topovat ověřit
18.11.2020 / 19.05.2024
Americký bulldog

Americký bulldog

American Bulldog
100%
Další pojmenování: nemá
Americký bulldog

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Plemena neuznaná
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 910
Země původu: USA
Vznik plemene: od 18. století v USA
Průměrná délka života: 10 - 15 roků
Původní využití: Hlídac a lovecký pes
Využití dnes: Rodinný pes
Kluby v ČR:

Moloss Club CZ

VARIETY PLEMENE Americký bulldog

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Předci buldoků jsou pravděpodobně mastifové, kteří tu byli již před 3 tis. lety. Dříve byli ovšem tmavých barev, bílí psi podobní buldokovi se v Anglii objevili kolem 5. století. Čtete správně, americký buldok pochází z Anglie a přes oceán se dostal později. 

Ve středověku sloužil jako pracant na farmách, hlídal dobytek a dokázal tahat i břemena. Netrvalo dlouho a lidé pro něj našli další uplatnění, a to psí zápasy (až do 19. století, kdy byly v Anglii zakázány). 

Do Ameriky se dostali zhruba v 18. století, angličtí buldoci se poté postupně začali měnit do podoby, jakou známe dnes. Jedním z významných chovatelů 20. století se stal J. D. Johnson, který hledal co nejtypičtější představitele plemene. Název plemene byl na současné podobě ustálen až v roce 1984. 

V dnešní době patří k neuznaným plemenům Mezinárodní kynologickou federací, ale jeho chov zaštiťuje. Na výstavách však nemůže získat titul CACIB. Do České republiky byl první představitel plemen importován až v roce 1994 a první vrh se narodil o dva roky později.

Americký buldok - Mapa Ameriky

POVAHA

I přes předsudky, které u mnoha lidí panují, je americký buldok úžasným parťákem do rodiny. Své páníčky miluje. Často se na svou rodinu fixuje a samotu nemá rád. Má láskyplný vztah k dětem a vždy je bude chránit. Jenom je potřeba ohlídat, aby nezpůsobil nějaký problém svou velikostí. Platí to oboustranně, i děti se k němu musí chovat hezky.

Soužití s jinými psy může být problematické, protože buldok je vůči nim dominantní, snadno tak dojde k rozpoutání konfliktu. Když už mají být dva, tak nejlepší je zřejmě kombinace pes a fena. U ostatních mazlíčků je sdílení domácnosti bez problémů za předpokladu, že s nimi buldok vyrůstá již od štěněte.

Toto plemeno je skvělým hlídačem, respekt budí jen svým vzezřením. Je nebojácný a rychlý. Není přehnaně agresivní, ale s nevítanou návštěvou si poradí. K cizím lidem se chová rezervovaně a na svěřeném pozemku hlídá každého příchozího.

U buldoka je velice důležitá pečlivá socializace, ta musí probíhat jakmile si přivezete štěně domů. Výchova a výcvik nejsou úplně jednoduché, musíte být vždy důslední. Pokud si nebudete jistí, váš pes to pozná a bude toho využívat ve svůj prospěch. Musíte mu jasně dát najevo, kdo je tady pánem a určit místo, jaké bude ve vaší rodině mít.

Americký buldok

POHYB

Americký buldok je i přes mohutnou stavbu těla velmi aktivní. Není těžkopádný jako jeho příbuzný anglický buldok. Musíte ho dostatečně zaměstnat, aby se nenudil a dopřát mu delší procházku. Je velice zvědavý, takže počítejte s tím, že se vždy bude chtít se vším seznamovat. 

Využívat se dá jako pracant, v zemi svého původu je k vidění nejen jako rodinný společník, ale také jako pomocník na farmách, kde zastane mnoho práce. Je povětsný svou silou, takže se hodí na tahání těžkých břemen. V těchto disciplínách se pořádají i závody, takže můžete se svým americkým buldokem zazářit. 

Hodí se ovšem i na klasičtější kynologické aktivity, věnovat se můžete poslušnosti, i když asi neskončíte na bedně. Ale americký buldok se hodí na obrany a vyzkoušet můžete i stopy. Rozhodně vám prospěje návštěvování cvičiště.

Americký buldok

PÉČE

Krátká srst nevyžaduje příliš péče, stačí ji jednou za týden projet speciálním hřebenem, který zachytí uvolněné chlupy. Hodit se vám může také gumové hřbílko nebo rukavice. Po šamponu sahejte pouze v případě, že se pes ušpiní a nemáte jinou možnost. Jinak příliš časté používání kosmetiky může vysušovat kůži. 

