American bully
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Klasifikace F.C.I. |
---|
Plemena neuznaná |
Bez pracovní zkoušky |
Číslo standardu: | 0 |
---|---|
Země původu: | USA |
Patronát | Spojené státy americké |
Vznik plemene: | 90. léta 20. století |
Průměrná délka života: | 11 - 12 roků |
Původní využití: | Společník |
Využití dnes: | Rodinný pes, Hlídací pes |
Kluby v ČR: |
VARIETY PLEMENE American bully
Toto plemeno existuje dokonce ve 3 velikostní rázech. Nejmenší je Pocket bully, následuje Standard a Classic (s totožnou velikostí, ale rozdílem v tělesné stavbě) a čtveřici uzavírá velikost XL.
Pocket bully (mini)
Jedná se o nejmenší velikostní varietu bullyho, kohoutková výška dosahuje 36—43 cm a psů a 33—40 cm u fen. Má stejnou stavbu těla jako standardní bully.
Classic bully
Tato varieta má stejnou výšku jako standard bully, a to 43—51 cm psi a feny 41—48 cm. Oby typy se od sebe liší hlavně tělesnou stavbou, classic bully má lehčí rámec těla, celkově není tak mohutný, je méně osvalený a má tedy nižší celkovou hmotnost.
Standard bully
Standard bully je základní varietou, psi měří 43—51 cm a feny 41—48 cm. Má svalnaté a mohutné tělo.
XL bully
Jedná se o nějvětší typ bullyho, psi dosahují kohoutkové výšky 51—57 cm a feny 48—54 cm. Tělesná stavba je stejná jako u standardního bullyho.
HISTORIE A PŮVOD PLEMENE
American bully je velice nové plemeno, vyšlechtěno bylo v USA a k jeho registraci pod nově vzniklým klubem American Bully Kennel Club došlo v roce 2004. United Kennel Club jej uznal až v roce 2013. V současné době tedy dochází k ustalování plemene. I v České republice je několik chovatelských stanic, které vydávají rodokmeny právě pod americkým ABKC.
Chovatelské snahy o vyšlechtění nového plemene započaly v 90. letech minulého století. Důraz byl kladen na mírumilovnou povahu a typický exteriér bull plemen. Při šlechtění bylo využito amerického pitbullteriéra a stafordšírského teriéra, dále byli pravděpodobně použiti také buldoci.
POVAHA
I když toto plemeno provází různé předsudky, jedná se o srdečného a přátelského psa. Má mít vyrovnanou a klidnou povahu. Děti má rád, ale vzhledem k jeho velikosti a "novosti" plemene, je vhodné mít soužití bullyho a dětí pod dohledem, protože nikdy nevíte, co se může stát.
Instinktivně bude své páníčky vždycky chránit, ale není to žádný agresor. Co se týká vztahů s ostatními psy, tak Americký bully si jich většinou nevšímá, ale nesmí na něho dorážet nebo provokovat. S jinými domácími mazlíčky vychází celkem dobře, ale vždy platí, že je lepší, pokud se soužití pěstuje od štěněčího věku.
Důležitá je včasná socializace a důsledný výcvik. Plemeno se nehodí pro začátečníky, jeho majitel musí vědět, co to obnáší mít takového psa. Majitel bullyho by měl být trpělivý, protože občas může být tvrdohlavý.
POHYB
Toto plemeno se hodí pro aktivní lidi, nebo do rodiny. Není to žádný lenoch, a proto byste měli každý den vyrazit na delší procházku. Rád s vámi půjde na túru, ale kromě fyzického zaměstnání byste ho měli zapojit také psychicky, aby se dostatečně unavil.
Věnovat se můžete různým kynologickým aktivitám, a to i obedienci, canicrossu nebo dogdancingu. Přirozenější jsou ale různé bull sporty (wall climbing, high jump, weight pulling apod.), které jsou pro toto plemeno jako dělané. Bully se pro svou milou povahu hodí i jako canisterapeutický pes, takže můžete společně pomáhat lidem. Záleží jen na vás, kterou cestou se budete chtít vydat.
PÉČE
Bully má krátkou srst, která nevyžaduje příliš péče, stačit vám bude gumová rukavice nebo hřbílko, případně speciální kartáč na vyčesávání krátké srsti, který zachytí línající chlupy. Pročesat stačí zhruba jednou za týden až dva. V době línání častěji.
Každý den je nutné kontrolovat oční okolí a v případě potřeby odstranit ospalky. Pokud budete potřebovat vyčistit uši, slouží k tomu speciální přípravky, nebo můžete zajít k veterináři. Dále byste neměli zanedbávat ani chrup, nejlepší je mechanické čištění kartáčkem, ale podávat můžete i různé doplňky stravy.
