty se objevují na končetinách.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Vzpřímený a silně stavěný pes s velkorysými proporcemi, má symetrické tvary a je silně osvalen. Je to pes s dlouhou hlavou i krkem, ten je velmi dobře uložen do plecí, hrudník je hluboký a trup prostorný. Bedra jsou mírně klenutá a pánevní končetiny silné. Celkově jsou končetiny rovné a rovnoběžné s tlapami. Běhy jsou pružné, díky čemuž vyniká charakteristický elegantní typ a další přednosti.

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 73,5 cm tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
fenky: 69,5 cm tolerance: +1,5 cm, -1,5 cm
Pozn. k hmotnosti Hmotnost není standardem stanovena.
Srst:

Jemná a přiléhající.

Zbarvení:

Černá, bílá, červená, světle žlutohnědá, modrá, písková a žíhaná. Všechny tyto barvy mohou být v kombinaci s bílou. 

Greyhound

HLAVA

Dlouhá a středně široká.

MOZKOVNA

Plochá.

Stop:

Mírný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Dobře formované a silné čelisti.

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou silné s pravidelným, dokonalým a kompletním nůžkovým skusem (hořní řezáky těsně překrývají dolní). Zuby jsou v čelistech posazeny kolmo.

Oči:

Inteligentní, bystré oči jsou oválné a šikmo uložené. Nejlépe tmavě zbarvené.

Uši:

Růžicovité, malé a mají jemnou texturu.

KRK

Dlouhý krk je svalnatý a elegantně klenutý, dobře přechází v plece. 

TRUP

Hřbet:

Silný, široký a poměrně dlouhý.

Bedra:

Mírně klenutá a silná.

Hrudní koš:

Hrudník je hluboký a prostorný, poskytuje dostatek místa pro srdce. Dobře klenutá žebra jsou hluboká a dosahují daleko dozadu.

Břicho a slabiny:

Slabiny dobře vtažené.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Lokty, ani nadprstí s prsty nejsou vbočeny dovnitř ani vytočené ven.

Plece:

Šikmé, uložené dobře dozadu, jsou svalnaté, ale ne příliš těžké. Nahoře jsou postavené úzce a dole pak odsazené.

Lokty:

Dobře postavené pod plecemi, volně pohyblivé. 

Předloktí:

Rovné a dlouhé, kosti mají dobrou substanci i kvalitu.

Přední nadprstí:

Lehce pružící a středně dlouhá.

Tlapy hrudních končetin:

Středně dlouhé, mají kompaktní a dobře klenuté prsty, polštářky jsou silné.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Pánevní končetiny jsou stejně jako trup mohutné, navzájem jsou dobře spojeny a v postoji pokrývají odpovídající prostor.

Stehna:

Svalnatá a široká při pohybu vykazují velkou sílu směrem dopředu. Stejně tak i lýtka.

Kolena:

Dobře zaúhlená.

Hlezno:

Je postavené nízko, není vbočené dovnitř, ani vybočené ven.

Tlapy pánevní:

Jsou stejné jako přední, tedy středně dlouhé a mají dobře klenuté, kompaktní prsty, polštářky jsou silné.

CHODY PSA

Pohyb je rovný. Volný dlouhý krok ve velké rychlosti pokrývá značnou délku. Zadní končetiny vyvýjejí velkou hnací sílu, při pohybu dosahují daleko pod tělo.

OCAS

Dlouhý ocas je nasazený poměrně nízko. U kořene je silný a směrem ke špičce se postupňuje zužuje. Je nošen nízko a mírně zahnutý.

Greyhound

přečteno: 5 636x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...