U buldoka je nutné počítat se zvýšeným sliněním. Pozornost byste měli věnovat péči o oči, uši a dutinu ústní. Pokud jsou u očního okolí ospalky, tak je každý den otřete, aby se nehromadily. V povislých uších může vzniknout zánět, takže při česání do nich nahlédněte a zkontrolujte jejich stav. Nejen lidem, ale i psům se na zubech tvoří zubní kámen. Proto byste měli zuby pravidelně mechanicky čistit, aby se na nich nenahromadil zubní plak, který se právě mění na kámen. Podávat můžete i doplňky stravy, např. mořskou řasu kelpu, která má pozitivní účinky na stav dutiny ústní. 

Poslední kapitolou jsou drápy, ty se při váze psa pravděpodobně obrousí samy při chůzi na trvdém povrchu. Ale doma byste určitě v základní výbavě měli mít kleštičky na drápky a v případě potřeby po nich sáhnout. Nezapomínejte hlídat délku pátého drápu na předních končetinách, ten není ve styku se zemí a mohl by nepříjemně zarůstat. Zkracování drápů bývá u psů velice neoblíbené, a proto je nutné, abyste na to svého psa zvykali už od štěněte.

Americký buldok

ZAJÍMAVOSTI

Představitel tohoto plemene si zahrál jednu z hlavních rolí ve filmu Neuvěřitelná cesta, který pochází z roku 1993 z dílny Walta Disneyho. Vypráví o skupině 3 domácích mazlíčků (2 psi a kočka), kteří jsou po čas dovolené páníčků ubytováni u příbuzných, od kterých ale utečou a snaží se americkou divočinou dostat domů. 

VÝŽIVA

Anglickému buldokovi musíte dopřát kvalitní stravu, aby byl zdravý. Jeho mohutné tělo potřebuje dostatek energie a hlavně v období růstu také dostatek živin, aby se mohl vyvinout v silného psa. Krmit můžete v podstatě dvěma způsoby, tím prvním jsou granule a druhým barfofání.

Granule jsou kompletním krmivem, to znamená, že pes má v danné krmné dávce vše a už není nutné podávat nic navíc, pokud tedy nechcete podpořit např. srst lososvým olejem, nebo klouby nějakým chondroprotektivním přípravkem. Pro buldoka vybírejte granule pro velká plemena psů, jsou přizpůsobené nejen velikostí, ale i složením. V tom by mělo být dost masa, a to hned na prvním místě. Na škodu není snížený obsah obilovin, nebo pokud jsou granule zcela bez nich. Při koupi granulí myslete na věk vašeho psa, cca do dvou let můžete podávat štěněčí, pak je vhodné přejít na dospělácké. 

Barfování, tedy krmení přirozenou stravou znamená, že psovi podáváte syrové maso, kosti, přílohy a různé doplňky, abyste připravili vyváženou krmnou dávku. Než začnete barfovat, musíte si určitě načíst potřebné informace, abyste věděli, v jakém poměru surovin každodenní porce připravit a jak si vše navážit. Pak už stačí objednat maso ve specializované prodejně, firmy většinou mražené maso vozí vlastní přepravou po pravidelných trasách. Vzhledem k velikosti buldoka počítejte i s tím, že budete potřebovat volný šuplík v mrazáku pro připravené porce. 

Americký buldok

Zdraví

Průměrná délka života: 10 - 15 let

Přestože je buldok silné a poměrně houževnaté plemeno, i u něho se mohou objevit některá geneticky podmíněné onemocnění. Na prvním místě jsou problémy s pohybovým aparátem, a to konkrétně dyspalazie kyčelního i loketního kloubu. Na první zmiňovanou – DKK je povinné vyšetření při uchovnění, takže vybírejte jedince po zdravých rodičí, ale podívejte se hlouběji do rodokmenu. Zejména v období růstu je velmi vhodné podávat kloubní výživu, ale samozřejmě s tím můžete pokračovat i v dospělosti. 

Pokud je pes bílý, může se u něj objevit hluchota, proto se u takových jedinců provádí vyšetření, aby se zjistilo, jak na tom jsou. Na problémy jsou náchylné i oči, vyskytnout se může entropium (vchlípení očního víčka) i ektropium (otevřené oko, které vzniká oddálení víčka od bulvy). 

Americký buldok

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Buldok může bydlet v bytě za předpokladu, že mu poskytnete dostatek pohybu a zaměstnání, v opačném případě se bude nudit, pak začne ničit věci a také můžete pozorovat změny v jeho chování. Samozřejmě je to ideální pes do domku se zahradou, kterou bude moc hlídat. Může pobývat i v kotci, ale v zimě ho srst neochrání. Navíc hodně přilne ke své rodině a často sám v kotci by strádal.