Nezapomínejte na drápy, při velikosti bullyho se budou při chůzi po tvrdém povrchu samy přirozeně obrušovat, ale měli byste je jednou za měsíc zkontrolovat a pokud je některý delší, tak ho speciálními kleštěmi zkrátit. Pozor, psi většinou nemají stříhání drápů rádi, tak začněte už od štěněte, aby si na to váš pes zvyknul.
ZAJÍMAVOSTI
American bully je nové plemeno, které bylo vyšlechtěno v posledním desetiletí minulého století. Jeho klub byl založen v roce 2004. V současné době patří k poměrně vzácným rasám a není příliš rozšířen. Jen čas ukáže, zda bude schváleno i Mezinárodní kynologickou federací (FCI) a zařazeno pro začátek alespoň do sekce neuznaných plemen.
VÝŽIVA
Kvalitní strava je důležitá pro udržení optimálního zdraví každého psa a u bullyho tomu není jinak. Podávat můžete granule, které jsou klasifikovány jako kompletní krmivo, což znamená, že pes v nich má všechno, co potřebuje. Pokud ovšem nejste jejich zastáncem, nabízí se další možnost, a to tzv. barfování, tedy krmení přirozenou stravou.
Při výběru granulí je nutné číst jejich složení a nespoléhat se jenom na líbivé obaly. Na prvním místě by rozhodně mělo být maso. Vybírejte granule, které nejsou přehlídkou obilovin, protože ty jsou nejčastějším alergenem. Dále samozřejmě přihlédněte k věku i velikosti vašeho psa. Bully patří k velkým plemenům, a proto se u juniorských granulí zůstává až zhruba do 20 měsíců věku.
Pokud chcete mít opravdu přehled o tom, co váš pes sní, pak se můžete vydat cestou barfování. Sestavení vyváženého jídelníčku je poté pouze na vás, a proto než se do toho pustíte, musíte si nastudovat potřebné informace. Do misky budete servírovat syrové maso, kosti, přílohy a doplňky. Suroviny se většinou kupují ve velkém a vše si doma naporcujete a uložíte do mrazáku.
Zdraví
Co se týká zdravotních vyšetření, tak mají pouze doporučující charakter. Bully je poměrně nové plemeno, takže na závěry ohledně zdraví je zatím brzy. Objevit se může onemocnění pohybového aparátu, což lze vzhledem k velikosti plemene předpokládat, konkrétně se jedná o dysplazii kyčelního a loketního kloubu. Určitě není na škodu podávat psovi preventivně kvalitní kloubní výživu, která bude o namáhané klouby pečovat.
Na první pohled by se mohlo zdát, že vzhledem k tělesné stavbě mohou nastat problémy při porodech, ale není tomu tak. Sledovat by se ovšem měly dědičné srdeční vady, na než některá bull plemena trpí. Vhodné je vybírat si štěně po zdravých rodičích, ale jak už jsme zmínili, testování není povinné.
POTŘEBY A NÁROKY PSA
Americký bully potřebuje klidného a vyrovnaného páníčka, který k němu bude přistupovat rozumně. Velké břímě na sobě má každý z chovatelů, protože musí takového zodpovědného majitele pro své odchovy najít. Nemějte jim tedy za zlé, že vás při návštěvě budou „trápit“ všetečnými otázkami.
Hodí se spíše do domu se zahradou, kam může vyběhnout, ale krátká srst ho neochrání proti nepříznivým vnějším vlivům, a proto by neměl hlavně v zimě pobývat na zahradě. Ideální je, když může bydlet se svým pánem v domě, protože je velmi kontaktní a bude vám rád na blízku.
PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ
Plemeno není uznáno Mezinárodní kynologickou federací, jeho chov zaštiťuje American Bully Kennel Club, který působí po celém světě. Byl založen v roce 2004 a definuje oficiální standard plemene. Dále ho uznává United Kennel Club, a to od roku 2013.
V současné době má bully tzv. volný chov, což znamená, že nejsou stanoveny klasické podmínky uchovnění, ale k dispozici je etický kodex chovatele, který má doporučující charakter a říká chovatelům, na co si dávat pozor. Je poté na zodpovědnosti každého chovatele, zda se jím bude řídit.
Co se týká zdravotních vyšetření, tak povinná nejsou, opět se jedná o doporučení, ale ideální je sledovat dysplazii kyčelních (možno i loketních) kloubů a pak není od věci vyšetření na dědičné srdeční vady.
MOŽNÁ ZÁMĚNA
Toto plemeno je málo rozšířené, a proto není široké veřejnosti příliš známé. Lidé si ho budou plést s jinými bull plemeny, a to hlavně s americkým pitbulteriérem, stafordširským teriérem, kteří byli využiti při jeho šlechtění. V úvahu ale připadá také moloss cane corso.
Americký stafordšírský teriér
Teriér je uznán Mezinárodní kynologickou federací a patří do třetí skupiny. Výška s váhou jsou vzájemně úměrné. Psi měří 46 až 48 cm a fenky 43 až 46 cm. Připouští se jakákoliv barva, ale nepodporuje se játrová a černá s pálením. Bully opět vypadá v porovnání s teriérem těžkopádně.
Americký pitbulteriér
Obě plemena pochází ze Spojených států amerických a nejsou uznána Mezinárodní kynologickou federací. Kohoutková výška pitbulteriéra je 46 až 56 cm a hmotnost u psů do 30 kg a u fen do 22 kg. Má tedy atletičtější postavu. Bully proti němu může působit poněkud těžkopádným dojmem.
Cane corso
Italský corso pes patří k molossům a je uznaný Mezinárodní kynologickou federací. Psi mohou měřit až 68 cm a feny 64 cm. Hmotnost dosahuje u psů až 50 kg a u fen 45 kg. Zbarvení bývá černé, olověně šedé, břidlicové, světle šedé, světle plavé, jelení červené nebo žíhané.
STANDARDNÍ VZHLED
Bully i přes svou velikost vzbuzuje dojem velmi silného psa, za což vděčí silnému osvalení, které pokrývá celé tělo. Je to kompaktní pes, který se vyskytuje ve 3 velikostních rázech. Tělo je mohutné s přiměřeně velkou hlavou. I přestože může vypadat těžkopádně, jedná se o aktivního psa.
Délka tlamy tvoří 25 až 30 % délky lebky.
Vzdálenost od kohoutku k lokti je stejná jako od lokte na zem.
Existují 3 velikostní rázy (ale 4 variety).
Hladká, lesklá a přiléhající. Na dotek se může zdát tuhá.
Jakákoliv barva nebo jejich kombinace, a to kromě merle.
HLAVA
Jedná se o důležitý znak plemene. Je velká, široká, ale přiměřená k tělu.
MOZKOVNA
Výrazný.
OBLIČEJOVÁ ČÁST
Široká, hranatá. Její horní část je rovná. Neměla by vykazovat znaky anglického buldoka. Čenich je velký a má otevřené nozdry. Přijatelné jsou různé pigmentace, ale obvykle je barva v souladu s barvou srsti.
Zuby jsou ideálně v kompletním počtu, postavené v nůžkovém skusu, tedy horní řezáky těsně překrývají ty spodní.
Výrazné a bez vrásek.
Středně velké oči mívají oválný či kulatý tvar. Jsou posazeny nízko a tak akorát od sebe. Barvy jsou povoleny všechny kromě modrých očí.
Jsou posazené vysoko a široko od sebe. V zemích, kde je to povoleno, se uši kupírují.
KRK
Středně dlouhý a svalnatý. Směrem k hrudi se postupně rozšiřuje, na hrdle se netvoří lalok.
TRUP
Rovná.
Pevný, široký a silný.
Široká a krátká.
Postupně se svažuje dolů.
Nesahá příliš dopředu.
Široký a hluboký. Žebra jsou dobře klenutá.
KONČETINY
HRUDNÍ KONČETINY
Silné a svalnaté. Jsou posazeny přiměřeně daleko od sebe a směřují kolmo k zemi.
Lopatky jsou dlouhé a dobře uložené dozadu.
Svírá pravý úhel.
Blízko u těla.
Krátká, silná a pružná.
Tlapky jsou kulaté a přiměřeně velké.
PÁNEVNÍ KONČETINY
Svalnaté, silné a široké.
Dobře vyvinutá a mají silné svaly.
Mohou se odstranit.
Zadní nadprstí jsou navzájem rovnoběžná, vzhledem k zemi jsou postavena kolmo.
Při pohledu ze strany je dobře ohnuté.
Tlapky jsou kulaté a přiměřeně velké.
CHODY PSA
Pohyb je dobře koordinovaný, veselý a sebevědomý. Klus vypadá hladce, jakoby bez námahy. Při pohybu je horní linie vodorovná s lehkým prohnutím, což značí pružnost. Končetiny se při pohybu neruší (nekříží se, nevytáčejí se dovnitř, ani ven).
OCAS
Pokračuje jako přirozené prodloužení hodní linie. U kořene je silný a směrem ke špičce se zužuje. Při zvýšené pozornosti může být ocas nesen nad horní linií. Nesmí být stočen přes záda. V klidu dosahuje ke hleznu.