Toto plemeno se nehodí pro začínající kynology, protože potřebuje důsledného pána, který ví, jak na něj. Musí vědět, že velíte vy, jen tak z něj vyroste vyrovnaný a poslušný pes. Na výchovu i výcvik je poněkud náročnější, ale veškerý vložený čas se vám později vrátí. 

V létě, pokud je horko, byste psa neměli vystavovat nadměrné aktivitě, aby nedošlo k jeho přehřátí, protože má kratší nos a nestíhá se tak ochlazovat stejně jako jiná plemena.

Americký buldok

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Chov tohoto plemene v České republice zaštiťuje Moloss Club, který stanovuje také podmínky uchovnění. Prvním předpokladem je vlastnictví psa s průkazem původu FCI, jinak není uchovnění možné.

Posouzeny musí být nejen exteriérové rysy, ale také povaha, vše podle standardu plemene, to probíhá na výstavě nebo bonitaci. Výstava musí být vyššího typu, kde se zadává titul CAC a známka musí být nejhůře velmi dobrá. 

K uchovnění je nutné absolvovat vyšetření na dysplazii kyčelního kloubu. Můžete ho nechat udělat až od věku 18 měsíců, kdy končí vývin psa. Do chovu nebudou přijati jedinci, kteří obdrží E, a to i v případě jednostranného výsledku. 

Aktivní zapojení psů i fen v chovu je možné od věku 18 měsíců. Horní věková hranice není u psů stanovena, u fen je to 8. rok věku. Každá uchovněná fena může odchovat maximálně 3 vrhy za dva kalendářní roky. 

Americký buldok

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Amerického buldoka si mohou někteří lidé splést s anglickým, protože mají stejný název a mnoho lidí neví, který je který. Dále je jako plemeno záměny možný další moloss, a to konkrétně argentinská doga. Vzhledově podobný je také americký stafordšírský teriér.

Anglický buldog

Anglický buldog

Obě plemena jsou na první pohled odlišná, ale jedná se o buldoky, takže si je neznalec klidně může splést. Anglický buldok je podsaditý, nízký a široký pes. Typická je pro něj zvrásněná kůže nejen na hlavě. Výška není standardem stanovena, ale hmotnost je u psů 25 kg a u fen 23 kg. Naproti tomu americký buldok je atletické postavy a znatelně vyšší.

Argentinská doga

Argentinská doga

Argentinská doga je další molossoidní plemeno, které má harmonický vzhled a je plné síly. Přirozeně má povislé uši, ale v zemích, kde je to povoleno, mohou být také kupírované, to se u buldoka nedělá. Kohoutková výška u psů je 62 až 68 cm a u fen je to 60 až 65 cm. Typické je pro ni bílé zbarvení a kolem oka je přípustná skrvna. Doga má delší nos než buldok. Ten má výškově velký rozptyl, feny měří od 43 do 66 cm a psi od 56 do 71 cm. U buldoka se upřednostňuje zarvení, kdy je alespoň 50 % bílých ploch, ale přípustný je i úplně bílý pes.

 

Americký stafordšírský teriér

Americký stafordšírský teriér

Toto plemeno nepatří sice k molossům jako první dvě, ale mezi jeho předky bychom našli právě anglického buldoka a jiné teriéry. Mezinárodní kynologická federace ho řadí k teriérům. Je to kompaktní, silný a dobře stavěný pes. Na hlavě nenajdeme vrásky. Připouští se jakékoliv zbarvení – jednobarevné, vícebarevné i se skvrnami. Více než 80 % bílé, játrové, nebo černé s pálením nejsou žádané. Staford je menší než buldok, výška u fen je 43 až 46 cm a u psů 46 až 48 cm. 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Atletický, silný a mohutný pes střední velikosti. Má dynamický, lehký a účelný pohyb, působí dojmem hbitosti, rychlosti a síly. Jedná se o zvědavého, inteligentního, nebojácného a neohroženého psa. Nejeví známky zbytečného nepřátelství, ani není přehnaně agresivní. Na první dojem by měl působit jako atletický buldok a ne jako silný teriér. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 63,5 cm tolerance: +7,5 cm, -7,5 cm
fenky: 54,5 cm tolerance: +11,5 cm, -11,5 cm
Pozn. k výšce

Toto plemeno bylo vyšlechtěno k práci, nikoliv jako výstavní pes, a proto má kohoutková výška i hmotnost větší rozptyl. Váha by vždy měla odpovídat výšce, ideální váha při výšce 64 cm je zhruba 55 kg. Platí to pro dobře osvaleného psa, který je v kondici. Vzhledem k tomu, že se jedná o pracovní plemeno, tak velikost není rozhodujícím faktorem. Přednost se dává harmonickému a mohutnějšímu psovi. 

Hmotnost:
psi 51 kg tolerance: +10 kg, -10 kg
fenky: 40 kg tolerance: +10 kg, -10 kg
Srst:

Tvrdá, krátká, lesklá a měla by být čistá, odráží celkový zdravotní stav. 

Zbarvení:

Upřednostňované je alespoň z 50 % bílé zbarvení a přijatelný je i úplně bílý pes, u něho je ovšem nutné zjistit, jestli nemá problémy se sluchem. Barevné skvrny mohou být v jakémkoliv žíhání nebo odstínu hnědé (červená, pálená, plavá a žlutá). Preferují se bílí psi s barevnými skvrnami, dále pak barevní psi s bílými skvrnami a nakonec barevní psi s odznaky. Nejsou přípustné tyto barvy: černá, černá s pálením, černá a játrová, merle a plavá s černou maskou (může být pouze bez masky). 

HLAVA

Její linie jsou pravoúhlé.

MOZKOVNA

Lebka:

Měla by být široká a čtvercová. Temeno je ploché se silnými svaly. 

Čelová rýha:

Zřetelná.

Stop:

Hluboký a výrazný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Pravoúhle řezaná, čtvercová, hluboká, silná a široká. Její délka dosahuje 35 až 45 % celkové délky hlavy. Nosní houba je černě pigmentovaná, široká a má velké nosní otvory.

Čelisti, zuby:

Žádoucí je lehký předkus (cca 1/8 palce). Zuby jsou silné a velké. 

Oči:

Kulaté oči jsou široko posazené a zbarvené hnědě. 

Uši:

Mohou být nošeny dvěma způsoby: překlopené nebo složené dozadu. Ani jedna možnost není upřednostňována. Mohou být i napůl vztyčené.

KRK

V celkovém dojmu odpovídá tělu, je poměrně krátký, ale není příliš mohutný a silný. Nese hlavní nápor síly při boji s nepřítelem, a proto je dostatečně dlouhý, aby dobře přenášel sílu, ale zárověn dostatečně krátký, aby byl pevný, a dost svalnatý na vyvinutí potřebné síly. 

TRUP

Silný a robustní, přestože je buldok mohutný a široký, tak šířka nesmí být přehnaná, aby pes nepůsobil sudovitě. 

Hřbet:

Poměrně krátký a velmi silný, připouští se i rovný hřbet, ale není upřednostňován. 

Bedra:

Navazují na hřbet v lehkém oblouku, díky čemuž dochází k pružnému přenosu síly ze zadních končetin. 

Hrudní koš:

Hrudník je hluboký a žebra dobře klenutá. 

Břicho a slabiny:

Břicho je vtažené.

KONČETINY

Přední i zadní končetiny se posuzují jako celek a působí vyváženě. 

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné a velmi svalnaté. 

Plece:

Mohutně osvalené a široké. 

Lokty:

I když se to při mohutnosti některých buldoků může zdát, lokty v postoji nevybočují. 

Tlapy hrudních končetin:

Nejsou vybočené, ani vbočené.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Výborně osvalené, ale nejsou široké jako plece. Jejich úhlení je přiměřené a postoj je rovnoběžný. 

Tlapy pánevní:

Nejsou vybočené, ani vbočené.

CHODY PSA

Pohyb je hbitý, rychlý a působí dojmem síly. Krok je pružný a všechny končetiny se pohybují souběžně se směrem pohybu. Z pánevních končetin vychází výrazný posun, který poskytuje pohybu dynamiku. Přední končetiny se nekříží, ani nevyhazují. Pánevní se nesmí pohybovat obloukem, ale přímo ve směru. Krok není příliš drobný, krátký, ani dlouhý (podobný kroku dobrmana), ale je přiměřený.  

OCAS

Dostatečně dlouhý, dosahuje až k hleznům nebo pod ně. Při zvýšené pozornosti bývá nošen nad hřbetem. Na konci je lehce zatočený do půlkruhu, což je právě při nošení nahoru dobře vidět. Je středně silný a robustní jako prodloužení páteře. Nesmí být krátký, rovný, příliš zatočený nebo kupírovaný.

Americký buldok

přečteno: 6 066x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...